Дискова херния - 19

  • 59 470
  • 736
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 79
Здравейте,
Аз съм с диагноза дискова херния L5 S1,ходих до Турция на ЯМР.След ,като видяхме резултата и съвета на доктора реших да се оперирам веднага.Днес е 4ти ден от операцията.Струваше ми 1200 евро.Много съм доволен от клиниката и лекаря,подържаме връзка.Чувствам се по-добре но продължавам да имам от време на време болки в крака и кръста.Бавно ще отшумят ми каза Док.
Колко струват такива операции в БГ ?
Здравейте. На 27 януари тази година, съпругът ми се оперира от дискова херния на същото ниво Л5 S1, в Света Марина - Варна, от проф. ЕНЧЕВ. Гелът струва 1960 лв., екип-900 лв,останалото е стерилни консумативи и 3 нощувки. Цялата сума се оформи на 3000 лв. Доволен е на този етап, без болки в крака и кръста. Единствено изтръпването на стъпалото си седи, ясно ни е че за това ще се иска време.

# 241
  • Мнения: 45
Доктора ми каза,че не е нужно при мен.Щял да се възтанови сам,може би защото съм на 31 г. Незнам.Вие как се въстановихте,чувствам все още болки в кръста.от време на време и на нерва по крака.Но преди едвам си обувах чорапа,а сега мога Simple Smile явно бавно ще отшуми.Мислех,че касата няма да ми поеме операцията затова я направих навън.

# 242
  • Мнения: 45
Здравейте,
Аз съм с диагноза дискова херния L5 S1,ходих до Турция на ЯМР.След ,като видяхме резултата и съвета на доктора реших да се оперирам веднага.Днес е 4ти ден от операцията.Струваше ми 1200 евро.Много съм доволен от клиниката и лекаря,подържаме връзка.Чувствам се по-добре но продължавам да имам от време на време болки в крака и кръста.Бавно ще отшумят ми каза Док.
Колко струват такива операции в БГ ?
Здравейте. На 27 януари тази година, съпругът ми се оперира от дискова херния на същото ниво Л5 S1, в Света Марина - Варна, от проф. ЕНЧЕВ. Гелът струва 1960 лв., екип-900 лв,останалото е стерилни консумативи и 3 нощувки. Цялата сума се оформи на 3000 лв. Доволен е на този етап, без болки в крака и кръста. Единствено изтръпването на стъпалото си седи, ясно ни е че за това ще се иска време.
Благодаря ви за включването.Ами и аз мисля,че е рано още.Дават ,че 95% от тези операции са успешни.Доктора ми каза бавно,ще отминат всички болки.Мисля ,че самия нерв иска време,може би зависи колко силно е бил притиснат.На 15 съм на преглед в Турция и ще ви държа в течение.Значи и прав съм бил,че в България пак щях да платя толкова...Важно е и да направя диета ми казаха.120 кг. съм 190.Ще сваля поне 20...радвам се ,че изгубих само седмица с опити да се лекувам със системи и лекарства...

# 243
  • Мнения: 79
Доктора ми каза,че не е нужно при мен.Щял да се възтанови сам,може би защото съм на 31 г. Незнам.Вие как се въстановихте,чувствам все още болки в кръста.от време на време и на нерва по крака.Но преди едвам си обувах чорапа,а сега мога Simple Smile явно бавно ще отшуми.Мислех,че касата няма да ми поеме операцията затова я направих навън.
Освободеният нерв все още е възпален, мисля че трябва да продължите с домашно лечение. Съпругът ми след излизане от болницата цяла седмица пи лекарства. Болките в крака и кръста бяха до момента, в който влезе в операционната. След това само и единствено разреьит го боля около седмица. Във вторник му махнаха конците. Той е изключително доволен от професора, екипа му, отношението на всички работещи в клиниката. Бог здраве да им дава.

