Морски свинчета - 8

  • 52 766
  • 967
  •   2
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 022
Джуджанка, много приключения при вас!

Прасенцето, чиито снимки гледах, мъжко ли се оказа? То по снимка е трудничко да се каже със сигурност, обаче на женско ми заприлича.

Иначе нашия мъжки е кастриран в ЦВК, там де Мул е кастрирала 5 мъжки прасенца, които лично познавам, плюс безброй други, които са ми непознати. Не е сложна процедура, последно лятото водих при нея двама мъжки за кастрация, преди да отидат да живеят в новите си домове с женски прасенца, май дори не разбраха, че нещо са им махнали. Те бяха още малки, де, разрезчетата бяха по 5-6 милиметра и съвсем тънички. Още същата вечер тичаха из клетката и се надигаха на задни крака на решетката. По-малкия и палав от тях за мой ужас часове след операцията се качваше върху къщичката си и там спеше - казва се Карлсон. Сега 8 месеца по-късно е голям мъж кило и нещо, живее при една съфорумка и си има цял харем женски мишки. Grinning

# 106
  • София
  • Мнения: 2 958
Макарон, Пумба /която гледа/ е момиче, но Толумба се оказа със семейни реликви в дисагите! Много съм щастлива, че намерих дом веднага.
В една прехвалена клиника ми казаха, че само женски прасенца кастрирали Dizzy Face
Предпочетох да намеря дом веднага, за да си спестя 160 лв., за да не се налага да го приспиват и най-вече докато не сме се привързали прекалено. Някак това ми изглеждаше най-правилното решение!

# 107
  • Мнения: 5 022
В една прехвалена клиника ми казаха, че само женски прасенца кастрирали Dizzy Face

Не знам коя е клиниката, обаче това е, с извинение, голяма простотия.

При женските кастрацията е много сериозна коремна операция, много по-дълго са под анестезия, разрезът е голям, възстановяването е тежко, рисковете са големи. Едното ми прасенце премина операцията много добре, другото го изгубихме, отказа да се храни, изпадна в гастроинтестинална стаза и си отиде. Всъщност от четирите женски прасенца, които знам, че нашата лекарка е кастрирала, само едното мое оцеля. Сигурно е имала и много други успешни операции, разбира се.

Не мисля и че вината е нейна - за да се пристъпи до овархистеректомия, значи има сериозен проблем - кървене, пиометра, кисти, миоми. Операцията минава, но възстановяването им разказва играта. Неслучайно и прасенцето ми, което успешно премина през овархистеректомия, беше това с най-незначителен проблем - кисти, които предизвикваха хормонален дисбаланс и тя се държеше като мъжко прасенце и тормозеше останалите в клетката. Другите с пиометра и ендометриална аневризма не успяха да се преборят.

# 108
  • София
  • Мнения: 2 958
Макарон, вчера докато чистих клетката еидях, че на едно място талаша е оцветен в оранжево. Предната вечер давах морков и реших, че е оцветил урината на Пумба, но дали е така? Трябва ли да се притеснявам?

# 109
  • Мнения: 5 022
Най-вероятно. Дребосъците са склонни към по-пигментирана урина. Ако наддава на тегло, храни се добре, свежо е и не дава знаци за болка, докато пишка, едва ли имате повод за притеснение.

# 110
  • София
  • Мнения: 2 958
Ето един пропуск - не съм мерила теглото, но вече има пупа. Когато дойде вкъщи нямаше, а сега е доволно и дебелко Heart
Макарон, благодаря за неизчерпаемата енергия да ме учиш как да гледам прасоците добре! Heart Eyes

