Помен за 40 дни

  • 10 011
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 177
А някой може ли да ми обясни какво е това "равнение на гроба"? Кой го извършва?

# 16
  • Мнения: 562
А някой може ли да ми обясни какво е това "равнение на гроба"? Кой го извършва?
Гроба се сляга и се допълва с пръст и се заравнява, да не е купчина. Прави го който може, който иска. По принцип роднините. Не е ритуал , а нещо което се е възприело с годините.

# 17
  • София
  • Мнения: 527
А някой може ли да ми обясни какво е това "равнение на гроба"? Кой го извършва?
Може и погребална агенция, те имат/наемат такива служители. Могат да организират и самия помен, със или без поп.

# 18
  • Мнения: 18 548
Той  е купчина пръст ,островърха, до 40 не  се е слегнал ,разравя се с мотика, всеки  от просъстващите по малко, да стане плосък отгоре.Накрая с дръжката  на мотиката  отгоре се минава  да е равно, постиламе  и слагаме отгоре подавките..Да, всеки край си има традиции.
И обикновено към годината, или преди нея, ако се пада зиме в сняг  и замръзва, се поставя паметник ,тогава ако е слегнал  се оформя пак,че се и огражда.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 177
Благодаря ви.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 14 541
А някой знае ли, кой е наложил правилото паметник да се слага точно след една година? Другото суеверие, с което спорим с роднини е смяната на паметник. Тяхната теза е, че някой ще умре. А аз искам да сменя амортизиран и повреден паметник.

# 21
  • Мнения: 562
А някой знае ли, кой е наложил правилото паметник да се слага точно след една година? Другото суеверие, с което спорим с роднини е смяната на паметник. Тяхната теза е, че някой ще умре. А аз искам да сменя амортизиран и повреден паметник.
Паметник да се слага след годината не е някакво суеверие, а чисто конструктивно. Земята се сляга и ако се сложи по-рано е съвсем възможно да се слегне пръстта и да се счупи, да падне, да се увреди и т. Н.
Никой  не е казал, че точно година се чака. Ориентировъчно е.
Колкото до смяната на паметник това за пръв път го чувам и си е някаква бабина девитиня за мен. Постоянно умират и се раждат хора, независимо дали се сменят паметници или не. Кой когато му е писано. То като не сменим паметниците да не би да означава, че ще живеем вечно. Щом се налага сменяйте спокойно. Познавам хора, които смениха паметник... е не са ни викали на друго погребение и всички са си живи и здрави

# 22
  • Мнения: 226
Когато дядо почина преди 7 години решихме да не викаме поп, а поканихме една доста религиозна жена да каже няколко думи за него като тя включи в словото си отзиви за него от нас и негови познати. На 40-ят ден отново не викнахме поп, а сами си извършихме ритуалите. Като цяло за нас помените са момент в който да се съберем роднините и да си спомним за всички весели и хубави моменти, които сме преживели заедно (не че през другото време на го правим). Уважете желанието на дядо ви и го поменете по начин близък до вас.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 177
Да, уважихме желанието му и нямаше опело на погребението. Сега няма да има и панихида за 40-те дни. Изобщо се очертаваме като крайни атеисти, въпреки че не сме. Дано душата му почива в мир!

# 24
  • Мнения: 34
Аз като цяло съм вярваща и не възприемам да е без свещеник. Щом човека не е искал-добре, неговата воля е и е хубаво да я уважиш. За твое успокоение, има среден вариант, да помолиш свещеник да каже молитва на 40-ият ден в църквата. Не е нужно да се събирате всички там. Свещеника може да си е и сам и да каже молитвата за упокой на душата. Така и волята на дядо ти да не идва свещеник ще е спазена, и твоите терзания ще са успокоени.

# 25
  • Мнения: 562
Аз като цяло съм вярваща и не възприемам да е без свещеник. Щом човека не е искал-добре, неговата воля е и е хубаво да я уважиш. За твое успокоение, има среден вариант, да помолиш свещеник да каже молитва на 40-ият ден в църквата. Не е нужно да се събирате всички там. Свещеника може да си е и сам и да каже молитвата за упокой на душата. Така и волята на дядо ти да не идва свещеник ще е спазена, и твоите терзания ще са успокоени.
Упокой се чете на кръстен човек. Ако човека е няма свето кръщение отказват свещенниците ако знаят

Общи условия

Активация на акаунт