СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 7

  • 30 227
  • 772
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 2 845
Благодаря на всички! И вие бъдете живи и здрави! 😊 Desem, честит да е и твоя рожденик!

# 751
  • София
  • Мнения: 254
Искам да споделя колко ми е трудно с преразказите от името на неутрален разказвач Simple Smile Имаме история, която се случва преди години, разказана от първо лице, когато разказвачът е бил дете. И това е важна подробност, която има значение. Как може да се пише в сегашно историческо време, когато изречението съдържа "Преди години"?
На мен ми е нелогично и даже невярно да се каже "Преди години когато разказвачът е дете, на неговата улица живее един странен човек."
Според правилата спомени на герои се разказват в минало неопределено време. Но когато цялата история е спомен, тогава времето трябва да е сегашно историческо. И се получават безсмислици.

# 752
  • София
  • Мнения: 9 107
Може ли да помогнете да намерим още две грешки в текста, моля?

Чудя се дали едната не е "бе видял", а другата - да се отдели "в първия момент" със запетаи.

# 753
  • Мнения: 8 222
Къде пише колко трябва да са грешките? Аз не успявам да намеря други.

# 754
  • sofia
  • Мнения: 1 473
Може ли да помогнете да намерим още две грешки в текста, моля?

Чудя се дали едната не е "бе видял", а другата - да се отдели "в първия момент" със запетаи.
Последното изречение не трябва ли да е така:
През замъгления си поглед вижда, че пред него стои войникът, с китката, който бе видял преди малко.
 Също мисля, че  в " първия момент" трябва да се отдели със запетаи.

Последна редакция: чт, 26 дек 2019, 14:25 от googlish

# 755
  • София
  • Мнения: 9 107
В отговорите пише - 10 грешки. Иначе и на мен тази китка нещо ми стои наникъде по този начин.

# 756
  • Мнения: 3 048
Четвъртото изречение не трябва ли да започва с "То"? Говорим за момчето, ср. род, а използваме неправилно местоимение.

# 757
  • София
  • Мнения: 254
и ако е "то", тогава трябва да е "видяло" в последното изречение.

# 758
  • Мнения: 3 048
Така е mumble-bumble.
Защо поправяме който на които, нали става въпрос за войника?
Не мисля, че в първия момент трябва да се отдели със запетая, ама суперсилата ми не е на това поле.

# 759
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
На мен не ми звучи добре словоредът в
"Той хлипа и не чува в първия момент....", но не знам дали може да се смята за грешка. "Той хлипа и в първия момент не чува загрижения глас на един войник".

# 760
  • София
  • Мнения: 254
Така е mumble-bumble.
Защо поправяме който на които, нали става въпрос за войника?
Не мисля, че в първия момент трябва да се отдели със запетая, ама суперсилата ми не е на това поле.

Поправя "който" на "когото", и правилно го поправя. И според мен не трябва да се отделя "в първия момент" със запетаи, защото не е изречение (няма глагол).

# 761
  • София
  • Мнения: 9 107
На "когото" е поправено наистина. Може да не се вижда добре от снимката. Най-логични ми се струват - "То" вместо "той" и съответно "е видяло" вместо "бе видял". Така стават по-скоро 11 грешки. Но по-добре повече, отколкото по-малко Stuck Out Tongue Winking Eye . Благодаря ви!

# 762
  • Мнения: 3 048
Моя грешка. Гледах от телефона и не съм довидяла. Наистина е когото и така трябва да бъде.

# 763
  • София
  • Мнения: 2 845
А имат ли право да променят словоред или пък да добавят/премахват думи? На мен ми се струва, че не може. Освен това българския език не е с ясно определен словоред като немския, затова и изреченията са такива, понякога звъчат странно.

# 764
  • Мнения: 19 289
10 грешки са с "то" и "видяло".
Няма какво друго да е.

Общи условия

Активация на акаунт