Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 6

  • 53 755
  • 809
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 625
Бонита, под налягане се печели много време. Грубо пресметнато, се разделя наполовина времето, за което готвиш нещо в тенджера. Ако примерно готвиш леща за 30 мин, заложи 15мин на херметика. Постепенно ще се ориентираш за времето. И се слага сравнително малко вода, особено ако има зеленчуци.

# 106
  • Мнения: 587
Бонита взимай един Филипс 3037 и си готова
Ето такъв съвет очаквах - марка и модел 😁
Ползвала ли си го?

# 107
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Мултикукърите са със заложени програми. Например за бобени - то само си определя минутите - напр 32. Не виждам нищо страшно. Все пак си е умна тенджера. Има групи във фейса, в които хората подробно описват за даден модел колко време го правят, на коя програма и т.н. Бързо се свиква. Тук също има рецепти. В ютюб има клипчета с рецепти и инстрикции за много уреди.

# 108
  • Мнения: 29 087
Бонита взимай един Филипс 3037 и си готова
Ето такъв съвет очаквах - марка и модел 😁
Ползвала ли си го?
Да, 3-4 години! Доволна съм!
Сега имам ИП, но той е херметик, няма печене и струва над 200 лв! Пак е уникален!

# 109
  • Paris, France
  • Мнения: 14 331
Скрит текст:
Nevena Virolan, благодаря за отговора.
Точно тази тема, която ме пращаш да чета я изчетох снощи и ме обърка тотално. Дори последният коментар там е мой, но все още не съм получила отговор, затова реших да попитам и тук.

Може би не съм се изразила правилно, но не търся непременно иноксова купа. Просто видях, че са
се обсъждали различни материали според начина на готвене и затова го написах. По-скоро държа да има от къде да си купя резервна купа, ако с оригиналната се случи нещо, защото знам за такива уреди, за които не се предлагат резервни части.

А иначе не държа да готвя непременно същите неща, които съм написала, в кукъра. Изредих какво готвя, защото ако бях написала просто “препоръчайте ми мултикукър”, вероятно щяхте да ме питате какви са ми навиците в кухнята Simple Smile Честно казано ми се иска да правя по-разнообразни манджи и затова държа на книжката с рецептите.
А относно “тефлона”, написах, че съм се ориентирала към “тефал”, за тефлон май не съм писала нищо.

А за херметика.. не, че ме е страх да не гръмне нещо, просто не знам как да готвя в такова чудо. Сигурно ще ми трябва супер подробен наръчник, за да преценям кое за колко време се готви. А и да не мога да отворя капака, когато си поискам, за да проверя какво се случва, направо ме плаши. Може всичко това да са си мои внушения точно от на баба ми херметическата през 90-те, ама ... сложно ми изглежда, наистина.
Честно казано се бях загледала по Делимано. Но като прочетох, че реално не са особено качествени, реших да се поразровя.

Бонита, в предишен пост писа, че искаш да можеш да си купиш и купа от някакъв друг материал и просто предложих инокс. То други и няма, освен инокс и тефлон. Е, има от керамика, от пръст, земя, глина целите, но те са само за слоу, за бавно готвене.

Резервни купи за някои модели предлагат само определени марки ; Редмонд, Cecotec Olla GM, Instant pot, Philips, Moulinex, Tefal, Ако купиш 6 литров кукър с налягане купата на Инстант пот или Оля ГМ ще паснат. Само едната или само другата пасват, не и двете. За 5 литров Филипс има резервни купи. За Кукео и Кук4ми също има.

Времето за налягане е много лесно. Дали хвърляш сурово месо на стайна температура или замразено, ако пише 30 минути на максимално налягане избираш точно толкова - 30 мин. Дали ще сложиш 300 грама или 3 кила (почти) няма значение, времето е пак толкова ако големината на парчетата е същата. Мултикукърът започва да отмерва чак когато вдигне налягането. Абсолютно всяка рецепта за Инстант пот, Кукео, Кук4ми, Оля ГМ, която съм пробвала ми се е получила супер успешно и нямам разварено или недоварено месо, бобови, мармалад, карамелизирано кондензирано мляко или друго. Фал нямам никакъв, особено със загаряне, а изгорих 2 тенджери под налягане на котлона поради забравяне или малко вода. Тези уреди имат защити.

