Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 45 146
  • 746
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 18 162
С изпит в ТУМ най-вероятно Simple Smile

Но и Сабине не е за подцянване.. Голямата ми дъщеря точно утре вечер  си лети насам, дано нямаме нови емоции като коледните. Че този път е и по-важно да си дойде навреме,  че после оттук през Турция поема за Корея.Страх за полетите ме гони, страх от вируса... Sad

Вчера във Франкфурт си е взела визата. Викнали я в един кабинет и  костюмиран мъж, вероятно консулът, я разпитвал защо е кандидатствала за  семестър в Корея, учи ли корейски, какви мерки трябва да вземе срещу вируса, през къде й е самолетният билет и т.н. И накрая я попитал дали родителите й не се страхуват. Тя отговорила, че болни вече има навсякъде, включително и във Франкфурт. А той й казал " Не питам за вируса, а за близостта на Сеул до Северна Корея, ама споко, де  - сега сме в добри отношения".. Rage

Последна редакция: нд, 09 фев 2020, 19:17 от пенсионирана русалка

# 316
  • София
  • Мнения: 3 179
Русалка, аз мислех, че девойката е вече в Корея. За съжаление вероятността да бъде отменен полета и е много голяма, от това което прочетох.
Винаги ще се страхуваме, притесняваме за децата, но те са големи, умни ще се справят!
Много късмет и желая!

# 317
  • Мнения: 5 409
Отложиха първия изпит в ТУМ.  Явно ураганът не е за подценяване. Първо е излязла информация че няма да работят училища и учреждения. а транспортът ще е затруднен. Малко по-късно синът ми е получил мейл с който уведомяват, че поради затрудненията с транспорта универитетът  е взел решение да отложи изпитите на 10,02.
От тук насетне чакат актуална дата и продължават да се шашкат като едни типични първокурсници на прага на първата си сесия. А ние продължаваме да стискаме палци и да се молим за успешна сесия.

# 318
  • Пловдив
  • Мнения: 1 312
Добре са направили, че са отложили изпита. Много деца просто няма как да стигнат до Мюнхен. Училищата в Бавария са затворени, DB не се движи, S–Ban не се движи извън Мюнхен. Дори ICE са спряни, нещо което аз никога не съм виждала. Иначе ситуацията не е страшна, духа, вали, но може да се излезе навън. Това обаче е в града, предполагам, че на открито ситуацията е доста по-различна.

# 319
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Здравейте момичета! Отдавна само преглеждам мненията в темата, детето завърши и работи, но живот и здраве се задават студентка номер 2 и започвам сериозно да чета. Избрала е специалност архитектура, университет още не, но ще помоля за отзиви за различните градове. Аахен имаме наблюдения от баткото макар и не в тази специалност.

# 320
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
От моя страна, както обикновено, мнението е по-скоро за специалността и реализацията й, отколкото за конкретния уни.

Ще съм кратка, че нямам много вр - в последните години на архитектите в Германия не им е мн добре, особено тези, които проектирст сгради, т.е. това, което си представят хората в България под "архитект". Да си помисли детето каква специализация иска да прави, къде да работи и т.н. Заплатите им общо не са хич високи.

Познавам и стр. инж., и архитекти, и имам някакъв поглед.

Толкова засега от мен, по-натам пак.

# 321
  • София
  • Мнения: 1 365
И аз имам поглед към въпросните специалности и ще кажа, че не е всеки от една страна/особено архитектурата/ и от друга не всичко е пари.
За специализацията.... тук е доста специфично, дори не знам защо е разделението на бакалавър и магистър. За да имаш пълна правоспособност, учиш архитектура/ стр. инженерство от начало до край.
Малко се радактирам.
Като казвам, че не е за всеки имам прадвид, че който иска да учи архитектура, едва ли би сменил за маш. инженерство, информатика или икономика. Това важи естествено и за други специалност, напр. медицина.