# 244
  • София
  • Мнения: 3
Здравейте, нова съм в темата.
В петък ми направиха операция в св.Иван Рилски на две нива L3-L4 (централна херния) и L4-L5 (ляво разположена). Преди операцията не можех да ходя с десния крак и имах много силни болки в него. Сега ходя, но болките продължават като от време на време се обажда и левия крак под коляното само. Нормално ли е да ме боли така? Ще спре ли някога? В понеделник съм на контролен преглед, ще политам и лекаря си естествено. Много съм се ошашкала. При мен допълнителен проблем е и това че съм доста пълна.

# 245
  • в пустинята
  • Мнения: 193
Здравейте, нова съм в темата.
В петък ми направиха операция в св.Иван Рилски на две нива L3-L4 (централна херния) и L4-L5 (ляво разположена). Преди операцията не можех да ходя с десния крак и имах много силни болки в него. Сега ходя, но болките продължават като от време на време се обажда и левия крак под коляното само. Нормално ли е да ме боли така? Ще спре ли някога? В понеделник съм на контролен преглед, ще политам и лекаря си естествено. Много съм се ошашкала. При мен допълнителен проблем е и това че съм доста пълна.
Не се притеснявай, ще мине, много е рано. И аз сьм оперирана, 4 м. И от месец пак болки. Получих рецидив, излиза, че след месеци операцията е несполучлива

# 246
  • Мнения: 6 159
Момичета , дано тези болки след операциите ви са нещо , което ще отшуми Hug !
Знам ,че сте изнервени от  времето преди операцията , но имайте търпение !
Аз точно затова стискам зъби , мажа  кой каквото ми препоръча и пия  НПВС /срамувам се ,че прекратих гимнастиката / , защото ако ме отворят , ще трябва  на три нива да ме оперират . Над и под хернията имам протрузии и  д-р Цеков  не ми препоръча операция .

Пожелавам ви и на двете  бързо възстановяване !
Честит Трифон  Зарезан , а виното  винаги е свързано и с любовта Wine Glass !

