Майчинството счетоводно-83

  • 32 958
  • 760
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 121
Извинявам се за невежеството, но прочита ми е малко труден. Т.е всеки месец при отчисляване на данъка ми намалят данъчаната основа с 200лв ( напр. ако основата е 1000лв, дължа данък върху 800лв.) Правилно ли го разбирам?

Здравейте, не знам дали съм на точното място и се надявам да ме извините, ако не съм.

Въпросът ми е свързан с данъчните облекчения за родители. Вече 3 години подаваме декларация, обаче не мога да разбра как се отразява това. Имаме едно дете (за сега) и очакваме до 200 лв облекчения, обаче кога, как разбираме за тях? Можете ли да ни обясните?
Щом подавате декларация, значи трябва да сте наясно и да си получавате парите.При едно дете се намалява данъчната основа с 200лв, което ще рече, че данъкът ви се намалява с 20лв и толкова трябва да получите.
Как всеки месец?! Връщат Ви 20 лв за едно дете. Ако е подадена при работодател, при нас се начисляват в януарската заплата.

# 91
  • Мнения: 543
Здравейте, имам следния въпрос:

Бременна съм в 21 г.с, след 3 дни престой в АГ отделение от 20.11 съм в болничен до 23.12 включително. Не смятам да се връщам повече на работа. Продължаването на болничния следва след нов престой в отделението, от 24.12 до 26.12 включително. Предвид, че тогава е Коледа и 3те дни са официални празници мога ли да постъпя от 27.12? Трите празнични дни ще прекъснат ли болничния? И дори да го прекъснат какво следва, новият болничен отново ще е първичен ли?

Извинявам се ако въпроса ми е коментиран и благодаря за отговорите.

Дописвам се.
Открих това- https://www.nssi.bg/forusers/faq/390-qesiseodd/4545-votg19

Цитат
Неправилно е издаден и болничен лист след празничен или почивен ден, когато преди този ден лицето е било във временна неработоспособност със същата диагноза и съответния празничен/почивен ден не е включен в болничния лист.
Т.е не е редно продължението на болничния да е от 27.12? Щом първия болничен е до 23.12, трябва да си постъпя в отделението от 24.12 и да няма прекъсване в датите, независимо, че са празници? Правилно ли се ориентирам?
А защо изобщо ще постъпваш отново в болницата?За продължение се ходи на ЛКК и не е нужно да лежиш в болница.Вземаш си направление за ЛКК или от личната или от следящия АГ и ти го продължават.А ако идеш на комисия в някоя частна болница изобщо не ти трябва направление.Ще си заплатиш съответната такса и толкова.
Тъй като се падат почивни дни ,болничния не е проблем да бъде издаден със задна дата,тоест от 24.12.

Политиката на болницата тук е такава, лежиш 3 дни в АГ отделение получаваш болничен, за следващ болничен нови 3 дни и така до 45 дневния. Малък град, няма частни клиники и други варианти.
Проследяващия АГ каза- Не е проблем да постъпиш на 27.12, но не ми се вярва за НОИ и за фирмата работодател да не е проблем.

# 92
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Извинявам се за невежеството, но прочита ми е малко труден. Т.е всеки месец при отчисляване на данъка ми намалят данъчаната основа с 200лв ( напр. ако основата е 1000лв, дължа данък върху 800лв.) Правилно ли го разбирам?

Здравейте, не знам дали съм на точното място и се надявам да ме извините, ако не съм.

Въпросът ми е свързан с данъчните облекчения за родители. Вече 3 години подаваме декларация, обаче не мога да разбра как се отразява това. Имаме едно дете (за сега) и очакваме до 200 лв облекчения, обаче кога, как разбираме за тях? Можете ли да ни обясните?
Щом подавате декларация, значи трябва да сте наясно и да си получавате парите.При едно дете се намалява данъчната основа с 200лв, което ще рече, че данъкът ви се намалява с 20лв и толкова трябва да получите.
Облекчението е 200лв на дете върху данъчната основа годишно, а не месечно.
Всички очакват 200лв, което не е вярно и съответно става объркване.
Данъчната основа на работещия родител се намалява с 200лв в края на годината и съответно той получава 20лв повече, ако подава декларация при работодателя.Може да я подадете отделно и от НАП ще ви възстановят също 20лв за едно дете.Ползва се от единия родител, освен ако годишния му доход е по 200лв.

