Коледни и новогодишни рецепти

  • 74 828
  • 120
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 750
Открих още един чудесен вариант на медена къщичка.

# 106
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
зелеви предполагам!
Запържваш лук,1 ч.чаша ориз,прибавяш малко червен пипер,сол и малко водичка за да набъбне ориза.След това дърпаш тигана от котлона и прибавяш каймата.Омесваш хубаво,ако искаш прибавяш подправки каквито обичате и навиваш сармичките.

sneji, сармичките с кайма ли правиш? Не трябва ли на Бъдни вечер да са посни?

# 107
  • Мнения: 1 708
Тази рецепта е за сармички с кайма и зелеви листа,а за бъдни вечер правя постни,обаче с лозови листа.


Лозови сармички

Запържва се една глава лук,към нея се прибавя 1 ч.чаша ориз,като стане стъклен се прибавя 1 чаша вода и се прибавя 1 кубче бульон.Подправките са джоджен,черен пипер и копър.Навиват се сармички и врат около 20 минути.

# 108
  • Мнения: 750
Сега ми дойде музата да ви разкажа за един инетресен и лесен начин на оформяне на торта "Коледна звезда", която ми хрумна преди време и успешно се настани в новогодишната атмосфера вкъщи. ЗА съжаление само ще ви я опиша с думи без снимков материал, защото до скоро не ми беше хрумвало да снимам нещата, които приготвям.

И така. Трябва ви шаблон от по-твърда хартия, който ще си приготвите сами по диаметъра на формата, в която печете кръглите блатове за торта.
Той се разчертава така:



Момичетата извън БГ да погледнатТУК

и след това се изрязва така, че да остане само оцветената в червено форма:


Момичетата извън БГ да погледнатТУК

И така - изпичате си 2 кръгли блата. Налагате шаблона и изрязвате с ножа всичко, което е извън него или с други думи изрязвате 16 триъгълничета и си ги запазвате!

Блатовете и кремовете за тортата са по ваш избор.

Сглобяването става така:
Първия блат намазвате с избрания от вас крем.
Налагате върху него втория така, че ъгълчетата му да се разминат симетрично с тези на долния:



Момичетата извън БГ да погледнат
ТУК

Пак намазвате с крем. Ако сте избрали бял крем, снегът ви е налице. Ако ли не, можете да поръсите тортата обилно с кокосови стърготини за снежен ефект.

НА очертаните в зелено позиции поставяте сладки-скалички, които си приготвяте от изрязаните триъгълничета блат, наронени на трохи и размачкани до меко тесто с малко ром(или коняк) и конфитюр(или крем). Предварително сте си приготвили кокосови стърготини, напръскани с разредена зелена сладкарска боя и овалвате в тях скаличките. И вече имате не скалички, а елхички. Можете да им набучите и нарязани по бължината белени бадеми вместо клонки. Стават много ефектни.

Тази торта би могла да бъде и идеалната полянка за къщичката от меденки.
Ако пък няма да правите къщичка, можете в сердата да наредите няколко готови коледни шоколадови фигурки - дядо мраз, снежно човече, пингвинче и т.н. от тези, които се продават в БИла и по-големите супермаркети. ДАли да им махате станиола, решавате сами!  Simple Smile

# 109
Спасонич, много хубава идейката с тая тортичка Heart Eyes

# 110
  • Мнения: 3 927
Идеята за торта е много хитра Simple Smile

Обаче ще ми каже ли някой какъв е замисъла на къщичката, т.е. какво символизира? Моля.........
 че нещо не съм в час със задграничните традиции

# 111
  • Мнения: 1 116
Открих още един чудесен вариант на медена къщичка.

Много ти благодаря за този линк, тъкмо имам останал половин пакет с бонбонки ММ и от тези желираните, та ето къде ще ги уползотворя.

