Трудов стаж. Съвет

  • 4 009
  • 85
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Абе и на мен ми се губят 5 години баш в мътните мутренски години, ама то тогава беше разграден двор и всеки правеше каквото му е кеф.
То ясно, че и тез дет сме плащали пак нищо няма да вземем или изобщо няма да доживеем до тогаз ама все пак.

# 16
  • Мнения: 31 372
Така е по принцип. Тук става въпрос за болен човек. Едва ли е бил безценен специалист и като се има предвид, че сигурно едва си е вършил задълженията, са го търпели да им се мотае, пък той е търпял да му подхвърлят кой знае какви смешни пари без осигуровки.
Не всички имат добро образование и ценена професия и като се разболеят, вече става много трудно. На всичко се съгласяват.Не знам дали е така, но е напълно възможно.
Не забелязваш ли, че без осигуровки работят основно хора без професия, без образование, без никакви компетенции. Тоест най-лесно заменимите. А ако са и болни, стой та гледай.
Не знам какъв е случая точно тук, но ми се струва, че е нещо такова....

Ън, пенсионерка си по болест доколкото знам от доста време и нямаш реална представа.
Нима твърдиш, че само хората с висше образование имат ТД? Това е нелепо.
Дори чистачката във фирмата ми има ТД. А продавачите по магазините, моловете?
Този период с договорите е бил в мутренските години, когато дори Надежда Михайлова имаше изказвания, че няма смисъл за няколко месеца да се сключвали договори и толерираше работодателите да взимат хора, да им работят и после да ги гонят без дори да платят.
Човека 30 години е работил доброволно без ТД. Съжалявам, няма извинение.
Аз съм имала колеги със средно и диабетици. И си имат трудови договори.

# 17
  • София
  • Мнения: 15 910
Подозирам, че болния е карал такси  или куриер, доставки на храна и подобни.
В тези сфери осигуровка е мръсна дума. Ама не защото шефа е гаден. Просто докато оправиш  колата и плащането по нея и пари за твоите осигуровки не остават. Но пък всекидневно имаш  за цигари, гориво и 20 -30 лв. за семейството. Докато колата не мине през дупка и не се счупи ..........

# 18
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Абе не е така, това е по собствено желание. Предполагам нещо в строителството, работил за себе си, ремонти по домовете, бани, тераси. На хората рядко им трябва фактура, касов бон и т.н. Що да плаща осигуровки, хайде на скапаната държава, тя какво ми е дала...
Не го измислих аз, виждала съм го.
Скоро се запознах с младо момиче, млада майка, българка, която смята, че няма нужда да си плаща здравните осигуровки. Я ще се набутва. Дано е жива и здрава и не и се налага.

# 19
  • Мнения: 31 372
Именно. По своя воля е работил и не искал да внася осигуровки, но сега иска пенсия.
Ами сори, ще получи минималното.
И пак да е благодарен, че ще получи нещо. Защото не е редно цял живот да не си внасяш, а после да драпаш за висока пенсия.
То ако правим всички така, въобще ще фалира тази държава.
Затова и трябва коректност от държавата, от работодатели, но и от служители.
Тънките сметки рано или късно излизат през носа.

# 20
  • София
  • Мнения: 15 910
Имам близък в сферата на ремонтите - намира си обекти,  оправя ги и прибира парите. Но е здрав,  добута се до социална пенсия на над 67 г.  Има си и болести, но не драпа да го пенсионират по болест. А пък жена му да търси вратички как да му подари тр. стаж - абсурд.
За мене моя близък е грамотен човек, а авторката ...... Ще се въздържа, де не ям бананите.

