Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 18 087
Россс, ми то хора и хора  има навсякъде Simple Smile Клишета колко студени са немците, какви шовинисти са те или французите, какви коне с капаци са тези или онези, колко откачено е възпитанието на децата при скандинавците и т.н, докато на мястото Х всичко е на 6, са излишни. Има щастливи и нещастни хора от живота/ комуникацията с местни във всяко едно кътче на земята. Така че не би следвало да се идеализира и животът някъде. А и ние говорим  за студенти все пак, там следва паралелно да се преценяват  паралелно и образователният аспект, и битовият,  и финансовият, и този с шансовете за реализация след завършване, но не на последно място и  личната настройка на студента към страната и към местните, вероятността  да се адаптира.... И щом ти казваш сама, че е важно не само обучението ( с което съм напълно  съгласна), а в огромна степен и средата, в която ще живее човек през тези 3-4-5 студентски  години, как точно си представяш безобалачния живот в Хайфа за един  студент от БГ без еврейска жилка, знаещ само английски? Не е като да идеш в Германия, Австрия, Холандия или на Острова. Отиването там, дори и в несъмнено
 добър университеет като Технион, спряган за израелския МИТ, ще е според мен шок от всяка една гледна точка - финанси, необходимост от сериозна адаптация към бая по-различни нрави, спорна  на моменти сигурност предвид  арабско-израелския конфликт и т.н.. Дали високият стандарт на живот и доброто обучение са достатъчен повод да се пренебрегне останалото?Та пак стигаме до същината  - идеално място няма, ни за живеене, ни за учене. Има най-добро за конкретния човек.. Същото като с гимназиалното образование тук. АК, НЕГ, СМГ и т.н не са панацея. За едни са добро място, за други - не.

Последна редакция: ср, 16 окт 2019, 21:36 от пенсионирана русалка

# 256
  • Мнения: 2 992
Русалке,
Най- добросърдечно предлагам да не задълбаваме, Моля!
Не е като да си само студент някъде, вероятността да си останеш там не е никак малка.

# 257
  • София
  • Мнения: 12 068
Е, тя и Русалка това казва. Но различните хора имат различно усещане за това, кое е идеалното за тях място. Аз например със сигурност не бих живяла в Холандия или Белгия. И в Германия не бих, което не означава, че за други хора това не е мястото, в което биха се чувствали най-добре.

# 258
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Има ли тема, в която се обсъждат университетите? Че тук ми идва в повече.
Или поне да коментираме частните спрямо държавните. Ако е удобно
Рос, извинявай, дойде ми до гуша Нидерландия (ама че идиотско).

# 259
  • Мнения: 2 078
една добавка в заглавието на темата "чужбина vs чужбина" и работата заспива Grinning

# 260
  • София
  • Мнения: 18 087
Leika, да, има си тема за университетите в Холандия, друга за тези на Острова, трета за висшите учебни заведения във Франция, четвърта за унитата в Германия и Австрия и т.н. Simple Smile Принципно обаче не би следвало човек толкова да се дразни (според мен поне), че в темата се говори И за университети, стига да не се докарват нещата до ен на брой повторения на една и съща песен.. Темата все пак е говорилник, спамо-чат, а освен това  университетите (държавни или частни) са тема, която е на дневен ред за много ученици в 11 и 12 клас  от държавни и частни училища, както и за техните родители. Все пак ученици са всички от ПУК до 12 клас включително и този факт  може да изстреля  дискусията във всеки един момент в различни посоки, както всъщност е ставало нееднократно.

Антеа, пепел ти на клавиатурата Simple SmileПредставяш ли си някой отявлен фен на ЧУ + непременно  чужд университет да  започне словесна битка с родител на дете от ДУ, избрало да остане тук? Ами тези по средата - с ЧУ и университет тук или обратното? На много фронтове ще е  борбата за надмощие.Laughing Stuck Out Tongue Closed Eyes

