Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 2

  • 51 139
  • 801
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 259



Здравейте моля за разчитане на резултатите, правени са на 4ти ден от мц.

# 646
  • София
  • Мнения: 10 642
За децата до 5-6г границите са малко по-високи, така че за тази възраст ТСХ е добре, но отива към горната част на граница, така че следете във времето.
Ето таблица с норми за различните възрасти
Скрит текст:
Има ли подобни референтни стоиности за Асат, Алат и ГГТ за деца? Дъщеря ми е на годинка и се наложи да й пуснем кръвни изследвания като всичко е в норма с изключение на Асат при норма 0-32, нейният е 43. Казаха ни, че за деца било ОК, но аз все пак се притеснявам...
https://www.cibalab.com/dokuwiki/doku.php?id=biochemistry:asat

# 647
  • Мнения: 2 824
Благодаря, Нандин.
Четох нещо подобно и в страницата на лаборатории Синево.
Днес звънях до лабораторията, в която са изследванията - Бодимед, и там казаха, че нямало разлика в стойностите за възрастен - дете и това било.
Ние ще идем на гастроентеролог за наше спокойствие, но съвсем се обърках 😕

# 648
  • Мнения: X
Моля, някой да ми каже, в каква посока може да се мисли при завишени тези 2 показателя.
И пикочна киселина (Uric acid) ↑ 424.00 µmol/l 200.00 - 420.00.
Всичко друго е в норма. Единия лекар направо назначи терапия с лекарства, другият каза "няма нищо". Твърде полярни ми се струват двете мнения... Първият е малко джаста-праста, гледа да отметне проблема и да те прати да се лекуваш. Втория е сериозен и точен.

# 649
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Пикочната киселина е не чааак толкова висока.Моята е доста повече и ми изписаха лекарство.Обаче тя от Нова Година е висока,имам и други оплаквания като болки в ставите и други завишени показатели.Лекарите не гледат един по един показателите.
Моята най-нова диагноза е метаболитен синдром и имам талон за ендокринолог.

# 650
  • Мнения: X
Ами изписаните лекарства са за подагра... А освен тези, леко завишени показатели, няма други оплаквания, освен една болка в стъпалото, но тя е по-скоро в сухожилието на свода. Има предпоставка за травма обаче, заради интензивни тренировки по бокс и не можем да отхвърлим по-реалната възможност болката в стъпалото и лекия оток над свода, да е от спортна травма.

# 651
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами и моето едното е за подагра.
Ревматолог ли го изписа?Ортопед видя ли крака?
Не мога нищо друго да посъветвам,освен ревматолог да го види.
Моето лекарство за подагра е от личната.Без ревматолог нищо няма да пия.
При мен избиха нещата в съвсем друга посока,вероятно при вас причината е много по-различна.

# 652
  • Мнения: X
Не, никой специалист не видя нищо - нито крак, нито изследвания. И двамата, които ги гледаха са ОПЛ. А мъж да го накараш да иде на доктор... На тия двата отишъл, отока спадна, болката намаля, лекарствата не пие, но мина на диета и се приключи с въпроса. Вторият лекар заключи, че има вероятност да е нещо наследствено завишено на тези показатели, каквото и да означава това. Килограмите малко бяха завишени, но сега с боксовите тренировки и диетата, бързо влиза в норма. Те, мъжете и без това бързо отслабват.

# 653
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Уф,имам един красавец (приятеля ми),който по никакъв начин не иска да ходи на лекар.Ако нещо вече не се търпи,чак тогава.Дано ми е жив и здрав.

Моят съвет е за да се направи всичко възможно като изследвания,да посетите ревматолог.Не винаги повишена пикочна киселина означава подагра.
Преди две години бях на ревматолог,назначи ми доста изследвания (по каса) и две рентгенови снимки.Доколкото знам,могат и на ехограф да видят ставите.

# 654
  • Мнения: X
Благодаря за съветите! Ще се пробвам да го накарам да иде, ама нямам много надежди. (Като говоря за оток, имам предвид леееко подуване на свода над пръстите на крака в половината, която е към вътрешната част на стъпалото)

# 655
  • Мнения: 2 011
Здравейте, може ли коментар? Правих обремвняване с глюкоза поради съмнение за гест.диабет. В 21г.с. Съм бременна. Има ли повод за съмнение?

# 656
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Благодаря за съветите! Ще се пробвам да го накарам да иде, ама нямам много надежди. (Като говоря за оток, имам предвид леееко подуване на свода над пръстите на крака в половината, която е към вътрешната част на стъпалото)
Хващаш го за ухото и го водиш.Ние за 5 години два пъти сме ходили за него на лекар,и двата пъти заради моето мрънкосване и настояване ходихме.
Стискам палци да е здрав и болката да изчезне.

# 657
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490
Здравейте, може ли коментар? Правих обремвняване с глюкоза поради съмнение за гест.диабет. В 21г.с. Съм бременна. Има ли повод за съмнение?
Определено се вижда, че има проблем с КР на 120мин и на инсулина и в началото и на 120мин. Още не е диабет, но имате инсулинова резистентност. Трябва да се консултирате с ендокринолог.

# 658
  • Варна
  • Мнения: 91
Бременна съм в 14 седмица.Пуснах си ПКК и тези резултати сякаш не са ок.За жалост АГ ми е в отпуска и не знам към кого да се обърна.

# 659
  • София
  • Мнения: 10 642
Здравейте, може ли коментар? Правих обремвняване с глюкоза поради съмнение за гест.диабет. В 21г.с. Съм бременна. Има ли повод за съмнение?
Инсулин при бременни НЕ се изследва, защото бременните са с физиологична инсулинова резистентност! За мен няма повод за притеснение.

Общи условия

Активация на акаунт