Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 6

  • 51 449
  • 809
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 9 911
Скрит текст:
Искам да взема на баща ми такъв уред - за бавно готвене (маниак е на бавното готвене, къкрене и икономията), но не знам кой уред е подходящ за целта. Ф-ята под налягане трябва да я има. Разни меса също (гледах шунковарите, но ми се струва че ще заема място само) - може ли да се вкара калъп?
Ще се възползвам от някое предложение на ЧП. Мисля си че керамичен съд е по-добре.
За обем не съм мислил. Смятам да му изпринта нещо като резюме.

МК на Крокпот бих препоръчала, щом е маниак на бавното готвене. Марката произвежда уреди само за бавно готвене от години. Това им е първият МК. Виждала съм по темите да правят шунки и филета в МК, та си мисля че би станало.
Не знам каква е разликата между МК, крокпот, слоу кукър, ИП...Шеф... кой беше с керамика (и има ли без тефлонови производни), а ЧП наближава Simple Smile
Керамиката ми е най-вече заради ефекта на глинения съд. Но по-практично е стоманата като гледам.
6Л ли е оптимално?
ПП: Освен за бащата, се замислям и за мен си - нещо лесно преносимо и универсално. По принцип гледах/м за малка фурна (25-33л) с вентилация но ги има само в чужбина и не знам дали си струва (за кексове, пица, баница...)
Не знам в тези кукъри дали ще може и това да се докара.
Трябва ли да е с Air Fryer?
ПП2: Имам за баща ми да взема и 1.5л шунковар /още ги оглеждам/ - чета че е 10х20см, което не знам дали ще влезе в неелипсовиден съд?!
Скрит текст:
МК е съкращение за всички видове мултикукъри. Крок пот е марка мултикукър , слоу кук са уреди за бавно готвене , които нямат налягане и там се готвят продължително време продуктите. ИП е съкращение на друга марка кукъри - Инстант пот .

Малко по-нагоре беше писано, че има кукъри в които може да се пече - кекс, баница, има такива и със запичащ капак. Или си взимате халогенна фурна и ползвате капака.

Керамични купи могат да се купят отделно, ако желаният модел няма. Има такива, които пасват на няколко марки, само се гледат литрите .

Аз фраер и кукър в едно не бих взела, защото често ползвам и двете успоредно, което значи , че трябва да чакам за да досготвя или направя нещо друго за обяд примерно. В събота и неделя, ползвам бавното готвене, съответно вклчючвам кукъра сутринта, за обяд обаче ползвам фраера : я за риба, за пържолка ... Така уреда готви само едно нещо.
За шунковарите съм пас
Баща ми е нещо предубеден и ще търся друг вариант да го убедя. (Кой е най-бюджетния вариант за бавно готвене в керамика)?
 Иначе се чудя дали би ми свършило работа за мен? Искам макс два уреда за готвене да имам в нас, т.е. или само минифурна или и кукър (+ единичен котлон)
 - нещо лесно преносимо и по-универсално.
По принцип гледах/м за малка фурна (25-33л) с вентилация, до 10кг (и сам да мога да я пренасям) - но ги има само в чужбина и не знам дали си струва (за кексове, пица, баница... мисля няма как да се замени с кукър)
Не знам в тези кукъри дали ще може и това да се докара.
 Неща които държа да мога да правя: Кекс, ориз (някой спомена че не можело да го прави баш като в оризоварка)? Пица, баница, мусака, гюведжета (това на прима виста)...варени и пържени яйца Grinning
Имах хлебопекарна но се развали и я върнах - най вече за месенето ме кефеше, та ако може и хляб да пече ще е плюс.
 Керамиката има ли смисъл (продава се отделно) - за чугуна съм чел за топлоотдаването и как ставало другояче в него, но за керамиката дали има подобен ефект?
Не търся на 100% решение, но да е оптимално.
Гледам че този шунковар може да се пъхне в кукър Simple Smile

# 676
  • Paris, France
  • Мнения: 13 977
Starrydream, честно казано мисля, че ще си по-добре с мини фурна или комбинирана микровълнова и един индукционен котлон, отколкото с кукър.

За печени тестени фурната е много по-добра. Баница и особено пица никой кукър не може да докара като фурна.

