Коледни и новогодишни рецепти

  • 74 825
  • 120
  •   1
Отговори
# 90
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
- "търкан боб" му казват - смачкан боб и подправен с чубрица, става като саладка
Може ли да ми напишеш рецептата, как се прави? Praynig

# 91
  • Мнения: 3 423
а колко пости яденета трябваше да има на масата на бъдни вечер?нямаше ли някакъв определен задължителен брой?
аз помня за -питка с паричка(късметчетата бяха за нова година),боб,сармички с кисело зеле,ошав,плодове,орехи(дето ги чупим за да видим кой ще е здрав)и тиквеник или щтрудел-общо 6  newsm78
задължително на Бъдни вечер броят на ястията на трапезата е НЕЧЕТЕН - 7,9 или 11. може и 13.
Към постните сарми прибавям такива с гъби - много ги обичаме у нас
МЕРСИ  bouquet Hug

# 92
  • София
  • Мнения: 722
 Embarassed Съжалявам, ако съм пропуснала отговора, но как се правят снежните човечета от снимкта.... Направо са страшни. На мен ми приличат на варени яйца, но главата не се сещам от какво е.

# 93
  • Мнения: 4 176
Embarassed Съжалявам, ако съм пропуснала отговора, но как се правят снежните човечета от снимкта.... Направо са страшни. На мен ми приличат на варени яйца, но главата не се сещам от какво е.
Руска салата и печена чушка. Маслини за очи и копчета.

# 94
  • Мнения: 1 116
Embarassed Съжалявам, ако съм пропуснала отговора, но как се правят снежните човечета от снимкта.... Направо са страшни. На мен ми приличат на варени яйца, но главата не се сещам от какво е.
Да тялото е от варено яйце, главата е от натрошено сирене и крем сирене, прикрепя се с клечка за зъби, може и само от крем сирене, черен пипер за копчета и очи, парченце морковче или чушка за нос, шапките май там са от домати, не си спомням вече, щото всеки път ги правя с това което имам под ръка. Снега е млечна салата, всъшност те бяха декорация към салатата Simple Smile

# 95
  • Мнения: 4 176
Танита, моля те дай линк, че не намирам тия снежни човеци. Твои ли са?
Аххх,че детет имам. Постоянно ми изключва компютъра #Cussing out

# 96
  • Мнения: 1 116
Танита, моля те дай линк, че не намирам тия снежни човеци. Твои ли са?
Аххх,че детет имам. Постоянно ми изключва компютъра #Cussing out
Ето ги

# 97
  • София
  • Мнения: 722
Много ти благодаря за отговора. Тази година ще има снежни човечета....   bouquet

# 98
  • Мнения: 294
А имате ли си нещо, което задължително правите на Кледа/Нова година? - е изключвам баничката:)

Така като се замисля в дома не минаваме без мамините паржолки в прясно мляко, баклава и някаква торта. Мъжът ми казва, че няма по-хубава от коледната баклава bowuu

# 99
blagodaria momi4eta!super ste!I men me obhvana kolednoto nastroenie!A be da pitam kak se praviat sarmi 4e iaz sam edin gotva4....

# 100
  • Мнения: 1 708
зелеви предполагам!
Запържваш лук,1 ч.чаша ориз,прибавяш малко червен пипер,сол и малко водичка за да набъбне ориза.След това дърпаш тигана от котлона и прибавяш каймата.Омесваш хубаво,ако искаш прибавяш подправки каквито обичате и навиваш сармичките.

# 101
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
- "търкан боб" му казват - смачкан боб и подправен с чубрица, става като саладка
Може ли да ми напишеш рецептата, как се прави? Praynig

Фрея, много е елементарно - сваряваш боба много добре, може да му прибавиш и морковки нарязани на кръгчета и те да се сварят. Когато е готов го смачкваш /аз използвам за тази цел вилица, но сигурно може и друго!/, прибавяш му рендосан лук кромид /сигурно ще е вкусно и с праз, но аз не съм почитател на този лук/, слагаш подправки за боб и ... готово! Това е!

# 102
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Току-що ми попаднаха МЕТРО - каталозите и видях, че има коледен щолен. Някой правил ли е и дали може да пусне рецепта тук. Благодаря.

# 103
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Дрезденски щолен

1500 г брашно, 300 г захар, 500 г  масло, 750 г стафиди, 500 г бадеми, няколко капки бадемова есенция, 50-100 г портокалови корички, 50-100 г лимонови корички, сок  от 1 лимон, ванилия и канела, 3/8 л мляко прясно, 1 ч.л. сол, 120 г мая.

Предварително си накиснете стафидите в ром. От маята, топлото мляко и захарта и малко брашно се замесва рядко тесто, оставя се да втаса 30 мин.След това се добавя захарта, маслото и брашното. Замесва се тесто и се оставя да втаса.Бадемите се нарязват не много ситно. Към тестото се прибавят коричките, ванилията, канелата, солта, стафидите и бадемите.Премесва се и се оставя отново да втаса.Оформят се продълговати щолени, върху, които с остър  нож се пражи лек разрез по дължината на тестото, но не по средата , а така, че тестото да се раздели от браздата на 2/3 и 1/3.. Слага се върху постелена с пергаментова хартия или фолио тава.Оставя се да втаса. Фурната се загрява до 220 гр. Най-долу във фурната се слага празна тава, а тавата със щолена се слага по средата. Пече се 15 мин, след което температурата се намалява до 170 гр и се пече около 35-40 мин.
Изстиналия щолен се намазва с разтопено масло и обилно се поръсва с пудра захар, смесена с ванилия.Да не се консумира преди да е изминала седмица, а най-хубав става след 3-4 седмици. Съхранява се завит във фолио или пекарска хартия, най-добре в глинен съд и на хладно място.
От тази доза излизат 2 големи щолена.
Аз лично не съм го правила, но една позната го прави, съхранява го увит във фолио в най-долното чекмедже ( за зеленчуци) на хладилника. Каза, че след 3 седмици бил най-ароматен и не бил сух. Исках да го опитам тази година, но направих английския коледен кекс. Щолен ще си купя от Метро, а догодина задължително ще направя по тази рецепта.
Снимката на творението на моята позната може да видите тук :
http://www.goblenite.com/phpBB/viewtopic.php?p=9092#9092

# 104
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Благодаря, смятам тази година да поомеся нещо такова.
Снежи, относно сармите - не слагате ли в плънката и малко булгур - става много вкусно

Общи условия

Активация на акаунт