Към моят уред книжка с рецепти нямаше. Нямаше. Никаква. Написах функциите, които има + recipes multicooker 70kPa и ми излезе книжката на Инстант пот. В руски сайтове си намерих рецепти за Cuckoo 1054 и паснаха идеално. Там видях, че моят кукър се продава под друго име в Русия и на сайта на Binatone има цяла книжка с много рецепти точно за моя уред.

Аз взимам рецепта за обикновена тенджера под налягане и слагам указаното време. В рецептата за телешко варено пише да се вари 25 или 35 мин ако е с кости месото и толкова програмирам - 25 без кости и 35 ако е с кост. Ако имам време да чакам половин час да падне налягането слагам 10 или 15 Мин, примерно и след 55 или 60 Мин е готово - 10 или 15 Мин да вдигне налягане, 10:15 под налягане и около 30 Мин налягането да падне. Докато се качва и пада налягането то си се готви.

На програмите без налягане няма проблем да се отвори кукър с налягане. Така пека някои печива. Отварям капака и врътвам дебелото копче, щото иначе не тръгва, а слагам обикновен алуминиев или стъклен капак и мога да си го гледам.

Кексове взех от сайта на Симео за Деликук и от руски сайтове. Само увеличавам продуктите с 20-25% ако са за 3 или 4 литров кукър, че моят е 5 литров и дъното е широко. Увеличавам и времето с 10-15 минути и винаги си става добре. Понеже пече дълго, а на ниска температура 10:15 Мин не са от голямо значение. Ако в рецептата има указана температура, а моят няма избор на температура, понякога променям малко времето, но като сложа тяхното си става прилично.

Книжка с рецепти няма да те направи изведнъж готвач от световна класа. Повечето готвим това, което сме готвели преди да се сдобием с кукъри.

Ако искаш потърси Instant pot recipes, Cookeo recettes, multicuiseur recettes, multicooker recipes, или пишеш името на вида ястие + multicooker, мультиварка, мультиварка-скороварка, multicuiseur, robot Olla rapida. Ако ми кажеш какви езици ползуваш ще ти дам линкове веднага. Луда ще станеш от рецепти.

Тефал имат много модели мултикукъри. Cook4me е страхотен, но е налягане + пържене. Някои от другите модели не са лоши, но други не са кой знае колко сполучливи.

Ако имаш още въпроси съм насреща. Предложенията ми от предните страници са валидни все още.

Последна редакция: сб, 26 окт 2019, 03:04 от Nevena Virolan

# 110
  • Мнения: 1 467
Купата на моят Тефал (All-in-One) е с четирислойно керамично покритие, без PTFE и PFOA. Уредът е под налягане, не е само за бавно готвене. Вече близо една година го ползвам и покритието не е мръднало, като ново си е, но не бъркам вътре с метални прибори. Взех го миналата година на черния петък за 116 лева от английския Амазон. В момента в Технополис България е около 170 лева. Има си и минуси, които съм посочвала вече тук, но удовлетворява всички мои изисквания, основното от които беше да няма тефлон.

# 111
  • Мнения: 587
Nevena, благодаря, сега ми се поизясниха нещата.
Тази, с която ти готвиш точно кой модел е и какво мислиш за Instant Pot?
Искаш да кажеш, че ако тези, които са под налягане могат да готвят и бавно, без налягане, така ли?

Езиците - с английския нямам проблем и с руски долу-горе се справям.

# 112
  • София
  • Мнения: 1 544
Instant pot е прекрасен. Освен готвене с налягане има и бавно готвене, ориз за 12 мин, който винаги става страхотен (децата обожават тиквички с ориз и домати), програма за кисело мляко и още няколко. Купата му е стомана и за 3 години не е мръднала. Допълнително от английския Амазон съм си взела и допълнителна с керамично покритие, както и силиконов капак, та ако ми се наложи да прибера някоя манджа в хладилника направо с купата, без да я пресипвам и после да се чудя как да я притоплям на ново, като в същото време имам свободна купа за готвене.

