Образователен Говорилник v.1.0.1.

  • 13 105
  • 738
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 5 645
Трудно се формулира, моля, поне аз, за пояснение.

Анди, да си супер талант е спасението. По Шарки. Тук само аз не отглеждам такъв😀

# 661
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, чак за супер талант не говоря. Говоря за професия, която дава възможност за разгръщане на индивидуалните способности, нещо, което не може да се автоматизира съвсем. Дали си леснозаменим работник, независимо дали работиш с ръцете или с главата.

# 662
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 306
Ами щеше ми се да чув мнението на Шарки и Титина кои професии според тях са с добра перспектива сега и в следващите 5 години. Или кои позиции или кои бизнеси. Щото от моята гледна точка job, business and profession не е баш едно и също. И понеже наблюденията са ми в сравнително тесен сектор, друго мнение  ще ми е полезно.
Например да си лекар е професия, да си Медикъл във фармата е job. Вероятно в правния сектор има подобна аналогия...

# 663
  • София
  • Мнения: 62 595
разбира се, тези неща са различни! Сега се сещам за един човек, за съжаление не му помня името - той е направил най-известните реклами, правил е брандове. Учил е за художник, но започнал да работи в рекламния бизнес и там разгръща таланта си, а след време става и собственик на рекламна компания. Неговите плакати се изучават от студентите по графичен дизайн. В случая човекът е имал професия (художник), работа (графичен дизайнер) и накрая бизнес (рекламна агенция).
 И на мен ми е интересно какви примери могат да дадат.

# 664
  • Мнения: 2 078
моето мнение е, че чуждите фирми, които идват и остават тук, не са заради много качествените кадри, а заради данъчно-осигурителната рамка, тоест взимат едно и също качество на работа като навсякъде, но на доста по-ниска цена

една промяна в корпоративния данък и повишаване над сегашния му процент (10), премахване на максималния осигурителен доход и на плоското облагане на заплатите, и ще ги видим как доста бързо ще се изнесат в друга държава, която им го предлага, тук включвам всякакви аутсорси и дори продуктови IT компании; другият вариант да останат при такива условия е да намалят драстично заплатите на кодери и телефонисти до нива, които са съпоставими с общонационалния стандарт, както е навсякъде по света за тези две професии

# 665
  • София
  • Мнения: 17 341
Пепел ти на езика, АнтеЙо, трябват ми още едни 10тина години да добутам номер две до уни, да не шава нищо дотогава JoyJoy

# 666
  • Мнения: 2 078
ми, Бърдичке, стискам палци тогава Simple Smile) а ако се отвори нЕкое място във фармацията, свиркай Grinning

# 667
  • Мнения: 5 645
разбира се, тези неща са различни! Сега се сещам за един човек, за съжаление не му помня името - той е направил най-известните реклами, правил е брандове. Учил е за художник, но започнал да работи в рекламния бизнес и там разгръща таланта си, а след време става и собственик на рекламна компания. Неговите плакати се изучават от студентите по графичен дизайн. В случая човекът е имал професия (художник), работа (графичен дизайнер) и накрая бизнес (рекламна агенция).
 И на мен ми е интересно какви примери могат да дадат.

В основата пак е талантът на един човек. Това решава въпросът на един човек. И Епъл да създаде, другите са му служители.

Амели, не си права. Ние започнахме с два тигана у дома и работа с един съдружник в една канторка на улицата. От абсолютната нула. 😀 съдружникът ми отдавна е професор по международно право в чужбина, гадината. Сега това е невъзможно, не да станеш професор имам предвид. Давам пример от моята сфера, но в много области беше така.
Предлагам да зарежем 90-те, минало са.

И на мен са ми интересни мненията ви за перспективите, но принципите във всичко са едни и същи - да много, много добър. И щипка късмет.

# 668
  • София
  • Мнения: 5 260
В Щатите може, но от тук много добре си стоим спрямо индийците. От моята позиция наблюдавам същото като Шарки - всички пробват с индийци (филипинци, мексиканци) и после се връщат на нас. Вече в няколко големи фирми го наблюдавам този процес.

При мен е ежедневие.. в IT средата е категорично така. Пробват с индийците уж за по-евтино, накрая като видят фактурите и се връщат с наведени шапки.

Ходят, ама бягат после.. 4-5 години и съвсем се отчайват. Факт е, че и там има добри кадри наистина, но са много малко... много по-малко, отколкото в БГ. А в момента милениумите... не искам да коментирам, ама се доближават до индийците, ужас някакъв. Нямаме светстни кадри, а имаме нужда (това за IT). Да  не говорим колко има да се развива AI и в бъдеще ще има глад там. Разбира се, харесвам максимата на Швейцарците, където практика започват от гимназия- на тази страна ще й трябват и монтьори и боклукджии, не мож всички да са професори Wink

# 669
  • София
  • Мнения: 12 193
На това му се вика пазарна икономика и е в рамките на нормалното. Нашите деца дето са си в Бг с нищо не са застрашени, дори сега има недостиг на кадри в ИТ сферата. В световен план може и да се усеща превес на азиатско присъствие, обаче независимо от плащаната цена, или точно заради нея всъщност, бизнеса много добре знае къде какво да плати. Та Шарки мнпого добре илюстрира взимане даване с индийците. !удно защо, не просто продължават да си стоят вече стъпили чужди компании, ами и нови пристигат.