# 247
  • Мнения: 20
Здравейте,
Не знам откъде да започна, попитах какво правите за профилактика, но никой не отговаря затова мисля да споделя и мойта история и дано някой да споделя.
На 39 съм, първата криза и диагноза дисковахерния я получих на 25, след това имах още 3 кризи за период от около 7 години, като последната беше най-лошата от тях неможех да намеря покой и в леглото докато лекарствата подействаха. При мен винаги диклофенак (содиумилипотасиум) работи на 3-4ти ден мога да ставам, с болки но ставам и оттам на подобрение все върви.
Така следващите около 7 години, с леки болки в кръста през зимата които се оправяха след около 5 дни мазане с загряващ гел. Помислих че съм се излекувал, вярвах че  всичко е било заради предишната ми работа и доста се отпуснах и колко съм бил в грешка.
Та така миналата година в края на Ноември криза номер 5 започна, отначалото добре можех и да ходя, но на 4-5 ден получих пареза не мога да ходя на пета. Направиха ми ЯМР по спешност и този път съм с двечки на нива S1/L5 и L5/L4. Смешна история от мойто отпускане толкова бях пораснал, че трябваше да ме вкарат с краката на пред в машината🤣.
“Докторите” които видях ми казаха, че операция не би направила голяма промяна и същия ефект би се получил с физиотерапия, а кавичките са зъщото където живея има различни нива “доктори”но да не влизам в подробности. Честно казано съм им благодарен че не ме убеждаваха за операция.
Успях да си изкрънкам диклофенак и така болките изчезнаха, но парезата не.
Малко повече от месец след като започна кризата, вече без болка, започнах да чувствам стягане в слабините което премина и към задния изходи стана и като бодеж, ту отпред ту отзад. Тогава се видях с втория физиотерапевт и той ме посаветва да го проверя, че има много лошо положение при което симптомите са такива и не може да задържаш отпред и отзад. На другия ден повече бодежи, не съм от най-смелите, но не съм и страхлив, този ден си умрях от бъз, отидох до болницата 2ри ЯМР, НАПЪЛНО ИДЕНТИЧЕН С ПЪРВИЯ. “Докторите” ме пуснаха да си ходя без никакво обяснение, исках си Диклофенак и ми отказаха категорично защото нямам болки. Така се качих в автобуса и си се прибрах в къщи седнах на дивана и бодежите бавно изчезнаха 😁 е не напално още си ги имам вече повече от месец, някой ден по-силни друг ден по-слаби.
Физиотерапевт 1 –добра женица, прегледаме, не гореше от желание да ме види отново, по мое настояване ми записа нов час който аз отмених по-късно. Тя ми даде няколко упражнения които си ги правя.
Физиотерапевт 2 – почуди се какво да прави с мен. Попитах го дали е имал пациенти с подобни оплаквания и пареза, отговора беше двама стари хора, благодарих му че е откровен, но аз съвсем не съм стар, посмях ме се. Ще го видя пак другата седмица, нали трябва и той да се научи😂
Физиотерапевт 3 – един колега ме видя че накуцвам и му казах за какво става дума. Той ми обясни, че имал много проблеми с гръбнака до преди 4 години докато този терапевт го буквално сглобил. Естествено дай ми номера му, запазих си час, прегледаме каза ми, че за херниите нищо не може да направи, но те са в последствие на това, че сакрума ми не е в линия, нещо като леко засукан, това е последния прешлен който влиза в таза. И оттам цялата ми “рамка” е изкривена. Това изкривяване се е получило в следствие на травма, падане. Казах му, че за първи път съм имал проблем с кръста на 15 след като се опитах да вдигна тежка щанга и той каза, че травмата е от преди това и ако е нямало сигорно съм нямал да имам проблема. Също каза че с около пет пъти при него ще може да ме оправи, беше готов да ме почва още тогава, но с другите проблеми,бодежи и пареза реших да изчакам и той подкрепи това решение. Интересното беше че докато ме преглеждаше натисна на две места отдясно и ме заболя, беше сковано, а на мен хернията ми е отляво и там не болеше. Също ми каза че хернията се смалява и след 6 месеца ще е най-малка, за бодежите каза, че не са опасни и той натискал точки и можел цялата ръка да ти направи да боде. Болка и да не чувсташ/усещаш е било опасно.
На 3  Март се пребирам в България за процедури и след това мисля да го посетя терапевта да видим дали ще направи нещо.
Намерих една статия на една жена и тя споменава разместване на прешлении един приятел който се оперира от ДХ и той ми спомена такова нещо.
Много дълъг е този пост и много се извинявам, но сега започвам с въпросите:
Някой да има някаква представа как да се провери това за сакрума?
Какво правите за профилактика?
Видях за ензимите, някой можели да сподели тези 3-4 ензими всичките на един път ли се взимат?
Екстензии някой правил ли е за профилактика, когато няма болка?
Някой бягали, четох едно изследване при здрави хора, че дисковете стават по-високии като бягш, колкото повече бягаш толкова по-високи са. Няма изследване с хора с дискови хернии, та за това питам. Също се надявам и аз да мога да бягам отново.
Упражнения какви правите – Моля не препоръчвайте йога, пилятес и кейзер защото намерих един професор и един малко по-луд физиотерапевт които казват, че вредят.
Моля споделете дори и да са ваши изобретения за профилактика.

Също ще благодаря, ако споделите колко пъти сте имали кризи от дисковата херния. Моите 5 ми се струват прекалено много вече и както казах по-зле стават, та се боя от най-стращното!

Благодаря на всички и бъдете здрави!

