Коледни и новогодишни рецепти

  • 74 828
  • 120
  •   1
Отговори
# 75
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
БЛАГОДАРЯ ВИ, МОМИЧЕТА, ЗА ЧУДЕСНИТЕ ИДЕИ!
Дано покрай вас и аз стана добра домакиня, че малко критики получавам от мъжа си! Ще направя тази година трапеза за "чудо и приказ", както се казва, и то благодарение на вас!  chef  bouquet

# 76
  • Мнения: 294
Аз така и така не постя, когато с апостите. Защо пък на Бъдни вечер да съм съвсем на постно.


Абе и аз така, ама да си кажа какво знам:))
инче, моя мъж като види постна манджа и пита дали е наказан за нещо hahaha

# 77
АЗ правя питката с мая (въпреки, че не се брои за постно Rolling Eyes Grinning)
ПИТКА ЗА БЪДНИ ВЕЧЕР

Аз правя питката така:
Затоплям около 1/2 л вода - не гореща, топличка
Разтварям вътре 1 пакетче или 1 бучка мая, щипка сол, 1 ч.л. захар и прибавям брашно докато стане гъсто като боза. Оставям го да удвои обема си и тогава прибавям малко олио, примерно 1/2 к.ч. и брашно. Омесвам всичко докато стане не много твърдо тесто. После пак го оставям да втаса. Замесвам го леко, слагам го в тавата и правя украса. Паричката слагам при последното омесване. отгоре а надупчвам с вилица, за да не се отдели кората при печенето. Пека на 170 градуса около 45 минути, но зависи от фурната.
 Последното творение бе в тази форма Grinning


А тази рецепта е най-постният вариант, който знам Wink
Постна питка

 1 кг брашно
 300 мл вода
 10 г сол
 1 пак. бакпулвер

В пресятото два пъти и смесено с бакпулвера брашно направете кладенче , в което сложете солта и сипете постепенно хладката вода , докато се получи тесто . Омесете го добре и оформете питка . Изпечете я в силно загрята фурна .

# 78
  • Мнения: 3 423
Honda мерси много ,много Hug Hug
сега ще си ги препиша Hug

# 79
  • Мнения: 235
Супер идеи сте дали, момичета!!! Вдъхновихте ме и със сигурност тази година ще си хапнем домашни сладки  Simple Smile

Аз обаче имам един въпрос към тези, които спазват традицията и менюто им на Бъдни вечер е постно (или поне безмесно)  - а именно: 

какви ястия слагате Вие на трапезата?

Вкъщи приготвяме:

- запечен боб на фурна,
- зелеви сърмички с праз и ориз,
- пълнени сухи чушки с боб (но само когато имаме продуктите)
- ошав.

Какви други постни ястия приготвяте Вие?

# 80
  • Мнения: 4 176


Какви други постни ястия приготвяте Вие?

Еми аз правя и тиквеник, жито, сушени плодове слагам, чушки с боб, питка, ошаф и тн.

# 81
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Супер идеи сте дали, момичета!!! Вдъхновихте ме и със сигурност тази година ще си хапнем домашни сладки Simple Smile

Аз обаче имам един въпрос към тези, които спазват традицията и менюто им на Бъдни вечер е постно (или поне безмесно) - а именно:

какви ястия слагате Вие на трапезата?

Вкъщи приготвяме:

- запечен боб на фурна,
- зелеви сърмички с праз и ориз,
- пълнени сухи чушки с боб (но само когато имаме продуктите)
- ошав.

Какви други постни ястия приготвяте Вие?