# 113
  • Paris, France
  • Мнения: 14 331
Купата на моят Тефал (All-in-One) е с четирислойно керамично покритие, без PTFE и PFOA. Уредът е под налягане, не е само за бавно готвене. Вече близо една година го ползвам и покритието не е мръднало, като ново си е, но не бъркам вътре с метални прибори. Взех го миналата година на черния петък за 116 лева от английския Амазон. В момента в Технополис България е около 170 лева. Има си и минуси, които съм посочвала вече тук, но удовлетворява всички мои изисквания, основното от които беше да няма тефлон.

И моето керамично покритие е прекрасно, но става ли дума за покритие става дума за нещо като тефлон. И моето е без PFOA и без PTFE. Съвременните тефлони на Тефал също не ги съдържат. Както и да са наречени тези покрития и каквото и да съдържат - титан, стрита керамика, няма как да се споят с метала на купата без някакъв вид тефлон, който е в допир с храната. Има ли незалепващо покритие - има тефлон ако ще да го наречат полимер, био покритие, органичен естествен продукт. Тези наименования не са лъжа, разбира се и звучат меко и приятно в ухото на повечето склонни да ги купят хора.

Бонита, с Robusta la Mamma готвя от 7.5 години и е като нова, но отдавна не се предлага. Откакто я имам почти не съм ползувала уреда за бавно готвене и даже преди няколко години го подарих, защото тя го замести. Когато готвех в уреда за бавно в нея готвех друго и затова го извадих.

Не всички уреди имат обособена функция за бавно готвене. Моят няма. Ползувам функцията дръж топло и така готвя на бавно. Всеки мултикукър има функция да държи топла храната, но са програмирани на различни температури. Някои, азиатските, държат на 54-55°. Моят е такъв. Други а държат на 65-75°. На някои модели за руския пазар може да се избира температурата. Оля ГМ има специална функция бавно. Ако искаш бавно, а кукърът няма такава функция просто запържваш каквото трябва на програма пържене, доливаш много малко вода, колкото се слага по рецептата за бавно готвене и натискаш копчето дръж топло. След 10-15 часа е готово и го изключваш или оставяш още 5-6 часа до следващото хранене.

Много харесвам Инстант пот. Уредът е много популярен във Франция. Харесвам супер Добрева изработка, иноксовата купа, наличието на допълнителни купи към него и всякакви сита за пара и макаронени с прегради, форми за пудинг на пара, силиконови ръкавичка и всякакви други. Има програма за бавно готвене с избор на 3 температури. Всякакви манджи от бобови, жилави меса, супи ги готви за нула време с натискане на копче. Има големи общности, много рецепти в блогове на английски, така че и малоумен да успее да си направи идеална манджа вътре. Купата се мие в миялна. Можеш да си купиш втора, трета, тефлонирана за манджи с пържене да не ти лепи по дъното. Карамика, титан, но иноксът си е инокс и се е доказал през хилядолетията. На новия модел може да поставиш капака на самия кукър ако нямаш място на плота. За мене този уред има само два недостатъка, от които само един е съществен и затова не бих го купила на сегашния етап:

1) неприятно ми е, че купата се върти докато се бърка манджата. Това ми го каза съседка, която преди имаше Кукео. Може да се сложи ватирана ръкавица или силиконовата, обаче не е особено удобно. Понеже купата е дълбока е тежко и трудно да се вади ако искаш да сложиш веднага друго в друга купа и да го готвиш него. За мене това не е важно, нито фатално и не би било причина да не си го купя.

2) няма програми за печене на кекс и хляб. Намерих едни рецепти за лесни торти и кексове с извара и кисело мляко в руски сайтове, но в газовата ми печка и посмъртно не мога да ги докарам както в кукъра. Нямам място за втори кукър, никакво, а даже нямам микровълнова в момента.

Предвид ограниченото място в кухнята и у дома и това, че имам доста други уреди предпочитам хибрид, който хем да готви под налягане, хем да има програми без налягане и особено за запържване и печене. Ако нямах мултикукър щях да купя Електролукса или Aigostar Happy chef заради дръжките на тенджерите и това, че имат и програми с налягане и слоу.

Ако имах място у дома щях да купя Инстант пот за готвене с налягане и слоу и Филипса, който показах за печене на торти и кексове.

Инстант пот е прекрасен ако не търсиш печене, а ти държиш на тази функция.

майка Зайка, ако имаш микровълнова, и в нея може да се направи ориз за 12 минути. Като студентка така го правех.

