Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 58

  • 24 940
  • 784
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: X
Здравейте, тъй като прегледа ми е след около 2 седмици искам да попитам някой има ли представа какво означават тези изследвания :
-FT3  4.8  /3.5 - 6.1/
- TAT 3.1 /0 - 4/
- MAT 8.9 /0 - 9/
- FT4 8.2 /7.7 - 15.5/
-TSH 9.1 /0.35 - 5.1/

При миналогодишните изследвания FT4 беше под нормата,всички останали си бяха в границите...

# 586
  • Мнения: 11 859
Понижена функция на жлезата. А антителата са на ръба да прескочат границата, така че скоро може да стане и автоимунно т.е. Хашимото.

Приемате ли хормон?

# 587
  • Мнения: X
Понижена функция на жлезата. А антителата са на ръба да прескочат границата, така че скоро може да стане и автоимунно т.е. Хашимото.

Приемате ли хормон?
Не, следя се вече трета година и никога до сега не са ми казвали, че има нужда да приемам хормони.

# 588
  • Мнения: 6 346
При толкова високо ТСХ вероятно ще кажат. Simple Smile Освен ако лекарят не е Начев - за него бях чула преди няколко месеца, че отказва да предпише хормон, докато ТСХ не мине 10 (което е голяма грешка...), освен ако жената не е бременна или не планира бременност.

# 589
  • Мнения: 5 879
Начев ми беше изписал хормон, и то - в доста голяма доза, при TSH със стойност около 6. Без да целя бременност. Но това беше преди няколко години, възможно е да е променил възгледите си оттогава насам. Simple Smile

Последна редакция: пн, 11 ное 2019, 13:25 от Кристaлин

# 590
  • Мнения: 42
Чудя се дали интензивния спорт(джогинг, фитнес) може да стимилират ТСХ, за да стимулира той жлезата да отговори на повишените потребности? Имате ли идея?

# 591
  • Мнения: 6 346
Всъщност е точно обратното - прекомерните натоварвания засилват хипофункцията. Може тренировки с тежести, но отново трябва да са премерени. А джогинг и т.н. кардио е най-добре да се избягват.

# 592
  • Мнения: 42
Всъщност е точно обратното - прекомерните натоварвания засилват хипофункцията. Може тренировки с тежести, но отново трябва да са премерени. А джогинг и т.н. кардио е най-добре да се избягват.
да, това имах предвид! Не се изразих добре, може би! Натоварванията са предизвикателство към ЩЖ, тя трябва да произвежда повече хормон и това да стане чрез увел.на ТСХ. При спорта има и кортизол също...просто си мисля, че ТСХ може да е леко повишен при абсолютно намалена функция на жлезата или при релативна хипофункция, ако изискванията при нея са силно увеличени. Има логика, но дали на практика е така...

Последна редакция: пн, 11 ное 2019, 14:28 от Cveta 0612

# 593
  • Мнения: 5 879
Cveta, твоят TSH, за съжаление, не е леко, а доста повишен.
Не, при здравите хора засиленият спорт и дори стресът не могат да доведат до такова значително покачване на този показател. TSH не варира в такива големи граници при напълно здрав човек.

# 594
  • Мнения: 1 896
Здравейте,тъкмо реших да ходя на фитнес и вие ми сринахте мечтите Grinning тоест никакъв фитнес не е подходящ за нас така ли?

# 595
  • Мнения: 11 859
Здравейте,тъкмо реших да ходя на фитнес и вие ми сринахте мечтите Grinning тоест никакъв фитнес не е подходящ за нас така ли?

Не трябва интензивно силово натоварване да има. Подходящи са леки до умерени занимания - пилатес, ходене, йога... 

# 596
  • Мнения: 1 518
Напротив, Нели. Просто намери това натоварване, което те кара да се чувстваш добре, без да прекаляваш. По време на спорт се стимулират надбъбречните жлези, с които много от нас също имат проблем покрай хаши. Спортът е единственият здравословен начин да ги накараме да се размърдат в правилното време. Освен това, за хората с ир, спортът е спасение, за да не развият диабет (разбира се, и намаляване/спиране на захарните изделия), а за диабетиците - контрол на диабета и диабетната невропатия. Иначе, да, тсх се вдига и нуждата от еутирокс също - личен опит.

# 597
  • Мнения: 5 879
Здравейте,тъкмо реших да ходя на фитнес и вие ми сринахте мечтите Grinning тоест никакъв фитнес не е подходящ за нас така ли?

Това си е само твое решение. Simple Smile Ползата / вредата от спорта е въпрос на дебат, няма еднозначно мнение. А и от организъм до организъм има огромна разлика.

# 598
  • Мнения: 18 542
Привет, дами. Влизам с въпрос към по-запознатите.
Как ви се струват тези стойности?
TSH 1.52 (0.27-4.2)mlU/L
T4 18.4 (10-20)pmol/L
само това е изследвано, симптоми - засилен косопад.

Това са моите изследвания преди 1 година. От няколко месеца косопадът спря. Не съм пила никакви лекарства, само смених "диетата". Не съм се изследвала отново, тук не става лесно по желание, а понеже всичко е в граници ми бяха казали, че са ОК.

# 599
  • Мнения: 1 953
Дадените резултати са добри, но само по тях заключение.... Може антителата да не са в норма.

Общи условия

Активация на акаунт