Майчинството счетоводно-83

  • 32 874
  • 760
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 126
Здравейте! Имам въпрос и предварително се извинявам,ако вече е зададен. От 01.11 имам 45 дневен болничен,кога да очаквам да бъде преведен? Гледах в сайта на НОИ,но там само пише,че е придвижен към тях.

# 76
  • Мнения: 3 753
Здравейте! Имам въпрос и предварително се извинявам,ако вече е зададен. От 01.11 имам 45 дневен болничен,кога да очаквам да бъде преведен? Гледах в сайта на НОИ,но там само пише,че е придвижен към тях.
В началото на декември ще получите за дните от ноември.

# 77
  • Мнения: 361
Здравейте, не знам дали съм на точното място и се надявам да ме извините, ако не съм.

Въпросът ми е свързан с данъчните облекчения за родители. Вече 3 години подаваме декларация, обаче не мога да разбра как се отразява това. Имаме едно дете (за сега) и очакваме до 200 лв облекчения, обаче кога, как разбираме за тях? Можете ли да ни обясните?

# 78
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 294
Здравейте, имам болничен от ЛКК за 30 дни от 4.11 до 4.12 и от НОИ са ми изплатили 136 часа за месец ноември, но това са 17 дни по 8 часов работен ден, а от 4.11 до края на ноември са 20 дни.

# 79
  • Мнения: 541
Здравейте, имам следния въпрос:

Бременна съм в 21 г.с, след 3 дни престой в АГ отделение от 20.11 съм в болничен до 23.12 включително. Не смятам да се връщам повече на работа. Продължаването на болничния следва след нов престой в отделението, от 24.12 до 26.12 включително. Предвид, че тогава е Коледа и 3те дни са официални празници мога ли да постъпя от 27.12? Трите празнични дни ще прекъснат ли болничния? И дори да го прекъснат какво следва, новият болничен отново ще е първичен ли?

Извинявам се ако въпроса ми е коментиран и благодаря за отговорите.

# 80
  • Мнения: 2 026
Здравейте! Интересувам се кой вариант е най-удачен. Бременна съм в 8 г.с и до 01.12 съм болничен от ЛЛ. Ако АГ-то прецени, че трябва още пазене, кое да избера- удължаване на болничния или да попитам да изчистя отпуск?

# 81
  • Мнения: 444
Здравейте, имам болничен от ЛКК за 30 дни от 4.11 до 4.12 и от НОИ са ми изплатили 136 часа за месец ноември, но това са 17 дни по 8 часов работен ден, а от 4.11 до края на ноември са 20 дни.

Ноември все още не е минал. Т.е не може да има изплатена сума за дни, които не са минали календарною Ще си получиш обезщетението, но началото на декември.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 339
Аз днес получих пари за дните през ноември, информативно, нямам идея защо.

Здравейте, имам болничен от ЛКК за 30 дни от 4.11 до 4.12 и от НОИ са ми изплатили 136 часа за месец ноември, но това са 17 дни по 8 часов работен ден, а от 4.11 до края на ноември са 20 дни.
това продължение ли е? Ако да, провери с предния дали всичко е наред, ако не , 3 дни са ти от работодател.

# 83
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 294
Аз днес получих пари за дните през ноември, информативно, нямам идея защо.

Здравейте, имам болничен от ЛКК за 30 дни от 4.11 до 4.12 и от НОИ са ми изплатили 136 часа за месец ноември, но това са 17 дни по 8 часов работен ден, а от 4.11 до края на ноември са 20 дни.
това продължение ли е? Ако да, провери с предния дали всичко е наред, ако не , 3 дни са ти от работодател.

Продължение е след болничен за гледане на дете и не би трябвало да има изплащане от работодател, но ще изчакам началото на декември както посъветваха.

# 84
  • Мнения: 4
Здравейте!
Нашата ситуация е следната:
Съпругата ми има над 5 години стаж.
Забременя и излезе в майчинство.
Майчинството и свърши на 12.09.2019г.
Веднага след това на 15.09.2019г. се записа на борсата като търсеща работа. Дадоха и 4 месеца през които тя отново забременя.
На 15 януари и свършва борсата.
В момента търсим някой, който да я назначи фиктивно на работа от 15 януари до 15 април / до като започнат 45-те дни болнични преди термин /.
Страхуваме се, че няма да открием такъв.
Какъв размер майчинство ще взима, ако не успеем да открием фирма, която да се съгласи да я назначи фиктивно и за какъв период от време?

