Градинарство - моето хоби 23

  • 31 519
  • 774
  •   1
Отговори
# 435
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 546
Аз съм пресаждала пролетта, дадоха по-малко плод.

# 436
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 935
Аз съм пресаждала пролетта, дадоха по-малко плод.
Нашите миналата година дадоха за първи път изобилно плод, но нещо не ми харесаха. Поливахме ги редовно, а плодът беше сух и никак сочен. Може би сортът не е хубав. Само за 2 години станаха огромни чимове и изпокъсаха черния найлон, върху който ги бяхме посяли.
Така или иначе искам да ги преместя на друго място, направо се чудя ако и тази пролет са същите сухи, дали да не ги сменя с друг сорт.

# 437
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 382
има едни по-сухи, сорта си е за компоти.
като ги вариш не се разпадат. Simple Smile
сочните и сладките стават на парцали в буркана.
не помня сортовете, единия ни беше нещо като Кембридж или Оксфорд. Simple Smile

# 438
  • Варна
  • Мнения: 1 951
С тези ягоди нещо не се получава при нас. Всяка година се налага да ги подновяваме - уж тръгват добре, дават плод, но след това изгарят и загиват. С капково са, под найлон - няма и няма... Почвата ли трябва да е нещо по-специално... не  знам.
Как се справяте вие?

# 439
  • Мнения: 1 291
Здравейте! Влизам при вас с  питане Simple SmileИмам едно дръвче фикус бенджамин, сигурно на повече от 15 г, не помня вече, но беше много кичесто и с много листенца, съвсем добре му беше в хола. После изведнъж взе да линее, да му пожълтяват и падат листата. Преместихме го на по-слънчево място, с повече светлина , добавих му още почва, поливаме го редовно, но пак си оплешивя. Почти цяла година беше без никакви листа, само голи клонки. После лека-полека взе да се съживява, но не е така кичесто, много са му рехави листата. Чудя се дали да окърша сухите клонки? Как да му помогна да се разлисти повече?

# 440
  • Карлово
  • Мнения: 4 708
Като се затопли го изнеси на топло и светло ще излязат нови клонки и листа.
Ако искаш може и са пооформиш короната като поокастриш върховете.
На моя веднъж му окапаха всички листа, заради недостатъчно светлина и на пролет се оправи.

# 441
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
С тези ягоди нещо не се получава при нас. Всяка година се налага да ги подновяваме - уж тръгват добре, дават плод, но след това изгарят и загиват. С капково са, под найлон - няма и няма... Почвата ли трябва да е нещо по-специално... не  знам.
Как се справяте вие?
Аз съм ги оставила на саморасляк. На шарена сянка са, даже след обяд са си направо на сянка. Поливам ги често, като дъжд, направо ги къпя. И нищо повече, нито се торят, нито се пръскат.
Започнахме от няколко стръкчета, на майтап, ей така като минеш и да си откъснеш. Ей, боже, сега са истинска напаст, като пировина са. Направили са килимче. Плъзнали са навсякъде и продължават да пълзят.
Затова им правя яко скубане. Всяка година, постоянно. Току- що се прибирам от градината, че заваля, и пак съм скубала.

# 442
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Аз в моята полуизоставена градина имам един кът, в който навремето дядо беше сял ягоди. Останали са няколко в огромната трева, едва кретат, не дават плод.

Пробвах миналата година да ги пресадя, хем с тяхна си почва, на по-"цивилизовано" място, разкопано. Не се хванаха, изсъхнаха. Мястото им ли е лошо, не знам. На старото място дори не ги поливаха баба и дядо, сами си растяха, че и, както каза Л`Алтра, като плевели се разрастваха...

Тази година ще видя дали има още оцелели на старото място и ще окося тревата около тях, ще ги полея, да видим, дали е от мястото или от пишман-градинарката. Simple Smile

# 443
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 935
има едни по-сухи, сорта си е за компоти.
като ги вариш не се разпадат. Simple Smile
сочните и сладките стават на парцали в буркана.
не помня сортовете, единия ни беше нещо като Кембридж или Оксфорд. Simple Smile
[/url]
Вероятно са точно такива. Първата година откъснах само 5-6, защото бяха мънички корените. Миналата имаше много плод, но сухи и безвкусни. Сортът е някакъв едър и издължен.
Имаме зад гаража 10тина корена не много едри и топчести. Е, те са супер - сладки, сочни и вкусни. И не стават на такъв огромен чим. От тях ще мъча да хващам на есен.

