Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 6

  • 51 556
  • 809
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 4 611
Благодаря, ще ги проверя. Мими, четох, ама пак се чудя... предполагам изисква време да се изучи уреда, няма от веднъж да му хвана цаката Simple Smile

# 616
  • Мнения: 28 456
Уейв така е, питай каквото не ти е ясно, ще помагаме

# 617
  • Мнения: 3 047
Днес получих Тефал ONE POT. Има книга с рецепти, което е много полезно, но ми се струват недостатъчни. Чудя се откъде мога да намеря допълнително реепти, които да могат да се изпълнят в мултикукъра? Има ли някакви особености или мога да си готвя всякакви рецепти вътре. Хляб може ли да се пече? А, да се пържат картофи? Извинявам се за тъпите въпроси, но подобна техника е много нова за мен и се притеснявам да не оплескам нещо.

Както са ти казали момичетата, в МК не може да се пържат продукти, изискващи дълга термична обработка. Можеш да си запечаташ месо, да запържиш зеленчуци за кратко. Самата програма се изключва в даден момент и не вдига толкова висока Т. За да имам здравословна алтернатива на пърженото, аз си взех и фраер. За функцията Печене не мога да коментирам, но според мен, тези които са без запичащ капак трудно ще им се получи кекс/хляб - така мисля, не съм пробвала в моя. Ползвам фраера или печката.
Основното което аз съм прочела е, че при тези МК под налягане , количеството течност е по-малко отколкото ако готвиш на котлона. Като правя картофи соте : в мазнина запържвам чесън, картофите, подправки. Количеството вода, винаги ми е 1/3 от количеството на картофите и стават идеални - минимум сос, но и не загарят.
Но пък спагетите ги правя заедно със соса -  тогава течността е един пръст над спагетите.  Ориза правя 2,5 :1 за ризото, когато ползвам ориз за ризото, 3:1 когато ползвам нормален ориз , но намалявам времето на програмата. Някои неща са малко на проба първите пъти , за да ги напаснете към вашия вкус . Аз си  отворих един тефтер и записвам сполучливите комбинации : време, течност, вид програма

# 618
  • Мнения: 2 565
Точно до същите изводи и аз съм стигнала, Магнетична. Напасва се, пробва се...За готвене под налягане най-общо казано е да се заложи време, наполовина по-кратко от готвене на печка.
За "пържене", запичане, хрупкавост - еърфрайъра. За хляб - машина за хляб. В кукъра - ястия със сос, най-общо казано. Ако се слагат твърде водни зеленчуци - добавя се много малко вода. И непременно да се записва.
Никога не съм правила рецепти по книжката. Адаптирала съм това, което обикновено готвя.

# 619
  • Мнения: 3 047
Аз също не съм правила нищо от книжката. В началото се водех от кулинарните групи, после с леки корекции променям за себе си.
Не съм напаснала само задушеното месо, тип кебап Flushed , защото го готвя най-рядко .
Даже и на бавното готвене, винаги има повече сос, от колкото съм сложила първоначално .

# 620
  • Мнения: 4 611
Благодаря, момичета. В книжката пише, че може кекс да се прави, бих тествала. Иначе днес за проба направих картофи и моркови на пара, но сложих много вода. Въпреки това станаха вкусни и после си изпих бульона. Въпросът ми е, тъй като в книжката не видях коя приставка за какво е, на пара се слага пластмасовата приставка с дупчиците ли? Има 2 приставки, но не мога да разбера за какво са.

# 621
  • Мнения: 1 466
И двете приставки са за пара. Кошничката е за удобство, да се сложат вътре зеленчуците и да се извадят по-лесно. Тя се слага върху скаричката. Директно върху скаричката, без кошничката, могат да се редят купички за крем карамел, или да се постави купа за чийзкейк.
Аз кекс пека. Слагам пекарска хартия, за да мога по-лесно да го обърна. Пускам програма печене, тя е 40 минути по подразбиране. След това обръщам кекса и пускам отново същата програма, но проверявам от време на време дали е готов. По същия начин правя баница.
По принцип при готвене в мултикукър се слага по-малко вода, защото за разлика от обикновената тенджера, тя няма от къде да се изпарява - уредът е херметически затворен.
Аз не съм правила рецептите от книжката - модифицирам си рецептите, които съм готвила и преди, и които моето семейство харесва. Прочетох обаче упътването, по него се ориентирах коя програма за какво да използвам. Уредът ми е несравнимо удобство, чак се чудя защо не съм си го купила по-рано.