# 85
  • Мнения: 3 799
Ако не е назначена на трудов договор, за какви 45 дни болничен говорим? Пред кого ще представя този болничен?
Иначе ще взима социално майчинство за 1 година по 100 лв на месец и ако не стигнете минималния доход и детски (май са повече от 40 лв на месец за второ дете, не съм сигурна)

# 86
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте, не знам дали съм на точното място и се надявам да ме извините, ако не съм.

Въпросът ми е свързан с данъчните облекчения за родители. Вече 3 години подаваме декларация, обаче не мога да разбра как се отразява това. Имаме едно дете (за сега) и очакваме до 200 лв облекчения, обаче кога, как разбираме за тях? Можете ли да ни обясните?
Щом подавате декларация, значи трябва да сте наясно и да си получавате парите.При едно дете се намалява данъчната основа с 200лв, което ще рече, че данъкът ви се намалява с 20лв и толкова трябва да получите.

# 87
  • Мнения: 541
Здравейте, имам следния въпрос:

Бременна съм в 21 г.с, след 3 дни престой в АГ отделение от 20.11 съм в болничен до 23.12 включително. Не смятам да се връщам повече на работа. Продължаването на болничния следва след нов престой в отделението, от 24.12 до 26.12 включително. Предвид, че тогава е Коледа и 3те дни са официални празници мога ли да постъпя от 27.12? Трите празнични дни ще прекъснат ли болничния? И дори да го прекъснат какво следва, новият болничен отново ще е първичен ли?

Извинявам се ако въпроса ми е коментиран и благодаря за отговорите.

Дописвам се.
Открих това- https://www.nssi.bg/forusers/faq/390-qesiseodd/4545-votg19

Цитат
Неправилно е издаден и болничен лист след празничен или почивен ден, когато преди този ден лицето е било във временна неработоспособност със същата диагноза и съответния празничен/почивен ден не е включен в болничния лист.
Т.е не е редно продължението на болничния да е от 27.12? Щом първия болничен е до 23.12, трябва да си постъпя в отделението от 24.12 и да няма прекъсване в датите, независимо, че са празници? Правилно ли се ориентирам?

# 88
  • Мнения: 3 753
Здравейте, имам следния въпрос:

Бременна съм в 21 г.с, след 3 дни престой в АГ отделение от 20.11 съм в болничен до 23.12 включително. Не смятам да се връщам повече на работа. Продължаването на болничния следва след нов престой в отделението, от 24.12 до 26.12 включително. Предвид, че тогава е Коледа и 3те дни са официални празници мога ли да постъпя от 27.12? Трите празнични дни ще прекъснат ли болничния? И дори да го прекъснат какво следва, новият болничен отново ще е първичен ли?

Извинявам се ако въпроса ми е коментиран и благодаря за отговорите.

Дописвам се.
Открих това- https://www.nssi.bg/forusers/faq/390-qesiseodd/4545-votg19

Цитат
Неправилно е издаден и болничен лист след празничен или почивен ден, когато преди този ден лицето е било във временна неработоспособност със същата диагноза и съответния празничен/почивен ден не е включен в болничния лист.
Т.е не е редно продължението на болничния да е от 27.12? Щом първия болничен е до 23.12, трябва да си постъпя в отделението от 24.12 и да няма прекъсване в датите, независимо, че са празници? Правилно ли се ориентирам?
А защо изобщо ще постъпваш отново в болницата?За продължение се ходи на ЛКК и не е нужно да лежиш в болница.Вземаш си направление за ЛКК или от личната или от следящия АГ и ти го продължават.А ако идеш на комисия в някоя частна болница изобщо не ти трябва направление.Ще си заплатиш съответната такса и толкова.
Тъй като се падат почивни дни ,болничния не е проблем да бъде издаден със задна дата,тоест от 24.12.

# 89
  • Мнения: 361
Извинявам се за невежеството, но прочита ми е малко труден. Т.е всеки месец при отчисляване на данъка ми намалят данъчаната основа с 200лв ( напр. ако основата е 1000лв, дължа данък върху 800лв.) Правилно ли го разбирам?

Здравейте, не знам дали съм на точното място и се надявам да ме извините, ако не съм.

Въпросът ми е свързан с данъчните облекчения за родители. Вече 3 години подаваме декларация, обаче не мога да разбра как се отразява това. Имаме едно дете (за сега) и очакваме до 200 лв облекчения, обаче кога, как разбираме за тях? Можете ли да ни обясните?
Щом подавате декларация, значи трябва да сте наясно и да си получавате парите.При едно дете се намалява данъчната основа с 200лв, което ще рече, че данъкът ви се намалява с 20лв и толкова трябва да получите.

Общи условия

Активация на акаунт