Пубертетът при момчетата - тема 6

  • 37 229
  • 770
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 201
Жив и здрав да е рожденникът! Здраве и късмет!
Срокът за подаване на заявление за първа лична карта е 30 дни след навършване на 14 г. Ако отидете по-късно ще има глоба. Опитът ми показва, че повечето деца сами напират  за издааване на личната карта, това ги кара да се чувстват вече по-големи Simple Smile

# 196
  • Мнения: 7 277
13 , Честит празник и на теб(не само на рожденика)!Да ти е здрав и скоро да ти бъде повече опора, отколкото грижа!
За л.к.срока е един месец.

Последна редакция: пн, 21 окт 2019, 13:41 от denyil

# 197
  • Мнения: 6 469
Благодаря, момичета!
Да и моя няма търпение за личната карта, но тази седмица му е претрупана с тренировки и мачове, освен училището и исках да знам срока, благодаря за отговорите.
Снощи си минах и лекцията и за като как личната карта, освен че е стъпка в порастването е и отговорност. За отговорностите, които съпровождат притежванаето на такава карта и бла, бла...
И той- ясно, ще си прочета правата, свободен ли съм 🙄 Не, казвам, не си свободен. Шеше да бъдеш, ако беше ми казал, че ще си прочетеш и за задълженията 😡 Е, вика, то се подразбира... 🧐 Ами не се, отговарям и айде половин час още лекция 😂  Лошо му беше 🤪

# 198
  • София
  • Мнения: 39 755
Thirteen#, да ти е жив и здрав синът. Късмет и успехи.
На теб също пожелавам весел празник.

Моята щерка беше "бездомна" (не се знае кой не си беше свършил работата) и ЛК извади чак на 18.
ЛК на нейната приятелка седи в майка ѝ, за какво ѝ е на момичето Simple Smile

Чакам моят да се прибере от у-ще и да го водя да записвам час за зъболекар.
Поуталожиха се нещата със спорта. Ще има изпит и състезание през дек.
Баща му е поръчал Мултиспорт карти и е навит за плуване. То аз и затова навих ММ за карти. Искал и на фитне да ходи Simple Smile

# 199
  • Пловдив
  • Мнения: 40 736
Преди ЛК не се ли вадеше на 18г  newsm78 или сънувам нещо...?

Thirteen#, ще празнува ли младежа?  Simple Smile
Моят днес нямало да ходи на безпл.курсове по БЕЛ и Мат., че да можел да учи стихотворението...  Crazy да видим довечера какво ще заваря.

# 200
  • София
  • Мнения: 39 755
Преди ЛК не се ли вадеше на 18г  newsm78 или сънувам нещо...?

Thirteen#, ще празнува ли младежа?  Simple Smile
Моят днес нямало да ходи на безпл.курсове по БЕЛ и Мат., че да можел да учи стихотворението...  Crazy да видим довечера какво ще заваря.
Кога преди? 1та е на 14, след това 16 и "постоянна" на 18.
Не помня аз кога вадих зелен паспорт, на 14 или 16.

# 201
  • Мнения: 6 469
Тази карта е като моят зелен паспорт едно време 😂, само че тогава беше май след 16.
Ами за празнуване нещо май няма да му остане време от мачове... Попитах, рече ще видя, може нещо в неделя, но и той не е сигурен. Казала съм му да си решава, аз съм насреща.

# 202
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Thirteen#, да е жив и здрав младежът!

Първата ЛК на 14, пълнолетната на 18. На 16 няма.

Навремето вадехме зеленият на 16 Simple Smile

# 203
  • Мнения: 4 572
Thirteen, да сте честити!
Срок за вадене на ЛК  е 30 дни след навършване на възрастта. Вади се на 14 г. и на 18 г. Пускат ги бърза поръчка - за 3 дни е готова и е безплатна първата карта. Ако я изгуби обаче се плаща и глоба, и новата карта. Затова родителите им ги прибират на децата, но пък се губи смисълът да имат ЛК и да се учат да носят отговорност.

# 204
  • Мнения: 1 408
Здравейте, влизам да потърся съвет. Не мога да се справям с моя пубер вече. Още не е навършил 13 години, а вече сякаш не е същото дете. Вкъщи е като котенце, гледа ме в очите, казва, каквото искам да чуя, обещава да се поправи и ...дотам. Отиде ли в училище и става страшно. Почти всеки ден ми се обаждат учители да се оплакват от лоша дисциплина, развали си успеха. Говоря, говоря едно и също, без никакъв ефект. Пробвах да наказвам, лишавах го от разни неща, игнорирах го, без резултат. Никога не съм вдигала ръка срещу него, и не смятам да го правя, колкото и да ме ядосва. Мисля, че докато той сам не разбере какво върши, никой не е в състояние да му налее в главата и затова говоря, говоря...Извинявам се, че така нахлътвам в темата, но наистина имам нужда от съвет от хора, които вече са преминали или в момента преминават през това. Благодаря!