# 444
  • Мнения: 7 776
Ягодите ми са на слънчево място без сянка. Плевя ги редовно и ги разкопвам,когато мога. Поливам лятото като се засуши. Всяка есен ги изрязвам и пръскам с фунгицид. Изрязването понякога е два пъти годишно. Летораслите изчиствам. Съответно дават плод. Но са си пипкави. И искат грижа. Няма как да ги завземат бурени и да просперират. Ако почвата не е добра, бих торила, но при мен е чудесна.

Днес правихме с мъжа ми поливка с фунгицид на розите,туите и ирисите. Вчера чистих и изрязах розите. Имам две счупили се от снега катерещи се, хвана ме яд, ама това е положението. Започва да се събужда градината.

# 445
  • гр. София
  • Мнения: 4 820
Вчера и ние бяхме на вилата да режа розите, за които питах по-рано. Тъй като зимата не бяха рязани, някои бяха станали много високи. Поорязах ги кои повече, кои по-малко, но общо взето ми беше жал да режа много, защото бяха изкарали вече дребнички листенца. На места само пъпчици.... Не знам дали е правилно или трябваше по-смело? Особено за две катерещи много се чудя....
Накрая ги напръсках с бордолезов разтвор, който правих на око.

# 446
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Рисе, те затова са оцелели якодките ти сред тревата, защото тя все пак им е пазила влажно.
Тукашните ми сънародници много се гордеят с ягодите си, и има защо, де. Смята се, че причината е във влажния климат и умерената топлина.
Мисля, че имат право; вкусвала съм ...хм, даже не знам как се казват на български Rubus chamaemorus/морошка, расла на остров сред морето и такава, в по-суха атмосфера, далеч от брега. Разликата е значителна. Вярвам, и с ягодите да е така.

Моите преди известно време ги изкорених всичките - голяма са напаст. От мъничките бучнах тук-таме по някое коренче. Растат си, а ако ги опазим от косовете, успяваме и да хапнем по нещо Simple Smile

Беля са ягодите, често трябва да се подновяват, защото старите корени не дават достатъчно плод.

# 447
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Нелка, ти имаш морошка??? Наистина??? Ах, как завиждаааам! Знам какво е и си мечтая да си завъдя. От двайсет години се опитвам да си намеря, но в българските земи не съм могла до момента. Едно време го обожавах, в тайгата имаше много. Simple Smile

Мисля, че си права за ягодките - там, където са, на старото място, си е влажно по принцип - северната част на двора, почти постоянно на сянка, слънце виждат само сутрин докъм 10 часа, няма шанс да засушат много. А аз ги преместих на шарена сянка уж, на разкопано, но пак си има пряка слънчева светлина през целия ден. Та може и заради това да е, плюс, както ти каза  - тревата ги пази. Ама нали съм упорито, пък и рогато Simple Smile

Те и малините са ни там, на сенчица Simple Smile Но са храсти и не съм ги пипала. Тази година ще ги боря, да ги изчистя окончателно, че миналата година ги минах отгоре-отгоре и стана нищо.

# 448
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Рисе, даааа, имаме морошка. Blush
Фризерът е пълен, да ти направя ли снимка колко са големи - от острова са.
Не знам дали ще ти се получи на мястото, те обичат по-хладничко. Точно тук, по брега, няма, трябва да се качиш на по-високо, или по' на север, там им е царството.

Малинки си имам само диви. По-предното лято брах, та брах. И понеже се случваше да влизам сред тях без екип, да видиш какви комбинирани уудо-балерински стъпки правих, в страха си от кърлежи. Joy
А предното лято почти нямаше.

# 449
  • Мнения: 14 851
Аз след малко ще садя червен касис,пратен ми от една страхотна съфорумка. 😍🤗 Има и резници,ще ги сложа и тях,дано се хванат.

Общи условия

Активация на акаунт