Изследване на ХОРМОНИ – 20 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 36 571
  • 737
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 63
Здравейте, нова съм във форума , и аз тръгнах по дългия път към моята мечта, правих хормонални изследвания на 4 ден от началото на цикъла , другите хормони са в ред , но ЛХ и ФСХ СА  много под нормата за тази фаза и доста се притесних , МЦ нямам от доста време , предизвиквах го , дали може да е от това...БЛАГОДАРЯ, Забравих да пиша на 30 години съм

Последна редакция: чт, 27 фев 2020, 15:10 от STANISLAVAAAAA

# 346
  • Мнения: 73
Здравей Денис, предписаха ми дотинекс (заради висок пролактин), но имам хашимото и пия ел тироксин - проблем ли е да се смесват? На плегледа забравих освен всичко да кажа и за хашимотото, т.к го имам отдавна и изключих да спомена и за него, а следващия ми преглед е след месец. Колко време трябва да има между ел тироксина достинекса и витамини (от гр. В и вит. Д)?
Благодаря предварително.

# 347
  • София
  • Мнения: 36 014
Здравейте, нова съм във форума , и аз тръгнах по дългия път към моята мечта, правих хормонални изследвания на 4 ден от началото на цикъла , другите хормони са в ред , но ЛХ и ФСХ СА  много под нормата за тази фаза и доста се притесних , МЦ нямам от доста време , предизвиквах го , дали може да е от това...БЛАГОДАРЯ, Забравих да пиша на 30 години съм
Здравей!
Без да публикуваш изследвания, няма как да ти се отговори адекватно. ... "другите хормони са в ред" - нищо не означава  (поне за мен).
Освен това, само по стойностите на два хормона, нищо не може да се предполага ...  или може да се предполагат много неща, но не и какво точно се случва. Това е като да имаш висока температура - но каква е причната за нея, само по високата Т. не може да се прецени.

Най-общо, по-ниските нива на ЛХ и ФСХ може да показват, че функцията на яйниците е доста потисната ... от "нещо" но  какво е това "нещо"  ще покажат други изследвания и/или АГ -преглед.

ПП.
ЛХ, ФСХ и Е2 се изследват на 3 ден от МЦ


Здравей Денис, предписаха ми дотинекс (заради висок пролактин), но имам хашимото и пия ел тироксин - проблем
Скрит текст:
ли е да се смесват? На плегледа забравих освен всичко да кажа и за хашимотото, т.к го имам отдавна и изключих да спомена и за него, а следващия ми преглед е след месец. Колко време трябва да има между ел тироксина достинекса и витамини (от гр. В и вит. Д)?
Благодаря предварително.
Здравей!
Л-Тироксин <--- 4 часа---> вит. група В
Л-Тироксин <--- 8 часа---> вит. Д

За да си сигурна, че Л-тироксин и Достинекс, няма да си "пречат" пий ги с интервал от 4 часа или едното сутрин - другото вечер.
Достинекс - вечер, той и без това може да причини сънливост - със или без храна, няма значение.

Последна редакция: пт, 28 фев 2020, 08:00 от denis.

# 348
  • Мнения: 63
здравей , денис, изследванията са на 3 ден от МЦ , назначени са ми от репродуктивен специалист след обстоен преглед и цитонамазка - 2 група съм , а хормоните са TSH-2.010 при реф. ст-ти0,270-4,200 / LH -0.20 реф. за фол. фаза от2,0-12,6 / ПРОЛАКТИН 14,18 реф. ст-ти от3-23,50 /FSH - 0.40 при реф. ст-ти за фол. фаза от3,5-12,5 /ЕСТРАДИОЛ- 31 при реф.12,5-195 за фол.  фаза ,имам пуснат и AMH , но още не е излезнал резултата , доки каза , че яйчниците са добре , има поне по 8- 9 фоликула във всеки яйчник, това е общо взето но никъде не намирам такива ниски резултати за LH  /  FSH и съм  притеснена , моля някой ако е имал същия проблем или знае нещо да сподели , по принцип как могат да се вдигнат нивата на ЛХ И ФСН;  БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!