# 114
  • Мнения: 587
Купата на моят Тефал (All-in-One) е с четирислойно керамично покритие, без PTFE и PFOA. Уредът е под налягане, не е само за бавно готвене. Вече близо една година го ползвам и покритието не е мръднало, като ново си е, но не бъркам вътре с метални прибори. Взех го миналата година на черния петък за 116 лева от английския Амазон. В момента в Технополис България е около 170 лева. Има си и минуси, които съм посочвала вече тук, но удовлетворява всички мои изисквания, основното от които беше да няма тефлон.

И моето керамично покритие е прекрасно, но става ли дума за покритие става дума за нещо като тефлон. И моето е без PFOA и без PTFE. Съвременните тефлони на Тефал също не ги съдържат. Както и да са наречени тези покрития и каквото и да съдържат - титан, стрита керамика, няма как да се споят с метала на купата без някакъв вид тефлон, който е в допир с храната. Има ли незалепващо покритие - има тефлон ако ще да го наречат полимер, био покритие, органичен естествен продукт. Тези наименования не са лъжа, разбира се и звучат меко и приятно в ухото на повечето склонни да ги купят хора.

Бонита, с Robusta la Mamma готвя от 7.5 години и е като нова, но отдавна не се предлага. Откакто я имам почти не съм ползувала уреда за бавно готвене и даже преди няколко години го подарих, защото тя го замести. Когато готвех в уреда за бавно в нея готвех друго и затова го извадих.

Не всички уреди имат обособена функция за бавно готвене. Моят няма. Ползувам функцията дръж топло и така готвя на бавно. Всеки мултикукър има функция да държи топла храната, но са програмирани на различни температури. Някои, азиатските, държат на 54-55°. Моят е такъв. Други а държат на 65-75°. На някои модели за руския пазар може да се избира температурата. Оля ГМ има специална функция бавно. Ако искаш бавно, а кукърът няма такава функция просто запържваш каквото трябва на програма пържене, доливаш много малко вода, колкото се слага по рецептата за бавно готвене и натискаш копчето дръж топло. След 10-15 часа е готово и го изключваш или оставяш още 5-6 часа до следващото хранене.

Много харесвам Инстант пот. Уредът е много популярен във Франция. Харесвам супер Добрева изработка, иноксовата купа, наличието на допълнителни купи към него и всякакви сита за пара и макаронени с прегради, форми за пудинг на пара, силиконови ръкавичка и всякакви други. Има програма за бавно готвене с избор на 3 температури. Всякакви манджи от бобови, жилави меса, супи ги готви за нула време с натискане на копче. Има големи общности, много рецепти в блогове на английски, така че и малоумен да успее да си направи идеална манджа вътре. Купата се мие в миялна. Можеш да си купиш втора, трета, тефлонирана за манджи с пържене да не ти лепи по дъното. Карамика, титан, но иноксът си е инокс и се е доказал през хилядолетията. На новия модел може да поставиш капака на самия кукър ако нямаш място на плота. За мене този уред има само два недостатъка, от които само един е съществен и затова не бих го купила на сегашния етап:

1) неприятно ми е, че купата се върти докато се бърка манджата. Това ми го каза съседка, която преди имаше Кукео. Може да се сложи ватирана ръкавица или силиконовата, обаче не е особено удобно. Понеже купата е дълбока е тежко и трудно да се вади ако искаш да сложиш веднага друго в друга купа и да го готвиш него. За мене това не е важно, нито фатално и не би било причина да не си го купя.

2) няма програми за печене на кекс и хляб. Намерих едни рецепти за лесни торти и кексове с извара и кисело мляко в руски сайтове, но в газовата ми печка и посмъртно не мога да ги докарам както в кукъра. Нямам място за втори кукър, никакво, а даже нямам микровълнова в момента.

Предвид ограниченото място в кухнята и у дома и това, че имам доста други уреди предпочитам хибрид, който хем да готви под налягане, хем да има програми без налягане и особено за запържване и печене. Ако нямах мултикукър щях да купя Електролукса или Aigostar Happy chef заради дръжките на тенджерите и това, че имат и програми с налягане и слоу.

Ако имах място у дома щях да купя Инстант пот за готвене с налягане и слоу и Филипса, който показах за печене на торти и кексове.

