Коледа 2019/2020

  • 137 858
  • 1 921
  •   1
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 438
Някой дали може да сподели рецептата за Съвършените шотлански маслени бисквити на alia? За съжаление дамата не поддържа вече блога си.

# 586
  • Мнения: 1 998
Някой дали може да сподели рецептата за Съвършените шотлански маслени бисквити на alia? За съжаление дамата не поддържа вече блога си.
http://20years-avobell.com/%D1%81%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8e … %8F-53#shortbread

Вероятно са тези. Поне снимката е същата.

# 587
  • Балчик
  • Мнения: 9 285
Аз имам от 80-те години тази рецепта за коледни кравайчета, записала съм само продуктите, но начинът на приготвяне е ясен. Като содени питки се месят.

# 588
  • Мнения: 602
Момичета, могат ли да се направят линцерови сладки с мас или маргарин, вместо с масло?
Аз ги правя със мас и краве масло. 1/3 мас и 2/3 масло от общото количество мазнина. Не зная, по каква причина не искаш да ползваш масло, но можеш да пробваш с 1/2мас и 1/2 маргарин. Увеличавам маста, поради това, че е поне по-качествена мазнина от маргарина.

# 589
  • Мнения: 9 745
Да ви покажа как си украсявам една част от меденките. Другата част са слепени със сладко от сини сливи. Рецептата е на Джемма.



Ето и една коледна торта :



Рецептата е тук, но украсата ми е различна :
https://thelittledisaster.wordpress.com/2010/12/10/%D1%82%D0%BE% … 0%BE%D0%B2%D0%B8/

# 590
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 7 236
Някой дали може да сподели рецептата за Съвършените шотлански маслени бисквити на alia? За съжаление дамата не поддържа вече блога си.
http://20years-avobell.com/%D1%81%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8e … %8F-53#shortbread

Вероятно са тези. Поне снимката е същата.


Имам запазена рецептата и ще я сложа в скрит текст, тя е с историята, точно както е била в блога

Скрит текст:
Съвършените шотландски маслени бисквитиBY ALIA · 8 DECEMBER, 2010

Не помня преди колко години, но със сигурност е било отдавна, за първи път опитах Shortbread*. Вкъщи се появи метална кутия с малки красиви украси, а вътре между пластове оризова хартия се гушеха тези най-съвършени маслени бисквити на света. В различна форма, някои поръсени с хрупкави кристалчета захар, а други с формата на пълна луна и гладка текстура.

Не ме разбирайте погрешно, но аз наистина не обичам масленки – онези от старите тефтери, оваляни в пудра захар или с парче локум вътре. Ако се насиля да опитам често се случва да ми харесат, но сама не бих тръгнала да приготвям, може би защото в нашето семейство не са се правели и нямам специален афинитет към тях, а аз както виждате натоварвам с емоционален заряд повечето храни Laughing.

Но да се върнем на тези съвършени, прекрасни, нищо особено на външен вид, бисквити.

Името им “shortbread” произлиза от думата “shortening” – в рецептите за пекарски изделия означава мазнина, която обещава да доведе до идеално меко маслено тесто. Началото на пътя им до моето сърце (а и до това на много други техни почитатели) тръгва от Шотландия, но в наши дни тези бисквити са типични за цяла Великобритания и всеки любител на следобедния чай ще ви каже, че са идеален акомпанимент за този ритуал.

Могат да се изпекат в три различни форми – като малки кръгли бисквити, като една цяла кръгла подложка, която после се нарязва на триъгълници и всеки се сервира намазан с ягодово сладки или в любимия ми вид – на малки правоъгълни пръстчета.

Рецептата, която имам, е специална. Онлайн има огромно разнообразие от варианти за направата им, но така и не се заех да изпробвам някоя от тях – предпочитах да си ги купувам. Съставките варират, но основното винаги остава – масло, захар и брашно.

Първата ми и любима братовчедка от доста години живее в Шотландия и за съжаление се виждаме много рядко. При едно от прибиранията й в България я попитах дали има добра рецепта за Shortbread и тя обеща да ми намери. На следващата ме изненада с това, че не беше забравила и още от вратата ме посрещна с думите: давай лист да ти напиша съставките! И аз дадох, и все още пазя това листче, и разбира се всеки път се сещам за нея, когато го погледна.

За мой късмет (а и неин ) половинката й е професионален готвач и рецептата от него е наистина перфектна – не ми се наложи да добавям нито прашинка брашно или захар повече, а вкусът е точно като на оригиналните – крехки, маслени, топящи се в устата и леко хрупкави по краищата бисквити.

И макар това да не са типично коледни сладки, времето за тях ми се струва идеално и се радвам, че си запазих удоволствието да ги направя точно сега. Предпразничното кулинарно пътешествие у дома породължава, сипете си чаша черен чай, капнете му малко мляко и да тръгваме заедно към Шотландия .