# 205
  • Пловдив
  • Мнения: 198
Thirteen, честит да е рожденикът, жив и здрав - най-важно, разбира се, и да мисли със собствената глава Wink
sad_woman, съчувствам ти за периода, в който е твоето момче, но сякаш не бих могла да дам адекватен съвет. При нас май е обратното - в училище и с другите е забавен, възпитан, любезен, направо очарователен, с нас вкъщи понякога се държи отвратително. Много страдам понякога, а понякога за момента го отсвирвам и аз, зависи и от моето настроение Simple Smile Все пак за тази промяна при твоя тийнейджър трябва да има някаква причина, той директно няма да каже, ама, ако има начин да разбереш, ще е най-полезно, за да го преодолеете.
И към енергийните ще се върна - това количество, което се спомена, е ужасно много Anguished Аз бих искала да знам, ако моето дете пие по толкова енергийни напитки, но, според мен, родителите би трябвало и да усещат - децата стават супер превъзбудени от само една такава напитка, какво остава за повече. Моят пие, знае отлично за какво става въпрос, но, въпреки това си позволява или някоя и друга глътка, или цяла, мисля, че в последно време по-рядко. Не можем да ги спрем, наистина тук вече опира до съзнание, трябва да има отговорност от тяхна страна, да са наясно всяка постъпка до какво води, в крайна сметка претендират да са големи, а големите хора носят отговорност за действията си.

# 206
  • На морето!
  • Мнения: 5 754
sad_woman, чела съм, че 13 е най-критичната възраст при децата. После следвал любовния период и тази бурна криза отминавала.
Не знам с какво да помогна, освен любимата ми напоследък фраза "И това ще мине".
 Моят тийн е същият, а още дори не е навършил пълни 13, в училище си показва магариите, а в къщи е кротък и отрича да е замесен в поредните проблеми на класа. Все някой друг е виновен и го е натопил, все е неразбран и невинен. Пред нас и пред треньорите си е обран и сдържан, учителката му от уроците дори ми сподели, че е прекалено сдържан и трябва да се научи да си казва, когато е недоволен.

# 207
  • Мнения: 1 408

 Моят тийн е същият, а още дори не е навършил пълни 13, в училище си показва магариите, а в къщи е кротък и отрича да е замесен в поредните проблеми на класа. Все някой друг е виновен и го е натопил, все е неразбран и невинен. Пред нас и пред треньорите си е обран и сдържан,

Точно, все едно моето момче описваш. Най-много ме притеснява, че си развали успеха. А за да има избор след седми клас, трябва да е с висока диплома. И това съм повтаряла хиляди пъти. И аз си повтарям "И това ще мине", защото си спомням когато аз бях на неговите години как бях напълно неуправляема. И как никакви наказания не работеха при мен. Доволна съм, че поне засега вкъщи няма скандали, че ще ми дойде вече доста в повече. Сигурно и това ще се случи. Давам си сметка колко нелепо ще изглеждам да крещя на дангалак с една глава над мен...  Simple Smile Благодаря ви, че ми обърнахте внимание, мили момичета!

Последна редакция: пн, 21 окт 2019, 17:15 от sad_woman

# 208
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 439

 Моят тийн е същият, а още дори не е навършил пълни 13, в училище си показва магариите, а в къщи е кротък и отрича да е замесен в поредните проблеми на класа. Все някой друг е виновен и го е натопил, все е неразбран и невинен. Пред нас и пред треньорите си е обран и сдържан,

Точно, все едно моето момче описваш. Най-много ме притеснява, че си развали успеха. А за да има избор след седми клас, трябва да е с висока диплома. И това съм повтаряла хиляди пъти. И аз си повтарям "И това ще мине", защото си спомням когато аз бях на неговите години как бях напълно неуправляема. И как никакви наказания не работеха при мен. Доволна съм, че поне засега вкъщи няма скандали, че ще ми дойде вече доста в повече. Сигурно и това ще се случи. Давам си сметка колко нелепо ще изглеждам да крещя на дангалак с една глава над мен...  Simple Smile Благодаря ви, че ми обърнахте внимание, мили момичета!
sad _wonan, ако това ще те успокой, моят е на 13 и 1 м. и е същият - винаги няма вина за нищо, а ако го нападнеш словесно - ругае, блъска, обижда и не мисли за действията си ако е много ядосан. При такава ситуация го затварям в детската, да прави каквото иска, докато се успокой и съм му сърдита. Играя го, кскто писах, по "тънката струна", събуждайки мъжкото му его...Случвало се е да го шамаросвам 😖, когато ескалира положението (все още е половин глава по-нисък и някак си още ми прилича 😊; в кръга на шегата казано). Стигнах до извод, че ако е с лошо за него (наказания и т.н),  става още по-лошо, защото прави на инат. Маймуната знае, че ме "държи в ръце". Сега най-важното за мен е успеха му като седмокласник и е наясно с това; способен е да саботира всичко и накрая да заяви "ти си виновна, ако ме ме беше наказала, нямаше да е така".
Говорене, говорене и много говорене..обещания, дори договори сме подписвали с условия за него и си висят закачени на дъската му 😀, след време ще му ги подаря на сватбата 😄...
Thirteen , да ти е здраво момчето! Честит празник!

Последна редакция: пн, 21 окт 2019, 18:54 от AIR

# 209
  • Мнения: 36
Thirteen, честит да ви е рожденикът, здрав и щастлив да е и да има повече мир и разбирателство помежду ви!😀
Sad_woman, възрастта е такава и почти всички се бунтуват по един или друг начин. С наказания обаче няма да постигнете резултат, нито като го игнорирате. Положението се влошава още повече.
Можете  ясно да му заявите, че не одобрявате поведението му в училище, като се опитате да разберете какво го провокира - може би по този начин се опитва да направи впечатление на някого.
Въоръжете се с търпение, ще мине. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт