Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 45 021
  • 746
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: X
Русалка, стискам палци на девойката ти за математиките! Всички те са необходими, щом ще се занимава със статистически анализ, няма как. И да ти кажа, не е толкова страшно, колкото изглежда така написано (от личен опит го казвам), ще се справи  Simple Smile
Не съм Русалка, но по спомен нейната девойка е специалност "математически финанси", което си е чиста статистика за мен. Всички тези математики се учат заради статистическите методи, които почиват на тях. И у нас учат същото, само че на български.

# 631
  • София
  • Мнения: 18 051
Специалността е  икономическа математика. Което не е  баш  статистика,  по-скоро е приложна математика в сферата на бизнеса  Simple Smile. Aко се справи, дай боже, перспективи за работа един ден има в банки, финансови институции, в ИТ бранша,  в сферата на  консултинг, контролинг и т.н. Но я камилата, я камиларят,  има време.
Спокойно, Ред,  в други специалности се учи доста по-малко математика. Много мат има в информатиките,  чистите математики, разбира се, специалностите с физика, инженерните специалности, тези смесените като на дъщеря ми.  Но дори и в чисто икономическите пак си има доста всъщност.
Някаква математика, не запомних каква, понеже  не я плаши точно тя, ще държи
 дори и студентката ми по медицина, хаха.

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 12:32 от пенсионирана русалка

# 632
  • София
  • Мнения: 7 191
Как се радвам, че си избрах навремето архитектурата, а не приложната математика в СУ, където също бях приета... Grinning

# 633
  • Мнения: X
Специалността е  икономическа математика. Което не е  баш  статистика,  по-скоро е приложна математика в сферата на бизнеса  Simple Smile. Aко се справи, дай боже, перспективи за работа един ден има в банки, финансови институции, в ИТ бранша,  в сферата на   консултинг, контролинга и т.н. Но я камилата, я камиларят,  има време.
Спокойно, Ред,  в други специалности се учи доста по-малко математика. Много мат има в информатиките,  чистите математики, разбира се, специалностите с физика, инженерните специалности, тези смесените като на дъщеря ми.  Но дори и в чисто икономическите пак си има доста всъщност.
А ти какво си мислиш, че е  специалност статистика Simple Smile Курсовете, които се вземат, са 1:1 с тези на дъщеря ти, само името е различно. Статистици работят на УолСтрийт, в хедж фондове, в банки, в АйТи, в консултантски фирми, и непрекъснато се търсят, защото заради многото математика е малко като инженерството, няма много мераклии за него Simple Smile
Статистика има във всички икономически специалности и в някои  от хуманитарните също - психология, социология. Има и в медицината. И в който и да било рисърч. И е един от препъни-камъните за тези специалности, с който и да съм говорила, всеки пищи от нея, защото се учи без да имат базовите познания по математика, без които е много трудно да я разбереш и прилагаш.

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 12:35 от Анонимен

# 634
  • София
  • Мнения: 18 051
Ами определено не е  съвсем същото, след като се предлага и специалност "Статистика" в други унита и има сериозни разминавания в набора от изпити при двете. Но това специално за Германия не е  от особено значение, защото всички знаем, че   в една и съща специалност в различни унита не се учат непременно еднакви неща, с еднакво задълбаване и  хорараиум.

# 635
  • Мнения: X
Ами определено не е  съвсем същото, след като се предлага и специалност "Статистика" в други унита и има сериозни разминавания в набора от изпити при двете.

Не знам за кои унита говориш, но аз съм държала същите изпити като на дъщеря ти (които изреди), без биг-дейта. Мога да ти пратя студентската си книжка, ако не вярваш. Къде има специалност статистика, където не се държи анализ 1 и 2 част, линейна алгебра, линейно програмиране/линейно оптимизиране, теория на вероятностите, анализ на стохастични явления, мат моделиране? И още куп други, теория на извадковите изследвания, моделиране на динамични редове, моделиране на връзки в статика, регресионен и корелационен анализ, видове разпределения и тяхното моделиране (Гаусова крива като най-разпространеното нормално разпределение). Статистиката е приложна математика. Може да има специализация в икономическа, финансова, медицинска, социална статистика, но базата е една и съща - математика, математическо моделиране на стохастични процеси.

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 12:48 от Анонимен

# 636
  • София
  • Мнения: 18 051
Ох, Попея, човек да не каже тук нещо за мат, все си напреки. Не че не ти вярвам, казвам, че между  специалност Статистика  и  Икономическа математика в Германия има  доста голяма разлика в изучаваното по време на бакалавъра. Вземи за пример специалността 'Статистика" в ЛМУ, ето ти Мodulhandbuch-a  им. Никъде не съм казала, че ти не си учила това тук, в България.

https://www.uni-muenchen.de/studium/studienangebot/studiengaenge … nd_10_06_2013.pdf

Разликите с упоменатото от мен са видни.

