Частни училища - информативна тема 28

  • 30 620
  • 759
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 6 269
Според мен са фани едното, удари другото Grinning

# 751
  • Мнения: X
а между другото, ако някой помни, тази година ДЗИ по английски предизвика някакъв скандал, имаше известни противоречия и съответно по-ниски оценки от очакваните, особено за хора с ниво на английски над масовото, та някои от приятелите на сина ми от АК писаха до английските си университети с обяснения по темата и съответно им намалиха офертите от първоначално високи до ниво, което отразяваше понижението заради оценката от ДЗИ-то, така че никаква драма не е какъв точно ще ти е успехът от дипломата, за Холандия със сигурност не е фактор, за Великобритания често е просто претекст да ти откажат, ако са решили така или иначе, има такива неприемащи българи университети, но след като са възможни и корекции в офертите, значението на абсолютния успех намалява още повече
антеа, напълно си права. Проблемът с Великобритания е или по-скоро ще бъде финансирането, а не приемът, ако говорим за обикновените, тоест средностатистическите университети там (извън Oxbridge или престижните лондонски). Ако се осъществят заявените намерения на правителството заемите да са само за британци, а ЕС да плащат като трети страни. Под въпрос е Шотландия, те държат да останат ЕС студентите на същите условия, ама ако излязат заедно от ЕС, не знам какво ще се случи. А ако българчетата трябва да плащат по 27 К паунда на година и нямат право на заем, не виждам много от БГ родителите да могат да си го позволят, независимо дали с деца в ДУ или в ЧУ.
За Холандия натискът ще расте заради всички с първи език английски, които търсят университет навън, а все повече университети ще имат входни тестове за програмите си на английски. Не съм убедена, че там, където образованието е безплатно (Германия, Франция, Австрия), ще има стремеж към програми на английски, те и така си имат достатъчно желаещи, освен да речем в Източна Германия. В Холандия е платено и си е сериозен бизнес.  Всичко по-горе касае презрените МОН-ски дипломи, де, не богопомазаните американски Laughing
На повечето от пишещите тука тези неща са им доста далеч, обаче.

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 16:15 от Анонимен

# 752
  • София
  • Мнения: 16 105
За таксите в ОК важи принципът чий гражданин си (на ЕС или извън ЕС), а не каква диплома им сервираш. Ако си гражданин на Малайзия, с диплома на средно от БГ МОН, в ОК ще си плащаш като всеки извъневропейски студент. И аналогично, в САЩ ако си колежанче с американска диплома, си плащаш като международен студент.

# 753
  • Мнения: X
За таксите в ОК важи принципът чий гражданин си (на ЕС или извън ЕС), а не каква диплома им сервираш. Ако си гражданин на Малайзия, с диплома на средно от БГ МОН, в ОК ще си плащаш като всеки извъневропейски студент. И аналогично, в САЩ ако си колежанче с американска диплома, си плащаш като международен студент.
Sharky, за граждани на България за прием в ОК обикновено има елиджибилити изискване да имаш "Диплома за завършено средно образование" на МОН, иначе не си елиджибъл. Или ако имаш А левълс или АйБи. Вземи се поинтересувай как стои този въпрос, преди да се изказваш Wink И след като те приемат с тези входни квалификации, имаш право на заем и на такса като за ОК гражданин.
Ето ти един пример:
https://www.bath.ac.uk/courses/undergraduate-2020/mechanical-eng … ntry-requirements

Bulgarian qualifications

Diploma Za Sredno Obrazovanie (DIPZO)
5.7 overall with 6.0 and 5.8 in Mathematics and Physics subjects including at least one of these subjects in a state matriculation exam.
Any subject in your offer in which you do not take a state matriculation exam must be studied in your final year of school.

A levels or the International Baccalaureate Diploma
We accept these qualifications whether you have studied them in the UK or abroad. Our entry requirements are listed under the 'United Kingdom' section.

БГ гражданин само с американска диплома (т.е. без МОН) ще трябва да кандидатства с другото си гражданство, ако няма А левъл или АйБи - и повярвай ми, за много наши сънародници в САЩ това е мнооого голям проблем, че нямат МОН-ска диплома, иначе с кеф биха се измъкнали от таксите в САЩ и биха си пратили децата в Европа, в ОК или другаде на английски, използвайки БГ гражданството им. Та затова ми е много интересно как на Ежко синът си е ползвал американската диплома (не МОН-ската) за прием в ОК на ЕС такса и със студентски заем, да кажа на приятелката ми в Чикаго, тя отдавна се интересува как да прати дъщеря си с двойно гражданство, но само с американска хай-скул диплома (без МОН-ска)  в ОК или другде в Европа на английски.