# 349
  • Мнения: 8
4 дни след овулация положението е много зле, ще почна да пия Дуфастон пък дано се захване нещо

# 350
  • София
  • Мнения: 36 014
здравей , денис, изследванията са на 3 ден от МЦ , назначени са ми от репродуктивен специалист след обстоен преглед и цитонамазка - 2 група съм , а хормоните са
TSH-2.010 при реф. ст-ти0,270-4,200 /
LH -0.20 реф. за фол. фаза от2,0-12,6 /
ПРОЛАКТИН 14,18 реф. ст-ти от3-23,50 /
FSH - 0.40 при реф. ст-ти за фол. фаза от3,5-12,5 /
ЕСТРАДИОЛ- 31 при реф.12,5-195 за фол.  фаза ,имам пуснат и AMH , но още не е излезнал резултата , доки каза , че яйчниците са добре , има поне по 8- 9 фоликула във всеки яйчник, това е общо взето но никъде не намирам такива ниски резултати за LH  /  FSH и съм  притеснена , моля някой ако е имал същия проблем или знае нещо да сподели , по принцип как могат да се вдигнат нивата на ЛХ И ФСН;  БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!
Здравей!
Да, ЛХ и ФСХ са доста ниски - показват, че нещо е блокирало функцията на яйчниците.
Повтори, следващия МЦ:  ЛХ, ФСХ и Е2 на 3 ден от МЦ, ако отново са ниски, трябва да се изследват всички останали хормони - за да се разбере къде е проблема.
Може да е нещо инцидентно, само за този МЦ?!


ggeri88
Отговорих ти ... някъде

# 351
  • Мнения: 32
Здравейте, момичета, може ли за коментар на резултатите? Правени са на 3ти ден от МЦ. АМХ е много нисък знам...ама все пак се е покачил, беше 0.32 преди да наваксам с витамин Д. Инхибин Б още не е изготвен, чакам го.
Пих обикновен DHEA до преди месец 2х50 мг (2месеца), ама на контролата показа 14 при референтна горна граница 9 и го спрях за 1 месец. Сега обмислям да почна пак, че тестостеронът от 1.2 е паднал бая.. Мисля да пия 3х25 мг 7кето Дхеа. Мисля да включа R lipolic acid, но не знам кога се пие. Спирам фолиевата  (пиех неофолик мета и не съм спирала преди изследването). Спрях Пикногенола и Л аргинина по моя преценка, след прочитане на книгата It strars with the egg.



Пия добавки от месец и половина по следната схема:
1. Транс Ресвератрол 200 мг/дн
След 40 мин
2. Nac 600 мг и Инозитол 2 гр
След 40 мин ядене и после:
3. Витамин Д 5000 ме/дн
4. Витамин Е 400 ме/дн
5. Витамин B комплекс
6. Омега-3 1500 мг/дн
7. Убиквинол 200 мг/дн
8. Evening Primrose Oil, 1300 мг
9. Витамин Ц + цинк 500 мг
Следобед към 18:
10. Nac 600 мг и Инозитол  2 гр
След 40 мин и повече може ядене и после:
11. Evening Primrose Oil, 1300 мг
12. Витамин B комплекс

Б комплекса е този и в него има фолиева, да го спирам ли и него:
https://www.iherb.com/pr/Garden-of-Life-Vitamin-Code-Raw-B-Compl … -Vegan-Caps/15852

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 22:11 от KikiSand

# 352
  • Мнения: 3 199
Аз следствие на стимулация по къс протокол за ин витро вдигнах ТСХ на 4,3-4,8, въпреки че през това време пиех по 1/2 табл. Л-тироксин по препоръка на гинеколога. Вдигна ми дозата на 1т, не съм се консултирала с ендокринолог. Ин витро опитът завърши с неуспех, колко време след стимулацията мога да изследвам ТСХ отново като дотогава си пия по 1 таблетка? Аз го пия около час и половина преди закуска и кафе. Ще се връщам на работа, давам нощни и тогава цяла нощ не спя. Сутрин се прибирам и лягам, кога да пия въпросното хапче - преди да легна ли, защото тогава не е на гладно или като стана следобеда от сън?