Инстант пот е прекрасен ако не търсиш печене, а ти държиш на тази функция.

майка Зайка, ако имаш микровълнова, и в нея може да се направи ориз за 12 минути. Като студентка така го правех.
Сега ми се поизясни картинката. Май ще се взима Инстант пот. Аз хлебопекарна имам, а кексове и торти рядко правя, така че не е проблем.
Иначе за печенето не е толкова голяма драма. Като пека ще си ползвам фурната, а ще наблягам на манджите Simple Smile
Много благодаря за подробното инфо на всички!

# 115
  • Мнения: 87
Купата на моят Тефал (All-in-One) е с четирислойно керамично покритие, без PTFE и PFOA. Уредът е под налягане, не е само за бавно готвене. Вече близо една година го ползвам и покритието не е мръднало, като ново си е, но не бъркам вътре с метални прибори. Взех го миналата година на черния петък за 116 лева от английския Амазон. В момента в Технополис България е около 170 лева. Има си и минуси, които съм посочвала вече тук, но удовлетворява всички мои изисквания, основното от които беше да няма тефлон.

И моето керамично покритие е прекрасно, но става ли дума за покритие става дума за нещо като тефлон. И моето е без PFOA и без PTFE. Съвременните тефлони на Тефал също не ги съдържат. Както и да са наречени тези покрития и каквото и да съдържат - титан, стрита керамика, няма как да се споят с метала на купата без някакъв вид тефлон, който е в допир с храната. Има ли незалепващо покритие - има тефлон ако ще да го наречат полимер, био покритие, органичен естествен продукт. Тези наименования не са лъжа, разбира се и звучат меко и приятно в ухото на повечето склонни да ги купят хора.

Бонита, с Robusta la Mamma готвя от 7.5 години и е като нова, но отдавна не се предлага. Откакто я имам почти не съм ползувала уреда за бавно готвене и даже преди няколко години го подарих, защото тя го замести. Когато готвех в уреда за бавно в нея готвех друго и затова го извадих.

Не всички уреди имат обособена функция за бавно готвене. Моят няма. Ползувам функцията дръж топло и така готвя на бавно. Всеки мултикукър има функция да държи топла храната, но са програмирани на различни температури. Някои, азиатските, държат на 54-55°. Моят е такъв. Други а държат на 65-75°. На някои модели за руския пазар може да се избира температурата. Оля ГМ има специална функция бавно. Ако искаш бавно, а кукърът няма такава функция просто запържваш каквото трябва на програма пържене, доливаш много малко вода, колкото се слага по рецептата за бавно готвене и натискаш копчето дръж топло. След 10-15 часа е готово и го изключваш или оставяш още 5-6 часа до следващото хранене.

Много харесвам Инстант пот. Уредът е много популярен във Франция. Харесвам супер Добрева изработка, иноксовата купа, наличието на допълнителни купи към него и всякакви сита за пара и макаронени с прегради, форми за пудинг на пара, силиконови ръкавичка и всякакви други. Има програма за бавно готвене с избор на 3 температури. Всякакви манджи от бобови, жилави меса, супи ги готви за нула време с натискане на копче. Има големи общности, много рецепти в блогове на английски, така че и малоумен да успее да си направи идеална манджа вътре. Купата се мие в миялна. Можеш да си купиш втора, трета, тефлонирана за манджи с пържене да не ти лепи по дъното. Карамика, титан, но иноксът си е инокс и се е доказал през хилядолетията. На новия модел може да поставиш капака на самия кукър ако нямаш място на плота. За мене този уред има само два недостатъка, от които само един е съществен и затова не бих го купила на сегашния етап:

1) неприятно ми е, че купата се върти докато се бърка манджата. Това ми го каза съседка, която преди имаше Кукео. Може да се сложи ватирана ръкавица или силиконовата, обаче не е особено удобно. Понеже купата е дълбока е тежко и трудно да се вади ако искаш да сложиш веднага друго в друга купа и да го готвиш него. За мене това не е важно, нито фатално и не би било причина да не си го купя.

2) няма програми за печене на кекс и хляб. Намерих едни рецепти за лесни торти и кексове с извара и кисело мляко в руски сайтове, но в газовата ми печка и посмъртно не мога да ги докарам както в кукъра. Нямам място за втори кукър, никакво, а даже нямам микровълнова в момента.

