Работа, CV-та, HR-и, съвети - 68

  • 23 038
  • 829
  •   1
Отговори

Анкета

Какво правите през обедната си почивка?

Опции:

# 30
  • Мнения: 22 343
Аз си имам желязно правило и досега в много редки случаи го нарушавам.
Щом ми дойде времето за почивка, хващам си чантичката и излизам.
Само при нещо наистина много спешно, което трябва да се направи на момента и шефа чака, за да го получи и тръгне нанякъде...съм забавяла излизането и довършвам.

Ако е масова практика да се насрочват интервюта в диапазона 12-14ч., ами ще си ги редувам.
Един ден ще насрочвам, за следващия няма и ще си ползвам поне 2пъти седмично обедната почивка.

Относно липсата на кадри - такава липса има в браншовете свързани с производство. За които в повечето случаи се изисква средно специално образование (едновремешните техникуми), но те в сегашното си състояние дават минимална или нулева подготовка.
Младежите пък искат хем да стоят и нищо да не правят, хем да получават пари...или да учат заветното висше образование (за което нямат капацитет, но пък им се дават пари от родителите и го избутват и завършват).

За далеч по-сериозни длъжности хора с подготовка има, но пък на работодателите не им се дават прилични заплати (не говоря за София) и ги сравняват със зает в производство по заплащане.

# 31
  • София
  • Мнения: 38 199
Ох, не че се оплаквам, ама са ме налазили някакви младички HRки с едни малоумни въпросчета, с едни поверителни заплати, направо се изнервям! Па първи кръг, пък втори, пък трети. Те ме питат кога най-скоро мога да започна, а пък те се мотат по месец.
Всъщност аз май си намерих нещо друго. Стискайте палци!

# 32
  • Мнения: 28 859
Стискам палци, успех!  bouquet

HR-ките от агенция ли са? Само за информация питам... Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 38 199
Едната е от агенция. Аз по принцип си слагам филтър в Джобса. Но май съм цъкнала някоя обява във Фейсбук. Тъпото е, че там няма списък на кандидатстванията, та като ми се обади някой, трудно се ориентирам.

# 34
  • София
  • Мнения: 17 707
Не си ли записвате къде кандидатствате?
Аз на един шийт си слагам табличка фирма (инфо за фирмата) позиция кога съм кандидатствала и искана заплата, за да мога да отреагирам веднага.

# 35
  • Мнения: 28 859
В джобса имаш история на кандидатстване и няма нужда да си водиш табличка.
Вече, ако пускаш от много места, става по-сложно.

# 36
  • Мнения: X
Free Agent, успех!
Права си, че не кандидатствам на всички места, но истината е, че в началото много внимателно подбирах местата, на които кандидатствах, четях за фирмата и т.н. После така се случи, че много време не ме каниха никъде на интервю и започнах да кандидатствам без да се задълбочавам толкова много, за да увелича шансовете си за среща с бъдещ работодател. Това, което казвам е свързано по-скоро с изхабяването на интервюирания да отговаря на този въпрос.
Абсолютно го има това. Кандидатствам на много места, за да имам повече шансове. Нищо, че после за половината от тях съжалявам и се чудя как да се измъкна. Ако нямах работа, щеше да е друго, разбира се, и нямаше да се измъквам.
На въпроса "Защо точно при нас?" обикновено посочвам, че ме интересува този бранш, тип работа, тип бизнес (напр. стартъп, където може да бъде много интересно). Ако имам и минал опит в бранша на компанията (случва ми се понякога), още по-добре. Ако е уместно давам аргументи и за необходимостта от промяна, когато кандидатствам в нова сфера. Много зависи от конкретния работодател и позиция, така общо е трудно са се дават насоки.

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 14:44 от Анонимен

# 37
  • Мнения: 28 859
Принципно въпросът е тъп. И отново се отговаря с клишета в повечето случаи.

# 38
  • София
  • Мнения: 17 707
В джобса имаш история на кандидатстване и няма нужда да си водиш табличка.
Вече, ако пускаш от много места, става по-сложно.

Да, но там излизат смотано, трябва да ги разцъквам, а така ми е подръка. Имам я и на телефона си.
Освен това, доста от кандидатстванията, при които те препраща на сайта на компанията за апликейшъна, не се изписват в хисторито на кандидатстване.

# 39
  • София
  • Мнения: 38 199
Наистина е добра идея табличката, че и аз кандидатствам по сайтове и съвсем губя следа.

# 40
  • Мнения: 28 859
Да, наистина ако се  кандидатства от различни места, е удачно да се направи таблица.

# 41
  • Мнения: 28
реших вече да кандидатсвам само на обяви, за компании, в които мисля, че ще съм добре, т.е. средно голяма, стабилна, покривам критериите по обявата .... с една дума само там, откъдето ако ми се обадят, няма да се чудя как да откажа ...

# 42
  • Мнения: 7 987
реших вече да кандидатсвам само на обяви, за компании, в които мисля, че ще съм добре, т.е. средно голяма, стабилна, покривам критериите по обявата .... с една дума само там, откъдето ако ми се обадят, няма да се чудя как да откажа ...

Ми то така трябва да бъде. Човек кандидатства по други, ако няма работа.

# 43
  • София
  • Мнения: 17 707
Стефи, ако поемат сертификати и обучения, ето ти една причина. Клиширано, ама влагат в служителите си.
Ако е стартъп и ще работиш в малък екип, много по- лесно се предават знанията от старшите. Повече внимание се обръща на конкретния служител и т.н
Ако е голяма компания, имаш възможност да щъкаш насам- натам. Е, не така формулирано, разбира се.

# 44
  • BG
  • Мнения: 2 217
Стефи, ако поемат сертификати и обучения, ето ти една причина. Клиширано, ама влагат в служителите си.
Ако е стартъп и ще работиш в малък екип, много по- лесно се предават знанията от старшите. Повече внимание се обръща на конкретния служител и т.н
Ако е голяма компания, имаш възможност да щъкаш насам- натам. Е, не така формулирано, разбира се.

Много благодаря на всички за коментарите, ще са ми изключително полезни по време на интервютата.Flowers Four Leaf CloverFlowers Bouquet
Аз нямам таблица, а имам word файл, в който съм си запазила всяка позиция, на която кандидатствам. Така виждам цялото описание на позицията и точно кога съм кандидатствала.

Общи условия

Активация на акаунт