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 00:18 от david-81

# 248
  • Мнения: 55
Скрит текст:
Здравейте,
Не знам откъде да започна, попитах какво правите за профилактика, но никой не отговаря затова мисля да споделя и мойта история и дано някой да споделя.
На 39 съм, първата криза и диагноза дисковахерния я получих на 25, след това имах още 3 кризи за период от около 7 години, като последната беше най-лошата от тях неможех да намеря покой и в леглото докато лекарствата подействаха. При мен винаги диклофенак (содиумилипотасиум) работи на 3-4ти ден мога да ставам, с болки но ставам и оттам на подобрение все върви.
Така следващите около 7 години, с леки болки в кръста през зимата които се оправяха след около 5 дни мазане с загряващ гел. Помислих че съм се излекувал, вярвах че  всичко е било заради предишната ми работа и доста се отпуснах и колко съм бил в грешка.
Та така миналата година в края на Ноември криза номер 5 започна, отначалото добре можех и да ходя, но на 4-5 ден получих пареза не мога да ходя на пета. Направиха ми ЯМР по спешност и този път съм с двечки на нива S1/L5 и L5/L4. Смешна история от мойто отпускане толкова бях пораснал, че трябваше да ме вкарат с краката на пред в машината🤣.
“Докторите” които видях ми казаха, че операция не би направила голяма промяна и същия ефект би се получил с физиотерапия, а кавичките са зъщото където живея има различни нива “доктори”но да не влизам в подробности. Честно казано съм им благодарен че не ме убеждаваха за операция.
Успях да си изкрънкам диклофенак и така болките изчезнаха, но парезата не.
Малко повече от месец след като започна кризата, вече без болка, започнах да чувствам стягане в слабините което премина и към задния изходи стана и като бодеж, ту отпред ту отзад. Тогава се видях с втория физиотерапевт и той ме посаветва да го проверя, че има много лошо положение при което симптомите са такива и не може да задържаш отпред и отзад. На другия ден повече бодежи, не съм от най-смелите, но не съм и страхлив, този ден си умрях от бъз, отидох до болницата 2ри ЯМР, НАПЪЛНО ИДЕНТИЧЕН С ПЪРВИЯ. “Докторите” ме пуснаха да си ходя без никакво обяснение, исках си Диклофенак и ми отказаха категорично защото нямам болки. Така се качих в автобуса и си се прибрах в къщи седнах на дивана и бодежите бавно изчезнаха 😁 е не напално още си ги имам вече повече от месец, някой ден по-силни друг ден по-слаби.
Физиотерапевт 1 –добра женица, прегледаме, не гореше от желание да ме види отново, по мое настояване ми записа нов час който аз отмених по-късно. Тя ми даде няколко упражнения които си ги правя.
Физиотерапевт 2 – почуди се какво да прави с мен. Попитах го дали е имал пациенти с подобни оплаквания и пареза, отговора беше двама стари хора, благодарих му че е откровен, но аз съвсем не съм стар, посмях ме се. Ще го видя пак другата седмица, нали трябва и той да се научи😂
Физиотерапевт 3 – един колега ме видя че накуцвам и му казах за какво става дума. Той ми обясни, че имал много проблеми с гръбнака до преди 4 години докато този терапевт го буквално сглобил. Естествено дай ми номера му, запазих си час, прегледаме каза ми, че за херниите нищо не може да направи, но те са в последствие на това, че сакрума ми не е в линия, нещо като леко засукан, това е последния прешлен който влиза в таза. И оттам цялата ми “рамка” е изкривена. Това изкривяване се е получило в следствие на травма, падане. Казах му, че за първи път съм имал проблем с кръста на 15 след като се опитах да вдигна тежка щанга и той каза, че травмата е от преди това и ако е нямало сигорно съм нямал да имам проблема. Също каза че с около пет пъти при него ще може да ме оправи, беше готов да ме почва още тогава, но с другите проблеми,бодежи и пареза реших да изчакам и той подкрепи това решение. Интересното беше че докато ме преглеждаше натисна на две места отдясно и ме заболя, беше сковано, а на мен хернията ми е отляво и там не болеше. Също ми каза че хернията се смалява и след 6 месеца ще е най-малка, за бодежите каза, че не са опасни и той натискал точки и можел цялата ръка да ти направи да боде. Болка и да не чувсташ/усещаш е било опасно.
На 3  Март се пребирам в България за процедури и след това мисля да го посетя терапевта да видим дали ще направи нещо.
Намерих една статия на една жена и тя споменава разместване на прешлении един приятел който се оперира от ДХ и той ми спомена такова нещо.
Много дълъг е този пост и много се извинявам, но сега започвам с въпросите:
Някой да има някаква представа как да се провери това за сакрума?
Какво правите за профилактика?
Видях за ензимите, някой можели да сподели тези 3-4 ензими всичките на един път ли се взимат?
Екстензии някой правил ли е за профилактика, когато няма болка?
Някой бягали, четох едно изследване при здрави хора, че дисковете стават по-високии като бягш, колкото повече бягаш толкова по-високи са. Няма изследване с хора с дискови хернии, та за това питам. Също се надявам и аз да мога да бягам отново.
Упражнения какви правите – Моля не препоръчвайте йога, пилятес и кейзер защото намерих един професор и един малко по-луд физиотерапевт които казват, че вредят.
Моля споделете дори и да са ваши изобретения за профилактика.