И се извинявам много, ама това


Амели, не беше задължително да започнеш с пари, или с много пари. Много труд и постоянство се изискваше.
просто не е вярно!
Имайте малко свян като говорите за времена, в които всички сме живяли! Защото съм убедена, че без пари е можело да започнат само толкова много навъдилите се тогава екстрасенси, гледачки и т.н
А изказване като горното граничи с циничност!
Амели, не е така. Имам приятели, започнали още като студенти от нищото - първо с откриване на малка фирмичка за доставки по домовете /да купиш продукти на някоя баба, да доставиш цветя до вратата и подобни - невиждани тогава в Българя, ама да се сетиш/, после друго, второ и разраствайки се до голям бизнес - без пари и връзки, но с много хъс и намирайки многото, тогава незапълнени, ниши. Аз от втори курс започнах да чиракувам по кантори, а в 5-ти курс си напечатах  визитки "адвокат", взех си офис срещу Нотариата и започнах да изповядвам нотариални сделки и да регистрирам фирми. Тогава беше невъзможно без адвокат /и то не всеки/ да се добереш до нотариус /нямаше още частни/. Без помощ от родители /в съвсем друга сфера/, освен за първите два наема, без връзки, а с питане, чукане по вратите и хъс. И имах клиенти. Завършвайки бях много по-напред от състудентите си, които чакаха да завършат, за да предприемат нещо. Сега това не може да стане. Съпругът ми си отвори първия частен кабинет още преди да придобие специалност. Сега и това не може да стане.

Последна редакция: ср, 06 ное 2019, 21:02 от sanaka

# 670
  • Мнения: 5 645
Не се засягайте, моля, нищо толкова страшно не каза Амели. Всеки гледа от собствения си жизнен опит и от собствената си камбанария. В правото си беше, както ви го разказваме със Санака. Сега после кой докъде е стигнал е друг въпрос.

Ето, имаме първия победител в професиите на бъдещето  - AI Айтитата. Влизаш в една кабинка, завърташ се два пъти и ти казвa AI докторът “Имате камъни в бъбреците, еди колкоси, еди къде си, направете еди каквоси”. Не сега обикаляш трима докторчета и пет различни неща чуваш.

Последна редакция: ср, 06 ное 2019, 22:49 от Notaris

# 671
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 865
Ами щеше ми се да чув мнението на Шарки и Титина кои професии според тях са с добра перспектива сега и в следващите 5 години. Или кои позиции или кои бизнеси.

Моето мнение е на база на наблюденията ми и горе долу би звучало, какво не искам детето ми да работи:
- инженер ( в Бг не се усеща, но в световен мащаб на 7-8 години има кризи и удрят яко ИПС индустрията). Не искам всеки 8 години детето ми да преминава през това. На всичко отгоре белите са единици ( ама наистина единици)
- ИТ -би в противовес на ширещото се мнение, но много маймуни на клона. В Канада и САЩ ИТ департмънтите са пълни с индийци. Големите  аусорсват всичко навън, където и заплащането е в пъти по-ниско. Първите, които хварчат при евентуални съкращения
- лекар, зъболекар. За първите учене мисля 8 години, за вторите по-малко, но много скъпо обучение (не ми се иска при завършване да има 500К кредити). И двете професии, колкото и да са добри са ограничени във времето ( все пак само 2 ръце и денонощието е само 24 часа)

Пак казвам, това са мои наблюдения и се отнасят до моето дете.

# 672
  • Мнения: 5 425
По въпроса с професиите (и цветовете на труда):
Всяка работа
на тоя свят
цапа човека
със своя цвят:
черни от въглища са всички огняри,
бели-брашнени са всички хлебари,
на този пък, който машините прави,
ръцете са вечно от масло кафяви,
а бояджиите са от боята
шарени-марени като дъгата.
И само онези, без труд дето лапат,
единствено те своите пръсти не цапат
и нямат от работа
ни петно, нито знак.
Но тяхната работа
не е чиста все пак!

# 673
  • Мнения: 5 645
Ами щеше ми се да чув мнението на Шарки и Титина кои професии според тях са с добра перспектива сега и в следващите 5 години. Или кои позиции или кои бизнеси.

Моето мнение е на база на наблюденията ми и горе долу би звучало, какво не искам детето ми да работи:
- инженер ( в Бг не се усеща, но в световен мащаб на 7-8 години има кризи и удрят яко ИПС индустрията). Не искам всеки 8 години детето ми да преминава през това. На всичко отгоре белите са единици ( ама наистина единици)
- ИТ -би в противовес на ширещото се мнение, но много маймуни на клона. В Канада и САЩ ИТ департмънтите са пълни с индийци. Големите  аусорсват всичко навън, където и заплащането е в пъти по-ниско. Първите, които хварчат при евентуални съкращения
- лекар, зъболекар. За първите учене мисля 8 години, за вторите по-малко, но много скъпо обучение (не ми се иска при завършване да има 500К кредити). И двете професии, колкото и да са добри са ограничени във времето ( все пак само 2 ръце и денонощието е само 24 часа)

Пак казвам, това са мои наблюдения и се отнасят до моето дете.

Ето един готов за собствен бизнес. Нали номерът е друг да работи за теб.

# 674
  • софия
  • Мнения: 4 992
Благодаря, sanaka! Обичам когато ме оборват така, че чак на мен да ми стане хубаво, как са ми доказали, че не съм права.
Без да искам да разтягам излишно темата, и ти и Notaris сте чудесни представители на общата мания в онези години по правото. (спомняте ли си масовата вълна на кандидатстване) Нещата, които разказваш са много добър пример за предприемчивост.
Предполагам обаче, че разминаването идва от визираните години.
 
Аха да се съглася с Нотарис да оставим 90-те, но изказвания като това, съжалявам, чуствам се длъжна да отговоря!

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 00:45 от Не се сърди, човече

Общи условия

Активация на акаунт