Нашите орхидеи – тема 27

  • 29 146
  • 741
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 8 074
Скрит текст:
Е нали точно от гниенето на дървесината и разни микрооганизми по нея се хранят орхидеите. Така че ако при гниенето отделя някакви вещества, които могат да навредят на растението, то ще ги поеме, както поема и полезните вещества.
А дали отделя вредни за орхидеите вещества е друг въпрос.
Но пък в естествена среда със сигурност не виреят на тополи и акации орхидеите, така че е вероятно и да има нещо такова.
Скрит текст:
Лошото е, че като се установи това, може да е късно вече за растението.... Sad

Те орхидеите в естествена среда и по борове не растат, но ние на такава кора ги гледаме предимно... И кокосови влакна не са им добавка в естествения субстрат (кора и гниещи листа), а в нашите смески има и кокосови стърготини/чипс и влакна Simple Smile
Стана ми любопитно бразилския орех например до кой нашенски растителен вид е най-близо Rolling Eyes Че него го има в Амазония... разсъждавам си просто... но се чудя от къде да намеря да разпитам агроном по темата.  То биологическия факултет на СУ ми е на 2 мин от офиса, ама не върви да се изпляскам и да питам "Кой от наличните преподаватели се занимава с тропически (и не само) растения и по-специално с орхидеи?" Smiling Imp

# 451
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Може би на ядливия кестен или на леската. Поне с тях оприличават бразилския орех. От семейство Lecythidaceae е. Търси видове дървета от това семейство.

# 452
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Скрит текст:
Е нали точно от гниенето на дървесината и разни микрооганизми по нея се хранят орхидеите. Така че ако при гниенето отделя някакви вещества, които могат да навредят на растението, то ще ги поеме, както поема и полезните вещества.
А дали отделя вредни за орхидеите вещества е друг въпрос.
Но пък в естествена среда със сигурност не виреят на тополи и акации орхидеите, така че е вероятно и да има нещо такова.
Скрит текст:
Лошото е, че като се установи това, може да е късно вече за растението.... Sad

Те орхидеите в естествена среда и по борове не растат, но ние на такава кора ги гледаме предимно... И кокосови влакна не са им добавка в естествения субстрат (кора и гниещи листа), а в нашите смески има и кокосови стърготини/чипс и влакна Simple Smile
Стана ми любопитно бразилския орех например до кой нашенски растителен вид е най-близо Rolling Eyes Че него го има в Амазония... разсъждавам си просто... но се чудя от къде да намеря да разпитам агроном по темата.  То биологическия факултет на СУ ми е на 2 мин от офиса, ама не върви да се изпляскам и да питам "Кой от наличните преподаватели се занимава с тропически (и не само) растения и по-специално с орхидеи?" Smiling Imp

стана ми любопитно.
оказа се, че бразилския орех е ... кестен.
от рода на ... азалиите Simple Smile

Цитат
Taxonomy
The Brazil nut family, Lecythidaceae, is in the order Ericales, as are other well-known plants such as blueberries, cranberries, sapote, gutta-percha, tea, phlox and persimmons. The tree is the only species in the monotypic genus Bertholletia.
тъй както гледам.... трябва да кача орхидеята на някоя азалия.
виждам проблем, обаче - азалиите ми умират много по-бързо от орхидеите... Simple Smile

# 453
  • Мнения: 6 387
peneva,
Представих си сценката цветно и широкоекранно Joy Joy

Освен бразилски дървета, можем да потърсим и такива от Изтока: Филипините, Индонезия.

Лично аз ще поседна кротко на раменете на великани и ще се възползвам наготово от резултата от дългогодишните експерименти в отглеждането на орхидеи. И с кеф ще си разглеждам в нета снимки на "orchids in situ".
Всъщност най-"естествено" отглежданите орхидеи, които съм виждала, бяха блетили в една ботаническа градина. Стоплиха ми душичката Heart Eyes

# 454
  • Мнения: 3
Здравейте! На снимките се вижда петното и оцветяването отдолу Simple Smile


Според мен няма проблем Simple Smile Нещо да е ударено/прищипнато докато е растяло?
Ако то изглежда меко, намажи с кашичка фингицид...

Да няма някоя гадинка, която да си хапва? Или пък да е изнесена на студено преди да дойде при теб и цветовете да са били поизмръзнали? (особено ако са били понапръскани за освежаване малко преди това)
И според мен ѝ няма нищо на орхито.
Pia4eto на мен би ми се искало да оставиш повечко въздушни корени свободни и да не е толкова затпена със сфагнум.

