За консервирането, или как да си приготвим зимнина. 8-а тема

  • 54 538
  • 768
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 5 056
Догодина пробвайте с 30 грама на литър. Постепенно ще улучите точния вкус за вашето семейство.

А, кой ще чака догодина Joy Предпочитаме суровите туршии през зимата заради липсата на много сезонни зеленчуци за салата (а аз лично и заради пробиотичните им свойства) и докато има карфиол, зеле и моркови по пазарите, слагам през седмица. Просто тази година по-късно започнах, защото все ми се струваше топло. Явно наистина солта ми е много малко. Следвах рецептата на блогърка, която много харесвам, а там пишеше дори 15-20 гр. сол.

# 511
  • Мнения: 9 107
Зелето правим с 27-до 30г/литър вода, но на туршията слагам 40г/литър вода. Малко е солена Simple Smile Затова изваждам в купа със студена вода за час-два, преди да нарежа за хапване и ни е ок

# 512
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 681
Снощи установихме, че киселото ни зеле се е смило! Нищо не става от него!
Винаги го правим по един и същи начин - 35г/л сол/вода. Малко по- солено е, но мазите ни са топли и за да издържи до пролетта.  Друга година, чак март месец започва да се съсипва, а сега дори не сме го опитали! Зелето, ни е купено от пазар, нямаме домашно.
Много ме е яд, защото оставам без зеле за празниците. Ще видя, нашите на село, ако имат, да дадат някоя зелка за празниците.

# 513
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
зависи кога сте го сложили - имаше необичайно топли дни в началото на ноември.
нашето го сложих в края на ноември, стоя в коридора, че навън беше студено сега е на балкона - няма къде да държим бидончето, нищо, че е малко.
стана перфектно.
с една дюля вътре, целина на листа и главата на шайби, има и няколко зимни круши - не съм стигнала до тях да ги пробвам.
днес ще завия първата зелка на сармички. Simple Smile

# 514
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 681
Винаги го слагаме, след средата на ноември, точно защото са ни сравнително топли мазите.  Всяка година така правим!  Терасата ни е оскъклена и също не е студена, та и там не е вариант! Единственото различно е, че претакането го правихме, по схемата дадена от Пейч, но не мисля, че това е причината. По-скоро си мисля, че зелето е било много наторявано и затова се получи така.

# 515
  • Мнения: 18 495
Тази година зимата е по-топла, да не би в мазата да му е било твърде топло.

# 516
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 681
Възможно е, но пък и други години е било така, пък сме имали хубаво зеле до март?!

# 517
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Киселото зеле е почти готово


Зелевият сок е станал превъзходен


Остава да си налея по една греяна ракия и да чакам мачовете по телевизията


Едно малко пране прострях

# 518
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
от вълнение чукнах два пъти "полезно:, което за мен си е "харесах". Simple Smile

моето зеле е станало омбре. Simple Smile
когато слагах зелките, изрязвах кочана, а от червеното цвекло сока е станал доста розов, зелките явно са "пили" от розовата вода през изрязаното и листата са по-тъмно розови откъм изрязания кочан и по-светли към краищата на листото. съвсем в края са си с нормалния жълт цвят.
Скрит текст:


и мезенце постничко Wink
Скрит текст:

# 519
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Скрит текст:
от вълнение чукнах два пъти "полезно:, което за мен си е "харесах". Simple Smile

моето зеле е станало омбре. Simple Smile
когато слагах зелките, изрязвах кочана, а от червеното цвекло сока е станал доста розов, зелките явно са "пили" от розовата вода през изрязаното и листата са по-тъмно розови откъм изрязания кочан и по-светли към краищата на листото. съвсем в края са си с нормалния жълт цвят.
Скрит текст:


и мезенце постничко Wink
Скрит текст:

И аз се приготвих с мезето, че стана време за мача. Kissing Face

# 520
  • Мнения: 5 996
Нямате милост. Мезетата са много апетитни.

# 521
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
и лесни Wink

и питието към мезето Simple Smile


сока от киселото зеле. Simple Smile

Последна редакция: нд, 20 дек 2020, 16:35 от st. Dobri

# 522
  • Мнения: 6 707
Винаги го слагаме, след средата на ноември, точно защото са ни сравнително топли мазите.  Всяка година така правим!  Терасата ни е оскъклена и също не е студена, та и там не е вариант! Единственото различно е, че претакането го правихме, по схемата дадена от Пейч, но не мисля, че това е причината. По-скоро си мисля, че зелето е било много наторявано и затова се получи така.
Проблемът е в зелето, много е било наторявано. Случвало ми се е, не съм хвърляла всичко, но голяма част да. Много е неприятно.

# 523
  • Мнения: 9 518
зелето, зелето...ако са кофти зеленчуците цялата зимнина може да отиде. така навремето с едни чушки уж от производител. опекох първата част и ги оставих да се отцедят. за няколко часа направо се смиха и всичко изхвърлих.

# 524
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 681
Абсолютно съм съгласна, за купешките неща, но за жалост, някои се налага да ги купувам. 
Слава Богу, родителите ми /да са ми вижи и здрави/, отглеждат домати, чушки, краставици, та поне това не купуваме.

Общи условия

Активация на акаунт