# 622
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Тежките кексове се изпичат идеално в херметика ми на обособената програма за печене. Не всички херметици я имат. Кексовете даже не ги обръщам, а от 7 години не мажа купата с масло и пак излизат като тапа.

Месо и риба не пека в мултикукъра, но жилави парчета месо ги минавам за 1 час на пара и падат от костта. После, ако искам кора ги слагам във фурната за кратко. Така правя ребра, пържоли за гости. Печени цели моркови и картофи.

Кексове на пара не правя. Пека ръжен хляб в кукъра и после само го слагам под газовия грил за малко, но далече от грила за да не загаря.

За пара се слага много малко вода, така че дъното да е покрито, но не повече. Около 300мл слагам.

# 623
  • Мнения: 110
Тежките кексове се изпичат идеално в херметика ми на обособената програма за печене. Не всички херметици я имат. Кексовете даже не ги обръщам, а от 7 години не мажа купата с масло и пак излизат като тапа.

Месо и риба не пека в мултикукъра, но жилави парчета месо ги минавам за 1 час на пара и падат от костта. После, ако искам кора ги слагам във фурната за кратко. Така правя ребра, пържоли за гости. Печени цели моркови и картофи.

Кексове на пара не правя. Пека ръжен хляб в кукъра и после само го слагам под газовия грил за малко, но далече от грила за да не загаря.

За пара се слага много малко вода, така че дъното да е покрито, но не повече. Около 300мл слагам.

Програмата за кекс не е под налягане!

# 624
  • София
  • Мнения: 9 919
Искам да взема на баща ми такъв уред - за бавно готвене (маниак е на бавното готвене, къкрене и икономията), но не знам кой уред е подходящ за целта. Ф-ята под налягане трябва да я има. Разни меса също (гледах шунковарите, но ми се струва че ще заема място само) - може ли да се вкара калъп?
Ще се възползвам от някое предложение на ЧП. Мисля си че керамичен съд е по-добре.
За обем не съм мислил. Смятам да му изпринта нещо като резюме.

Последна редакция: нд, 15 ное 2020, 15:14 от Starrydream

# 625
  • Мнения: 3 047
Искам да взема на баща ми такъв уред - за бавно готвене (маниак е на бавното готвене, къкрене и икономията), но не знам кой уред е подходящ за целта. Ф-ята под налягане трябва да я има. Разни меса също (гледах шунковарите, но ми се струва че ще заема място само) - може ли да се вкара калъп?
Ще се възползвам от някое предложение на ЧП. Мисля си че керамичен съд е по-добре.
За обем не съм мислил. Смятам да му изпринта нещо като резюме.

МК на Крокпот бих препоръчала, щом е маниак на бавното готвене. Марката произвежда уреди само за бавно готвене от години. Това им е първият МК. Виждала съм по темите да правят шунки и филета в МК, та си мисля че би станало.

# 626
  • Мнения: 5 597
Аз имах крокпот,сготвих 2 манджи и го продадох. Без налягане.
Взех си инстант пот. Има бавно готвене ,не съм го ползвала,ползвам програма за ориз. Стават бързо нещата и не се налага часове да го следя.
Съдчето е от алпака.

# 627
  • София
  • Мнения: 9 919
Искам да взема на баща ми такъв уред - за бавно готвене (маниак е на бавното готвене, къкрене и икономията), но не знам кой уред е подходящ за целта. Ф-ята под налягане трябва да я има. Разни меса също (гледах шунковарите, но ми се струва че ще заема място само) - може ли да се вкара калъп?
Ще се възползвам от някое предложение на ЧП. Мисля си че керамичен съд е по-добре.
За обем не съм мислил. Смятам да му изпринта нещо като резюме.