# 112
  • Мнения: 1 116
Ето още една къщичка а тук са 1:1 шаблоните
Ето тук история за къщичката, но на английски

# 113
  • Мнения: 4 176
Ето още една къщичка а тук са 1:1 шаблоните
Ето тук история за къщичката, но на английски
Ingredients:
6 ounces egg whites
2 lbs. confectioner's sugar
2 tsp. cream of tarter

Какво е това "Крим оф тартар"?

# 114
  • Мнения: 1 116
Ето още една къщичка а тук са 1:1 шаблоните
Ето тук история за къщичката, но на английски
Ingredients:
6 ounces egg whites
2 lbs. confectioner's sugar
2 tsp. cream of tarter

Какво е това "Крим оф тартар"?
Ами не знам как е на български, щото никога не съм го ползвала там, но това смесено с хлябната сода става бакпулвер, нещо като винена кисилина, използва се за да втвърди белтъчния крем, предполагам че може да се замени с лимонтозу, щото съм виждала в БГ да слагат малко лимонтозу на белтъчния крем като се разбива.

# 115
  • Мнения: 2 142
Време и е и на тази темичка да стои отпред, затова я качвам, някой да не я пропусне!  Laughing

# 116
  • Мнения: 4 176

PS.А, да и да знаете, че тези медени сладки се правят около месец преди Коледа и се оставят да отлежат - така са най-вкусни:)) не се притеснявайте, че има белтък в глазурата - той изсъхва и не е вреден:))

А в кутия или на елхата да ги закачим? Сега ги правя. Ще докладвам имам ли успех или кучетата ще ядат:)

# 117
  • Мнения: 4 176
Здравейте момичета Grinning

Тази рецепта я бях пуснала и в "Родители в чужбина", но много от вас не поглеждат там, та ако се интересувате, ето я:

Благодаря за хубавата рецепта.
Много играчка работа, но си струва.
Единствена забележка- ти пишеш че се прави меко тесто, само че мекото тестос  елепи. Аз го правих по-твърдо и с много брашно при разточване. Стаха супер.
Ето резултата
http://us.f1.yahoofs.com/users/16308cfe/a17a/__sr_/cc3c.jpg?phAlZoDBuax.KTLb или тук http://www.bgphoto.net/Image.aspx?PhotoId=1345689

Последна редакция: чт, 15 дек 2005, 19:37 от Mamica

# 118
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Маmicа, меденките ти са чудесни!  newsm10

Чак сега видях постовете ти. По повод окачването на елхата или в кутия - зависи как са се изпекли, ако са много твърди ги сложи за седмица в кутия, но ако не, можеш да си ги закачиш и да се хапват от там. Аз лично половината съм накачила по елхата, а другата половина е за директна консумация, но аз правих две дози, защото раздавах на свекърва ми, бабата на мъжа ми и етърва ми.

Колкото до тестото - добре си направила, там пише колкото поеме и аз си мислех, че е ясно, че докато не лепи. Но като консистенция тези теста( за сладки) са по-меки, от например по-жилавото тесто за хляб, та може би затова се казва меко тесто, незнам.

Ама как ухаят, нали?  Wink

# 119
  • Мнения: 4 176
Маmicа, меденките ти са чудесни!  newsm10

Чак сега видях постовете ти. По повод окачването на елхата или в кутия - .....

Колкото до тестото - добре си направила, там пише колкото поеме и аз си мислех, че е ясно, че докато не лепи. Но като консистенция тези теста( за сладки) са по-меки, от например по-жилавото тесто за хляб, та може би затова се казва меко тесто, незнам.

Ама как ухаят, нали?  Wink
АЗ ги сложиш в кутия. В студена стая са и вече с амалко поомекнали( стая която не с еотоплява постоянно).
АЗ от една доза направих 5 тави от по 15-20 сладки, а ти с тия 2 дози си се побъркала. АЗ ги правих 5 часа ( с украсата де). Ужаст! Но определено си струва.
Ухаят страхотно.
Абе мила, я да те питам в рецептата пише " мускатов орех" нали това е индийско орехче, че аз такова сложиш.

Общи условия

Активация на акаунт