# 93
# 94
  • София
  • Мнения: 231
Здравейте, следя темата и ми е много полезна. Интересувам се дали болничните за декември месец, ще ги изплатят по-рано в предвид празниците и финансовото приключване на годината?
И другия ми въпрос е след приключването на 3 те болнични пак ли по този начин се изплаща майчинството в края на месеца? 
Благодаря предварително за отговора.

# 95
# 96
  • София
  • Мнения: 10 642
Не в края, а в началото на месеца се плаща за предходния.
В сайта на НОИ има календар, кога какво се изплаща

# 97
  • Мнения: X
Здравейте, от две години съм безработна, работила съм малко само на дневен договор, не знам дали има значение, разбрах, че съм бременна, имам ли някакъв шанс да взимам някакво майчинство. Благодаря предварително.

# 98
  • Мнения: 3 764
Здравейте, от две години съм безработна, работила съм малко само на дневен договор, не знам дали има значение, разбрах, че съм бременна, имам ли някакъв шанс да взимам някакво майчинство. Благодаря предварително.
За да получаваш майчинство трябва да имаш 12 месеца осигурителен стаж с внесени дължими суми за общо заболяване и майчинство.Също трябва да си на трудов договор към момента на излизането в майчинство.Ако не отговаряш на тези условия единствено социално майчинство може би ще получиш.

# 99
  • Мнения: X
Здравейте, от две години съм безработна, работила съм малко само на дневен договор, не знам дали има значение, разбрах, че съм бременна, имам ли някакъв шанс да взимам някакво майчинство. Благодаря предварително.
За да получаваш майчинство трябва да имаш 12 месеца осигурителен стаж с внесени дължими суми за общо заболяване и майчинство.Също трябва да си на трудов договор към момента на излизането в майчинство.Ако не отговаряш на тези условия единствено социално майчинство може би ще получиш.
Бихте ли ми казали условията за социалното майчинство. Какъв трябва да е дохода на семейството

# 100
  • Мнения: 1
Здравейте,
Не знам дали тук е мястото за моят въпрос, но ще Ви попитам. Племенницата ми е бременна и от няколко месеца НОИ не изплаща болничните й под претекст, че болничните й са под наблюдение и че тече проверка на фирмата. Счетоводителката на фирмита в която се води на работа твърди, че е свършила проверката и че само на нея и още една колежка не им изплащат болничните. За останалите служители проблеми няма. Какво може да се направи в този случай?

# 101
  • Плевен
  • Мнения: 180
Здравейте! Скоро имах въпрос дали е нормално да няма описан размер на обезщетение за неползван платен годишен отпуск,  в заповед за прекратяване на ТД (по време на отпуск за гледане на дете до 2г.). Отговорихте ми, че щом съм подписала заповед без сума, няма да ми го платят. След време случайно направих справка в НАП и там излиза сума като начислен месечен облагаем доход. В такъв случай мога ли да претендирам по някакъв начин за нея? Благодаря!

# 102
  • Мнения: 6
здравейте ! искам да знам имам ли право на 13 заплата след като съм в болничен от 2 месеца .

# 103
  • Мнения: 183
здравейте ! искам да знам имам ли право на 13 заплата след като съм в болничен от 2 месеца .

Аз доколкото знам, може да зависи от работодателя. За себе си съм питала колеги и казват, че не са взимали 13та заплата по време на майчинство, но все пак си чакам да видя ще имам ли. Не съм срещала някъде да пише дали се полага 13та заплата по време на майчинство.

# 104
  • Мнения: 633
Момичета,някой подавал ли е документи вече за еднократна помощ за раждане и за детските? Попълних и пратих мъжът ми,върнали са го защото съм написала да я преведат на него тая помощ. Няма на кой да оставя малкия и затова пратих него до банката за извлечение за банкова сметка и писах да я преведат на него. Казали му са че може само на майката да се преведе,а в декларацията пише друго...

Общи условия

Активация на акаунт