Образователен Говорилник v.1.0.1.

  • 13 085
  • 738
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 16 204
Трудно се формулира, моля, поне аз, за пояснение.

Анди, да си супер талант е спасението. По Шарки. Тук само аз не отглеждам такъв😀
Аз не съм супер талант в нищо, нито децата ми са. Просто си държа очите отворени.

Лейке моя, Рейни вече  е отговорила: AI (ОК, аз съм болезнено пристрастна към него) трансформира всички бизнеси, медицината и правото включително (по повод “светата Троица” на традиционните професииащ).

Амели, ние почнахме през 1994. На мускули, с един клиент и много, много личен труд. Никога не сме теглили кредит (аз и досега не знам как се тегли кредит). И никакви протекции.

# 676
  • Мнения: 5 425
Шарки,
Чисто по професионални причини би следвало да споделям твоя възторжен ентусиазъм по повод АИ. Но нещо ми пречи. И то е, че АИ нарушават опасно баланса устойчивост-управляемост в посока на последната. А какво следва според теорията на комплексните системи в подобни случаи?
Връщайки се на темата за образованието, оцеляват не най-приспособените, а най-адаптивните. А те, както учи биологията, рядко са тясно специализирани.

# 677
  • Мнения: 2 182
Шарки,
Чисто по професионални причини би следвало да споделям твоя възторжен ентусиазъм по повод АИ. Но нещо ми пречи. И то е, че АИ нарушават опасно баланса устойчивост-управляемост в посока на последната. А какво следва според теорията на комплексните системи в подобни случаи?
Връщайки се на темата за образованието, оцеляват не най-приспособените, а най-адаптивните. А те, както учи биологията, рядко са тясно специализирани.
И каква е разликата между приспособяване и адаптиране?

# 678
  • Мнения: 6 312
И каква е разликата между приспособяване и адаптиране?
Ха, ха, абсолютно едно и също е:)

Хубаво беше да се посочи, че стихотворението е от Джани Родари в превод на Валери Петров. Че може някой и да си помисли, че авторът е Ежко, което щеше да е супер де:)

Титина, ти баш най-хубавите професии зачеркна;) Много странно. Не знам в САЩ дали наистина IT департмънтите са пълни с индийци, но лекар в САЩ си е много престижна и хубава професия, да не говорим за хуманността, и изключително добре платена.

Мисля, че повечето от вас са прекалено крайни, всички безобразно се фукате (с изключение на Амели), почти всички пишете от позиции на хора, за които никакви тайни и неизвестни в живота няма (а само Бог е в такава позиция), и напълно разбирам вече Русалката, като каза, че надскачането тук стана още по-голямо, отколкото в заключената тема, и напусна темата. Напълно разбирам вече защо Фран заключи онази тема. И аз ви напускам, дано накрая си изясните от всичките най-най-най-велики кой е номер едно;)

# 679
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 829
Титина, ти баш най-хубавите професии зачеркна;) Много странно. Не знам в САЩ дали наистина IT департмънтите са пълни с индийци, но лекар в САЩ си е много престижна и хубава професия, да не говорим за хуманността, и изключително добре платена.
Прав си, но тук ,нещата са малко по-различни. Ученето + вземането на резиденси е около 8-9 години. През това време някой все пак трябва да те издържа. Да предположим, че на 30 години си взел резиденси и си натрупал сума ти и дългове. Тогава на къде? От познати знам че имат два варианта- отиваш в малко градче, на майна си Райна или в спешното. Да ама през това време се предполага, че имаш семейство вече. Трябва партньора ти да се релокира и той- а в малките градчета работа няма. Вариант две - спешна помощ. Пак от познати знам, че дежурствата им са убийственни. От др страна в момента има бул на медицинските специалност, пазарът е наситен. Какво ще е след 10-20 години?

# 680
  • София
  • Мнения: 12 083
Наситен пазар на медицински специалисти?! Flushed Къде това? Защото в Европа има глад за лекари. Добрите специалисти ги търсят навсякъде, ухажват ги, а за някои специалности направо наддават.

# 681
  • Мнения: 5 425
И каква е разликата между приспособяване и адаптиране?
Никаква. Но има разлика между приспособен и адаптивен. Или ако не искаме да избегнем повторението - между приспособен и (бързо) приспособяем. Или между адаптиран и адаптивен.

Последна редакция: ср, 06 ное 2019, 23:08 от Ezhko

# 682
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 829
Наситен пазар на медицински специалисти?! Flushed Къде това? Защото в Европа има глад за лекари. Добрите специалисти ги търсят навсякъде, ухажват ги, а за някои специалности направо наддават.
Медицинските специалисте не са само лекари. Например в САЩ. Колежите бълват повече кадри, отколкото е в състояние пазарът да поеме.
Права си, добрите специалисти ги търсят навсякъде, за наддаването  съм със съмнения ( за всяка позиция си има бщджет и няма как да наддават над този бюджет). На всичко отгоре при завършена медицина в България или Европа, работа в САЩ и Канада след изпит за резиденси (доста от докторите не успяват да го преминат)

Накарахте ме да се замисля за разликата между адаптивен и приспособим. Не го намерих на български, но на английски доста добре е обяснено:
However, adapt is generally more permanent and takes time to achieve, whereas adjust is quicker and less permanent. An adjustment has tends to be more minor, whereas an adaptation is more major. You adjust things to make yourself more comfortable, like a tie, belt, glasses, seat, etc. You adapt to a new climate, environment or lifestyle.

