СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 5

  • 26 291
  • 792
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 385
И при нас първият срок 2 часа химия, 1 час физика. Вече сме на 10 урок от учебника по химия - след валентност следващия. По физика е доста зле, в смисъл хем 1 час седмично, хем е в понеделник и досега са имали май само 1-2 пъти.

# 271
  • Мнения: 983
Има ли изявени математици тук. Срещам трудност с една задача, която се е паднала днес на Математика без граници.
По спомен- числото а има 8 естествени делител, числото в има 6 естествени делителя. И двете числа имат само 2 и 3 за прост делител и двете се делят на 18. Колко е а-в
Т. Е. числата трябва да са някои от следните 18,36, 54, 72 и т. н. Обаче 18 е с 5 делителя, а 36 май с 9 го докарах. Нататък стават с още повече и не мога да я измисля.

# 272
  • Мнения: 6 587
Лошото е, че няма време децата да обърнат внимание на дисциплините, които наистина са им интересни. Ще има пропуски в знанията и постепенно интересът ще се изпари.. .

# 273
  • Мнения: 6 926
МБГ май не е минало навсякъде и не е ок да се разпространяват задачите. Пребройте си пак делителите на 36.

# 274
  • Мнения: 222
Аз поне няма да се чудя, какво ще правят в понеделник, нали сме на жълто училище. Голяма ваканция ще си направят. За жалост пробния в нашата школа съвпада с пробния в СМГ и няма да мога да видя как се справя. Дано да е само този път.

# 275
  • Мнения: 19 307
Ето как се решава проблемът с преписването: https://www.google.com/amp/s/amp.cnn.com/cnn/2019/10/21/india/in … k-scli/index.html

# 276
  • София
  • Мнения: 2 855
Не е истина, това само в Индия може да се измисли. 🤨

# 277
  • София
  • Мнения: 5 131
Има ли изявени математици тук. Срещам трудност с една задача, която се е паднала днес на Математика без граници.
По спомен- числото а има 8 естествени делител, числото в има 6 естествени делителя. И двете числа имат само 2 и 3 за прост делител и двете се делят на 18. Колко е а-в
Т. Е. числата трябва да са някои от следните 18,36, 54, 72 и т. н. Обаче 18 е с 5 делителя, а 36 май с 9 го докарах. Нататък стават с още повече и не мога да я измисля.
Тази фраза "по спомен" не ми е харесвала никога Simple Smile
За да разберем броя на делителите на едно число, го представяме като произведение на прости числа, записани на съответна степен.
Например 18=2^1. 3^2. (знакът ^ е знак за степенуване. например 4^2= 4.4=16)
Тогава броят на делителите на 18 се изчислява по формулата (1+1).(2+1)
Във всяка скоба събираме степенният показател, с който участва простата основа с 1. После умножаваме.
Тоест броят на делителите на
18= 2^1. 3^2=(1+1)(2+1)=6
Обаче 36, което отговаря на условето да има само прости делители 2 и 3 и да се дели на 18,се представя като
2^2. 3^2. Тогава броят на делителите е
(2+1).(2+1)=9. Това е число, по- голямо от 8. Всички други числа, кратни на 18 и по-големи от 36 имат брой делители, който е повече от 9.
Тоест няма как число, което е кратно на 18, да има точно 8 естествени делителя.
Вижте пак условието, дали не са 9

# 278
  • Мнения: 3 049
Ganis, 54 е 2.3^3, т.е. е с 2.4 = 8 делителя.
Така че, задачата е ясна, но Мария е права да не коментираме, че на нвкои им предстои състезанието, макар да не вярвам да има седмокласна мама с трепрт детето да постига нещо по този начин.

# 279
  • София
  • Мнения: 5 131
Ganis, 54 е 2.3^3, т.е. е с 2.4 = 8 делителя.
Така че, задачата е ясна, но Мария е права да не коментираме, че на нвкои им предстои състезанието, макар да не вярвам да има седмокласна мама с трепрт детето да постига нещо по този начин.
Права си, това го изпуснах. 8 са. Дори и да го коментираме, задачата вече е пусната.

# 280
  • у дома
  • Мнения: 7 146
Моето е с 2 часа химия и 1 час физика но химията е понеделник и петък и ще загубят доста...
За съжаление преди няколко години олимпиадите точно по физика и химия изобщо не бяха съобразени с това,че доста деца учат предмета 1 час седмично. Обаче тогава олимпиадите не ги правеха на училищно ниво,а поне при нас беше едно и също за всички училища. Знам,защото др ми дете се явяваще и на двата предмета,а химията им беше 1 час седмично. Самата учителка беше предупредила  децата и им беше предложила в часовете да консултации  да им покаже неизучавания материал-това си беше лично нейно решение,не беше длъжна,но лично моето дете искаше и се възползва.

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 08:27 от svetlaem

# 281
  • Мнения: 8 230
ganis, може би ти можеш да ми кажеш, защо никъде в справочниците не успявам да открия формулата за намиране броя на делителите на едно число.
Миналата есен решавах някаква подобна задача от състезание. Някой тук във форума ми помогна и ми даде формулата, но при писането имаше нещо сбъркано и не ми излизаха сметките. Разбрах, че нещо не е както трябва и се разтърсих из справочниците вкъщи. Сигурно над десет справочника прерових от 70те години досега, всички ръководства с решени задачи и така и не открих никъде пустата му формула, написана черно на бяло. Най-накрая някъде в нета успях да намеря информация.

# 282
  • Мнения: 21 455
Цитирам се от темата за задачите. Разлагаш числото на прости множители. Представяш всеки множител на съответната степен. Увеличаваш степените с 1. Умножаваш получените числа.
От разлагане на числото на прости множители. Броят на делителите е:
(4+1).(3+1).(2+1)
Не схващам степените откъде идват, защо са 4.  , а не 5 и какво е + 1? Предполагам, че е нещо лесно, но тотално съм бъгнала.
Разлагане на прости множители се учи в пети клас. Степенуване - в шести.
10800= 2.2.2.2.3.3.3.5.5 = 24.33.52
На следващата страница в учебника, от който е задачата, е обяснено подробно как се смята броят на делителите. Може би е добре да прочетете решението.

# 283
  • София
  • Мнения: 5 131
ganis, може би ти можеш да ми кажеш, защо никъде в справочниците не успявам да открия формулата за намиране броя на делителите на едно число.
Миналата есен решавах някаква подобна задача от състезание. Някой тук във форума ми помогна и ми даде формулата, но при писането имаше нещо сбъркано и не ми излизаха сметките. Разбрах, че нещо не е както трябва и се разтърсих из справочниците вкъщи. Сигурно над десет справочника прерових от 70те години досега, всички ръководства с решени задачи и така и не открих никъде пустата му формула, написана черно на бяло. Най-накрая някъде в нета успях да намеря информация.
Ще ти пиша на лично съобщение.

# 284
  • Мнения: 6 005
Хм.
Нещо ми става озадачаващо с тези олимпиади.
В нашето училище първи срок имат 1 час химия и 2 часа физика.
Втори срок ще бъде обратното.
Във всички училища ли е така, понеже ако навсякъде е различно, до датите за олимпиадите ще е взето различно количество материал.
До миналата година с 1 час  Физика учебния материал включен в областен кръг беше взет, но за химията с един час не.Тази година по природните науки със сигурност знам че ще има промени, но какви ще разберем когато ги публикуват.
Всяко училище решава как да се разпределят.

Общи условия

Активация на акаунт