Рецепти за студенти

  • 4 918
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 930
Не знам как е сега, та затова да попитам: Няма ли вече студентски столове?

# 16
  • Мнения: 2 681
Има, но понякога на студента може да му се прияде нещо домашно.
Или ако закъснее от лекции и стола е затворен.

# 17
  • Мнения: 1 902
- Миш-маш - може с готово бурканче заготовка от зеленчуци, а иначе става с 2 чушки, 1 домат, 2- яйца, лук - по желание. Първо се запържват леко лука, чушките, домата в тази последователност и накрая се добавят яйцата, разбърква се и още няколко минути се оставя на котлона до готовност. Може да се добави и малко натрошено сирене.
- Спагети - всякакви варианти. Аз като бях студентка не си правех сос, а само добавях готова лютеница няколко лъжици и нарязана на ситно шунка и настърган кашкавал. Това ме спасяваше в гладните студентски години на 90-те!
- Пакет замразени зеленчуци - броколи, карфиол и моркови се изсипват в тенджера с малко мазнина и се оставят леко да се задушат. добавя се течна сметана за готвене и сол на вкус. Става много вкусно!

# 18
  • Мнения: 6 213
Навсякъде се продава готова сготвена храна, супи, манджи, бих казала на прилични цени. Ако съм студентка тепърва, изобщо няма да бързам да се уча да готвя:-) цял живот после все това Simple Smile
Сега отделно от това-сина ми също е нов студент, извън Бг. Купува си лазаня от лидъл, само я пече. Спагети/паста със сос-разпределя си го на 2-3 порции за различни дни, ориз с разни неща-с пиле, с маслини, с гъби..

# 19
  • Мнения: 30 802
Кой студент има достъп до фурна и изобщо кухня? Студентството е време за готова храна.

# 20
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Пилешко месо за готвене с гъби на тиган.И малко сметана.
Пилешки хапки.
Пилешка пържола на фурна с картофи.
Пилешки бутчета печени .Задушен грах,задушена царевица.
Супа от спанак
Гъбена супа
Пилешка супа
Червена леща-сварява се за 7 минути.

Племенницата ми е студентка.2 момичета са,в квартирата имат обзаведена кухня и си готвят.

# 21
  • Мнения: 8 905
Повечето квартири вече са оборудвани с готварски печки.

Вярно е, че навремето със съпруга ми изкарахме студентството си по столовете и с полуфабрикати. Но тогава не сме имали условия.

Сега намирам за много по-разумно да си приготвиш нещо сам.

А и никак не я виждам дъщеря ми да се реди на опашки да си купува готова храна.
Това е прекалено затормозяващо за мен - трябва да мислиш от къде да минеш, за да си купиш и после да носиш храни напред-назад...
При положение, че може сам да си сготвиш нещо прясно.

# 22
  • Мнения: 2 681
Ако ще живее в Студ. град - там има много готова храна.
Топлата витрина на Фантастико е добра, готвят постоянно и нищо не се задържа.

# 23
  • Мнения: 6 213
Ами то за да си набави продукти, усилието й ще бъде същото “висене” на опашки в супермаркета.

Яйца във всякакви варианти пропуснах преди това, с малко салата си е идеално.

# 24
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 693
Кой студент има достъп до фурна и изобщо кухня? Студентството е време за готова храна.

А на кой студент, особено първокурсник, му се за занимава с готвене? При положение, че никога не се е занимавал с такъв тип дейности? На майките им се иска, но действителността е друга.

# 25
  • Мнения: 267
Аз завърших миналата година и да си призная готвих рядко,умея да готвя,но определено имах други занимания. С колегите ядяхме в стола предимство.