Също ще благодаря, ако споделите колко пъти сте имали кризи от дисковата херния. Моите 5 ми се струват прекалено много вече и както казах по-зле стават, та се боя от най-стращното!

Благодаря на всички и бъдете здрави!
David - 81, наистина много въпроси задаваш, но ще ти отворя според моята гледна точка.
5 кризи за 7 години... Ти сериозно ли...
Аз съм с криза на всеки 2-3 месеца, която няма как да се оправи без кортикостероидни инжекции. Не чорап, ами не мога да си намеря място и легнала. Мазила почти не използвам, главно Диклофенак, ако усетя по - сериозна болка. Почти сме набори с теб. Моята дискова е открита със скенер 2017 при криза. По данни в миналото не е ясно от кога съм я имала, защото още преди доста време като стоях известно време наведена, после трудно се изправях.
Интересно е, че в твоят случай при две дискови хернии, не са ти препоръчали операция.
За физиотерапията нямам много впечатления - според мен помага, ама съвсем малко. Ходих на клинична пътека и ефектът беше, че поразреди кризите. По добър ефект дават водните процедури, отколкото страндартните - магнит, ток....
Моят съвет е да понамалиш килограмите, защото гръбнака поема голяма част от тежестта, а от там и болките може да намалеят.
Щом имаш оплаквания за пареза и не може да стъпваш на пета, според мен трябва да направиш консултация и с друг доктор,за предпочитане неврохирург.
За бягането - не мисля, че е препоръчително. Даже мисля, че е забранено! Ти пробвал ли си да бягаш - аз веднага усещам болка. Бързото ходене е едно, а бягането - друго. Ако искаш да тренираш, бързото ходене или изкачването на стълби са по- щадящи за гръбначния стълб. Пробвала съм ги и двете.
При здрави хора дисковете могат и да стават по-високи с бягане, но при нашите сплескани - едва ли.... Аз не бих рискувала, поне на този етап.
Дано да бъдем по- здрави наистина, защото аз и вечер трудно намирам поза да заспя. То и затова пиша по това време де 😄