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 16:25 от Анонимен

# 754
  • Мнения: 5 622
Нов еврейско, ммммм......
Много яка тема. Чак хвърчи тестостерон от екрана, да се чудиш откъде.

# 755
  • София
  • Мнения: 16 105
На моето американче (от преди 3 г., на което бяхме приемно семейство) сестрата учеше в Университета в Единбург с една година "разменна" в Стокхолм, с такса под 10 000 паунда...не е била IB, и няма никакво европейско гражданство. Вероятно е намерила някаква стипендия. Сега пак го гледам този университет, таксата е 19 000 паунда за извъневропейски студенти, та не е смъртоносна за американчета. Между другото, таксите в държавния университет в Гейнсвил, Флорида, са изключително ниски: https://www.sfa.ufl.edu/cost/,  а дава отлична подготовка. Инженерните специалности оттам директно си намират работа на Кейп Канаверъл.

# 756
  • Мнения: 347
Мецане, БШ е по-напред в общата класация заради два предни резултата от 2012  г. и 2015 г., в които ПБ е около 30-то място.  Нали се сещаш, че 2015 вече ми е твърде далече назад във времето за да си вадя изводи за сегашното състояние.

    2019         2018       2017       2016     2015     2014      2013     2012
БШ   24            15             30             20              5             28             12             8
ПБ   14            41             20             18             39             31              33        29

Та както казах, не разбирам от къде дойде тази митологема, че БШ е пъти по-добро от ПБ. И като си знам реалностите в ПБ, мога да си представя в БШ. Simple Smile

Ами освен да разчиташ на представите си, явно нямаш други лични впечатления. Но спориш за качествата на училището, в което учи детето ми.... Завиждам на хора с такава увереност.

И разбира се, за теб едно 5-то и едно 8-мо място в генералната класация Заедно с ДУ нищо не значи за едно училище!?
Хаха, значи все пак БШ е по-напред в общата класация, но ПБ го задминава... Страшна работа!
Ами БШ Е в пъти по-добро от ПБ във всичко останало, което изредих отвъд цифрите.

А иначе, по логиката на Фенси, то и СС не е в пъти по-добро. 😆

# 757
  • Мнения: 5 816
Съмъртайм, три от последните 4 години ПБ е по-напред. Достатъчно за да е без значение вече инцидентното класиране на БШ през 2012 г. Хахахаха. Ако беше схванала какво ти написа Мецан, нямаше да се смееш. Точно един дол дренки са и двете. И не, не се дължи на подмяната на директора. По отдавна е тенденцията. Е, вие имате малкото предимство на надеждите влагани в новата директорка. В ПБ такъв шанс за промяна още няма. Хахахаха. Е, ако ламтежа да се покрие прогресивния пазар не овапца пейзажа.
Съмъртайм кое си изредила? По сграда сте на едно, по хаос сте на едно, по печалбарство също. Ама митологеми без доказателства всеки може да пляска в анонимен форум. Пък и наскоро една потребителка, идваща при вас от Артис също не се изказа оптимистично ласкаво. Wink

Не, по моята логика и СС, и Питагор са несравними с БШ и ПБ. Wink

Между другото ти също нямаш лични впечатления от ПБ, че да си сигурна колко по-добри сте. Хахахаха. Но сега се сещам, че всъщност проблемът може да в моята взискателност и липса на всякаква склонност да неглижирам очевадни проблеми, само защото детето ми учи там.

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 17:02 от .♥.Fancy.♥.

# 758
  • Мнения: 2 076
Между другото, таксите в държавния университет в Гейнсвил, Флорида, са изключително ниски: https://www.sfa.ufl.edu/cost/,  а дава отлична подготовка. Инженерните специалности оттам директно си намират работа на Кейп Канаверъл.

може, ама ако си резидент на щата Флорида, не вярвам да не знаеш разликата между in-state и out-of-state tuition, в случая на този конкретно се измерва с 22278 $ допълнително

за "щатските" (state) университети е точно както в ЕС - дали си от държава-членка или извън, местните плащат по-малко и получават стипендии, защото университетът се финансира от техните данъци

# 759
  • София
  • Мнения: 10 825
Хайде да местим катуна в новата тема Stuck Out Tongue Winking Eye

Ако някой знае подробности за "Роналд Лаудер" нека да ми пише ако има желание,  за да добавя нещичко на първа страница за него. Аз не успявам дори и сайт да открия. Само кратка анотация на сайта на Шалом и информация, че Фандъкова е била на откриването на училището.

Общи условия

Активация на акаунт