# 353
  • Мнения: 8
Здравейте, момичета!
Ходих на ендокринолог за профилактичен преглед. Той видя на ехограф промени в структурата на жлезата и реши да пусне някой изследвания. Попитах го за причините да не мога да сваля кг,а той отговори, че "трябва да намаля банкетите" . Реших да се информирам от интернет, какви  изследвания да пусна.
Оказа се, че съм с висок кортизол. В последствие седмица по-рано,-късно  пуснах 24ч свободен кортизол в урина-отнови висок-485 при горна граница 289.
Въпросния лекар ми даде направление за хоспитализация и сега в началото на март ми предстои влизане в болница за още изследвания и уточнение.
Много се притеснявам и ще съм благодарна ако някой  хвърли светлина върху изследванията ми.
Освен трудното сваляне на кг и прихлопване на сърцето, нямам други оплаквания за сега.
Бъдете здрави и сбъдвайте мечтите си!

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 17:55 от Магесница Магиколепна

# 354
  • Мнения: X
Магесница, имаш инсулинова резистентност. От високия инсулин не можеш да отслабнеш. Захарта ти също е висока. Има страхотна тема за ИР във форума по въпроса, прочети първия пост:

https://www.bg-mamma.com/?topic=1183588

# 355
  • Мнения: 8
Магесница, имаш инсулинова резистентност. От високия инсулин не можеш да отслабнеш. Захарта ти също е висока. Има страхотна тема за ИР във форума по въпроса, прочети първия пост:

https://www.bg-mamma.com/?topic=1183588
Много благодаря за отговора, Oryon! Започнах да чета темите за  ИР, намалих въглехидратите да минимум и изключих дори меда. Чувствам се ок,но ме е страх от високия кортизол .
Надявам се denis  също да се включи!

# 356
  • София
  • Мнения: 36 014
Здравейте, момичета, може ли за коментар на резултатите? Правени са на 3ти ден от МЦ. АМХ е много нисък
Скрит текст:
знам...ама все пак се е покачил, беше 0.32 преди да наваксам с витамин Д. Инхибин Б още не е изготвен, чакам го.
Пих обикновен DHEA до преди месец 2х50 мг (2месеца), ама на контролата показа 14 при референтна горна граница 9 и го спрях за 1 месец. Сега обмислям да почна пак, че тестостеронът от 1.2 е паднал бая.. Мисля да пия 3х25 мг 7кето Дхеа. Мисля да включа R lipolic acid, но не знам кога се пие. Спирам фолиевата  (пиех неофолик мета и не съм спирала преди изследването). Спрях Пикногенола и Л аргинина по моя преценка, след прочитане на книгата It strars with the egg.



Пия добавки от месец и половина по следната схема:
1. Транс Ресвератрол 200 мг/дн
След 40 мин
2. Nac 600 мг и Инозитол 2 гр
След 40 мин ядене и после:
3. Витамин Д 5000 ме/дн
4. Витамин Е 400 ме/дн
5. Витамин B комплекс
6. Омега-3 1500 мг/дн
7. Убиквинол 200 мг/дн
8. Evening Primrose Oil, 1300 мг
9. Витамин Ц + цинк 500 мг
Следобед към 18:
10. Nac 600 мг и Инозитол  2 гр
След 40 мин и повече може ядене и после:
11. Evening Primrose Oil, 1300 мг
12. Витамин B комплекс

Б комплекса е този и в него има фолиева, да го спирам ли и него:
https://www.iherb.com/pr/Garden-of-Life-Vitamin-Code-Raw-B-Compl … -Vegan-Caps/15852
Здравей!
Изследванията са добре. Браво за АМХ!  Peace   - дано да се повиши, поне, още толкова.
Схемата на прием е добра. Няма ли Аргинин, той също е много важен?!
Ако не си правила почивка от ФК, поне 4-5 дни преди изследването - не спирай В-комплекс, всички витамини в него са ти важни.


