Колко струва промяна на ателие в апартамент?

  • 8 342
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
основни проблеми - 1. общината може да откаже да ви регистрира адресно в ателие 2. ел.дружеството може да ви начислява промишлен  ток. 3. ако в данъчното ви запишат обекта като ателие, а не жилище- плащате по-големи данъци

# 16
  • София
  • Мнения: 39
основни проблеми - 1. общината може да откаже да ви регистрира адресно в ателие 2. ел.дружеството може да ви начислява промишлен  ток. 3. плащате по-големи данъци
т1 и т2 странно как минават (поне в някои квартали София)- явно с цел събираемост на данъци за т3,.
може да се провери в съответната община.

Благодаря !

# 17
  • Мнения: 25 739
3. ако в данъчното ви запишат обекта като ателие, а не жилище- плащате по-големи данъци
Това са глупости.
Начислява се определения данък, единствено не може да се ползва отстъпка 50% за основно жилище. Защото не се води жилище.

# 18
  • София
  • Мнения: 39
So Lucky,
възможността да се води за основен постоянен адрес / по лк и т.н./  ? Което е важен елемент за детски градини, ясли и т.н.

# 19
  • Мнения: 25 739
So Lucky,
възможността да се води за основен постоянен адрес / по лк и т.н./  ? Което е важен елемент за детски градини, ясли и т.н.
Да, това е така, но никой не начислява по голям данък ей така защото е ателие (за сега Wink ).

# 20
  • София
  • Мнения: 39
So Lucky,
възможността да се води за основен постоянен адрес / по лк и т.н./  ? Което е важен елемент за детски градини, ясли и т.н.
Да, това е така, но никой не начислява по голям данък ей така защото е ателие (за сега Wink ).


Прощавай но не стана ясно, ателието може ли да е основен/постоянен адрес на членовете на семейството ?

Интересно е дали всичките неща, могат да бъдат проверени предварително преди предприемане на покупка на имот с такъв статут, предвид тромавостта на някои администрации:
1. размера на данъка в съответната ОбА
2. възможността чез или друго дружество да свържат адреса с битов.
3. възможността адреса да е основен/постоянен адрес.

Иначе ако тази отстъпка 50% е фрапираща, си струва инвестицията от около 2-3 хиляди лева за смяна от ателие ->жилище.

# 21
  • Мнения: 25 739
Зависи от общината. Тук във Варна, ако нямаш друг имот, можеш да се регистрираш по ЛК на ателие (така съм чувала, не съм проверявала лично).
Ако ти е второ жилище (имот) не те вълнува данъка, така или иначе не можеш да ползваш отстъпката. И за регистрация не ти е важно.
Смяна на статута не винаги е възможна. Ако примерно стаите са северни, няма как да се смени статута.

# 22
  • Мнения: 134
3. ако в данъчното ви запишат обекта като ателие, а не жилище- плащате по-големи данъци
Това са глупости.
Начислява се определения данък, единствено не може да се ползва отстъпка 50% за основно жилище. Защото не се води жилище.

Дали наистина е така? За Варна съм чувал, че данъка на ателиета бил "голям", пък за жилище или вила във вилна зона - "малък". Но на основание на какво не знам и никой не ти казва.

# 23
  • Мнения: 25 739
3. ако в данъчното ви запишат обекта като ателие, а не жилище- плащате по-големи данъци
Това са глупости.
Начислява се определения данък, единствено не може да се ползва отстъпка 50% за основно жилище. Защото не се води жилище.

Дали наистина е така? За Варна съм чувал, че данъка на ателиета бил "голям", пък за жилище или вила във вилна зона - "малък". Но на основание на какво не знам и никой не ти казва.
Имам и жилище и ателие, данъка на второто не е "голям". Laughing Вила нямам, но не ме и влече.

# 24
  • София
  • Мнения: 9 920
Привет,
Някой знае ли как се пресмята промяната на предназначението на земеделска земя (към статут за право на строеж на жилищна сграда - къща)?
Знам че във формулата влиза и категорията (4, 5...Sunglasses
За такси и тем подобни знам че също трябват поне 500лв.

За Софийска област става дума

# 25
  • Мнения: 1 031
Привет,
Някой знае ли как се пресмята промяната на предназначението на земеделска земя (към статут за право на строеж на жилищна сграда - къща)?
Знам че във формулата влиза и категорията (4, 5...Sunglasses
За такси и тем подобни знам че също трябват поне 500лв.
За Софийска област става дума
Може да ползвате за ориентировъчна сума този калкулатор
http://www.geoimot.com/index.php?pages=8

Такси и тем подобни също не са 500 лв, а някъде към 1200-1400 лв  (имате да изготвите ПУП-ПЗ, Парцеларен план, Схеми ВК и Електро, Техническо задание, Удостоверение за поливност, Определяне на площадка и още.... да не говорим за солените такси за обявяване и одобряване)

# 26
  • Мнения: 1 842
Привет,
Някой знае ли как се пресмята промяната на предназначението на земеделска земя (към статут за право на строеж на жилищна сграда - къща)?
Знам че във формулата влиза и категорията (4, 5...Sunglasses
За такси и тем подобни знам че също трябват поне 500лв.
За Софийска област става дума
Може да ползвате за ориентировъчна сума този калкулатор
http://www.geoimot.com/index.php?pages=8

Такси и тем подобни също не са 500 лв, а някъде към 1200-1400 лв  (имате да изготвите ПУП-ПЗ, Парцеларен план, Схеми ВК и Електро, Техническо задание, Удостоверение за поливност, Определяне на площадка и още.... да не говорим за солените такси за обявяване и одобряване)
Страхотия! Благодаря за линка! Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 9 920
Привет,
Някой знае ли как се пресмята промяната на предназначението на земеделска земя (към статут за право на строеж на жилищна сграда - къща)?
Знам че във формулата влиза и категорията (4, 5...Sunglasses
За такси и тем подобни знам че също трябват поне 500лв.
За Софийска област става дума
Може да ползвате за ориентировъчна сума този калкулатор
http://www.geoimot.com/index.php?pages=8

Такси и тем подобни също не са 500 лв, а някъде към 1200-1400 лв  (имате да изготвите ПУП-ПЗ, Парцеларен план, Схеми ВК и Електро, Техническо задание, Удостоверение за поливност, Определяне на площадка и още.... да не говорим за солените такси за обявяване и одобряване)
През два браузера - не ми изплюва нищо този калкулатор. (категория 5та. при неполивни условия)
 
Преди неголямо време една фирма за трасиране са ни казали 2200  +1300 комисионна, но без да знаят категорията...
Чудя се дали да поразровя повече за такива посредници - ако става по-бързо с тях - бих отделил 3 цифрена сума за услугата.
Това  решение на парламента за зло или добро - май улеснява нещата вече.
https://fakti.bg/imoti/339680-po-lesno-shte-se-stroi-v-zemedelski-zemi
 Oтпaдa и изиcквaнeтo при пoдaвaнe нa иcкaнe зa утвърждaвaнe нa плoщaдкa зa прoeктирaнe, инвecтитoрът дa прeдcтaвя прeд кoмиcиятa прoeкт нa пoдрoбeн уcтрoйcтвeн плaн (ПУП).
Идеята е така да стане по-продаваем имота, но ако трябва 1г да се чака за да стане промяната, може и да се откажем. Но цената ще е друга. Thinking

Последна редакция: нд, 24 ное 2019, 20:46 от Starrydream

Общи условия

Активация на акаунт