За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 28 702
  • 743
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 1 953
А с какво искате да правите хляба от лимец? Аз го правя със сода, с бакпулвер, предпочитам ги пред маята. Забърквам тесто не като за хляб, а по-скоро като за кекс, малко по-гъсто, може даже и яйца и к. мляко да му сложа. Правя сместа като за кекс, не като за хляб, за да може да се яде и когато е изстинал, иначе, става много твърд, сух след това. Течностите трябва да са поне колкото брашното, а може и повече.

Последна редакция: пт, 15 ное 2019, 13:18 от rovaru

# 586
  • Мнения: 2 774
Купих си махлеб, лошото е, че като нямах, виждах 💯 рецепти с добавката му, сега - ни една не намирам 😁....само в козунак мярнах, че се влага, къде другаде?

# 587
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Момичета здравейте , може ли да ми дадете рецепти за лимецов хляб без квас 🙂
Както е писала и rovaru, тестото трябва да е като кексовото на гъстота. Аз ползвам мая и пека с хартия за печене.

# 588
  • София
  • Мнения: 11 706
Купих си махлеб, лошото е, че като нямах, виждах 💯 рецепти с добавката му, сега - ни една не намирам 😁....само в козунак мярнах, че се влага, къде другаде?
От къде го взе, от ЛидЪлъМ или от арабите Махлеб освен в козунаци добавям и в някои коледни бисквити, в някои видове сладкиши, харесвам я таз подправка

# 589
  • Мнения: 10 263
В чужбинско, арабелите слагат махлеб на всичко тестяно - сладко, солено...На мен лично ми е отвратително на аромат, но всичко е според вкуса. Някои хора се нагаждат към всякакви вкусове и им харесва. И аз си взех оная година за козунаци, и сега ми стои, а ми свиди да го хвърля, че едно малко бурканче сума пари дадох за него. Освен скришно да добавям по някоя прашинка в тестяните изделя, мойте да не усетят, че и на тях не им допадна. Но няма да го хвърля. Планувам да го притикам. Виж и това е идея в коледните сладки да ръсна. То из между канели, джиндифили и индийски орехчета, дано ги подлъжа.

# 590
  • Мнения: 2 774
Марчева, взех го от местен магазин с турски стоки.
Засега ще сложа к.л на кекс 😁, да видим ще се одобри ли от дребните, поне да не стават много продукти зян 😂...голямо ровене падна, но намерих къде съм я срещала често-често, като цяло май спокойно замества ванилията

Вици, разби ме, чак толкова ли е гадна 😆, определено залагам на кекс за проба....поне не я взех скъпо, няма да ме е яд да я хвърля

# 591
  • Мнения: 10 263
Сложи малко ти, за всеки случай Simple Smile толкова, че само ти да усетиш. Виж ги дали ще попаднат в клопката и другия път слагай повече ако прецениш. Иначе рискуваш да си ядеш кекса сама. Поне в нас е това е ситуацията. Но ще ги подхлъзна лека по лека. Дадох 4$ за две супени лъжици, немоа го засиля току така Simple Smile

# 592
  • Мнения: 205
Махлеб\махлеп /нямам идея как се пише/ преди години видях при Йоана. Пробвах тези бисквитки без махлеб\махлеп- те са си линзери и си станаха прекрасни без него и без тонка боб  Laughing
рецептата - https://www.kulinarno-joana.com/2010/05/best-ever-cookies/

# 593
  • Пловдив
  • Мнения: 1 375
Толкова ли е зле този махлеп...аз си купих от Турция през лятото за първи път,не е евтин-30гр за 10ТЛ(3лв),и си мислех да го слагам в кексове,сладки,черешов пай(нали е с вкус на диви череши и горчив бадем).

# 594
  • Мнения: 353
Момичета здравейте , може ли да ми дадете рецепти за лимецов хляб без квас 🙂
Лимецът седи по-тежък и плътен и без квас много трудно се получава хляб. Заради ниското съдържание на глутен в него и с квас не бухва особено, за това често се ползва и друг вид брашно. Та не знам дали сте яли преди такъв хляб, но да го имате предвид, за не сте разочаровани накрая. Квас може да се направи с лимецовото брашно и вода - за 3-5 дни става, стига да си я гледате редовно. Ароматът после е невероятен Simple Smile
За по-набързо с лимец и без квас съм правила малки питки и соленки тип гризини. Съставките са яйца, които разбивам хубаво да станат на мехурчета, кисело мляко и сода в него, сол и съответно лимецовото брашно. Могат да се добавят и подправки според вкуса. Гризините поръсвах с чубрица и сусам. Както казаха, консистенцията трябва да е горе долу като за кекс. Оформяш с мокри ръце или с лъжица. Хартията за печене задължително я мажа с масло. За аромат и ако евентуално останат, мазнината не им позволява да изсъхнат толкова.
На същия принцип съм ползвала и оризово брашно, но то пък не попива така мокрите съставки и стои по-ронливо, но пак е вкусно Simple Smile

# 595
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Лимецът седи по-тежък и плътен и без квас много трудно се получава хляб. Заради ниското съдържание на глутен в него и с квас не бухва особено, за това често се ползва и друг вид брашно. .
Много е лесно даже "без квас"... с мая. Лимецово брашно (само), сол, мая (ползвам свежа) и вода до кексово тесто, печене и ето хляб.

# 596
  • Мнения: 353
Лимецът седи по-тежък и плътен и без квас много трудно се получава хляб. Заради ниското съдържание на глутен в него и с квас не бухва особено, за това често се ползва и друг вид брашно. .
Много е лесно даже "без квас"... с мая. Лимецово брашно (само), сол, мая (ползвам свежа) и вода до кексово тесто, печене и ето хляб.
Реших, че под "квас" може да има предвид и мая и набухватели. Иначе си права за маята.

# 597
  • Мнения: 9 108
Моля за рецепта с телешки далак. Благодаря!  Flowers Hibiscus
пълнен с праз и подправки https://pep-4o.blogspot.com/2012/01/blog-post_07.html  Тук е на скара, но сава и във фурна, с малко вино/бира на дъното на тавата

# 598
  • Мнения: 10 263
Толкова ли е зле този махлеп...аз си купих от Турция през лятото за първи път,не е евтин-30гр за 10ТЛ(3лв),и си мислех да го слагам в кексове,сладки,черешов пай(нали е ).

Не бе, не е толкова зле, просто има вероятност да не се хареса от всички. По-големия процент от хората го харесват. Даже като се замисля, само аз и моето семейство не го харесахме, в сравнение с всички които съм прочела че са го ползвали (тук във форума). Така че, ползвайте си го като го имате. Може би трябва по-малко да се слага....Точно така, с вкус на диви череши и горчив бадем ми бие на мен.

# 599
  • Мнения: 1 392
Моля за рецепти с пилешко филе от гърди.Animal Hatching Chick

Общи условия

Активация на акаунт