СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 4

  • 24 607
  • 742
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 8 282
Може ли да препоръчате някое помагало  по БЕ с правила и упражнения към него - паравопис, анализ на думата (представка, корен, ...), времена на глагола и т.н.
Примерно: Правило за А/Ъ, О/У и след това упражнения.

# 526
  • Мнения: 6 926
Факт е, че след разговора ни, той освободи Ния от това бягане. Но тя реши да го избяга, когато ги изпитва. Може би го избяга най-бавно, но финишира. И това май беше единствената ѝ шестица по фвс Simple Smile)))

Много яко беше като питах руо имат ли право учителите по фвс да карат децата да тичат по 1000м за изпитване, при положение, че (тогава още бяха старите нормативи) МОН е заложило 300м за момичета и 600м за момчета. От руо ми отговориха, че освободените деца от фвс нямат срочни и годишни оценки Simple Smile))))))))))

Здраве да е. Толкова неща ме възмущават вече и толкова пъти се удрям в стена, че нямам сили да се боря за нищо повече на този етап.

# 527
  • Мнения: 520
При нас госпожата по БЕЛ поиска да имат целия клас - справочните таблици Как се пише...и Справочни таблици по литература за 7. клас и външно оценяване
По учебната програма за 2019/2020 г.
Петя Маркова...
За събота и неделя им дава домашна работа преразказ и в понеделник го четат и правят анализ ....
И при нас единствения свободен ден е петък без  допълнителни ангажименти ....сам си пожела да ходи на школа по Англ.език, аз мислех да му го спестя...пък и като слушам , че основно в 8 - ми учат английски език, се чудя има ли смисъл да ходят преди това, дали след това няма да им е скучно в клас по английски...

# 528
  • Мнения: 5 001
При нас по музика оценките са 5 и 6, учителката дори каза, че е склонна на всички да пише 6, но някой пък изобщо нищо не правели в час и не било справедливо спрямо учещите.
По рисуване е луда и пише и слаби оценки когато някой говори в час. Тази година мислех да я изсилвам пак и разбрах, че най-вероятно ще е класна на малкия, та ще си мълча.
По физическо часовете се провеждат доста сериозно, но моите са футболисти все пак и покриват всички нормативи. Никой не се е оплаквал от слаби оценки на родителска.
По разказвателните съм му разрешила и 4ки на изпитване, но само ако държи 6 по мат и Бел.

# 529
  • Мнения: 6 587
Ама че адекватен отговор си получила от МОН, Мария!
Смятам, че здравето е най- важно и никакви постижения не бива да бъдат с цената му...

Моята се разбунтува.
Ходи на англ. език в много неудобно време и мърмори ли, мърмори...
Нямала време за нищо, що съм тъй непредвидлива,  та я пращам баш в седми клас на школа по Англ. ез.?!

# 530
  • Мнения: 3 877
Moят е активен спортист и въпреки това повечето нормативи попълва за 5, а някои и за 4-ри. Но ми каза да не се тревожа, защото в класа имат 2 деца национали в различни спортове, които също не покриват за 6 ..
Така, че къде е сбърканото не знам
На моичкият също му беше прилошало на 1000м миналата година, защото е било по обяд в топъл ден и той забравил да яде

# 531
  • Мнения: 47 984
Мария, дъщеря ми покрива безумните нормативи и то при церберите по физическо във фег. Обаче има артрит и след волейбол и баскетбол е много зле, ръцете и не могат просто да го понесат, чисто физически. Всички други нормативи са покрити за 6, разгрява класа и я дават за пример, ама компромис за тъпотията волейбол и баскетбол, или даже директно двойка- не може. Ми тази година е освободена. Освобождават се по половин клас, някои активни спортисти, обаче явно да светне лампата на някого- няма. Важното е да е ок по документи...
Малкия засега не е освободен, повечето време ритат футбол ...

# 532
  • Мнения: 6 587
Четейки за децата на Мария и на Happy, ме обзема гняв и... безсилие...

# 533
  • Мнения: 24 467
Мария, дъщеря ми покрива безумните нормативи и то при церберите по физическо във фег. Обаче има артрит и след волейбол и баскетбол е много зле, ръцете и не могат просто да го понесат, чисто физически. Всички други нормативи са покрити за 6, разгрява класа и я дават за пример, ама компромис за тъпотията волейбол и баскетбол, или даже директно двойка- не може. Ми тази година е освободена. Освобождават се по половин клас, някои активни спортисти, обаче явно да светне лампата на някого- няма. Важното е да е ок по документи...
Малкия засега не е освободен, повечето време ритат футбол ...

