Цветята в нашия дом - тема 77

  • 26 549
  • 743
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: X
Това е суколент еуфорбия тригона се казва.
Прихваща и се гледа много лесно.
Отчупи си остави го да изсъхне за ден и го засей в песъчлива и пропусклива почва.Бързо се развива и е много красиво

# 361
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Чета си аз БГ мама и си мисля, че има тема, която ми липсва. Оказа се, че това е естествено най-позитивната и красива тема за цветята, а аз не знам поради каква причина не съм натиснала бутона: "Следи". Така днес се наложи да изчета 26 страници и да се порадвам на красотите, които сте качили.

Моята алоказия отново е с цвят. Simple Smile

Трябва ли да го изрежа отново, че да не взема силата на листата?

# 362
  • Мнения: 6 889
Ето това е моят бонзай проект в развитие - фикус бенджамин.

Не знам на каква възраст беше растението когато го купих. При мен е от 2 години. Както се вижда, не е най-успешният проект за сега - на някои места има сериозни следи от тел, освен това се опитвам да слея три части в една, за сега не особено успешно. Слети са частично, но нещо не надебеляват стъблата и това предотвратява съединяването на стволовете в едно. Не знам защо, може би го режа доста често ли... сега съм решила да го оставя да избуява да видим дали ще удебели ствола.

За сега е висок около 25см. Саксията му е 16 х 11,5 х 5,5см. Последно пресадих и орязах тазгодишната пролет.



В миналото имах подобен на показания то Vervam, но много бързо уморих. Това беше преди 15-тина години. От тогава все си мечтая за малко дръвче. Имах един проект пак бенджамин, който зарязах и сестра ми пое грижите. Вече е доста сладко дръвче и ме е яд, че не бях по-постоянна.

Този проект обаче мисля да работя докато се получи нещо читаво.  Mr. Green

Ако някой има предложения за подобрения, да се счита свободен да сподели Simple Smile

Съжалявам, че ще го кажа, но това нещо е твърде далеко от идеята за бонсай. Sad
Първо, неправилно е било да се опитваш да съединиш няколко ствола. Разбирам, че си мислила по този начин да постигнеш по-бързо дебело стебло, ама не става така.
 Има някои правила - когато искаш някоя част да надебелее, оставяш да расте и да дебелее. Режеш, когато стане достатъчно дебела. Има връзка между корените и горната част, затова и корените се подрязват пак  по правила. Когато е младо дръвче, се слага в по-голям съд, за да се развива бързо и да придобие за по-малко години бонсаест вид. Едва тогава започват мероприятия по подготовка и подрязване за по-малък съд.

На втората снимка се вижда един ствол отзад, който е заформил подходящ вид за бонсай. Ако можеш да ги разделиш и да работиш по него, може да стане.

На пук на всичко, което написах до тук, имам 2 луди бенджамина, вкоренени от клонки преди няколко години. Малкият е в миниатюрна саксийка от вкореняването. Канех се д аго местя, ама се разболях и гледах само да не ги уморя. Той взе, че надебеля доста. А по-големият се изкриви кофти, но непрекъснато се отрупва с плодове - прави малки смокинки. Скоро имаше над 20 плодчета, но вече изпопадаха. И двата, на няколко пъти изцяло оронваха листа и аха да ги изтърва, но все успявах а ги окютам. Лошото е, че загубиха добри клонки за оформяне и сега ще падне голямо мислене какви форми да им подкарам.

Имам една доста добра стара книга, все чета и още нищо не зная за бонсаите. Simple Smile "Бонсаи за дома, за балкона", Зигфрид Колер
https://www.book.store.bg/p13423/bonsai-za-doma-za-balkona-zigfrid-koler.html

Да предупредя всички, които се надъхват да се занимават. Мислете има ли кой да ги полива, докато сте в отпуск и отсъствате. Голям проблем е.

Ето бонсай глициния. Не зная възраст и размер.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 17:46 от Diorela

# 363
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
аз не бих се изказвала така остро.
бонзаите са наука и изкуство едновременно и ние не ги владеем, но това не означава, че не можем да опитваме.
има толкова много стилове, че без да искаме може да уцелим някой Wink

ето този например със сигурност не е от едно стръкче.
Windswept - Fukinagashi

# 364
  • Мнения: 18 542
О, изобщо не претендирам, че това е съвършен бонзай или го "бонзайствам" по правилата, а и все пак е само на 2 години, та има време да заприлича на нещо  Mr. Green.

Важното е, че расте и за сега не се оплаква от положението си, въпреки, че го преместих от слънчев прозорец на доста по-тъмно. Ще се слеят стъблата рано или късно (вероятно ще е късно  Laughing). Установих, че не е най-правилната тактика, но вече го бях направила и няма как да ги разделя.

Отделно в две други саксийки имам още две бенджаминчета, които приличат на бонзай още по-малко, така че няма да показвам, но имам материал за експерименти. След 10-тина години ще видим кое е било най-успешното.

Имам я тази книга. Четох я първия път като се запалих по бонзаите, ама не се ли практикува и не съсипеш ли една купчина растения, не се получава.
Може би ако изкараш курс и някой ти показва нагледно как става специфично за твоето дърво, би било най-успешно. 