Последна редакция: пн, 10 фев 2020, 15:34 от mami21

# 322
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Напълно съм съгласна с мами21, понеже тази професия има и творчески елемент.

Обаче исках да наблегна на разликите в дейността на един архитект тук и в Бг, това, че тук самите закони при строителство са много различни от Бг и един завършил тук архитект трудно ще се оправи, ако иска да работи в Бг, да не говоря ще получи ли изобщо правоспособност, и не на последно място е това, че познати архитекти (по-близки и по-далечни) стоят вече отдавна на доста ниски заплати, защото връзките, поне в Байерн, са си направо задължителни... Също тук да отбележа и дългите работни часове. Човек е добре да знае тези неща, особено ако архитектурата е наравно в избора с други специалности.

Иначе я намирам за интересна професия, разнообразна.

Нахвърлям само мнения и впечатления, без по-подробна аргументация, моля не ги приемайте като неучтиви или крайни, но за толкова имам възможност в момента времево.

# 323
  • Мнения: 1 911
Много са ми полезни дискусиите тук.
Моята дъщеря от малка за друго, освен медицина, не желае да чуе, но все пак и фармацията е желана за нея, ако не я приемат медицина. Някой има ли мнение за фармация в Германия, като обучение и реализация?
Иначе си чакат още резултатите от ДСД.

Последна редакция: пн, 10 фев 2020, 17:31 от Елиас

# 324
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Елиас Нали знаете, че в Германия може да се кандидатства само едно от медицина, фармация, стоматология, ветеринарна медицина? Та, ако не я приемат медицина, ще трябва следващата година да кандидатства фармация.
Допълвам, че информацията ми е остаряла. Вече може да се кандидатства за повече от една.


В сайта faq4uni имаше статии от студенти по фармация, но като че ли само за следването, а не за реализацията. Но проверете, може да са завършили студентите.

Последна редакция: пн, 10 фев 2020, 16:57 от Ясмина

# 325
  • София
  • Мнения: 18 162
Не е така, Ясмина, вече може да се кандидатства за всичките Simple Smile Има доста промени, не само в разпределенията на квотите. Моята девойка беше от последния випуск, който можеше да кандидатства или за медицина само,  или за дентална само, или за фармация.

# 326
  • Мнения: 1 911
Може вече, да. Това ме успокоява мен малко, че има вариант, който също ще и е на сърце, ако първата любов не се сбъдне Simple Smile

# 327
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Редактирах си поста, за да не се заблуди някой.

А пак ли може до 6 желания за всяка специалност? И класирането паралелно ли е?

# 328
  • София
  • Мнения: 18 162
Може вече, да. Това ме успокоява мен малко, че има вариант, който също ще и е на сърце, ако първата любов не се сбъдне Simple Smile
Ще стане и по първата.. Ще ходи ли на TMS? Simple Smile

Ясмина,  и в това има промени, за Абибесте не помня колко бяха, май имаше ограничение пак,  но за AdH можеш да упоменеш, ако правилно помня,  всичките унита до едно. Но пак ще погледна вечерта,ч е да не подведа някого.
https://www.hochschulstart.de/fileadmin/media/videos/binnenpriorisierung.mp4

От видето става ясно как ако медицината  е топ желанието, с подточки 1.1., 1.2 и т.н  кандидатът упоменава изборите си за специалността в разните университети в низходящ ред според желанията. И едва след това примерно може да пише фармацията с отделните поджелания в низходящ ред. Не може примерно желание 1 да е медицина в Хайделберг, желание 2  - дентална медицина в Аахен, а след това пак да идва медицина , но в Тюбинген примерно..

Последна редакция: пн, 10 фев 2020, 17:17 от пенсионирана русалка

# 329
  • Мнения: 1 911
Благодаря, Пенсионирана Русалка! Дано!
Ще ходи, на 09.05 в Берлин.

Общи условия

Активация на акаунт