Аз следствие на стимулация по къс протокол за ин витро вдигнах ТСХ на 4,3-4,8, въпреки че през това време пиех по 1/2 табл. Л-тироксин по препоръка на гинеколога. Вдигна ми дозата на 1т, не съм се консултирала с ендокринолог. Ин витро опитът завърши с неуспех, колко време след стимулацията мога да изследвам ТСХ отново като дотогава си пия по 1 таблетка? Аз го пия около час и половина преди закуска и кафе. Ще се връщам на работа, давам нощни и тогава цяла нощ не спя. Сутрин се прибирам и лягам, кога да пия въпросното хапче - преди да легна ли, защото тогава не е на гладно или като стана следобеда от сън?
Ако ще правиш отново, скоро, стимулация - не го спирай. Трябва да държиш ТСХ около 1.0 и то преди самата стимулация, след нея, ако ТСХ се повиши - коригирате дозата.
Л-Тироксинът е добре да се приема сутрин, на гладно ( или през нощта: 2-3 до 6-7 часа) - когато и нивата му, естествено ( на Т4) , са най-ниски ... след това, тялото започва да го синтезира и т.н. Всички хормони си имат свой, специфичен, денонощен (циркаден) ритъм, с по-ниски и по-високи нива през деня и нощта.
Сутрин, преди да си легнеш, на гладно ( 3-4 часа след хранене), може да го пиеш.


Здравейте, момичета!
Скрит текст:
Ходих на ендокринолог за профилактичен преглед. Той видя на ехограф промени в структурата на жлезата и реши да пусне някой изследвания. Попитах го за причините да не мога да сваля кг,а той отговори, че "трябва да намаля банкетите" . Реших да се информирам от интернет, какви  изследвания да пусна.
Оказа се, че съм с висок кортизол. В последствие седмица по-рано,-късно  пуснах 24ч свободен кортизол в урина-отнови висок-485 при горна граница 289.
Въпросния лекар ми даде направление за хоспитализация и сега в началото на март ми предстои влизане в болница за още изследвания и уточнение.
Много се притеснявам и ще съм благодарна ако някой  хвърли светлина върху изследванията ми.
Освен трудното сваляне на кг и прихлопване на сърцето, нямам други оплаквания за сега.
Бъдете здрави и сбъдвайте мечтите си!
Здравей!
ТСХ е висок, добре е да провериш Т3 и Т4 ... защото една от причините за по-високите нива на Кортизола е Хипофункцията на ЩЖ, друга причина - може да е ИР, както и ДХЕА ( да е паднал много), Пролактин .....
Имаш ИР - трябва режим на хранене, спорт, добавки, медикамент.
Добре е да провериш и другите хормони и където има отклонения да се коригират, защото всичко е свързано в ендокринната с-ма - отклоненията при един хормон, рефлектират с отклонения и при други хормони.
По-лесно и по-правилно е тази корекция да се извършва едновременно.
Ако си наистина с Хипофункция на ЩЖ ( ТСХ го показва, но трябва да се видят и Т3 и Т4) - не ограничавай много въглехидратите - трябва да приемаш около 100гр. за нормалното функциониране на ЩЖ.
Много ниско въглехидратните диети, прилагани дълго време - влияят много негативно върху Т3 ( в последствие, дори и да се осигурява Т4, конвертирането е много трудно)
Ако искаш се консултирай с Ендокринолог ( правилния метаболизъм зависи от функцията на ЩЖ). Много рядко се среща напр. проблем с теглото (наднормено)  или ИР и да няма и Хипофункция на ЩЖ.
Провери за дефицити: желязо, феритин, трансферин, ЖСК, В12, ФК, вит. Д и т.н.