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 12:52 от пенсионирана русалка

# 637
  • Мнения: X
Русалка, от това, което виждам, мога да кажа, че специалност статистика учи същите математики като тази на дъщеря ти, плюс един куп други статистки. Тази специалност е широкопрофилна, след нея можеш да специализираш в различни видове статистки с техните особености, а специалността на дъщеря ти е част от тези специалности, по-тясно профилирана в т.нар иконометрия (economierics). Финансовото моделиране е част от иконометрията. Икономическата математика е всъщност икономическа статистика, защото статистиката е приложна  математика със стохастичен елемент, в случая математически модели, приложени в икономиката. Математички модели се прилагат и в медицината, и в социологията, и в психологията, и в контрола на качеството.
https://en.wikipedia.org/wiki/Econometrics
Econometrics is the application of statistical methods to economic data in order to give empirical content to economic relationships.
В този смисъл специалност статистика е шапката, широката специалност, има много видове статистики,  а ик. математика е тясната специалност. Но която и да е тясно профилирана статистика няма начин да не учи всички тези математики.
Извинявам се за оф-топика, но мисля, че в обществото има неразбиране за това какво е специалност статистика и какви са нейните подразделения, затова си позволих да напиша, може на някого да е полезно.

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 13:14 от Анонимен

# 638
  • Мнения: 627

 И е един от препъни-камъните за тези специалности, с който и да съм говорила, всеки пищи от нея, защото се учи без да имат базовите познания по математика, без които е много трудно да я разбереш и прилагаш.

В тази връзка, ако има възможност, ще е полезно да посочите какво би  могло да се
навакса в базовите познания преди първи курс, за да се облекчи малко напрежението след това...

Благодаря Nerd

# 639
  • Мнения: X

Скрит текст:

 И е един от препъни-камъните за тези специалности, с който и да съм говорила, всеки пищи от нея, защото се учи без да имат базовите познания по математика, без които е много трудно да я разбереш и прилагаш.
В тази връзка, ако има възможност, ще е полезно да посочите какво би  могло да се
навакса в базовите познания преди първи курс, за да се облекчи малко напрежението след това...

Благодаря Nerd
Сега, първо да кажа, че доколкото виждам, по новата програма в БГ част от тези математики са изнесени в гимназията, а досега не бяха. Не знам обаче доколко ще са застъпени.
За кои се сещам: теория на вероятностите и в частност комбинаторика (първо и задължително за която и да било статистика); линейна алгебра; линейно програмиране;  мат. анализ. За тези се сещам на прима виста, ако се сетя за други, ще пиша. Говоря за статистика, да отбележа.

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 14:59 от Анонимен

# 640
  • София
  • Мнения: 18 051
Роки, нещо си оплела цитатите, аз такова нещо не съм писала. Simple Smile

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 14:12 от пенсионирана русалка

# 641
  • Мнения: 627
Роки, нещо си оплела цитатите, аз такова нещо не съм писала. Simple Smile

Така е, но е било цитат в цитат и аз съм неумишлено несъм изтрила вторият цитиращ  , за което се извинявам.
Всъщност, който иска може да споделя какво може да се понаучи преди 1 курс. Друг е въпросът, дали не си правя сметка без кръчмар, визирайки абитуриента.Blush

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 14:27 от ROKI_MAKI

# 642
  • София
  • Мнения: 4 253
ROKI_MAKI, можете за ориентир да погледнете учебниците и тестовете за SAT MATH2. 

# 643
  • Мнения: 5 360
ROKI_MAKI, синът ми учи инженерна специалност. Баварските ученици  покриват по-високо ниво математика в средния курс , затова ние взехме учебник по матеамтика за немските гимназии, и синът ми се готвеше по него с учител месец, два преди да замине.  Отделно първите две седмици посещаваше въвеждащ курс, организиран от университета. И на финала - редовете така му се опънаха....че все още  продължава да работи върху тях. Факт е, че се консултира с преподавател от тук по скайп, като обсъждат задачи които са го затруднили.  Към момента подготвя и математика 1, на която ще се явява на поправка, и математика 2, по която му излиза на изпит август.

# 644
  • Мнения: 627
G.D,  и ние имахме план да вземе някой урок по учебника от лайстунг паралелката, но прекъсването март месец и невръщането в училище провали плановете. Не знам как са с основния материал...
За сега нищо. Нямаме даже и учебника, а уж щеше да го снима.

Общи условия

Активация на акаунт