Голям фен съм на комбинираните микровълнови, но само ако имат долен реотан. Около 240 лева струва най-евтината и е божествена. Бо-же-стве-на. Около 31 литра, диаметър на въртящата чиния 31 см, прилично за баница и пица и пече всичко. Daewoo и Samsung имат такива и не са скъпи. Няма нищо, което да може да се прави в обикновена фурна и да не става в тази, стига размерът на тавата да е ОК, а си имаш и микровълнова и може да си правиш крем карамел за 7 минути, Молотов за 2, гъби за 2 минути. Има комбинирани програми с грил и микровълни, които ти правят пилешки бутчета с картофи за 15 мин. Като студентка си купих такава и само в нея печах всичко. Само гледай да има долен реотан и да вдига до 250°С,  че тези, дето вдигат до 200° или 210° хляб и пица не пекат добре. Тежки са, над 10 кила, обаче.

Баница и хляб стават и на сач, в тиган на котлона, но не трябва да са високи. Има рецепти в YouTube.

Мултикукърът е за манджи, готвено със сос основно. Ако беше казал, че искаш боб, шкембе чорба, пиле със зеле щях да ти кажа да вземеш кукър с налягане, но за печива не е идеалното.

Сега има микровълнови в комбинация с еърфрай, но не съм ги тествала.

За месенето - имах блендер с приставка за месене. На висока хидрация не е трудно.

https://www.laredoute.fr/ppdp/prod-500503219.aspx?dim1=1000& … QYAyABEgI4h_D_BwE

С куките, дето са долу се меси. Месиш 3-4 минути, оставяш и след 10 мин месиш още 2-3 минути.

Има специални тави от ферит, които се загряват до максимум 210°Ц от микровълните и правят кора отдолу. Така се пече пица в микровълнова с грил. Висок хляб или кекс не става в това чудо, поне не всякакъв.

На твое място бих взел комбинирана микровълнова, индукционем котлон и съдове за него и миксера с бъркалките за хляб. .

# 677
# 678
  • Мнения: 1 443
Здравейте,
Сега разбрах за съществуването на това чудо на техниката мултикукър и съм му голяма мераклийка - моля дайте съвет кой да си купя Тефал One Pot https://m.emag.bg/ured-za-gotvene-pod-naljagane-tefal-one-pot-12 … e30/pd/DFXPDZBBM/ или МУЛТИКУКЪР PHILIPS HD4731/70

https://www.technomarket.bg/multi-kuker/philips-hd4731-70-09146944

# 679
  • Мнения: X
Здравейте,
Сега разбрах за съществуването на това чудо на техниката мултикукър и съм му голяма мераклийка - моля дайте съвет кой да си купя Тефал One Pot https://m.emag.bg/ured-za-gotvene-pod-naljagane-tefal-one-pot-12 … e30/pd/DFXPDZBBM/ или МУЛТИКУКЪР PHILIPS HD4731/70

https://www.technomarket.bg/multi-kuker/philips-hd4731-70-09146944
Вземете си Тефал, защото е под налягане. Няма да съжалявате. Не искам да налагам мнение, но Филипс за мен е една обикновена тенджера.

# 680
  • Мнения: 11
Здравейте, може ли мнение за този кукър- Мултикукър Tefal 16 в 1 SpheriCook RK745800. В момента е на промоция, чудя се обаче като не е под налягане има ли значение или да го търся с такава опция
https://m.emag.bg/multikukyr-tefal-16-v-1-sphericook-kapacitet-5 … 4BIt8PyctvLijFUTY

# 681
  • Мнения: 3 047
И аз препоръчвам Тефал One Pot  .


Аз не бих си взела какъвто и да е мултикукър без налягане. Времето,което спестява херметика е несравнимо. А херметика можа да се ползва и без налягане

# 682
  • Мнения: 11
И аз препоръчвам Тефал One Pot  .

А в Тефал one pot може ли да се пече цяло пиле, например. Или да се прави крем карамел. Интересува ме дали е предимно за чорби и воднисти манджи или е добър и в печенето. Благодаря Simple Smile