Ние не правим пълнени чушки с боб
Правим
- погача с късметчета
- сърмички с ориз
- "търкан боб" му казват - смачкан боб и подправен с чубрица, става като саладка
- непременно баница с тиква /много я обичам/
- старите баби правят чеснова каша /не съм много сигурна как се прави, но е счукан чесън, оцет, орехи рендосани/
- на трапезата слагам и плодове - колкото може повече

# 82
  • Мнения: 4 546
аз няма да правя нищо, защото ще сме при мама. но иначе, на масата винаги има:
питка
сарми с ориз и кисело зеле
пърнени чушки с боб
плодове, орехи, мед
преди да седнем , цялата къща се прекажда с тамян и всеки си пали по 1 свещичка.
след 12 часа се сервира нещо драно, защото мъжете вече са се накривили на браното  Joy

миналата година правих разядка с чесън. уж гледах точно рецептата, но не се получи. никой не яде, вкл и аз  Embarassed

# 83
  • Мнения: 3 423
а колко пости яденета трябваше да има на масата на бъдни вечер?нямаше ли някакъв определен задължителен брой?
аз помня за -питка с паричка(късметчетата бяха за нова година),боб,сармички с кисело зеле,ошав,плодове,орехи(дето ги чупим за да видим кой ще е здрав)и тиквеник или щтрудел-общо 6  newsm78

# 84
  • Мнения: 1 399
Ето още късметчета. Някои се повтарят с дадените от Хонда, но накрая има доста закачливи Wink

За софрата на Бъдни вечер - понеже ми  писна да остава огромно количество храна, което не доизяждаме, защото обикновено на следващия ден бабите ни правят тежки софри Simple Smile, съм свела готвените ястия до три на брой, в малки количества - питка /с пара, късметите са на Нова година в баницата/, постни лозови сърми и пълнени чушки с боб. А, и някакъв десерт - обикновено или тиквеник или ашуре. Другото го нагаждам докато станат определен нечетен брой - примерно кисело зеле на салата, плодове, кьопоолу /тъй ли се пише/, мед, шарена сол и т.н. -броя всичко на масата
Броя на ястията трябва да е нечетен - обикновено или 7 или 9. Така съм чувала.
Чувала съм още, че може и да са 12 newsm78 - колкото са месеците в годината /нищо че е четно число/

# 85
  • Мнения: 473
Разядката с чесън ние я правим така:
чесън - счуква се- или през преса за чесън,
орехи - счукани докато пуснат мазнина,т.е. много счукани- надявам се да ме разберете,
към тази смес се добавя сол на вкус и около 1 с.л. оцет и се залива с гореща вода докато стане на гъста кашичка.
Водата се добавя при постоянно бъркане.
Става много вкусно.

За късметите аз от няколко години съм на вариант изрезки от вестникарски заглавия - става невероятно смешно и се забавляваме много. Даже ми прави впечатление че определени късмети се падат точно на хората за които съм си мислела когато съм ги изрязвала.
Вече не ми стига само по един късмет а обикновено приготвям по няколко и си ги пазя цяла година Laughing

# 86
  • Мнения: 235
На Коледа ние правим питка, но тя не е с късмети.  Късметите ги оставяме за Новогодишната баница.

Една идея за самите текстчета - може да са подберат подходящи имена на филми или книги. Става много весело, особено, когато могат да се интерпретират по различни начини  Simple Smile
 

# 87
Коледа ми е любимата част от годината и сега със първия сняг веднага добих коледно настроение. Обичам традициите и ми е супер приятно да мисля какви манджи ще сложа на бъдни вечер, но все гледам да има и нещо ново. Ще ви предложа една салата за бъдни вечер , но по късно, че не я знам наизуст. Весели празници!

# 88
  • Мнения: 3 423
stella  Hugмерси Hug

# 89
  • все тук
  • Мнения: 1 716
а колко пости яденета трябваше да има на масата на бъдни вечер?нямаше ли някакъв определен задължителен брой?
аз помня за -питка с паричка(късметчетата бяха за нова година),боб,сармички с кисело зеле,ошав,плодове,орехи(дето ги чупим за да видим кой ще е здрав)и тиквеник или щтрудел-общо 6  newsm78
задължително на Бъдни вечер броят на ястията на трапезата е НЕЧЕТЕН - 7,9 или 11. може и 13.
Към постните сарми прибавям такива с гъби - много ги обичаме у нас

Общи условия

Активация на акаунт