Изплащане на ипотека на името на свекърите

  • 6 815
  • 180
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 8 032
Вмъквам се с два въпроса (догатки).
1.Това жилище не е ли собственост на банката все още? А и в рамките на следващите 19 години?
2.Е ли е възможно, да се закупи жилище на нечие име, като се ипотекира друго жилище, а не това предмет на сделката?

1. Не, не е собственост на банката, а на лицето, вписано като купувач в нотариалния акт. Ипотеката е тежест върху имота, не променя собствеността.
2. Да, възможно е. В случая родителите са гаранти по заема на сина, обезпечен с ипотека. В нотариалния акт се описва кой получава заема и кой и с какво го обезпечава.

# 91
  • София
  • Мнения: 13 743
В случая мъжът не печели нищо.
Родителите му могат да продадат жилището, могат да го прехвърлят на детето, могат всичко.

# 92
  • Мнения: 46 636
В случая мъжът не печели нищо.
Родителите му могат да продадат жилището, могат да го прехвърлят на детето, могат всичко.
Или я лъже, или авторката просто се забавлява с нас, защото вероятността той наистина да няма собственост клони към 0.

# 93
  • Мнения: 1 168
Свекърите не са дали нито 1 лев. Апартамента е писан на тях, а ипотеката си е на мъжа.

От разясненията към този момент, става ясно, че ипотеката е върху имота, а не на конкретен човек. Имота пък е собственост на родителите.
Т.е. това, че мъжа физически ходи до банката да внася вноските или превежда по банков път, си е негов избор. В един момент, ако спре да го прави какво ще се случи? Банката от кого ще си търси парите, от родителите или от него? Или просто ще продаде апартамента и ще си възвърне инвестицията.

# 94
  • София
  • Мнения: 8 032
Синът е длъжник по кредита. Ако престане да плаща, банката запорира неговите сметки и като следваща стъпка - изпълнително дело, опис на имота и публична продан. Ако се продаде имота, банката се удовлетворява напълно или частично и родителите остават без имот. Ако кредитът се покрие частично, банката продължава да гони сина.
Това най-най-общо казано.

# 95
  • Мнения: 1 168
Чудя се, какви са му били мотивите да постъпи по този начин?

# 96
  • Мнения: X
Най-вероятно, презастраховане с цел, ако някой ден разритат грънците с жена му, тя не само да не може да предяви претенции за собствеността, но и да не може да остане в жилището, дори да имат дете. Ако семейното жилище е собственост на свекърите, жената с детето може да остане в него максимум една година и то с доста зор.

# 97
  • Мнения: 2 109
Имам познати с подобен случай. Като се ожениха му оставаха 4-5 години още да изплаща, само че жена му не знаеше, че апартамента не е на негово име, а на името на майка му.
 Разбра, когато мама продаде апартамента и даде парите на сестра му, за самоучастие за ипотека в чужбина. И двамата бяха в шок. Майка му му казала: “ Ще си купиш друг, на сестра ти сега повече ѝ трябват. Тя ще ти ги върне като може.”

# 98
  • Мнения: X
Аз я посъветвах и тя да си купи жилище с ипотека и да си го плаща от заплатата. Каквото остане от заплатата ѝ да отива в семейния бюджет. Да, ще живеят с по-малко средства, но поне ще има нещо свое.
А, пропуснала съм. Самата авторка си е дала решението, което и аз написах по-натам.

# 99
  • out of space
  • Мнения: 8 576
Имам познати с подобен случай. Като се ожениха му оставаха 4-5 години още да изплаща, само че жена му не знаеше, че апартамента не е на негово име, а на името на майка му.
 Разбра, когато мама продаде апартамента и даде парите на сестра му, за самоучастие за ипотека в чужбина. И двамата бяха в шок. Майка му му казала: “ Ще си купиш друг, на сестра ти сега повече ѝ трябват. Тя ще ти ги върне като може.”

Кажи честно! Scream

# 100
  • Мнения: 2 109
Преди 5-6 години се случва, не знам сестра му върна ли парите, но той не поддържа отношения с никой от семейството си. Живяха при родителите на жената 2 години и си взеха пак с ипотека, този път на двамата.

# 101
  • Мнения: 32 437
Е, то как да общува с такава майка.

# 102
  • София
  • Мнения: 13 743
Имахме преди време познати, които се разведоха, понеже изплатили жилището на името на свекървата, а тя го продала, за да купи жилище на внучето от дъщеря си. Месец след изплащането от 10тина години изведнъж започнали да идват на огледи. Жената дори не е подозирала, че ипотеката е на името на свекървата и се беше предоверила. Не успяха да преодолеят случилото се. Мъжът пък вече години наред не може да прости на родителите си. На сестра му обаче в конкретния случай не й пука и нищо не връща.

# 103
  • София
  • Мнения: 39 079
Аз затова казвам - документите на масата. Всъщност моят мъж ме научи така.
Оф, трябва да наредя още една папка!

# 104
  • Мнения: X
Аз пък казвам - да си купя, че да си имам. Никой никого не бие в главата да живее на чуждо.
Чудя се и се мая как се навиват да живеят в чужди къщи, ама на - факт. Ма на свекървата, ма на съпруга, на тоя, на оня - все тая.

Общи условия

Активация на акаунт