Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 44 948
  • 746
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 5 346
И двамата са на земята вече. Полетите са били тежки, особено холандчето каза, че повечето време е бил в гъсти облаци с много турболенция. Той и така не е ок с холандското време, пък те как го посрещат..От тук отпътуваха много леко, при Митко в 5 сутринта летището беше много спокойно, а големия беше през Т1, там по традиция е пусто. Колкото и да ми е мъчно си давам сметка, че си имат много работа  и двамата, време им е да се захващат и да си гонят задачите. Успешна учебна година на студентите, мами! И спокойствие за нас.

# 256
  • Мнения: 1 906
За много години! Желая здраве на децата и семействата ви, успехи и удовлетворение през цялата година! Отлична сесия на студентите и светли пътища за кандидат-студентите!

# 257
  • Мнения: 487
русалке тази тримесечна практика - pflege-нещо-си може да се прави и в България, не е задължително да е в Германия. Моята дъщеря я кара в тукашна болница и си беше през лятото у нас. Освен това не се иска наведнъж, мисля крайният срок беше преди началото на трети семестър.
Това щях да предложа и аз. Половината практика я кара лятото тук, като успя да направи няколко морски уикенда за зареждане на батериите.
И мойта дъщеря кара  практиката си в България .
От февруари месец тази година започва свободен семестър,през който трябва да изкара няколко задължителни практики по различни специалности.Ще има  и свободно време ,което отсега планира как да го използва,съобразявайки се и с двете работи,които работи. За първи път мойта дъщеря си дойде за цели три седмици през декември-от 13.12 до 02.01.
Здрава и успешна Нова Година на всички студенти и съфорумци!!!

# 258
  • София
  • Мнения: 18 034
Oceans, Ясмина, Вале, благодаря за идеята. А как се комуникира с тукашни болници за такава практика? Лично се звъни/ходи, пише се някъде? Отзивчиви ли са при подобни искания или си трябват връзки? Ще съм благодарна да споделите опит. И най-вече за това дали предварително се пише на унито къде ще е тази практика в БГ и дали съответно то би я признало. Да не стане така, че човек е бил 3 месеца в някоя болница тук и положената в нея практика  не е според изискванията на  университета.

Последна редакция: ср, 08 яну 2020, 18:34 от пенсионирана русалка

# 259
  • София
  • Мнения: 4 245
Русалке, ако имате контакти ще преборите по-бързо бюрократичната машина. Wink
Моята щерка се справи сама с търсенето дистанционно: мейли и досаждане по телефона. Simple Smile
В нашите болници, хем изпитват нужда от помощен персонал, хем една незаинтересованост към стажантите има (донякъде ги разбирам). Също така е въпрос на късмет да попадне на някой, който има желание да те въведе в работата.
Накрая дават писмо на английски език за срока на проведения стаж и толкоз. Все пак, разбира се, е хубаво да провери предварително в унито, какво точно ще искат да пише в писмото и дали имат изискания в какво болнично заведение се провежда стажа.
П.П. В Пирогов беше. За подробности, нека да й пише във ФБ.

# 260
  • Мнения: 327
Регламентирането и признаването на практиката би трябвало да се поема от Landesprüfungsamt-a (LPA) на провинцията, а не от университета. В страницата им има цял документ, който обяснява по какъв начин трябва да бъде издържан този стаж. Там ще намерите и специален формуляр на англ. за тези, които ще го карат в чужбина. Да си разпечата документа и да си го попълни сама - от болницата и трябва накрая само подпис и печат.

Знам, че ще ви е хубаво да си е у дома, но препоръчвам поне 1 месец да си изкара в Германия.

# 261
  • София
  • Мнения: 18 034
Да, Грант, признавам си без бой,  явно съм се размекнала покрай заминаванията на трите сега и малко (или много) егоистично разпитвам за варианти, които ще осигурят престой на някоя тук. Както Теодора Тропчева каза, те и да са си тук, не се задържат у дома много-много, ама пусто друго си е усещането да са наблизо. Flushed
Иначе през ваканцията се видяхме с една по-голяма девойка, набор и приятелка на голямата ми дъщеря, която следва "Медицина" баш в Аахен. Та тя каза същото като всички вас - оптималното е част от практиката да е в България,  другата част -  в Германия.

# 262
  • Мнения: 487
Русалке,ако нямате познати лекари,може би  е добре да говорите със завеждащ отделение или собственик / управител на частна клиника.Мисля ,че няма да откажат .
В едната болница ,където ходи дъщеря ми ,всъщност баба й я уреди.В провинцията  е по лесно в това отношение. Там успя да мине през няколко  отделения,присъства и на няколко операции.Те са й голяма слабост и макар вече да е разбрала ,че хирургията не е за жена,все още с голямо желание би гледала операции.

# 263
  • Мнения: 3 978
Вале, зависи за каква хирургия става дума. Ортопедичните искат физическа сила, неврохирурзите висят с часове взрени и увреждат своите гръбнаци...но хирург офталмолог, инвазивен кардиолог - качествата са прецизност, търпение, огромна сръчност, при бързи интервенции. В тях жените имат място.

# 264
  • София
  • Мнения: 1 154
Във връзка с този задължителен стаж за медицина дали ще се признае ако част от него е проведен преди 1-ви курс?

# 265
  • София
  • Мнения: 18 034
Да, явно, понеже състудентка на дъщеря ми в Аахен 1 курс е с  изцяло признат (всичките 3 месеца) такъв, а е набор момичето на моята.

ПП Макар че е малко странно това специално за Аахен, понеже си пише в изискванията им, че  минимумът като част от този тримесечен стаж е 30 каландарни  дни и въобще практиката може да се полага само в извънучебно време. Тоест пролетни, коледни и сие ваканции в гимназиален не отговарят на изискванията и като вариант остава само лятната след 12 клас, понеже е по-голяма. Ама тогава човек си гони преводи, заверки, легализации, портали, комункация с общежития, пътувания за записване..

Последна редакция: чт, 09 яну 2020, 13:30 от пенсионирана русалка

# 266
  • Мнения: 56
Здравейте! Студентите в Германия имат ли ваканция през февруари?

# 267
  • София
  • Мнения: 18 034
Няма единен отгвор на този въпрос. На места може и да имат, на други - не.

# 268
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
Здравейте! Студентите в Германия имат ли ваканция през февруари?

Дъщеря ми учи в LMU. Миналата година имаше два месеца ваканция между семестрите, от средата на февруари до средата на април. В първи курс нямаше възможност и за практика. Сега ще дидим как ще е, но като гледам изпитите са пак в началото на февруари и ако всичко мине гладко ще започне пак на 20-ти април. През този период е възможно да предава и курсови работи.

# 269
  • Мнения: 44
Мили дами, смятате ли, че можем да се справим с кандидатстването  в Германия без помоща на фирми. Бяхме на консултация и сме доста раздвоени.

Общи условия

Активация на акаунт