Точно по такива причини искам децата не да се освобождават от физическо, а просто да им се вписва в документацията противопоказания за определени движения. Защото най-често те по принцип могат да играят и да правят повечето неща, но са ограничени до няколко дейности, които следва да прескочат.
Тъй като системата ни е от тъпо по-тъпо направена, това не е отчетено и се налага да се освобождават изцяло от физическо, което никак не е добре за тях.
Давах пример и с моя син - от миналата година има установен шлатер. Изпитва жестока болка в коленете и получава отоци, когато бяга дълги разстояния и кляка. Добре, ама всичко друго може да си прави. За да имаме извинение защо не е ходил на нормативи по бягане го освободихме миналата година от физическо, въпреки, че той ходеше в час и си играеше с останалите другите упражнения и игри, които им се даваха. Господинът е разбран човек. Системата не чини, обаче. Много тъпашки е сътворена.
Тази година не сме го освобождавали - колкото покрие от бягането - толкова. Но това не пречи да дам отново същата ниска оценка на тиквите от МОН.
Нищо не пречи щом толкоз си държат на глупавите нормативи, то оценката да се сформира само на база на тези от тях, на които ученикът може обективно да участва.
Физическото е един от най-полезните часове за децата. Но от него са направили вместо полезен и необходим предмет нещо тотално немислено и направо вредно.

# 534
  • Мнения: 47 984
Да де, не стана ясно, но исках да кажа, че проблема е повсеместен, явно комплексен...хората просто няма как да се борят с всичко в системата, и поне по физическо си освобождават децата и това е... По едно време малкия беше освободен пак по здравословни причини, лекаря препоръчва спорт, но без състезания, изпитване, особено стрес като изтичай 1000 метра между математика и химията... Нито за него, нито за нея има частично освобождаване от някои неща в часа. Или или. Или всичко, с нормативи и прочие, или нищо.
Писали сме едновременно Джуди...тъжна истина.

# 535
  • София
  • Мнения: 7 191
Пак по темата се сещам нещо.
В началото на миналата учебна година дете със сериозно заболяване мина официално на домашно обучение.
Месеци в болница, операции и така нататък.
Някъде през март вече всичко се беше оправило. И родителите много искаха да го върнат в клас, макар и само като слушател. Защото детето имаше остра нужда от социални контакти с приятелите си.
Ами оказа се, че не може.
Нямало такъв канален ред.

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 16:46 от Red

# 536
  • Мнения: 24 467
Ох, накрая и аз да имам регистрация в Школо...
Обаче нещо ме съмнява. Да попитам. Понеже ми дава едни данни за общ успех до сега 5.80, което за него е така до момента. Данните за самия него са верни до тук. Най-добре сме по математика, физика и история.
Съмняват ме обаче отразените първи места в паралелка, випуск и в училище. Това едва ли да е вярно. Едва ли липсват деца и с по-висок успех. Като имам предвид, че е седмокласник, а има и 4, 5 клас, където...
За това да питам: Ако родителят или детето нямат регистрация в Школо, резултатите им отчитат ли се въпреки това, в тази обща статистика, която вече не касае само моето дете. Да не би така да ми отчита, защото, примерно, съм първа регистрирана в класа, или във випуска? Регистрацията за нас е допустима от днес, така е казала класната и вероятно съм първа или от първите регистрирани. Не съм ползвала още Школо до сега.

Пак по темата се сещам нещо.
В началото на миналата учебна година дете със сериозно заболяване мина официално на домашно обучение.
Месеци в болница, операции и така нататък.
Някъде през март вече всичко се беше оправило. И родителите много искаха да го върнат в клас, макар и само като слушател. Защото детето имаше остра нужда от социални контакти с приятелите си.
Ами оказа се, че не може.
Нямало такъв канален ред.
Добре де, не мога да повярвам - защо поне да не може да ходи да слуша в час?
Имах навремето един съученик, на домашно обучение, със заболявания. Той си идваше, когато реши, че може, сядаше си, никой не го е връщал.

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 17:04 от Judy

# 537
  • Мнения: 47 984
Не го е връщал, ама по новите правила даже не трябва да има достъп до стаите. Само като има изпит...
Може да няма други нанесени оценки, ти да си от първите, може да е слаб успеха.
Някои родители виждат много неща, даже оценки на други деца. Аз не виждам такива неща. Щяха да правят статистиката на школо платена по едно време. За мен е много далече от работещ продукт, че и да е платен...как не.

# 538
  • София
  • Мнения: 7 191
Да.
И освен това не било ясно кой носи отговорност за детето.
То въобще за нашата система няма частни случаи.

# 539
  • Мнения: 24 467
За платен има да чакат. 🤣
Нашите данни до тук поне персонално са верни. Ще видим как ще е по-натам с нанасянето на оценки и отсъствия.
Не е проблем, като гледам, да се види успех друго дете, стига да му знаеш имената, номера, паралелката и дата на раждане.

Общи условия

Активация на акаунт