МК на Крокпот бих препоръчала, щом е маниак на бавното готвене. Марката произвежда уреди само за бавно готвене от години. Това им е първият МК. Виждала съм по темите да правят шунки и филета в МК, та си мисля че би станало.
Не знам каква е разликата между МК, крокпот, слоу кукър, ИП...Шеф... кой беше с керамика (и има ли без тефлонови производни), а ЧП наближава Simple Smile
Керамиката ми е най-вече заради ефекта на глинения съд. Но по-практично е стоманата като гледам.
6Л ли е оптимално?
ПП: Освен за бащата, се замислям и за мен си - нещо лесно преносимо и универсално. По принцип гледах/м за малка фурна (25-33л) с вентилация но ги има само в чужбина и не знам дали си струва (за кексове, пица, баница...)
Не знам в тези кукъри дали ще може и това да се докара.
Трябва ли да е с Air Fryer?
ПП2: Имам за баща ми да взема и 1.5л шунковар /още ги оглеждам/ - чета че е 10х20см, което не знам дали ще влезе в неелипсовиден съд?!

Последна редакция: вт, 17 ное 2020, 11:28 от Starrydream

# 628
  • Мнения: 3 047
МК е съкращение за всички видове мултикукъри. Крок пот е марка мултикукър , слоу кук са уреди за бавно готвене , които нямат налягане и там се готвят продължително време продуктите. ИП е съкращение на друга марка кукъри - Инстант пот .

Малко по-нагоре беше писано, че има кукъри в които може да се пече - кекс, баница, има такива и със запичащ капак. Или си взимате халогенна фурна и ползвате капака.

Керамични купи могат да се купят отделно, ако желаният модел няма. Има такива, които пасват на няколко марки, само се гледат литрите .

Аз фраер и кукър в едно не бих взела, защото често ползвам и двете успоредно, което значи , че трябва да чакам за да досготвя или направя нещо друго за обяд примерно. В събота и неделя, ползвам бавното готвене, съответно вклчючвам кукъра сутринта, за обяд обаче ползвам фраера : я за риба, за пържолка ... Така уреда готви само едно нещо.

За шунковарите съм пас

# 629
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Майка ми има малка фурничка с обем под 20л. Купена е от Лидл в София. Да, прави баница, кекс, всичко, но в малък обем и площ. У свекърва ми имаше малка Мулинекс и в нея правех страхотни баници и кексове даже месо. Не зная колко литра е, но си имаше горни и долни реотани. Съвременните фурни вдигат до 250°С, а едновремешните вдигаха до 275.

Като студентка имах комбинирана фурна с микровълнова и бях много доволна. 34 литра беше и имаше долен реотан. Лошото в комбинираното микровълнови е, че винаги работят на горен и долен едновременно,а повечето изобщо нямат долен реотан. Ако има долен реотан няма проблем. Ястието се покрива отгоре с фолио и така не загаря. На комбинираното с долен реотан въртящата чиния е метална.

За сам човек или двама, които предпочитат печено и липса на място в жилището комбинирана микровълнова с долен реотан е по-удачна от мултикукър. Тази е любимата ми, но дъщеря ми поиска да купим друга:

https://www.conforama.fr/petit-electromenager/appareil-de-cuisso … -koc9uot/p/151120

Има едни специални тави от ферит, които се нагряват от микровълните до 210°С и на тях се слага хляб, баница или каквото искате да опечете като във фурна. Така може да се пекат повечето неща в микровълнова с горен реотан и вентилатор, но без долен. Кексове и хляб не стават хубави, обаче.  Това е с диаметър 32см. Трябва да се внимава да не е по-голямо от диаметъра на чинията на микровълновата:

https://www.espares.fr/product.pl?pid=1094831&utm_source=goo … QYASABEgK6VvD_BwE

Единствения минус на такива фурни е, че докато не изстине от функция фурна не тръгва като микровълнова и пищи. Някои са малко шумни.

Сегашната ми микровълнова има грил, който още не съм тествана и даже включила,но за претопляне на хляб, пица, слагам такава чиния, загряване я 2 минути в микровълновата и така пицата не става мека, си е с кора отдолу.

Общи условия

Активация на акаунт