Последна редакция: ср, 16 окт 2019, 23:05 от пенсионирана русалка

# 261
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Много детерминиран избор хах! Животът и ученето в чужбина въобще малко ми е ту мъч. Имам чувството, че няма избор отсам Виена Simple Smile И защо като имаш някой в 10-11 клас следва непременно 6 страници (или 56 стр) да четеш предимствата на Холандия, Германия, Цюрих и пр. До прималяване. И нито един пост, който да обясни с какво 10-20к евра годишно плащат предимството да страдаш или да се радваш в чужбина вместо тук съответно на избраната специалност. Абсолютно безполезно е да знам, че Пешо предпочита Цюрих пред Ротердам, без да знам защо. Абсолютна липса на здрав разум са последните страници, в които не се казва ЗАЩО да се учи тук и там - предимства на програми и пр.
Което впрочем всички изисквате за за ЧУ поне в начален етап.
Звучи нищо повече от хвалби - кой какво постигнал, къде пътувал, в кои топ файв бил избран. Но не казахте нищо какви поредици обстоятелства и усилия са довели до това. Темата е трибуна за хвалби на трима души.
Нищо лично, аз дори не ги познавам тези деца, та да им се зарадвам.
Направете я полезна.

# 262
  • София
  • Мнения: 18 087
Лейка, нещо си се пообъркала (също нищо лично). Трибуна за хвалби  на кои деца е станала темата? Моите , отговарям за себе си, в тази тема съм ги коментирала напоследък само по въпроса с четенето, при това далеч не в розов хвалебствен нюанс , особено що се отнася до едната - ектроверта, трупащ калории..Постове много е имало и тук, и в  другите теми, които обясняват причините за един или друг избор на университетеи по света. Те варират и не могат да бъдат с лекота обединени в един пост. Аз лично съм виждала/чувала примери за избор на чужбина заради нездравословни родителски амбиции  и нежелание да се "похаби" инвестицията до момента в ЧУ или пък курсове по език години наред със  следване после в БГ, заради престижността да се учи в университета Х и заарди потенциалните шансове за реализация, заради стаден принцип и сляпо залитане по определени тенденции, заради избор на по-рядка специалност, която не се предлага тук, заради натрупано недоволство от полученото в наше висше учебно заведение след семестър или два обучение,  заради наличие на добре устроен  брат/сестра/друг близък роднина в конкретна държава, заради, заради, заради..Колкото хора - толкова и причини, смислени или не толкова, като последното е пак въпрос на лична преценка.

Последна редакция: ср, 16 окт 2019, 23:31 от пенсионирана русалка

# 263
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Не съм се побъркала - тези общи примери, за които говориш не са в тази тема по мое мнение. Опитвам се да кажа, че освен надскачане, няма нищо полезно в последните спорове. Но щом носи удовлетворение, халал. “Също нищо лично”?  от моя страна е лично Simple Smile
Понеже професията ми ограничава погледа върху доста от света, кажете моля няколко специалности, които са изключително и невъзможно да бъдат придобити другаде освен в Холандия, Германия и Цюрих и обучението там е невъзможно да бъде постигнато другаде. Не се заяждам. Интересът ми е искрен, тъй като просто не разбирам предимството да учиш комуникации или бизнес в Холандия вместо тук или в Испания напр.
Уважавам желанието за емиграция, за пътувания, за по-добра заплата. Но явно не е това. Коментар както винаги ще е полезен Simple Smile

Пс. Извинявай, тел прави редакции Simple Smile поОбъркала. Прочетох те внимателно Simple Smile

Последна редакция: ср, 16 окт 2019, 23:39 от Leika_moja

# 264
  • София
  • Мнения: 18 087
Лейка, моля те, чети внимателно. Никъде не съм написала,че си се побъркала. От самото начало си пише пообъркала..Двете неща са мноооого различни. На мен ти си ми симпатична, но и да не беше, пак нямаше да ползвам такава квалификация.

Последна редакция: ср, 16 окт 2019, 23:58 от пенсионирана русалка

# 265
  • Мнения: 5 641
“Моите” причини да се учи в чужбина са: да не се излагаме, да сме самостоятелни (не финансово засега), да си поживеем, да научим нещо повече, отколкото в НБУ.
В тази последователност. Без Холандия и Германия.

# 266
  • София
  • Мнения: 18 087
“Моите” причини да се учи в чужбина са: да не се излагаме, да сме самостоятелни (не финансово засега), да си поживеем, да научим нещо повече, отколкото в НБУ.
В тази последователност. Без Холандия и Германия.