# 26
  • Мнения: 9
Сиренето по шопски също е чудесна идея - лесно и вкусно. Друг огромен плюс е, че може да се приготвя в микровълнова фурна Simple Smile

# 27
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Малко е непрактично да се готви за един човек, а и на студентите не им е до готвене. В София на много места има готова храна, не е нужно чак толкова да се отклонява от маршрута си, така е и по другите големи градове, пък и в по-малките - примерно в Кауфланд има топли витрини. Зависи много от човека, разбира се, но личният ми опит като студентка е, че имахме толкова много да учим, че не виждам кога бих готвила. Тогава ядяхме по столове и също от къщи носехме буркани с лютеници, мажехме филии с масло и сирене и подобни. Сега понеже пък аз имам студенти, често ги виждам какво пазаруват в магазините близо до университета - чипсове, кока-кола, и подобни, момичетата пазаруват и по-нормални продукти...

Но все пак да кажа и по темата - лесни неща за бързо готвене:

Варени яйца, пържени яйца, миш-маш

Спагети с готови сосове или с кашкавал и бекон

Попара със сирене и масло
Качамак със сирене и масло

Картофи на фурна:
Обелват се, нарязват се картофите, нареждат се в тавичка, заливат се с вода, така че краищата им леко да стърчат, добавя се олио и се поръсва с червен пипер и други подправки по желание (чубрица примерно) Ако при тях се пусне малко нарязан бекон да замирише, ще стане чудно. Пече се докато се изпари водата и леко се зачервят.

Задушени картофи от ранните, с тънката кожица:
Обелват се (или се купуват остъргани), измиват се добре, слагат се в йенска тенджера, посоляват се, добавя се олио или масло и се разбъркват хубаво, да попадне мазнина навсякъде. Слагат се във фурната с капака на тенджерата, пекат се до леко зачервяване. (те си пускат вода и се задушават вътре). Подправят се с копър, чесън, сирене... Ако по тази рецепта се правят стари картофи, ще трябва малко вода в тенджерата.

Задушени зеленчуци:
Нарязва се лук на филийки, гъби - на филийки, моркови - на колелца, тиквичка - на тънки колелца, зеле - не много на дребно. Може да се сложи и карфиол. Количеството е според хората, като съотношението може да варира.
Задушава се лукът в мазнина (олио), после се слагат гъбите, тиквичката, морковите, накрая зелето. Готви се на по-силен огън и се бърка много, идеята е да останат хрупкави зеленчуците. Подправя се със соев сос и става като китайските зеленчуци.
СЪщото може да се сготви и с пилешко, като в този случай пилешкото се нарязва на парченца и се добавя след лука и преди гъбите.

Броколи
Броколито се сварява за 5 мин, отцежда се от водата, отгоре му се слага топено сирене или кашкавал, или пушен кашкавал настърган, може леко да се запече, колкото да се разтопи поръската.

Пилешко панирано на фурна
Приготвя се месото (обезкостени бутчета или бяло месо) и три купички:
една с брашно с добавена малко сол
друга с разбито яйце с малко лимонов сок
трета с галета с малко сол и подправки по желание
Месото се измива, отцежда и се овалва в брашното, после в разбитото яйце и накрая с галетата с подправки.
Ползвам вилица за да го местя по купичките, иначе по ръцете полепва много суровина.
Пече се в керамична тавичка или в обикновена с някаква хартия за печене. Няма нужда от мазнина. За около 15-20 мин е готово.

По същият начин може да се правят и тиквички, нарязани на филийки, само че като се сложат в тавичката, им трябва мазнина. Към тиквичките върви и сос от цедено мляко с копър и чесън.

Успех в следването!

# 28
  • Мнения: 9 569
Мойте ултра лесни манджи, които правя като много ме мързи, са кашкавал на фурна и яхния от грах и картофи. Мисля, че са подходящи. Също така в ориза със зеленчуци оризът може да се замени с елда или киноа, ако обича. Столовете не знам как са, но по топлите витрини според мен яденето е много еднообразно, често и не е особено вкусно приготвено.

# 29
  • Мнения: 5
Тук има много рецепти:
Gotvach.bg

Общи условия

Активация на акаунт