Нашите орхидеи – тема 27

  • 29 171
  • 741
  •   1
Отговори
# 585
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Masdevallia guilbertoi разновидност от Колумбия, височина 1400 - 2000 м надморска височина. Вирее в гористи местности. Епифитна.

# 586
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Second,
това последното не е съвсем без корени, има даже много читав поне един, в същото време дехидратирано... Защо така, много странно. Сухи ми се виждат корите, може би трябва да поливаш доста по-често от в момента, дори всеки ден, ако се налага. Имах едно кейки такова, което не вървеше изобщо, стоеше си на цветоноса на майката и уж имаше един-два корена в корите, но остана с едно листенце и много спаружено. Отрязах го и го натопих във вода (розетката да е на сухо, де) и стоя така поне месец, докато се наканя да купя кори. За тоя месец листото му се изпъна напълно, пусна второ, единият му корен изби свеж връх и пусна нов корен. От вчера е в кори, да видим какво ще се случи. Имам обаче и едно загинало, което независимо от поливането и стоенето във вода отказа да живне, Реге беше писала за някакво гъбично заболяване, което пречи да се усвоява водата през корените, може би това го беше пипнало...

# 587
  • София
  • Мнения: 771
Аз също всяко спаружено го топя във вода, но не всеки път има положителен ефект - тези, които са спаружени от гъбички бързо си заминават.
И при мен цветоносите тази година много бавно се развиват, цъфнал фаленопсис ще имам сигурно за Великден чак (мината година около Коледа всичко беше нацъфтяло), но мога да се похваля с едно нобиле, което през 4 месеца ме радва с цвят:

# 588
  • Мнения: 8 076
Днес в офиса размествахме някакви шкафове и се загледах в едно растение, което никой не помни от кога и откъде се е появило... аз си го спомням като почнах работа, все си е в такава саксия, все така си изглежда... Нямам идея с грудки ли е, с корени ли... какви точно... Оцелява въпреки грижите на всички ни вече... 25 години. Smiling Imp
Като се разтърсих "що е то?" и ми излизат снимки на орхидеи Thinking Помагайте, наистина ли е това? И ако - да, как точно да се погрижа да вземе да цъфне Simple Smile
Моите снимки
Скрит текст:


Това което открих в нета като най-близо на изглед
Скрит текст:




Или пък да е някакъв друг вид Thinking
Скрит текст:
хипеаструм например
или кливия някаква

# 589
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
хипераструма е с луковица.
вашето най-вероятно е кливия.
разделете коренището, засадете всяко растение в отделна саксия, поливайте и напролет ще цъфне. Simple Smile

# 590
  • Мнения: 8 076
хипераструма е с луковица.
вашето най-вероятно е кливия.
разделете коренището, засадете всяко растение в отделна саксия, поливайте и напролет ще цъфне. Simple Smile
Благодаря!
Бррр, толкова е преполято, че Imp
Поразрових. Не е с луковица. Коренище е силно казано, изглеждат с по един верикален корен с разклонения. Ще взема по-малки саксии от вкъщи и ще разделя. Засега отива на по-светло и по-топло Simple Smile

ПП: и за да сме по темата Relaxed ето ми я мини-миризливката която ми ароматизира цялата стая

# 591
  • София
  • Мнения: 771
и аз залагам на кливия Grinning
мини миризливката на вълшебния прозорец ли живее?

# 592
  • Мнения: 8 076
Дааааа Wink, но пък други се разболяха пак там около 8ми декември като бяха спрели праното за 4 дни ... Ама както разбрахме аз съм инатлива, лекувам до последно!

# 593
  • Мнения: 83
Здравейте аз имам 3 орхидеи .2 от които в момента имат пъпчици  .Мисля че скоро ще разцъфнат. Откакто нямат цвят спрях да ги поливам  за да не измръзнат. Другата я взех септември и още има цвят .Взех и тор .

# 594
  • Мнения: X
Покажете тези орхидеи, които не поливате.

# 595
  • Мнения: 1 865
Тази я бях отписала,днес я поглеждам и виждам това/15 годишна е/

# 596
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Здравейте аз имам 3 орхидеи .2 от които в момента имат пъпчици  .Мисля че скоро ще разцъфнат. Откакто нямат цвят спрях да ги поливам  за да не измръзнат. Другата я взех септември и още има цвят .Взех и тор .
Къде стоят, че се опасяваш да не измръзнат, на балкона ли? И не се ли опасяваш, че ще се гътнат без поливане?

# 597
  • София
  • Мнения: 771
Много се изкушавах да задам същия въпрос, като Месечинка! Колко точно време не са поливани? Аз съм виден радетел на неполиването, ама все пак веднъж в месеца топя за по два часа... Моля, покажи снимки

# 598
  • Варна
  • Мнения: 1 688
Привет момичета! Бъдете здрави и много обичани през новата 2020 година! Нека ни донесе много поводи за похвали и по- малко загуби.
След дългите битки в края на лятото и двете изгубени фалчета, най-после и моите очи видяха цвят и бързам да споделя радостта си с вас! Grinning

# 599
  • Мнения: 1 325
Ех, докато се оплача и на две орхидеи се появиха цветоноси🤗.
Но, пак да питам нещо, сега ли да ги захвана кэм пръчките?Това ми е най-неприятното, все се чупи нещо😔.И, какви са тези ваши миришещи орхидеи, моите не миришат.

Общи условия

Активация на акаунт