Интересен пост.
Скрит текст:
Наистина ми е любопитно да разясниш някои неща по него. Какво ще рече "да не се излагаме"? Излагация е да си останеш тук след ЧУ или  имаш предвид, че при учене навън излагацията при евентуално несправяне остава по-скрита за околните, малко в стил "жени ме, мамо, надалеко, да лъжа по-леко", тоест  заради данък обществено мнение избираме по-далечна дестинация и при нужда творим истории? Наистина не разбрах коя излагация точно  визираш. По повод самостоятелността - ученето навън е тренинг, да, но подобно нещо може със същата успеваемост да се постигне и тук. Примерно си от провинцията, а идваш да учиш в София, справяш се сам с битовизми, няма я мама да ти готви и да те пере, научаваш се да си разпределяш средствата за месеца. Частична финансова самостоятелност, при някои и пълна, може да се постигне  както у нас, така и навън с почасова работа от един момент нататък. Живеенето, шеметните студентски години, купонът, емоцията могат да са факт и тук, и там, както може и въобще да не усетиш тръпката, където и да си. А къде какво ще се научи е много трудно за определяне. Та примерно това не биха били "моите причини".

# 267
  • София
  • Мнения: 12 068
“Моите” причини да се учи в чужбина са: да не се излагаме, да сме самостоятелни (не финансово засега), да си поживеем, да научим нещо повече, отколкото в НБУ.
В тази последователност. Без Холандия и Германия.

Много яки причини! Laughing Сигурна съм, че не "си" единственият с такива причини, а и съвсем не са най-лошите, които съм чувала.

# 268
  • Мнения: 5 641
Не съм и очаквал да са масовите причини. Но ги написах честно, аудиторията задължава. Да се излагаме означава цялата тайфа някъде си, ние тук. Е, няма как да стане😀
Как беше, благородството задължава. За последваща реализация не ми се мисли, специалността е бля, бля, а човекът какво ще може и ще прави един господ знае.
Момиче бе, там са си по-специални нещата. На татко принцесата😀

Последна редакция: чт, 17 окт 2019, 02:06 от Notaris

# 269
  • София
  • Мнения: 62 595
Нотарис, това е жив комплимент  за НБУ! Simple Smile
Въпросът с ученето след гимназия най вече зависи от децата и от парите. Първо един млад човек, (нищо, че за нас са си деца) трябва да иска да ходи в чужбине и после с какви мотиви. Има авантюристи, които още от преди гимназия си мечтаят да отидат в чужбина, а ученето там е само формалната причина (също като навремето ученето в София, Пловдив и т.н-). Има и младежи, които много добре знаят какво искат да учат, като нарисувано им е да се търсят възможности в чужбина, това са деца, които през цялото време са показвали качества и никой не се съмнява в наложителността, така да го наречем. Има и такива, които не са много сигурни дали им се ходи в чужбина или не са невероятно много мотивирани или знаещи, планирали как ще им се развият нещата. Често те имат период или дори отиват в чужбина да учат малко под влиянието на външни причини - така е прието в социалната среда, техни приятели отиват в чужбина и т.н. В тези случаи вече до голяма степен зависи и от родителите дали са готови да финансират едно това неустойчиво желание и мотивация. А има и младежи, които отиват по семейни причини - има семейни традиции, семейни професии, бизнес и т.н., с които човек иска или не иска да се бори.
Отделно стои въпросът с адаптацията - доколко психически са готови да понесат трудностите в чужбина - някои много лесно се адаптират, те са настроени точно авантюристично, но за други въпреки мотивацията е много трудно и то не толкова с академичната част, колкото с културните и битови фактори.
Затова не е просто така ученето в чужбина, това не е като да отидеш на почивка или за да държиш ниво със селфита и мама и татко да се радват и хвалят как детето учи в чужбина. Нали младежите ще трябва да са в чужбина, дали искат, дали е нужно, дали ще издържат, дали вложените усилия ще доведат то необходимия резултат?  Ние сме родители, все пак, трябва да вземаме предвид и тези неща, защото ние сме направили нашите избори като му е било времето, минали сме си пътя, децата ни вече не са само деца, те са пълнолетни хора, които вече имат свое виждане.

Лично за мен, ако един младеж не е много наясно дали има нещо, което на всяка цена иска да учи и си говори още от гимназията, не е много навит да си троши главата в чужбина, не е нужно да заминава на 18, защото е много вероятно след една година да бъде на друг акъл или трудно да се адаптира към живота в чужбина. Една бакалавърска струва много, дори когато семестриалните такси са ниски. Нека да запише тук каквото иска, да се възползва от програмите по обмен, да отида при приятели или съученици, които са в чужбините, да види, да чуе, пък ако в един момент реши, че иска да се мести там - ок. И тук има възможности, единствено от младежите зависи какво ще направят, стига да не ги мързи.

Общи условия

Активация на акаунт