Здравейте! Simple Smile Донесоха ми го с лека цепка и не знам в какви условия е било преди това. Цветовете му изглеждаха така преди да паднат. Оставих и малко повече коренчета да дишат също така-благодаря за съвета! Simple Smile

# 455
  • Мнения: 19 296
Момичета, орхидеите до колко градуса издържат на застудяване?
Остъклих си източната тераса и изнесох орхидеите там лятото.
Чувстваха се много добре досега. Изкарват по два или три цветоноса. Досега държах постоянно вратата към терасата отворена. Вкъщи е много топло по принцип. Като застудее обаче едва ли ще стои отворено. Сега сутрин е 15градуса на терасата. Иначе денем е повече.
При колко градуса да ги местя вътре?

# 456
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Дъждец, различните видове имат различен температурен диапазон. Твоите от кой вид са?

Те орхидеите в естествена среда и по борове не растат, но ние на такава кора ги гледаме предимно... И кокосови влакна не са им добавка в естествения субстрат (кора и гниещи листа), а в нашите смески има и кокосови стърготини/чипс и влакна Simple Smile
Права си Hug Така или иначе се знае, че боровата тор е с най-кисел състав, а орхидеите нали това обичат, така че аз не се наемам да споря с умните глави на тази тема Simple Smile А ти ако искаш да се подплатиш с научна информация, пий вода от извора - директора на БАН проф.Антоанета Петрова е орхидеист, предполагам, че с удоволствие ще ти даде отговори на много въпроси.
Иииии.... за да не е празен поста, да споделя какво очаквам с нетърпение

Дано се справя, че напоследък нещо от много четене се престаравам май с грижите и ефектът е обратен

# 457
  • Мнения: 19 296
Само фаленопсиси са.

И още един въпрос имам. Едната орхидея има кейки на върха на цветонос. Кейкито е старо,  може би на две години. Има много корени, но само две дребнички листенца. Току-що видях, че и то изкарва цветонос, а майка му три. Дали да го преместя вече? Да не прецакам орхидеята и да се изтощи много. Всъщност не се знае дали ще развие цветове въпреки многото цветоноси, ама все пак.


Орхидеята, която се вижда, не е майката. Майката е с наполовина по-дребни листа, ако има някакво значение.

Последна редакция: сб, 07 дек 2019, 09:47 от Дъждец

# 458
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Аз лично не бих ги оставила навън при по-ниска от 10 градуса. Може би ще оцелеят, но си мисля, че ще забавят растежа и цъфтежа. През деня колко става? Счита се, че голямата тепетатурна амплитуда се харесва на орхидеите и явно на твоите им е добре засега, щом вадят толкова цветоноси ... Simple Smile

С кейки нямам опит....

# 459
  • Мнения: 15 028
Само една цъфти сега, другите имат цветоноси.

# 460
  • Пловдив
  • Мнения: 1 030
Здравейте любители на тези красоти!
Имам питане, ако може някой да ми каже какво се случва с едното листо на тази орхидея и как да се справя, ако трябва да го отрежа. Благодаря предварително!


# 461
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
най-вероятно е било долепено до прозорец и е измръзнало.

Simple Smile Вещицата, няма да ти чета постовете повече, да си знаеш.
такива Убавини се показват само скрити и с предупреждение "хора със слаби нерви и слаб ангел да не отварят!"
аз съм и от двете. Simple Smile кажи сега какво е това чудо, че докато не разбера и не го видя цъфнало сън няма да имам.

# 462
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Фалеанопсисите не би трябвало да се държът на по-ниски от 10•С , поне така казват. Иначе измръзват.

# 463
  • Варна
  • Мнения: 1 951
st Dobri Bowtie Flowers Hibiscus
Това ми е Краля, миналата година синът ми беше в София и с хиляда зора го накарах да иде да ми го купи. С влака го мъкна до Варна, голяма одисея, а какво пък ми чуха ушите, да не казвам Grinning Цяло лято беше навън на сянка пред офиса, прибрах го преди 1-2 седмици, че студено ми се стори. Сега го мъкна на тъй-на тъй из терасите, да видим дали ще го скопосам, или ще цъфне.... Ще покажа със сигурност, а то.... и аз едва издържам вечИ... Tired Face

# 464
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
че е крал - крал е, личи му. представям си как ще е като цъфне! Simple Smile
и какъв центурион е? ОнцидиЙ? Камбрий?

Общи условия

Активация на акаунт