# 683
  • Мнения: 3 047
И аз препоръчвам Тефал One Pot  .

А в Тефал one pot може ли да се пече цяло пиле, например. Или да се прави крем карамел. Интересува ме дали е предимно за чорби и воднисти манджи или е добър и в печенето. Благодаря Simple Smile

Крем карамел правя в моя, който е херметик и не е Тефал , но може да се прави без значение от марката.  Малко по-назад писах, че функцията печене не съм я ползвала, но не смятам че ще стане печено пиле тип като на грил. Даже и със запичащ капак купите са дълбоки , за това ползва фраера, където купата е по-скоро широка.
Не мога да определя, че е само за воднисти манджи и чорби, но не може да очаквате да ви "изпържи" картофи или да направи хрупкави тиквички . Правя ризото, картофи соте, паста, крем карамел, мляко с ориз, свинско със зеле, сърми , бавно готвено месо

# 684
  • Мнения: 8
Здравейте , нова съм и в голяма беля ме вкараха с този подарък "мултикукър"
Не знам как се работи с него, а книжката ми е на английски  няма описание на БГ - трагедията е пълна . Моля за помощ , не мога да му настроя температурата примерно за печене ...сега викам да го пробвам с една рецепта за хляб , сложих го уж да втасва както пише времето настроих но температурата не мога ....това е модела
https://technika.bg/product/26556/multikukar-esperanza-ekg011.html
                                                                                                                                               
                Здравейте, видях, че сте писали за същата марка и модел мултикукър и вероятно вече сте натрупали опит с него. Поръчах наведнъж два от същия, единият е за подарък и затова избрах по-евтин вариант. Бихте ли казали дали сте доволна и ако може да споделите съвети. Благодаря!

Последна редакция: нд, 13 дек 2020, 09:34 от Iveta 555

# 685
  • Пловдив
  • Мнения: 83
Здравейте! Преди час ме изненадаха с мултикукър. До тук всичко, Ок, но.... сега го гледам като извънземно. Моделът е Tefal one pot. Виждам, че има рецепти, които тепърва ще разучавам, но честно казано искам да питам вас - хората, които го ползвате от години. Искам да сготвя нещо с пиле и сметана, но не зная как😃 С риск да съм ви смешна дори ме е страх. То навика да си все край котлоните, явно трудно се прескача. Моля да ми помогнете в това начинание или да ме препратите в такава група. Ако не съм за тук, моля предварително да ме извините!

# 686
  • Мнения: 1 466
Запържете си пилето и гъбките (и каквто друго слагате) на програма Brown на отворен капак. Когато се запечата месото, добавете сметаната и подправките и гответе 5-10 минути на програма под налягане (супа, яхния или ръчната програма). Когато е готово, добавете кашкавал и разбъркайте. Това е.
Последователността на готвене е като в обикновена тенджера, просто същинското готвене е без да бъркате и за доста по-кратко време под налягане. Няма нищо страшно. Simple Smile Аз пилешко месо, нарязано на хапки и запържено готвя за 10 минути, свинско за 15, зеленчуци между 5 и 10 минути. Ако прецените, че искате да се готви повече, винаги можете да го пуснете за още няколко минути. Ако пилето е предварително сварено, 5 минути под налягане са напълно достатъчни. Успех!

# 687
  • Мнения: 4 580
И аз препоръчвам Тефал One Pot  .

Аз не бих си взела какъвто и да е мултикукър без налягане. Времето,което спестява херметика е несравнимо. А херметика можа да се ползва и без налягане

И под налягане си е тенджера Simple Smile
Всички ли херметици могат да се ползват без включено налягане?
Просто понякога готвя на етапи и искам да мога да отварям капака и да добавям.

# 688
  • Мнения: 2 559
И аз понякога готвя на етапи, залагам да речем 5 мин готвене, до следващото добавяне. Най-много до 3 добавяния. Но си е досадно.
Най ми е добре да сложа всичко Grinning Научих се да слагам малко вода и кратко време. Така функцията поддържане на топло готви тихичко още известно време.

# 689
  • Мнения: 174
Аз пилешко месо, нарязано на хапки и запържено готвя за 10 минути, свинско за 15, зеленчуци между 5 и 10 минути....
А дали може да изпържи хрупкави картофки?

Общи условия

Активация на акаунт