Последна редакция: пн, 17 фев 2020, 12:29 от AnMary

# 249
  • София
  • Мнения: 11 705
Здравейте,
Не знам откъде да започна, попитах какво правите за профилактика, но никой не отговаря затова мисля да споделя и мойта история и дано някой да споделя.
На 39 съм, първата криза и диагноза дисковахерния я получих на 25, след това имах още 3 кризи за период от около 7 години, като последната беше най-лошата от тях неможех да намеря покой и в леглото докато лекарствата подействаха. При мен винаги диклофенак (содиумилипотасиум) работи на 3-4ти ден мога да ставам, .....................................
Благодаря на всички и бъдете здрави!
Ще се опитам донякъде да ти отговоря, но това нищо не значи. Оперирана съм и съм в пълна кондиция, започвам оттам. Бях с пареза на два пръста на ходилото, след радикулитна криза. Болката е ужасяваща, който не го е изпитал, той не знае какво е. Бързо ме вкараха в болница - ефект от вливанията -0. Това е. Препоръчаха веднага операция и аз приех. Сега.. бъди убеден , че преди това се опитах да си помогна с физиотерапия - още по зле стана, а обещания от такива физиотерапевти тогава получих много, че ще забравя какво е това дискова херния, да ама , не,  невъзможно положението беше, опитах и с мин. бани. - измислици-премислици. Следва - операция. Сега, споделяш за Диклофенак, че донякъде ти действа добре, хубаво, но имай предвид , че той след по- дълъг и чест  прием прави рани по червата........трябва да си много внимателен, защото раните по червата не са шега работа. При тези оплаквания, които споделяш физиотерапията надали ще ти помогне, според мен, би навредила повече, ти имаш болка в сакрума, това вече говори за изключително захапан нерв някъде си, вследствие на което ти получаваш силно неприятни оплаквания, а те могат да станат още по-тежки,  с физиотерапия надали ще се оправи този нерв, как да се освободи... не знам, но не бих пробвала,  говоря само за себе си, и   подложила на знайни и незнайни физиотерапевти, от тях понякога се получават огромни проблеми. Това за намаляване на хернията................ за първи път го чувам, а и никой до момента не е споделял за такова чудо, ако можеше.... всичко да ходим при този човек.  Точно след физиотерапията,  която направих получих тежката криза и ме вкараха за операция. Мисли много! Пак според мен в момента не би трябвало да имаш някакви упражнения, та ти си в криза....болки, изтръпване, и т.н. Би могло да помогне донякъде малко ходене на парезата, но е с противоречив ефект, така че забрави и това, а за бягане.... абсурд. Хората от такива кризи лежат по месеци на легло, с надеждата да се успокои нерва...За ензими - нищо не зная и не съм ползвала.
Криза от дискова херния съм имала  само веднъж ме споходи, но ми беше достатъчно,  това е тази радикулитна криза, която направих и последствие леката пареза на двата пръста, само това.
Бих направила консултация с неврохирург, при тези оплаквания, за които изписваш ще имам необходимост само от него, а не от невролог. Сакралната болка вече говори за нещо много , много по сериозно. Бих побързала.
Бъди здрав!

# 250
  • Мнения: 20
Здравей teddy_music, благодаря за отзива. Много съжалявам да чуя, че имаш болки и кризи от толкова време.
Кризите ми са 5 за 14 години, но да не влизаме в подробности.
Приемам съвета за теглото и съм на пълно съгласен с теб, работя по въпроса но съм 15-20 килограма от там където искам да съм.
Бих ти препоръчал да внимаваш с диклофенака и всички други от групата на нестероидните противовъзпалителни защото увреждат стомаха, аз имах проблеми и трябваше да пия и лекарства за стомаха също.
Физиотерапия тук където съм е само упражнения, не се прави нищо друго, ако искаш мога да ти кажа какво правя може и да ти помогне. В къщи си правя tens и ултразвук, но сега спрях.
В момента не мога да бягам, заради крака, като куцо магаре съм 🤣, това беше за напред, събирам инфо ако дай боже си върна крака до степен да мога да бягам.
Бързото ходене ще го опитам, мерси за идеята.
Единия "откаченият" терапевт който споменах по-горе казва "не давайте на никой да ви казва, че ДХ-то е до живот"
Научен факт дисковете се регенерират, не  знам дали ще станат като нови и до каква степен, всичко строго индивидуално.
Краен извод за мен, ще се опитам криза номер да е последна за мен😁
 
