СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 6

  • 30 663
  • 753
  •   1
Отговори
# 585
  • софия
  • Мнения: 25 398
КРИТЕРИИ И ТОЧКИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРЕРАЗКАЗ
Скрит текст:
В първата част - БЕЛ, задачата, която дава най-много точки е намирането на правописни грешки - между 12-14.
Там мойта се е докопала до 12т Simple Smile
Конкретно тази задача мисля, че няма забит брой точки. Срещала съм и 12, и 14, и 10. Зависи колко грешки ще заложат в текста и как ще разпределят останалите точки между другите упражнения.

# 586
  • Мнения: 24 467
Констатираните проблеми са добре известни, за съжаление. И какво от това? Пак със съжаление.
https://www.dnevnik.bg/analizi/2019/11/25/3996641_bednostta_e_v_ … ite_po_bulgarski/

И са известни.
И са логични.
Тъй като у нас паралелното образование е всъщност това, от където децата реално учат и усвояват материал. Общото училищно е на критично ниско ниво.И затова само на този, който може да си позволи да плати за паралелно образование /в пари или време/, децата само имат шанс да излезат образовани.

Важи за всичко, не само за българския език. 

# 587
  • Мнения: 6 584
И накрая училищата като започнат да се бият в гърдите какви високи резултати са постигнали учениците им...И ми ида да по..рна. Sick

# 588
  • Мнения: 3 048
Защо преди няколко страници, някой писа, че са взели на детето по точка на правописна грешка? Правописът, както и другите компоненти нали си имат определен брой точки и проверяващият решава колко да даде за този компонент?
Примерно 3-4 правописни грешки могат да говорят много - може да от бързината на писане и това си проличава и проверяващият да не ги санкционира толкова строго или да показват непознаване на правила (за подвижно ъ и подобни) и да доведат до смъкване на повече точки. Правилно ли схващам?

# 589
  • Мнения: 6 924
Защо преди няколко страници, някой писа, че са взели на детето по точка на правописна грешка? Правописът, както и другите компоненти нали си имат определен брой точки и проверяващият решава колко да даде за този компонент?
Примерно 3-4 правописни грешки могат да говорят много - може да от бързината на писане и това си проличава и проверяващият да не ги санкционира толкова строго или да показват непознаване на правила (за подвижно ъ и подобни) и да доведат до смъкване на повече точки. Правилно ли схващам?
Май стана объркване със задачата с намиране на правописни и пунктуационни грешки (където имаше 14 допуснати греши и откриването на всяка една носи по точка) и правописни грешки в преразказ.

# 590
  • Мнения: 3 048
Не, няма Simple Smile. А се включих ни в клин, ни в ръкав, защото сега четох много страници назад и това ме впечатли. Не ми се търсеше цитата. Сега ще го потърся.

# 591
  • София
  • Мнения: 12 224
Да се включа и аз с точките от теста по БЕЛ в Междучасие.
Едната близначка е с 42 т от 65 на теста и 30т от 35 точки на преразказа. На тезата е мисля с три точки. Общо 72т
Другата близначка е с 63 т от 65 на теста и с 34 от 35 точки на преразказа. Общо 97 т. Има една неоткрита грешка от задачата за правопис и една точка, по-малко на тезата от теста, както и една точка на преразказа.
Определено съм доволна от резултатите и на двете, макар че като курсисти там ми се струва, че преразказите им са една идея завишени като оценка. Но явно като цяло са добри, за да получат подобни оценки. Надявам се, че първата близначка, ще успее постепенно да вдигне поне малко нивото на теста, за преразказа съм повече от доволна. На последният ПИ миналата година, мисля че беше с 62 точки, така че има развитие.
По въпроса за паралелното образование и двете ходят на курс по БЕЛ в Междучасие най-вече заради първата близначка, тъй като тя по-трудно разбира и запомня нещата и подобно повтаряне на материала и е от полза. Другата близначка ми е на 50 процента такса, а и самата тя миналата година реши, че иска да ходи, тъй като там може да пита спокойно учителя, ако нещо не и е ясно, а в училище не винаги остава време тъй като са 33 деца. Към момента не успява да се сработи обаче с новият учител на школата, а учителката в училище си я харесва много. Убедена съм, че би се справяла почти със същият успех и резултат само от училищната подготовка и ако не бях платила за цялата година таксата най-вероятно бих я спряла. Сега обаче ще си продължи с курса и със сигурност ще има полза от упражненията там и писането на преразкази.
Сега нямам търпение за резултатите по математика от ПИ.

# 592
  • Мнения: 3 048
Моето дете си получи теста по БЕЛ на курса, но аз нямам още имейл. Доволна съм от преразказа, там има 30 т. - за всяка правописна грешка му е отнета по 1 т., на тезата има 5 т. - писал е както го усеща, с негови мисли и думи, ....

Googlish е споделила.

# 593
  • София
  • Мнения: 254
Бихте ли ми препоръчали частна учителка по БЕЛ? Знам, че е късно и най-вероятно всички добри учители са заети, но ако все пак някой има останал свободен прозорец от време, бихме се възползвали. На лични съобщения ще е удобно, мисля, за да не става реклама или конкуренция.
Не съм прочела статията за паралелното образование, но положението е отчайващо, даже и в школите според мен, защото децата все повече губят мотивация да учат като гледат по цял свят ютюбъри и тийн-звезди как си изкарват милионите без да си мръднат и малкия пръст.

# 594
  • Мнения: 6 924
Обадих се в Междучасие. По телефона дават справки за точките. Мейл и статистика чак в сряда. Много съм щастлива от преразказа на Ния - 32. От теста ми се губи една точка от сметнатото, явно тезата ѝ е за 4, а не за 5 точки, което също ми е добре. Продължаваме със самоподготовката и пробните по разни школи.

# 595
  • София
  • Мнения: 3 560
Мария, на кой телефон звъня, защото на мен ми казаха да си чакам мейла?

# 596
  • Мнения: 6 924
Мария, на кой телефон звъня, защото на мен ми казаха да си чакам мейла?
02/ 981-95-90

# 597
  • София
  • Мнения: 12 224
Предполагам, че като пратят мейла ще научим и останалите статистиката за нашите деца. Реално това е доста по-важно и определящо отколкото точките сами по себе си.

# 598
  • Мнения: 47 963
Аз мисля, че има някакво разслояване и при школите, някои са си по-елитни и работят с по-умни деца изначално
Не съм записала детето във дискутираните тука школи, защото явно нивото е много високо и конкуренцията също. Би се обезкуражил- вече ми се е случвало с другото дете на курсовете в СМГ. Тя имаше нужда от обяснения и помощ, а не от състезателни задачи за напреднали. Та синчето си крета тихо и кротко, не знам даже дали да го пускам на пробни, освен тези в неговата школа. Имам обратна връзка с учителката му, а тя има набито око и дъъъълго годишееен опит, може във всеки един момент да ми каже на колко точки го оценява, но не виждам смисъл от това. Има още малко време да се опитаме да вдигнем нивото. И за негово добро, не само за точки.

# 599
  • София
  • Мнения: 3 560
И аз имам резултат. Почти имам повод да си ударя д-то в тавана - 25т на преразказа. За моя изненада пълен брой точки на тезата - 6т, но положението с теста се оказа много по-зле отколкото предполагах.

Общи условия

Активация на акаунт