Shortbread

225 гр, меко масло
100 гр, пудра захар
225 гр. брашно
100 гр. царевично нишесте
щипка сол

Мекото масло, нарязано на парченца, се разбива заедно с пудрата захар, докато се получи гъста кремообразна смес. Добавят се брашното, царевичното нишесте и щипката сол и започва да се меси. Тестото е много ронливо в началото и трудно се събира на топка, но както при всяко с толкова много мазнина – след известно време от топлината на ръцете безформената маса се превръща в идеално меко тесто. Цялото замесване отнема около 5 мин.

След това тестото се увива в прозрачно фолио и се оставя за 30 мин. в хладилника. Когато се е охладило внимателно се разточва на дебела кора (няколко милиметра, не по-тънко, трбва да са получат дебели бисквити), от която се изрязват тесни правоъгълничета – получават се около 30. Може да се изрежат и сладки с формичка, но имайте предвид, че при печене бисквитите се обезформят малко.

Бисквитите се нареждат в тава, застлана с хартия за печене и на всяка се правят дупчици с клечка за зъби или с ножичка, за да не се раздуват при печенето и да запазят вида си максимално. Фурната се загрява на 170 градуса и бисквитите се пекат около 15 мин. – готови са, когато краищата им съвсем леко порозовеят, но в никакъв случай не се пекат до зачрервяване изцяло, изваждат се дори леко меки – след изстиване стягат още малко.

Оставят се да изстинат добре и затворени в метална кутия издържат много дълго време. Но и леко топли, взети направо от тавата и намазани с малко ягодово сладко, са неустоими. Вярвайте ми .

# 591
  • София
  • Мнения: 438
Джемма, colibri, благодаря Ви, прекрасни сте!

# 592
  • Мнения: 43 519
Има ли шанс тази рецепта с името на сладките и авторът й да се добавят в поста с рецепти към темата?

# 593
  • ES
  • Мнения: 2 192
Момичета, могат ли да се направят линцерови сладки с мас или маргарин, вместо с масло?
Аз ги правя със мас и краве масло. 1/3 мас и 2/3 масло от общото количество мазнина. Не зная, по каква причина не искаш да ползваш масло, но можеш да пробваш с 1/2мас и 1/2 маргарин. Увеличавам маста, поради това, че е поне по-качествена мазнина от маргарина.
Искам да направя по-голямо количество, но да намаля себестойността, че маслото ми излиза много скъпо. Мислех само с мас, поне е по-добре от маргарина. Само с мас ще станат ли?

# 594
  • Мнения: 6 290
Аз бих сложила равни количества маргарин и масло. И нека маргарина е  по-качествен  - Сарина примерно. Вижда ми се разумен компромис. Някои хора предпочитат да сладкоправят с маргарин, защото сладката става по-мека .

# 595
  • Мнения: 7 993
И отново - ако някой е виждал пудра захар на Оберон , моля да сподели къде ! От мн. години използвам само нея , но изчезна от магазините , уви !
Днес видях няколко пакета в ХИТ-Младост в София.(изненадах се , че има повече от две/три марки пудра захар там.)
Взех голяма опаковка царевично нишесте , дано да е добро.
Скрит текст:

# 596
  • София
  • Мнения: 12 222
Някой дали може да сподели рецептата за Съвършените шотлански маслени бисквити на alia? За съжаление дамата не поддържа вече блога си.
Тя е пускана многократно и е все една и съща, няма никаква промяна. Малко по назад в темата е коментирана и видяна.
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/10/shortbread.html
Скрит текст:
[/spoiler]

# 597
  • Мнения: 602
Преди ден купих от Метро пудра захар на "Оберон" пакета е 5 килограма.
Утре вечер започвам с месенето на щолен. Сега ще си нарежа малко сушен ананас, кайсии и ако си открия портокаловите захаросани корички. Правих ги специално за тази работа, нооо гаджето на малкия ми син някъде ги е прибрала, ще пресея брашно и ще го сложа на топличко до радиатора на парното, че сега го съхранявам на терасата.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 23:15 от olenka63

# 598
  • Мнения: 663
denyil,  olenka63 , прекрасни сте ! Благодаря !  
Мога да отида чак в неделя . Дано не свършат пакетите !

Общо взето така изглеждат цветовете без изкуствени бои . Снимките не са с добро качество и само тези имам в момента . Това в случай ,че някой иска да си причини подобно усложнение .

Скрит текст:




# 599
  • Мнения: 9 745
oska,2 много красиви!
С роял айсинг ли са? Иначе разбрах, че са с естествени оцветители.

Може ли рецепта за сполучлива рецепта за роял айсинга?

Общи условия

Активация на акаунт