За консервирането, или как да си приготвим зимнина. 8-а тема

  • 54 844
  • 768
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 5 045
Ние правим за първи път.Сложихме го преди две седмици и всеки ден го протакаме.Колко дена трябва да го протакваме?Опитваме го и май става.Кога ще е готово?

# 496
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 082
да не те излъжа, но май двайсетина дена си трябват.
пробвайте едно листо и ако ви харесва на вкус - действайте. Simple Smile

# 497
  • Мнения: 5 045
Ние всеки ден пробваме и ни харесва на вкус,но не знаем кога да спрем да протакваме.Сигурно докато стане  от пробване ще сме изяли половината.

# 498
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Скрит текст:
Ние всеки ден пробваме и ни харесва на вкус,но не знаем кога да спрем да протакваме.Сигурно докато стане  от пробване ще сме изяли половината.

https://ipeychev9.blogspot.com/2014/10/blog-post_18.html

# 499
  • Мнения: 1 034
Помогнете ми моля с изпитана рецепта за крехка сланина, която да става бързо. Аз знам, че се овалва в сол и завива в хартия и така в хладилника за около 2 седмици, но става жилава и доста солена.Имам окол 2 кг. прясна сланина.Знам, че имаше тема за домашни мезета, но не я откривам

# 500
  • Мнения: 9 112
Зависи от коя част на прасето е сланината. Коремната е по-жилава. Сланината се покрива със сол за десетина дни, а след това се залива със студена вода и след още около седмица е крехка и става за ядене.
По-бързо която сме правили е в буркани , с лъжица сол, заваряваме бурканите за две-три минути.
след като изстине напълно е готова за ядене

# 501
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Скрит текст:
Помогнете ми моля с изпитана рецепта за крехка сланина, която да става бързо. Аз знам, че се овалва в сол и завива в хартия и така в хладилника за около 2 седмици, но става жилава и доста солена.Имам окол 2 кг. прясна сланина.Знам, че имаше тема за домашни мезета, но не я откривам

https://ipeychev9.blogspot.com/2015/01/blog-post_14.html

# 502
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 082
нямате милост!
сега къде а търся сланина?
заложих две филета в сол. ще ги изкисвам довечера. смятам да им сложа само зелени подправки, без червен пипер. някой опитвал ли е със самардала?

# 503
  • Мнения: 7 856
нямате милост!
сега къде а търся сланина?
заложих две филета в сол. ще ги изкисвам довечера. смятам да им сложа само зелени подправки, без червен пипер. някой опитвал ли е със самардала?
Не вярвам да се получи добре със самардалата. Предлагам ронена чубрица и чесън на прах - става Филе Елена.

# 504
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 082
Simple Smile благодаря.
чубрица или мащерка ще има, малко риган също. чудех се за самардалата, но клоня към пропускане
чесънът на прах нещо не е моята подправка.

# 505
  • Мнения: 6 919
Преди години ми бяха казали рецепта за сланина, правила съм и стана доста вкусна.
Парчетата се варят в зелев сок, а после се намазват с паста от счукан чесън, сол, червен пипер и се слагат във фризера. След няколко дни става за ядене.
Но не си спомням колко време се вареше в зелевия сок, май беше около 15 минути.

Ние всеки ден пробваме и ни харесва на вкус,но не знаем кога да спрем да протакваме.Сигурно докато стане  от пробване ще сме изяли половината.

Зелето се прЕтака, докато започне леко да лови сага, още при първите признаци се спира. Сокът трябва да е вкусен и резлив, да не е лигав ( това става в по-късните фази, когато тръгва да се разваля и ферментацията не е стопирана) , тогава вече е готово, а листата с леко прозрачен вид, да нямат плътен цвят като прясното зеле.

Последна редакция: чт, 17 дек 2020, 00:33 от Diorela

# 506
  • Мнения: 1 275
Аз съм правила много вкусна сланина в буркан по подобна рецепта.
Слагаме на котлона тенджера със зелев сок.Като заври пускаме парчета сланина нарязани,като дълги локуми.Като заври сока отново,вадим сланината и овалваме  с подправки по желание.Подреждаме в буркани и стерилизираме десетина минути за капачката.

# 507
  • Мнения: 5 081
Колко сол слагате на литър вода, когато правите сурова туршия? Преди 2 седмици и малко сложих карфиол, зеле, моркови и зелени домати с 20 гр. сол на литър, но ни е безсолно Confused Иначе този път туршията стана - държах я в помещение в апартамента, което не отопляваме, нямаше пряка светлина и вътре в бурканите сложих допълнително камъни, за да я притиска надолу.

# 508
  • Мнения: 9 552
стандартът е 4 процентов разтвор. на мен ми е малко солено така за туршия, за зеле ми е ок.

# 509
  • Мнения: 18 575
Догодина пробвайте с 30 грама на литър. Постепенно ще улучите точния вкус за вашето семейство.

Иначе съм срещала като съвет за оптимално количество и 50 грама на литър - в книгата за зимнина на Ивелина Иванова. За мен е невъзможно солено, но може някой да е ок с това.

Общи условия

Активация на акаунт