Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 45 022
  • 746
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 660
Аз пък си мислех, че в специалност информатика учат само 4 математики и се радвах, че не са толкова много, колкото ние на времето сме учили. Дано да са само 4 изпита, защото май ще излезе по-добре да запишат Софтуни, вместо да се борят с цели "тонове" математики, за да станат програмисти.

# 661
  • Мнения: X
Теодора, този въпрос с математиките за софтуеристи сме го обсъждали назад с Русалка и до консенсус не стигнахме. Моето лично мнение на база половин фамилия софуеристи (в БГ и извън нея) е, че ако човек има амбиция да е нещо повече от кодър, математиките са необходимост. Особено за софтуерните инженери, които трябва да зададат алгоритъма на софтуера, структурата, връзките и вътрешната логика. А те са тези, които са и добре платени, и много търсени. Нямам намерение да споря по въпроса, всеки си знае за себе си, но аз лично не бих бягала от много математика, а точно обратното, ако искам да се развивам като софтуерен девелопър. Математиката задава начин на мислене и начин на решаване на определени проблеми, човек може  и да не осъзнава, но то става подсъзнателно,  някак вградено в мозъка. За себе наблюдавам същото със статистиката, тя е начин на мислене, а не просто дисциплина, аз за всичко мисля във вероятности и търся представителност на мненията/становищата/наблюденията. Това само като пример. Иначе всеки си знае за себе си.

# 662
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Познавам непредставителна извадка от по-близки и по-далечни познати - един в гугъл, един в Яхуу, един във фейсбук, един пише дефенс софтуер за ракети, един е началник в голяма българска ИТ компания, един е собственик на голяма бг ИТ компания, някои спечелили м/ународните олимпиади по математика. Освен, че всички тези са доста добре реализирани и платени, а за някои сме чели и по вестниците, другото, което ги обединява, е, че всичките бяха добри математици още от ученици/студенти, независимо дали учиха в Бг или в Чужбина. От тях знам, че без математика не може.

То може, ама не достигаш тези нива.

Имам и още примери, което няма да направи извадката представителна, но тези 7 ги споменавам, тъй като вероятно познавам повече добре реализирани програмисти по големите фирми бидейки все пак 10г по-голяма от студентите, за които пишем тук.

# 663
  • София
  • Мнения: 18 051
Влизам да похваля аз Уни Манхайм, поне катедрата "Икономическа математика и информатика", макар че и за другите сигурно е същото. Супер организация за предстоящите онлайн изпити. Създадена специална за целта изпитна платформа за онлайн изпити, пусната информация за пробни в нея  (не пробни в смисъла на проверка на знания, а пробни за тестване начина на провеждане на реалните изпити), детайлни разяснения в презентация какво се прави,  как се прави, за колко време, в какъв час започва, в какъв формат се  пращат отговорите от студента, опция за обратна връзка след пробните и т.н.. Минаха тези така наречени пробни,  девойката сподели, че след тях й е напълно ясно как ще се случат нещата.  Остава да си знае материала, че ей го на, 3 юни  за първия от тези изпити е само след няколко дни.
Понеже имам отзиви  за още два университета по този параграф покрай другите две девойки, оставам с усещането, че Манхайм са най-прецизни  като организация.

Последна редакция: ср, 27 май 2020, 12:37 от пенсионирана русалка

# 664
  • Мнения: 88
Здравейте, пожелавам късмет, спокойствие и отлични резултати на предстоящите матури на децата ни Blush

# 665
  • Мнения: 1 907
Успех на децата- да бъдат възнаградени знанията и усилията им!

# 666
  • София
  • Мнения: 18 051
Пожелавам на зрелостниците от темата (а и принципно на всички явяващи се) успех утре!  И на есен - в Deutschland с песен . Ох, извинявам се, има и бъдещи "австрийчета", ама избрах само Германия, че повече пасваше за римата Wink

Последна редакция: нд, 31 май 2020, 22:03 от пенсионирана русалка

# 667
  • София
  • Мнения: 63
Успех на всички деца утре! Дано въпреки странната обстановка от последните месеци покажат знания и постигнат високи оценки.
Да минава и втората матура /моята дъщеря ще се явява на немски/ и да си отдъхнем! Живее ми се вече активно Simple Smile

# 668
  • Мнения: 1 907
И моята дъщеря ще бъде на немски. Аз там нищо не разбирам и вълнението ми е заради нея, но българският утре ми е голямо вълнение и заради моите ученици.
Дано изпитният вариант, който се падне, да отсее реално вложилите труд и сили.

Последна редакция: нд, 31 май 2020, 22:49 от Елиас

# 669
  • София
  • Мнения: 660
Успех на всички зрелостници!
А за студентите - дано поне част от изпитите успеят да са "на живо", че иначе имам чувството, че цялото студентство ще стане "он-лайн". Като гледам колко им харесва на много от Хоум-работещите, пък и на фирмите …. дано да не останем всички "вътре".

# 670
  • София
  • Мнения: 567
Девойката вече е в Германия. Два от изпитите са обявени за присъствени. Тук на летището мереха температура и са искали студентското уверение. Там, на Меминген - нищо. Карантина няма. Има време до  края на семестъра, да видим какво и как ще се случва.

# 671
  • София
  • Мнения: 63
Здравейте, здравейте Simple Smile

Минавам, за да споделя облекчението си, че матурите минаха!!! Сега до излизането на резултатите сме "шапка на тояга" Simple Smile Кеф!
Средата на юни се надявам на високи резултати и след това не знам... Май отново ще се върна назад в темите да си припомня важните моменти с легализиране на документите, плащане на такси, здравни осигуровки и т.н. В няколко сайта на университети, които отварях още няма ясна информация за процеса на кандидатстване. Пишат, че ще има промени и дано не ни изненадат неприятно. Но няма да мисля сега за това! Все пак съм щастлива, че едно гайле приключи!
Успех на всички!

# 672
  • Мнения: 1 907
И ние сме така Simple Smile Две грешки си откри на матурата днес, беше на немски, всяка стотна е важна и дано проверителите са благосклонни, особено за чорбата в понеделник Simple Smile
Днес пристигна нов комплект задачи за TMS, на 05.06 ще изпратят покани, да видим дали ще има удобен полет.

Последна редакция: ср, 03 юни 2020, 19:42 от Елиас

# 673
  • Пловдив
  • Мнения: 94
И ние сме така Simple Smile Две грешки си откри на матурата днес, беше на немски, всяка стотна е важна и дано проверителите са благосклонни, особено за чорбата в понеделник Simple Smile
Днес пристигна нов комплект задачи за TMS, на 05.06 ще изпратят покани, да видим дали ще има удобен полет.
Елиас, и аз за полетите и TMS-а доста се притеснявам. Другото, което ме вълнува е дали ще можем спокойно да влезем в страната (аз ще отида с нея за някаква морална подкрепа, макар че не ме е молила Laughing ).
Успех на всички деца на матурите желая!

# 674
  • Мнения: 88
До тук добре, матурите са зад гърба ни, сега се тревожа за изискуемата практика. .Извинете, не уточних- за специалност машиностроене( Аахен).
Звънях в набелязана преди няколко месеца фирма и за мой ужас ме попариха с отрицателен отговор- предвид пандемията на този етап нямат никакви поръчки, т.е. не работят и не предлагат стажове. По мнение на управителя всички в този сектор са така. Ще пишем и до унито, но всеки съвет ще е от огромна полза. Усмихнат ден. Blush

Общи условия

Активация на акаунт