За консервирането, или как да си приготвим зимнина. 8-а тема

  • 54 581
  • 768
  •   1
Отговори
# 525
  • Русе
  • Мнения: 5 204
Печени камби

# 526
  • Мнения: 5 002
На повърхността на бидончето на киселото зеле  се образува бяла тънка повърхност.Развалено ли е или е нормално?

# 527
  • Русе
  • Мнения: 5 204
Скрит текст:
На повърхността на бидончето на киселото зеле  се образува бяла тънка повърхност.Развалено ли е или е нормално?

Нормално е, но ферментацията трябва да се пресече вече за да не се развали бързо. Аз използвам калиев сорбат.

# 528
  • Мнения: 8 528
Скрит текст:
На повърхността на бидончето на киселото зеле  се образува бяла тънка повърхност.Развалено ли е или е нормално?

Нормално е, но ферментацията трябва да се пресече вече за да не се развали бързо. Аз използвам калиев сорбат.

Каква е дозата?

# 529
  • Русе
  • Мнения: 5 204
Скрит текст:
Скрит текст:
На повърхността на бидончето на киселото зеле  се образува бяла тънка повърхност.Развалено ли е или е нормално?

Нормално е, но ферментацията трябва да се пресече вече за да не се развали бързо. Аз използвам калиев сорбат.

Каква е дозата?

1 пакетче от 9 г е за около 8 кг зеленчук. Има инструкции , следвайте ги.


https://ipeychev9.blogspot.com/2014/10/blog-post_18.html

# 530
  • Мнения: 5 002
Аз такова не съм виждала,ако не намеря с друго не може ли?

# 531
  • Русе
  • Мнения: 5 204
Има го в най различни опаковки. На снимката е една от тях. В Кауфланд и Метро.

# 532
  • Мнения: 93
Някой знае ли как се прави сурова туршия само с сол и вода. Скоро си купих такава със зеле, корнишони, моркови и зелени домати на етикета пише, че е само със сол и вода.  Няма никакви подправки, само като се сервира се слага малко олио или зехтин и е много хрупкава.

# 533
  • Мнения: 10 256
Аз на литър вода слагам 30гр сол (но май ще намалям на 25). Лекичко затоплям, колкото да се разтопи солта. Но може и без това. В буркани си нарязвам карфиол, моркови, зелени домати. Сигурно и друго може, но ние тези най-харесваме и за това само тях режа. Заливам всеки буркан с водата със солта, затискам с нещо да не изплува зеленчука, завивам капачката и оставям да вкисва. ПОдлагам обаче под бурканите, че кипва като вземе да втасва.

За затискане от други купешки туршии съм си запазила едни като кръгли скарички които са били отгоре в буркана и тях си позлвам. Събрала съм сума и нещо и с тях действам.

# 534
  • Мнения: 1 715
Някой знае ли как се прави сурова туршия само с сол и вода. Скоро си купих такава със зеле, корнишони, моркови и зелени домати на етикета пише, че е само със сол и вода.  Няма никакви подправки, само като се сервира се слага малко олио или зехтин и е много хрупкава.
Прави се 30, 35 или 40% разтвор, според вкуса, но не само. От по възрастни жени знам, че по- солено е по- сигурно, а непосредствено преди ядене се изкисват с вода за обезсоляване.Опитът учи, различно поемат сол различните зелечуци. Потърси за ферментация (или дива ферм. )) на зеленчуци с търсачката.

# 535
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Този път правих зелето с 30% сол и не стана никак солено, просто не пое.

# 536
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Зависи от солта. Аз попаднах на една от Червено море , та си късам нервите като готвя. По принцип не  ни е вкусно много солено .
Не знам каменната дали не си е българска. С българската каменна точната  мярка при мен е малко повече от 25 процента. Правих с 40  но даже не можа да вкисне както трябва.Остана като прясно зеле  и даже не се развали чак до есента. За да готвя , трябваше да изкисвам.  Едно време солта е ползвана  за консервант ,

# 537
  • Мнения: 1 715
Нашето зеле е гадно заради тази сол тази година. Хем пресолено, хем като го изкисна, горчи. Но може и самото зеле да е гадно, защото е купено "изгодно" от пестеливия ми мъж.

# 538
  • Мнения: 7 856
ЕХООО , някои трябва да ви върнат в отделенията! Как 30% солен разтвор? Че тя солта няма да има шанс да се разтвори. Зелето се прави с 3% солен разтвор. Аз суровата туршия я правя по друг начин, така че няма да коментирам тук.
ПРИМЕР - при писани тук 40% това значи 4 кг сол на 10 литра вода!

# 539
  • Мнения: 1 715
ЕХООО , някои трябва да ви върнат в отделенията! Как 30% солен разтвор? Че тя солта няма да има шанс да се разтвори. Зелето се прави с 3% солен разтвор. Аз суровата туршия я правя по друг начин, така че няма да коментирам тук.
Може, ще проверя.

Общи условия

Активация на акаунт