Лека вечер, пробвай да се нагласиш като в позиция за екстензия, рамената и коленете на едно ниво. Аз така успявах да поспя когато имах болки, 3 седмици изкарах така този път.
Скрит текст:
Ще се опитам донякъде да ти отговоря, но това нищо не значи. Оперирана съм и съм в пълна кондиция, започвам оттам. Бях с пареза на два пръста на ходилото, след радикулитна криза. Болката е ужасяваща, който не го е изпитал, той не знае какво е. Бързо ме вкараха в болница - ефект от вливанията -0. Това е. Препоръчаха веднага операция и аз приех.
...................................
Бих направила консултация с неврохирург, при тези оплаквания, за които изписваш ще имам необходимост само от него, а не от невролог. Сакралната болка вече говори за нещо много , много по сериозно. Бих побързала.
Бъди здрав!
Здравей marchеva14,
Благодаря за отзива.
Явно не съм се изразил правилно, имам този навик Blush
От месец и нещо нямам никави болки, те утихнаха. Диклофенак не вземам от тогава и блогодаря за съвета, от него получих гастрит при предната криза, затова сега вземах и Нексиум с Диклофенака.
В момента оплакванията са пареза на ляв крак от която не стъпвам на пета, ходилото и пръстите ги чувствам различно, все едно не са мои. При Докостване на целия ляв крак имам усешане (пръсти, ходило на всякъде). Също бодене, не е болка, в слабинити и около задния изход, понякога повече по някога по-малко.
Правя само физиотерапия-упражнения, като спрях TENS и ултразвук, които си правех сам или жена ми в къщи, защото направих по околко 20 от тях.
Крака ми се връща, но много бавно. Почти не куцам и много рядко се спъвам-на няколко дни, имам малко мърдане на големия пръст и при седнало положение като съм стипил на земята мога да свивам в глезена на горе. Ако е във въздуха нямам никакво мърдане в глезена нагоре.
В момента взимам Невалин (от Коледа) и Агупурин (от по-малко от месец), цялата гама витамин Б (1,3,6,9,12), гинкобилоба, магнезий, днес ми свърши Уридина и няма да го продължа и пробиотици за стомаха (нямам проблеми този път с него).
За сакрума - при прегледа при третия физиотерапевт, като ме натиска по кръста или пелвиса усетих болка от скованост на мускулите, от дясно-здравата ми страна, а от ляво където са херниите нищо! Никога не съм изпитвал болка в сакрума, затова и това което ми каза дойде като шок и затова питам как да го проверя, ренген, ЯМР или не знам?
Физиотерапията къде съм е само упражнения, нищо друго! Няма ток, магнити, ултразвук и тем подобни, водни процедури не са и чували за тях. Има вид екстензия, само че е на частно и при мен най-близкото място е на около 40 минути каране, също няма доктор и вероятно ще ми излезе толкова че да се пребера в България и да направя процедури.
Првил съм 3 пъти процедури, два от които с екстензии и се повлиях добре. Всеки път когато съм ходил за процедури съм нямал болко, но е било след криза-около месец, два след това.

Не съм доктор, нямам никакво медицинско образувание, само четя и се опитвам да намеря научни материали и лек за тази мъка, трябва да има един!
За намаляването на хернията – имунната система я атакува и я намалява. И да тя намалява от само себе си, но всичко е строго индивидуално! Физио 3 каза че след 6 месеца би трябвало да е най-малка.
Като се пребера в България се надявам с екстензия да ги отблокирам нервните коренчета, това е надеждата.
Бях започнал нов тема но ми я преместиха тук, идеята беше да е само за профилактика след като вече си без болка и всичко е утихнало, защото съм на мнение че този процес е също толкова важен коло е самото лечение. Ако преди 7 години го бях направил това, сега можеше и да си спестя болките и най-вече притесненията на близките ми.
Ти какво правиш за профилактика?
Пак се поотвлякох много дълго стана!
Всичко най-хубаво ви желая и много здрве!

Последна редакция: пн, 17 фев 2020, 12:31 от AnMary

# 251
  • София
  • Мнения: 11 705
Нищо не правя повече за профилактика, това което правих беше шест месеца след операцията на гимнастики разни , или - ходене по пътека, вдигане на някакви си тежести с краката, возене на шейна, има един такъв уред, малко гимнастика на шведската стена и  след това приключих окончателно.
При тези хернии които споменаваш, че ги имаш трябва да се консултираш, както казах, с неврохирург, и ако ти спомене, ама даже и бегло, за поставяне на импланти би трябвало сериозно да се замислиш, защото, да не се връщам назад, споменаваш за две хернии, ако съм разбрала правилно. Имплантите държат правилно гръбнака от една страна, от друга... тежка артилерия са, последното което може да се приложи, но всеки взима своето си решение.