Предвид ограниченото място в кухнята и у дома и това, че имам доста други уреди предпочитам хибрид, който хем да готви под налягане, хем да има програми без налягане и особено за запържване и печене. Ако нямах мултикукър щях да купя Електролукса или Aigostar Happy chef заради дръжките на тенджерите и това, че имат и програми с налягане и слоу.

Ако имах място у дома щях да купя Инстант пот за готвене с налягане и слоу и Филипса, който показах за печене на торти и кексове.

Инстант пот е прекрасен ако не търсиш печене, а ти държиш на тази функция.

майка Зайка, ако имаш микровълнова, и в нея може да се направи ориз за 12 минути. Като студентка така го правех.

Невена, за втория недостатък не мога да помогна понеже наистина си няма опция за печене така както ние го разбираме. Единият от мойте потове има опция Cake, но пак си е за кейкове/кексове тип влажни - бананов, морковен например. Блат за торта не може да опече. Иначе десерти (лава кейк, чийзкейк, оризов пудинг, крем карамел и много други) си стават и на Мануал идеални, даже няма нужда от опция Cake. За ваденето - аз съм нямала проблеми никога, защото дори и да искам да извадя нещо веднага и да сложа друго, има нужда силиконовото уплътнение леко да се охлади и стегне преди да готви наново пота, а това време е предостатъчно леко да се охлади купата и да се извади. Никога не съм ползвала нищо освен обикновени кухненски ръкавици.

Но по първия недостатък - да, няма дръжки, но може да се използва един малък трик с байндър клип (не знам как е на български това - щипка за защипване на хартия?). Ето тук се вижда. https://orlando.momcollective.com/instant-pot-crash-course/ Работи идеално.

# 116
  • Paris, France
  • Мнения: 14 331
paulca, явно имаш някакъв нов модел. Инстант пот, които съм виждала не могат да направят никакъв кейк или крем карамел на ръчна в тяхната си купа. Всичко се слага в отделен съд, който се поставя в купата, на поставка или без и тогава размерът е доста по-малък. И без това пека по 3-4 блата един след друг за съучениците на децата ми, ако трябва да са още по-малки ще ги пека по цял ден. Когато правя торти, правя за минимум 30-36 човека. Тези, които правя в кукъра ми не стават добре в моята фурна и не бих се лишила от опцията печене.

След като пробвах кукъри с дръжки не ща и да чуя за такива без Laughing . Olla GM има специална щипка за вадене, но удобството на дръжките не го заменям.

Ако, разбира се ще се ползува само функция налягане, бавно и кисело мляко и ще се готви без пържене нито функция печене, нито дръжки са необходими. Във Франция и Русия  доста хора имат по 2 кукъра и единият го ползуват само като удобна тенджера под налягане. Като цена е подобно на един, единствен хибрид, ако единият се повреди, другият поне работи и може да се готвят 2 ястия едновременно. Аз нямам място за такава глезотия.

# 117
  • Мнения: 87
paulca, явно имаш някакъв нов модел. Инстант пот, които съм виждала не могат да направят никакъв кейк или крем карамел на ръчна в тяхната си купа. Всичко се слага в отделен съд, който се поставя в купата, на поставка или без и тогава размерът е доста по-малък. И без това пека по 3-4 блата един след друг за съучениците на децата ми, ако трябва да са още по-малки ще ги пека по цял ден. Когато правя торти, правя за минимум 30-36 човека. Тези, които правя в кукъра ми не стават добре в моята фурна и не бих се лишила от опцията печене.

След като пробвах кукъри с дръжки не ща и да чуя за такива без Laughing . Olla GM има специална щипка за вадене, но удобството на дръжките не го заменям.

Ако, разбира се ще се ползува само функция налягане, бавно и кисело мляко и ще се готви без пържене нито функция печене, нито дръжки са необходими. Във Франция и Русия  доста хора имат по 2 кукъра и единият го ползуват само като удобна тенджера под налягане. Като цена е подобно на един, единствен хибрид, ако единият се повреди, другият поне работи и може да се готвят 2 ястия едновременно. Аз нямам място за такава глезотия.