Последна редакция: ср, 06 ное 2019, 22:55 от Titina

# 683
  • София
  • Мнения: 2 780
Мецане, къде хукна и ти? Фукали се били тук... Подобни ситуации все ми напомнят за една сцена от "Васко да Гама от село Рупча": Та в нея Васко се оплакваше на чичо си, че иска да го вземат с тях на кораба, защото другите деца все разправяли кой къде бил ходил. И тогава чичо му отговори "Ами, че разправяй и ти! К'во ти пречи." Joy

Титина доколкото разбирам живее в САЩ и е много интересно да се видят различиията. В Европа в момента и инженерите са кът.

# 684
  • В офиса
  • Мнения: 4 026
Не че разбрах Ежко какво каза, но съм изключително скептична към плюсовете на AI в мащаба, в който ще започне да се използва. Притеснена съм от данните, които се събират за всеки човек, начините по които се обработват и изводите, които се правят. Преди време си говорихме за AI в здравеопазването и бях ултра иронична, като говорех привидно добре звучащи неща (и никой не ме заподозря). Но, да, след AI светът ще е много по-различен, отколкото даже се промени с интернет (а мисля, че всички виждаме какво означава всякаква информация да ти е на един клик и да нямаш критично мислене)
Между другото според доста прогнози кои ще са най-търсените специалности след 10-15 години, в топ 10 задължително присъстват няколко медицински, макар и не точно лекари, а сестри, рехабилитатори, и т.н. и причината според мен е супер проста - населението в Европа и Щатите застарява драматично, хората живеят доста по-дълго, но това не значи, че са млади и здрави. Та трябва да има кой да ги гледа на стари години.

Друго наблюдение, валидно може би само за България. Има глад за всякакви майстори, хора които правят нещата с ръцете си, особено такива, които ги правят добре.

# 685
  • Мнения: 5 643
Ежко, разбрах разликата, ама крокодилът си е същият от милиони години.

Мецане, не бих искал да съм част от причината да напускаш и ти, защото аз започнах с това откъде съм започнал. Идеята не беше, че далече съм стигнал, защото не съм, а че можеше да се започва нещо от нулата. Сори, ако е прозвучало по друг начин.

# 686
  • София
  • Мнения: 12 083
Титина, наистина ме изненадва твърдението ти за насищане на пазара на медицински специалисти в САЩ и че колежите бълват повече кадри, отколкото пазарът може да поеме. Както и за инженерите впрочем. Би ли насочила към източниците на тази информация, защото моята е точно обратната:
https://money.usnews.com/careers/best-jobs/rankings/the-100-best-jobs
https://www.businessinsider.com/best-jobs-future-growth-2019-3
https://www.monster.co.uk/career-advice/article/top-ten-in-deman … bs-for-the-future

Да, лекарите не са единствените медицински специалисти. Сестрите са още по-търсени.

ПП. Мецане, точно пък в последните страници нямаше надцакване. Самата тема на дискусията не го предполага. Я си стой тук! Съвсем без поезия ще останем. Wink

Последна редакция: ср, 06 ное 2019, 23:27 от sanaka

# 687
  • софия
  • Мнения: 4 989

Мецане, не бих искал да съм част от причината да напускаш и ти, защото аз започнах с това откъде съм започнал. Идеята не беше, че далече съм стигнал, защото не съм, а че можеше да се започва нещо от нулата. Сори, ако е прозвучало по друг начин.
Ами наистина звучеше по друг начин. Аз поне не съм оспорвала, че можеше да се започне от нулата всякаква интересна хрумка. Оспорвах идеята за "първия милион", тоест на големия успешен бизнес (като никак дори не споменавам онзи големи кредитни милионери). Мир. Вярно е, всичко можеше да се започне, докъде се стигаше е друга бира. То и сега така! Няма разлика в принципа, има в насищането, в изчерпаните вече идеи.

Мецане, стой! И аз се извинявам!

# 688
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 829
Санака,наблюдавам го в обкръжението си. Мъжът ми е инженер в ИПС и познатите ни са инженери ИПС, в момента очакват пак съкращения ( проекти няма, индустрията отказва да прави проекти за милиарди
За медицинските специалносто, гледам децата на колеги завършили такива и колко време след завършването им започват работа. Това последното се отнася за всички новозавършили.

Иначе според пресата всичко бумти, но въобще е така. За последната година са фалирали повече частни бизнеси, отколкото през 2008, преди кризата.

# 689
  • София
  • Мнения: 62 595
Що, какво им е на лекарите и на зъболекарите? Да, щом имаш две ръце само и 24 часа, а си търсен - вдигаш цените. Формулата е известна от памтивека. Или правиш клиника и името работи за теб.
Най айтитата много не им завиждам за бъдещето, защото скоро на ниското ниво ще бъдат заменени - те и без това си правят все по-сложни и автоматизиращи технологии и тяхната работа ще стане подобна на тази в автомобилостроенето - за повечето неща роботи, а работникът е за някои ръчни операции.
Счетоводителите и юристите винаги ще са важни, защото там не може да се автоматизира всичко, а и нормативната база често се мени, работи се с хора особено при юристите.

Общи условия

Активация на акаунт