# 252
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Получих дискова херния преди 15 години L-3 L-4, L-4 -S-1, пих диклофенак, развалих си стомаха, но се вдигнах на крака. От тогава периодично получавам изостряния, оправях се с временно носене на колан, една добра докторка от старата генерация, Бойка Момчилова, ми слагаше инжекции, когато трябваше спешно да пътувам, мисля че е било кортекостероид, направо между прешлените и ме вдигаше на крака веднага. Имах и изтръпване на крака, откръста до долу. Имам и шийна остеохондроза.
Последните години ме болеше вече при ходене, при всяка крачка. Престраших се и отидох в Американската клиника за гръбначни болести. Който се интересува може да види в темата за тази клиника, писала съм подробно. 24 процедури по един час и половина, за два-три месеца. Много е скъпо, но се прежалих. Да, мина ми, направо нов човек, но трябва да се прави в къщи ежедневно гимнастика. Иначе резултата е за няколко месеца и пак се връща. Аз не бях много сериозна и пак се появи.
Правих си и поддържаща терапия след време там, тя беше с отстъпка, но пак доста пари. Та ако човек има време и пари, терапията там върши работа, но или трябва да си упорит с гимнастиката, или да имаш много пари и достатъчно време, за да ходиш там периодично.
Сега се хванах с йога, системата се казва Iyengar, Айенгар йога, има в София и в няколко градове в страната сертифицирани преподаватели. Това е терапевтична йога, там, където ходя, има отделни часове специално за хора с болки в гърба. По-приятно е, отколкото да правиш сам гимнастика в къщи, значително по-евтино от американската клиника, а и ползата сигурно е по-голяма, защото укрепваш тялото цялостно.
Веднъж в началото, се сецнах вкъщи и не ходих на йога една седица, после все пак отидох, и казах на инструкторката ми, че ме боли много и няма да мога да правя всичко. Сложи ми някакви тежести, после ме изтегли с още една преподавателка по някакъв специален начин, и като си тръгвах, 95% от болката беше изчезнала. Преподавателите по Айангар йога се сертифицират в Индия и са минали най-малко 5 годишно обучение, като имат и курсове по анатомия.  
Та това е моя опит с дисковата херния, след около половин година занимания, в момента съм добре и нямам никакви болки.

Последна редакция: пн, 17 фев 2020, 08:58 от Glikoza

# 253
  • София
  • Мнения: 11 705
.................... Престраших се и отидох в Американската клиника за гръбначни болести. Който се интересува може да види в темата за тази клиника, писала съм подробно. 24 процедури по един час и половина, за два-три месеца. Много е скъпо, но се прежалих. Да, мина ми, направо нов човек, но трябва да се прави в къщи ежедневно гимнастика. ..............
Та това е моя опит с дисковата херния, след около половин година занимания, в момента съм добре и нямам никакви болки.
Точно за американската спинална к-ка преди време, може би преди три години, ако греша може някой да ме поправи, вече ми се губи времето, за точност трябва да си отворя документацията,  съм пуснала подробен пост. Това е пълна измислица, лично съм я посетила, лично съм минала на преглед, снимана съм с.....техния измислен рентген, който е на възрастта на баба ми, която е покойница, смятай колко е стар, за парите изобщо няма да коментирам, защото това е клиника за пране на пари. Не са успели в Щатите и дошли тук...от огромна грижа за бълг. пациенти...молим ти се, недей. Имай предвид, че съм оперирана, но не в Б-я, което говори , че съм дала много, много пари, не и в Турция, там е евтино, всичко това говори, че съм имала  финансови възможности да им налея касичката, не ме хванаха за канарче. |На никой от темата до момента не съм го препоръчала...само съм им споделила моите лични наблюдения. Това е.
За йогата не мога да коментирам, защото не зная нищо.

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 23:39 от marchеva14

# 254
  • Мнения: 6 159
Аз чакам някой да сподели лични впечатления от йога .
Вече втора година се мотая и нищо не предприемам . Само с обзаведох с подходящо аватарче  Blush Confused
Просто  нямам доверие на т. нар. инструктори . Все ми се струва ,че са леко измислени .
Имам  схеми с медицинска гимнастика /от лекар физиотерапевт от МА/ , но някак в къщи и сама не мога да се организирам .

Общи условия

Активация на акаунт