Частни училища - информативна тема 30

  • 32 580
  • 749
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 5 898
Аз имам 2 много различни отзива за Еспа. Единият е много стар и много положителен. Другият е по-скорошен, негативен. Изразяваше се в това, че всъщност децата не са получавали достатъчно добра подготовка в училище. Трябвало е родителите да се занимават да покриват пропуски, но пък изискванията към децата били големи. Казаха, че  за разлика от Еспа, в новото училище, което са избрали учат децата.

Може. Аз ги проучвах преди 2-3 години. А кое е новото училище? Въпреки това по състезания децата им се справят доста добре. Следя ги. А и на НВО са консистентни като тенденция в резултатите.
На мен лошо впечатление ми направи, че в 7 клас намаляват часовете по език и на тяхно място влиза вътрешна школа за НВО, която се заплаща допълнително. Но таксата не се намалява. А и ако ги учат добре защо по....те им е нужна школа.

Имам чувството, че доста ценови абсурди в частното образование има да виждаме все по-често. Ние имаме още 3 г. до 7 клас. Да му мислят тепърва започващите.

# 166
  • Мнения: 42
Май преходът Дрита-британика е бил сътресителен. 16 лв ми се струва доста за обяд...
Меко казано, доста мога да изпиша. Дано се оправят, че тжва положение не ми харесва.

# 167
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм изненадана от такъв подход за езика и НВО. Ако едно училище е до седми клас, то е очевидно, че родителите повече ще ги интересува какво ще стане на НВО, защото така или иначе ще трябва да кандидатстват за гимназии. В такъв момент всеки родител е пред избора дали НВО или език. НВО е веднъж и няма поправка - каквото изкараш, според него се класираш. Език да се учи с по-малко часове не е нищо фатално, още повече, че език се учи и следващата година. Не коментирам финансовата страна, а само какво би било важно за мен, ако имам седмокласник.

# 168
  • Мнения: 5 898
Андариел, ако са ги учили качествено до тогава, не би следвало да се налага да им организират школа. Това е центърът на изказването ми.

# 169
  • Мнения: 125
Май преходът Дрита-британика е бил сътресителен. 16 лв ми се струва доста за обяд...
Меко казано, доста мога да изпиша. Дано се оправят, че тжва положение не ми харесва.


Ще е полезно за лутащитв се в момента като мен да разкажете малко повече. Благодаря.

# 170
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е заблуда. Изпитът си е изпит и за него се учи допълнително. Няма такъв филм като "ако са ги учили няма нужда". Има нужда. Това не е просто едно изходно ниво, а състезателни изпити, от които се решават следващите поне пет години от живота на детето. Всички се готвят допълнително - такава е играта, ако искат да се борят за най-желаните държавни гимназии.

# 171
  • София
  • Мнения: 12 018
Аз имам 2 много различни отзива за Еспа. Единият е много стар и много положителен. Другият е по-скорошен, негативен. Изразяваше се в това, че всъщност децата не са получавали достатъчно добра подготовка в училище. Трябвало е родителите да се занимават да покриват пропуски, но пък изискванията към децата били големи. Казаха, че  за разлика от Еспа, в новото училище, което са избрали учат децата.
И моите отзиви за ЕСПА са подобни /от родители на деца, прехвърлили се  в друго училище/ - общо взето, прехвърляне на отговорността за обучението върху родителите. Недостатъчни обяснения и упражнения в училище, за сметка на огромни домашни. Който разбрал - разбрал, а който не е - да се обучи вкъщи, за да отговори на изискванията.

Това е заблуда. Изпитът си е изпит и за него се учи допълнително. Няма такъв филм като "ако са ги учили няма нужда". Има нужда. Това не е просто едно изходно ниво, а състезателни изпити, от които се решават следващите поне пет години от живота на детето. Всички се готвят допълнително - такава е играта, ако искат да се борят за най-желаните държавни гимназии.
Андариел, това не е вярно. Училище, с целодневна форма на обучение и с двоен хорариум по БЕЛ и МАТ, ако си върши добре работата, напълно обезсмисля допълнителна, извънучилищна подготовка.

Последна редакция: нд, 10 ное 2019, 20:01 от sanaka

# 172
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, така с двоен хорариум нещата изглеждат различно. Предполагам, това е извън ЗИП, защото ЗИП има и в държавните училища. Май само СМГ ги смятах навремето, че имат извън това още хорариум, който става общо двоен, но май го водеха СИП.

# 173
  • Мнения: 5 898
По трите предмета имат двоен хорариум. И пълните възможности да ги подготвят за тънкостите на изпитите.

# 174
  • София
  • Мнения: 12 018
По 9-10 часа седмичен хорариум по БЕЛ и по МАТ за целия срок на обучение. А дали ги водят ЗИП/СИП, или както вече се наричат ИУЧ/ФУЧ, никога не съм знаела, а и няма значение.

# 175
  • София
  • Мнения: 16 199
Отзивите, които аз съм чувала са като на Санака, от разговор с майка на момиче на възрастта на малкия ми син (с която се познаваме от 1993).

# 176
  • Мнения: 5 898
Моите отзиви не са такива. От две семейства са, но с по-малки деца.

# 177
  • София
  • Мнения: 7 277
Май преходът Дрита-британика е бил сътресителен. 16 лв ми се струва доста за обяд...
Възможно е Британика просто да искат да ограничат кръга до по-заможни семейства. Прав им път Joy

# 178
  • София
  • Мнения: 17 285
Аз съм споменавала май, в нашия клас тази година дойде дете от Дрита, скокът в цената е дошъл непосилен за родителите. Мисля, че 11х лв каза майката, но не съм сто процента сигурна. Имаха късмет, че при нас напусна едно дете и се освободи място в класа.

# 179
  • София
  • Мнения: 5 258
Добре де първата година децата на Дрита са на същата цена, като в Дрита.
Само дето аз едно не схващам.. цената на храната не е ли включена към таксата? Като получихме офертата от Дрита не съм обърнала внимание, но не пише допълнително за храна.
Сега излиза, че за Британика се плащат грубо 6К на година + по ~15 лв на ден за храна...демек ~300лв отгоре на месец?

От ЕСПА приятелско дете заеква, заради стреса. След нашата среща там,
мъжа ми хвърли папката и каза, че вече ще обикаля по Околовръстното отдалеч да не вземе да се обърка нещо. Пълна "касичка", учудих се, че нямаха такса "сядане на стол" или "ползване  на чин". Сигурна съм, че има много доволни родители, но отговор на въпроса ми как предпазвате децата от overburn (прегаряне?!.. не знам как се превежда) , ми отговориха, че правели езикови лагери.. ми мерси Simple Smile
Впрочем като идиология там много приличаше на гимназията ми... амЪ... там бяхме големи вече

Общи условия

Активация на акаунт