# 111
  • Мнения: 40
Здравейте! Чета ви от около месец. Тук научих и прочетох толкова много за тези мили пухчовци. Явно все пак опита си е опит и няма да се справя без вашата помощ. Макарон, ти си като енциклопедия за морски свинчета. Благодаря ти за всички тези усилия, а също и на всички участници в темата - страхотни сте.
Искам и аз да споделя - Взехме си морско свинче - мъжко, дългокосместо, розетка, децата избраха да се казва Лео/от Леонардо/. Роден е на 20,12,2019г. Взехме го на три седмици. Сега е на два месеца и тежи 560 грама. Теглим го всяка седмица в неделя и се оказва че наддава по 50-60 грама на седмица. В клетката слагаме слой пелети и отгоре още по - дебел пласт стърготини. Чистим я всеки ден по ъглите и веднъж седмично основно. Сено има постоянно. Слагам гранули на Верселе лага - няколко вида. Зеленчуци давам основно - магданоз, копър, маруля, краставица, морков, тиквичка, а по рядко спанак, сладка тиква, зелена чушка и глухарче, защото не ги яде особено. Бера и тревички от градината и ги хапва. Клетката не е много голяма 80/45, което отчитам за грешка. Много искам още едно, но това с разбирателството между мъжки ме плаши. Чакам моя близка, която има мъжко и женско, ако се родят две момичета с удоволствие бих ги взела. За да не се се обездвижи  всяка вечер го пускам за час два в детската стая където постилам на земята един протектор за матрак 2 на 2м. и Лео скача и бяга, даже като се поумори ляга за почивка. Много е добър в попкорнинга, като пружинка е. В едни от последните постове Макарон сподели че ползва абсорбиращ плат и полар отгоре. Реших да пробвам и аз. Купих от онези гумираните постелки за баня, имам поларено одеалце/бебешко/, което вече не ползвам, а вместо абсорбиращ плат купих абсорбиращи пелени за кучета, които са без феромони, взех и малки санитарни абсорбиращи кърпи за ъглите. И днес като започнах да чистя клетката основно и се чудя как да я застеля, пуснах Лео в детската стая  - една от играчките му е нещо като палатка от наполовина отрязан найлонов балон - ляга вътре да си почине като се измори. Той обаче се изпишкал вътре и какво да видя - урината му една такава розово- оранжева-червена и доста мътна. Реших, че може да е нещо от талаша и му застелих с новозакупените  неща - гумената постелка, абсорбиращата пелена и полареното одеалце. Пуснах го вътре - седи гледа обикаля - разбра че е нова обстановката. Иначе е игрив, вземаме го в ръце, галим го, от време на време бяга в къщичката да се крие. И така.... Приемам съвети и критики - добре ли се справяме с храната, обзавеждането на клетката, теглото - добре ли е, какво мислите за пишкото - нормално ли е - аз за разлика от Джуджанка, два три дни не съм давала морков или нещо оранжево червено.
Поста ми стана много дълъг, за което се извинявам.
Ще кача снимки след малко.

# 112
  • Мнения: 40
Снимки като малък, като голям, и от днес - на кантара и новообзаведената клетка, и на пишкото















Последна редакция: нд, 23 фев 2020, 19:26 от krasi1980

# 113
  • София
  • Мнения: 2 958
Макарон каза, че няма проблем за урината, дишай. Пумба още не подскача. Явно е стресирана все още Confused

# 114
  • Мнения: 40
Макарон каза, че няма проблем за урината, дишай. Пумба още не подскача. Явно е стресирана все още Confused
Явно си им е такава, щом и при вас се е случило. И явно не е всеки път, а от време на време. Нашия Лео започна да подскача още на 2-3 ден откакто е у дома. Първо помислих че е полудял или нещо не е наред, но след като почетох и гледах клипчета разбрах Blush
За сметка на това свири само когато е време за зеленчуци- сутрин и вечер и то за секунди. Когато го галим гука тихичко. През другото време не издава звуци.
При вашите свинчета как е?

# 115
  • Мнения: 2 990
При морските свинчета получава ли се като при хората, с възрастта да отслабват? От миналото лято нашият 5 годишен и половина е свалил около 100-150гр., а иначе се храни, няма проблеми, има апетит. Не е било рязко и осезаемо видимо отслабването.  Сега го установихме при контролен преглед и ще купим везна да го следим по-често у дома на тегло, но докато миналото лято е бил 1 100 гр., сега е 950 гр.

# 116
  • Мнения: 25
Здравейте, имам следния проблем. Едното ми  морско свинче не спира да гризе решетките на клетката, вече ги е обелила и се е появила ръжда. Като временно решение облепих местата с тиксо. А клетката е нова, на два месеца е. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, ще се радвам да сподели съвет как да я отуча от този неприятен навик. Не мисля, че е от скука, прави го, когато давам храната, сякаш дава зор по-бързо да дам яденето. Също приемам идеи как да обезопася нагризаните места, за да няма контакт с ръждата. Мислех за боядисване със спрей, но тя бързо ще го обели и изяде, което е още по-лошо.
Хубава вечер!

# 117
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Аз бих сменила клетката, мишлетата си ги гризкат, но не е окей нито боя, нито тиксо, нито ръжда да яде.

Аз идвам с проблем. Закарахме вчера Мишка на село в дълбоката провинция, че бебето само се чуди как да ѝ образува стерс. Като я оставихме обаче забелязахме, че част от козинката ѝ е покрита с люспи, като пърхут, а козинката и пада доста. Въпросът ми е как да я третираме, защото там читави ветеринари няма, а аз няма как да я върна в София сега, много път ще ѝ се събере.
 





# 118
  • Мнения: 281
Здравейте любители на морските свинчета!
Мога ли да помоля за помощ за определяне на пола на двете ни морски свинчета?
Скрит текст:



Благодаря предварително!

# 119
  • София
  • Мнения: 2 958
Според мен първото е мъжко, а второто женско! Внимавайте скоро да не се обебите. Blush

Аз показах ли ви истинската Тулумба?

Последна редакция: пт, 20 мар 2020, 13:05 от джуджанка

Общи условия

Активация на акаунт