# 365
  • Мнения: 6 889
Добри, въобще не съм се изказала остро. Просто бях искрена, защото Миоки поиска съвет. Надали тя искаше само потупване по рамото и възклицания колко добре се е получило. Това не би било от помощ за когото и да било. На нейно място, наистина бих опитала да ги отделя и да работя само  по задния ствол, защото е най-добър. Ако се продължи със сливането на стволовете, ще мине много повече време, да се заличи това сливане, отколкото ако се работи само върху един ствол. И пак ще останат 3 дръвчета в саксията, което си е горичка, а те се гледат много по-трудно и изискват доста опит.
 Написах някои най-общи принципи и предупреждения за трудностите от моя, около 30 годишен опит с бонсаите. Дори дадох линк към една много добра книга, за тези, които наистина искат да се занимават.  Не зная защо така така го приемаш.  
Остра съм  само към мене самата, защото толкова години опитвам, чета, гледала съм какво ли не, уморила съм доста бонсаи, било купени, било създадени изцяло от мен и осъзнавам колко не се справям както би ми се искало. Може би защото съм самоука и не съм се отдала толкова на това сложно изкуство.

ПС Този от снимката е прекрасен, но със сигурност е само едно стръкче. Пуснати са корени надолу, затова изглежда от няколко.
Мисля, че е банян - бенгалски фикус. Ето как изглежда в природата  - като гора от отделни дървета, но всъщност е само едно единствено дърво. https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_benghalensis#/media/File:Gre … nyan_tree_kol.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_benghalensis



А точно тази форма - обветрената фукинагаши, доста ще се озориш да я получиш спонтанно. Изисква големи умения.
От няколко растения се правят горичките. Пуснах и такива снимки в предишен пост.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 18:46 от Diorela

# 366
  • Мнения: 18 542
Не се обиждам аз на конструктивната критика. За това и пуснах снимката, не да се хваля, щото то не е за хвалене  hahaha

Diorela, имам друго "парче" от този бенджи, което ще мъча за удебеляване. Тези вече са частично слети в горната част и няма как да разделя без щети, та ще си останат три пък кото стане.

Ето ги другите два кандидата за бонзай.

Горе-долу са на същата височина като първия са в момента. Тези снимки са от пролетта.

# 367
  • Мнения: 6 889
Миоки, благодаря за доверието!
Не махай долните клонки, те помагат за надебеляването на ствола. Не се опитвай още от началото да придадеш форма на бонсай. Целта е да дебелеят, където искаш, а това се постига като оставяш в тези части да растат на воля. Като надебелеят, тогава ще ги режеш. Опитай да се придържаш към правилото, че най-долните клони са най-дебели.

Щом искаш 3-те да останат заедно, опитай при пресаждане да обелиш малко кора от вътрешната страна и да допреш и стегнеш обелените части много плътно, за да се съединят - както се прави присадка. И ги стегни добре по цялата дължина. Може да ползваш и овощарски методи и замазки.

Купи си тази книга за бонсаите, доста е добра и ще научиш много неща.
Включи се и в бонсай обществото ( дадох линк към тяхната ФБ страница). Там ще получиш много по-ценни съвети, отколкото тук. Аз разбирам съвсем малко.

Ето още един стил, изглеждащ като няколко дървета, но всъщност е само едно. прилича ми на платан ( чинар). 

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 20:22 от Diorela

# 368
  • Мнения: 18 542
Мерси за линкът, ще погледна групата непременно.

Това лявото в момента е с едни дълги израстъци. Решила съм да не ги пипам тези двете и да ги оставя да се развиват. Другия ще видим. За сега и той е в почивка от опитите ми за оформяне. Само телта за сега ще стои, на пролет ще я махна.

Книжката я имам, но ми е в БГ. Ще си я прибера при първа възможност.  Peace

# 369
  • Мнения: 6 889
Щом  не си в бг, може би ще ти е по-лесно. Аз не успях да се снабдя и със специалните инструменти за поддръжка на бонсаи. Има едни клещи, с  които, като режеш клони до ствола, правят раната вдлъбната в самия ствол и това подпомага зарастването и да се образува по-добра кора. Такива ще са ти необходими като минимум. Аз се опитвах а издълбавам с бръснарско ножче, но си е направо невъзможна работа. А тогава нямаше разни сайтове за онлайн търговия. Може би заради всичките тези трудности някак ентусиазмът ми позагасна с годините.
Потърси  bonsai tools, ще ти излязат доста неща. Също bonsai branch cutter, bonsai scissors. Потърси и клипчета, за да видиш каква е ролята на различните инструменти, как се ползват.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 20:06 от Diorela

# 370
  • Мнения: 18 542
Да, знам за инструментите, но не съм стигнала до клещите, които изрязват изцяло клонките. За сега само ножица имам. Трудно е, защото по-евтините са китайски и ръждясват или са тъпи, а хубавите не са много евтини пък то като се почне, я това, я онова инструментче пък тел пък доставка... не става едно по едно да се поръчват, че излизат още по-дебело.

# 371
# 372
  • София
  • Мнения: 39 759
Ето я и моята радост

# 373
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Чудесни коледничета имате! Моите са само на листа (засега).

# 374
  • Мнения: 1 223
Моето коледниче е 2 седмици на остъклена тераса. Дали е време да внеса на топло за да видя дали ще цъфти или трябва да изкара пъпки и тогава?
Миналата година го купих с пъпки и не очаквах, че ще оцелее до тази. Sweat Smile

Общи условия

Активация на акаунт