Не е нов модел, напротив. Най-базисният модел Лукс (който има само високо налягане) го има това (както има и опция Яйца!). Но и тази функция работи под налягане - т.е. се иска чаша вода и после решетка. Инак няма как да направи пара и налягане. И поради тази причина, да - разбира се, че не в неговата купа. Кексът или сместта за крем карамел се слагат в отделна форма/купички и се готви на решетката. Няма как да е иначе. Абсолютно съм съгласна с вас, че за истинско печене не става, камо ли за торти за 30 човека. Идеята ми беше да илюстрирам, че има опции за кексове, но само влажни такива. А за другите десерти като крем карамел например, просто тази функция не дава нищо ново, което Мануал няма.

Разбрах ви и за дръжките. Просто дадох като идея заобиколния вариант. Може да е полезно за някой. Аз го ползвам като ползвам Соте, за да не се мърда купата.

# 118
  • Мнения: 29 087
Явно всеки трябва да ползва кукър според "задължениата" си в кухнята. Blush  От мен никой не иска да правя торти и кексове, пък и аз не съм им фенка, та ИП ме урежда идеално. Меса правя единствено на керамичния слоукукър, пък ако съм на кеф и във фурната....! Истината е, че на стария Фильо си ползвах и програма печене и сега малко ми липсва, ама му намерих лесното.... Олата, испанската нещо се въздържам да я купувам, много капризна, лесно дава дефекти, та по добре ИП. Купих си капака на Олата за кукъра, ама честно казано не го ползвам, май ще го засилвам за продажба, добре, че го купих от OLX

Последна редакция: вт, 29 окт 2019, 19:25 от mimi.7299

# 119
  • Paris, France
  • Мнения: 14 331
Явно всеки трябва да ползва кукър според "задължениата" си в кухнята. Blush

И според това, което вече има и ползува.. Също, да не си мисли, че като си купи кукър изведнъж ще стане готвач от класа.

И друго - в един момент един уред може да е незаменим, а след 5-6 години направо ненужен. Преди 10 години ползувах хлебопекарна поне през ден, а сега от 2-3 години не съм я пипвала и даже се замислям да я подаря. До миналата година микровълнова не ми липсваше изобщо, а до 2006 редовно я ползувах, но тази година едното ми дете идва да яде в 12, другото в 13.30 и смятам да купя. Само се чудим каква да е - комбинирана с грил и крисп, грил и вентилатор и да вдига до 230-250° или простичка с две копчета за мощност и време, без екран и без електроника, 20 литра, мъничка, колкото да стопля една чиния. Ако я взема с по-широка въртяща се чиния и торти ще мога да правя за 15 Мин с намазването с крема, хаха, ама не знам струва ли си.

миме7299, със съседката ми сте големи подстрекателки за тоя Фильо. Ама няма да ме огрее..

paulca, да ти кажа какво правя аз за да не бъркам и пържа. Нарязания лук и зеленчуци ги омесвам с ръце и претривам с мазнина и така ги слагам върху месото. Не се разкашкват. Е, не може да с карамелизират, в смисъл да поизгорят тук таме, но за манджоляци са си ОК..

Офф - някой да препоръча микровълнова?

Бонита, виж тук колко разнообразни рецепти има за всякакви мултиварки, включая с налягане:

http://multivarka.ru/forum/viewforum.php?f=1181&sid=d2b42ea0 … 73600794a29582831

Поне 15-20 съм пробвала и всичките станаха. Е, не всичко ни хареса.

Ето прословутата торта, която всички пубери толкова харесват:

https://m.youtube.com/watch?v=hLOaOJh9vd4

Сгущенка (млечен конфитюр, карамелизирано мляко) за крема също правя в кукъра. 2 кутии от по кило Nestlé подсладено кондензирано мляко ги прехвърлям с чисти бурканчета от конфитюр и слагам капака, но без да затварям плътно, така че въздух да минава и да излиза, че иначе може да се пръснат. 3-4 високи буркана ми се събират вътре. Наливам вода, така че да покрие бурканите до половината съдържимо и пускам 35 минути на максимално налягане. След охлаждане може да се държат в хладилник и не се развалят поне седмица.

Последна редакция: вт, 29 окт 2019, 22:48 от Nevena Virolan

Общи условия

Активация на акаунт