Последна редакция: пн, 02 мар 2020, 14:31 от denis.

# 357
  • София
  • Мнения: 495
Здравейте,
От известно време имам проблем с акне по лицето и гърба, мазна кожа, подуване, задържане на течности и напълняване, въпреки че не съм променила начина си на живот, дори ограничих доста храната.
Приемам вечерна иглика от около година, Витамин Д от няколко месеца и пробиток.
Мисля на следващ цикъл да пусна пълен пакет полови хормони и хормони на щитовидната жлеза, може би и кръвна захар, за да търся причината.
Моля, посъветвайте ме това достатъчно ли е за начало като изследвания.

# 358
  • Шумен
  • Мнения: 61
Здравейте,
след посещение с репордуктолог и липса на менструация от 46 дни, след 10 дни 2х1 дуфастон на 3ти ден от менстуацията пуснах хормони и това е резултата:
LH   4.6       IU/L     2.40 - 12.60    
FSH    8.03       IU/L     3.5 - 12.5    
Estradiol   41.53       ng/L     12.5 - 166    

и въпреки, че е в рефентни стойности, факта че съм на 24 години и FSH e 8.03 ме притеснява доста,тъй като ми се струва високо. Ще отида отново на гинеколог другата седмица.
Моля някой да ми даде насока относо FSH и дали само на мен ми се струва висок.
Мерси предварително.

# 359
  • София
  • Мнения: 36 014
Здравейте,
От известно време имам проблем с акне по лицето и гърба, мазна кожа, подуване, задържане на течности и напълняване, въпреки че не съм променила начина си на живот, дори ограничих доста храната.
Приемам вечерна иглика от около година, Витамин Д от няколко месеца и пробиток.
Мисля на следващ цикъл да пусна пълен пакет полови хормони и хормони на щитовидната жлеза, може би и кръвна захар, за да търся причината.
Моля, посъветвайте ме това достатъчно ли е за начало като изследвания.
Здравей!
На 1 стр. на темата са посочени всички базови хормони, които трябва да се изследват - те са достатъчни.
Направи и тест за ИР - обременяване с глюкоза и 3-кратно изследване на Инсулин и КЗ, на 0, 60 и 120 мин.
Провери за дефицити - вит. Д ( спри приема за 10-на дни), В12, желязо, хемоглобин, ЖСК, феритин...


Здравейте,
след посещение с репордуктолог и липса на менструация от 46 дни, след 10 дни 2х1 дуфастон на 3ти ден от менстуацията пуснах хормони и това е резултата:
LH   4.6       IU/L     2.40 - 12.60    
FSH    8.03       IU/L     3.5 - 12.5    
Estradiol   41.53       ng/L     12.5 - 166    

и въпреки, че е в рефентни стойности, факта че съм на 24 години и FSH e 8.03 ме притеснява доста,тъй като ми се струва високо. Ще отида отново на гинеколог другата седмица.
Моля някой да ми даде насока относо FSH и дали само на мен ми се струва висок.
Мерси предварително.
Здравей!
ФСХ е висок за годините ти  ( трябва да е 4-5, колкото е и ЛХ).
За да е висок ФСХ - причината може да е киста/ЗФ ( макар, че Е2 не показва да има, но по-сигурно е, да те видят и на УЗ), нещо да потиска функцията на яйчниците ( това се проверява, като се изследват всички базови хормони)  или проблем с ЯР  -  въпреки, че си  малка,  добре е и това да се провери, защото има и такива случаи.

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 19:40 от denis.

Общи условия

Активация на акаунт