СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 5

  • 26 249
  • 792
  •   1
Отговори
# 690
  • у дома
  • Мнения: 7 141

 Лупа-тупа, важното е да е отметнато и майка му да не мрънка..
Оф,аз съм от тези,които мрънкат не само да е написано и научено,а и да е направено както трябва-връщам втори,трети път,докато ми издържат нервите,а мойте са като корабни въжета,та лесно не се късат...Моето уж си е научило урока,че всяко нещо трябва да се прави както трябва,макар и да е досадно,ама това не му пречи да се пробва от време навреме да мине метър.

# 691
  • Мнения: 3 877
svetlaem,  подушвам, че сме от една порода. Признание преди време
"Вие с майката на Н сте абсолютно еднакви. И тя му се кара все за същите неща. Наговаряте ли се?"
Напоследък съм охлабила малко, че не му стига времето, но иначе проверявам всички тетрадки и помагала в неделя Simple Smile

# 692
  • у дома
  • Мнения: 7 141

Напоследък съм охлабила малко, че не му стига времето, но иначе проверявам всички тетрадки и помагала в неделя Simple Smile
О,аз съм по-зле от теб-имам,нямам сили проверявам всяка вечер за около половин час какво и що е научил и написал. Най-редовно докато правя вечерята го пращам да си доучва или дописва. Обаче си признавам,че проверката по история,география и биология съм я прехвърлила на баща му,а той не е толкова критичен като мен...

# 693
  • Мнения: 8 229
Моят син днес си довърши започнатия вчера тест. Реши две задачи за работа, разни детайли и ниви. И тази вечер направи един преразказ без да се налага да се караме преди това. Днес му е ден явно. Проблемът с преразказите е, че не мога реално да ги оценя. Коя от всички подробности в текста задължително трябва да присъства? Много субективно ми се струва. Мога да видя единствено, ако има правописни грешки. За всичко останало леко ми е мъгла. Като цяло не му беше зле преразказа, но мисля, че може и по-добре. А пък текстът какъв засукан беше! Това, ако ме карат мен да го правя, ще се озоря доста.
Има ли възможност някъде да се видят примери за отлични, 35-точкови преразкази?

# 694
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Привет, вече официално имам тийнеджърка вкъщи!
Ston, освен правописни грешки, проверявай глаголното време, пряката реч...

# 695
  • Мнения: 8 229
gadamer, да ти е жива и здрава!
Глаголно време пряка реч мога да проверя, запетаи в някаква степен също. При проверените от учителката преразкази съм виждала поправени наклонения, но там си признавам, че изобщо не мога да се ориентирам, кое е правилно.
При математиката оценяването е лесно. Всичко е точно разписано, но за преразказа няма как да съм сигурна.
Е, оцених го набързо с табличката с критериите. Реших, че никъде няма да му давам пълен брой точки и намалях с 1 или 2.

# 696
  • Мнения: 3 049
Забравяте НВО и четете текста и после преразказа. Някак си е ясно кое е важно от случката. Настава чудене, ако се чудиш какво се очаква да преразкажеш, за да вземеш заветните точки.
Впрочем още съм в ступор от съвет на учител по БЕЛ, споделен не помня от кой, да се пише всичко на всяка цена.
Дори и да донесе 40 т. от преразказ на НВО, за след това този подход е абсолютно вреден.

# 697
  • Мнения: 8 804
Едва открих темата. да попитам: на кое произведение са децата ви по литература?

# 698
  • Мнения: 47 982
Аз гледам за правописни грешки, повторения, и да се чете с лекота. И времето също. От там насетне...но моят има да работи по тези неща, не сме напреднали за повече, та и аз да се усъвършенствам

# 699
  • Мнения: 6 587
Едва открих темата. да попитам: на кое произведение са децата ви по литература?


В момента изучават" На прощаване".

# 700
  • у дома
  • Мнения: 7 141
Привет, вече официално имам тийнеджърка вкъщи!

Да ти е жива и здрава и да постига мечтите си с лекота ! TadaTeaDango

Ston,аз бях качвала в групата едно старо помагало-комбинирано БЕЛ и математика с авгори  В. Михайлова и Иван Симеонов-даже май и в седмокласната поща преди години съм го качвала.Обаче е по най-първия формат,когато въведоха НВО-матем напр е 25+5 зад,но полезното е,че са направени преразказите и човек може да се ориентира как трябва да изглеждат,ако даде същите.
Ън,нашите също са на На прощаване.

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 08:29 от svetlaem

# 701
  • Мнения: 54
Паниката е голяма като се каже преразказ. И от уроците и от училище госпожите казват, че трябва да е подробен, да се помнят детайли, но в същото време и че за повечето деца това не е лесно, но има критерии и толкоз. И да се внимава много за глаголното време, за правописни грешки, за предаване на пряката реч и накрая се сяда и се почна едно гледане и мислене и като го попитам какво има и отвръща: Не мога да го направя, пак ще е по-кратък, пак ще съм изпуснал нещо. А и едно разсъждавате, защо им дават толкова тъжни текстове да преразказват и вместо да се съсредоточи в писане, започва едно мислене за живота и т.н. и така времето си минава и писането на преразказ става мъка голяма.

# 702
  • Мнения: 8 229
Светле, ще го потърся в пощата.
Моят правописни грешки не допуска като цяло, бърка понякога пълен, кратък член, но при проверка си ги оправя. Добре звучат работите му, когато ги чета, но все си мисля, че могат да са и по-добре. Просто не знам какво трябва да очаквам от един седмокласник. Освен другия път да пишем и двамата и после да сравняваме на кого как се е получило.
Точките са ми по-малката грижа. Писала съм и друг път, за това, което иска, му стигат и по 75т на изпит. На него обаче му казвам, че е хубаво да се бори за максимума, заради самия него. И защото има потенциал за висок резултат, ако е готов да се задоволи с по-малко, е все едно да не си цени труда, способностите.
И в тази връзка е и писането на преразказа. Да напише един хубав преразказ си е полезно умение и полезно упражнения в дългосрочен план.

# 703
  • София
  • Мнения: 2 855
Да, не одобрявам и аз тези трагични текстове. Спомням си преди години как брат ми беше написал едно съчинение за Европа и учителката беше извикал майка ми да й каже, че сина й разпространява емигрантски настроения в клас. 😂 С цялото ми уважение към българските автори, но мизерията, бедността и селския начин на живот ми идват в повече, да не говорим колко е чужда тази тематика на нашите деца.

# 704
  • Мнения: 801
Aми то не са само текстовете за преразказ, но и самите произведения по литература - робство, борба, смърт и така почти до края. После са тежките творби на Елин Пелин и Йовков. А интересното   при нас, че по-съвременни текстове не успява да ги запомни и съответно да ги преразкаже, например откъс от "Войната на таралежите".

Общи условия

Активация на акаунт