# 21
  • Мнения: 8 793
В магазини, заведения за хранене, таксиджии и всякакви майстори за дребни ремонти осигуровките и сега са мръсна дума. Човекът е бил болен не от вчера, щом вече има увреждания. Това става с времето. Не си е плащал, или не е можел да си намери читава работа, където плащат осигуровки.
Не е сигурно и колко е работил, може през повечето време да си е седял у дома.За 30 години не може да събере дори 5 с осигуровки... Направо паднах! Shocked
Не ми се струват много адекватни тези хора, жената само повтаря, че има увреждания. Не знам дали разбра какво пише в това, което извадих. Само прицелни органи и то поне 3, за да вземе ІІІ група.
Пп Аз съм скептична, че ще получи изобщо нещо. Просто не знаете там какво става. Трябва да извадиш невероятни диагнози, за да ти дадат ІІ или І група. Или да платиш 1500-2000 лв за фалшификация.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 10 493
В магазини и заведения от години се плащат осигуровки, може да е на минималната, но не смеят да няма договори, защото глобите са убийствени.

# 23
  • Мнения: 31 372
Ън, стига писа наизуст Laughing
Значи викаш в Кауфланд не осигуряват.
В Лидл също.
В моловете нямат ТД.
В заведенията за хранене също.
Ама как така пък аз познавам хора работели на такива места и винаги са имали ТД.
Дори в кварталните магазини тип Лафка имат договори.
Дори и неизвестните будки също.
Тук все още има една бакалия и жената работеща там от години си има договор.
Който търси намира.

Имам позната пенсионерка, цял живот е била детегледачка. Но никога не е работила на договор. За да взима повече пари.
Чак сега почна да съжалява. Под 200 лв. взима и ми се оплакваше. Срязах я като я попитах къде е бляла 40 години.
Не може да не си вкарваш осигуровки и да очакваш висока пенсия.
Съседа и втора категория и взима 1200 лв пенсия. И тя злобее защо. И казвам, ми работил човека и имал договор. Стига си завиждала. Ей, едвам и изтърпявам мрънкането.
Но все още има фирми, които наистина вземат хора без договор.
Някои са коректни, други използват и буквално крадат.
Пример. Жена е 1 година на борсата и взима обезщетение от 700 лв. Коректно ли е да си намери работа без договор за да взима и обезщетение и заплата под масата?

# 24
  • Мнения: 8 793
Не знам колко е наизуст, обаче сега сестра ми и зет ми са ми пример какво се прави. София не е цяла България. Не го забравяйте!

# 25
  • Мнения: 31 372
Не познавам сестра ти и зет ти.
Но не са еталон.
Насила никой не ги кара.

# 26
  • Мнения: 2 014
Нямам толкова тъпи познати, че без договор да работят. Дори на учениците в 11 клас, които са навършили 18 години и работят в колцентрове или туризма им правят договор. С ПИК код всеки може да провери регистриран ли е  договора.
Освен това социална пенсия има само за над 70%.

# 27
  • Мнения: 31 372
Не е до ниво образование.
Висшето си го завърших след 30-те години.
Само че още на 20 си научих правата. Плюс съм изчела кодекса на труда още тогава. Научих и да ги отстоявам.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 10 493

Освен това социална пенсия има само за над 70%.
Това не го разбрах.

Ън във Варна съм. Наистина 90-те години до кам 2000г. никой нищо не плащаше. Постегнаха се вече нещата. Редовно минават данъчни и търсят договори. Могат да се скатават само такива детегледачи, вътрешни ремонти, които нямат досег с длъжностни лица.
 Елора падна ми шапката. Майка ми е първа категория, пенсията ѝ е към 500 лв. Кой взема 1200лв., нямаше ли таван?

# 29
  • Мнения: 1 104
Момичета, аз темата я следя от началото, но вече доста се измести.
Исках само да кажа, че нещата в провинцията наистина не са такива каквито са в София и в по-големите градове.
Хората, които са с ниско образование и като цяло нямат особена грамотност, често работят на парче тук и там с години без ТД. Разбира се, незнанието и неграмотността им, по никакъв начин не ги оправдава. Просто казвам, че изобщо не е толкова рядко явление.
В старата ми фирма, имаше един мъж, който идваше веднъж - два пъти в седмицата да почиства двора. Еми никога не ни е бил колега по документи. Плащаха му 20-30-50лв надница в зависимост от работата, която върши. Това е масово явление в малките населени места, така наречената "копанарска работа".

Общи условия

Активация на акаунт