Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 698
  • 835
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 14 486
Скрит текст:
Без да плашите, пенсионната система е като всичко останало в родината ни. Таковало си е мамата. Баща ми е пенсионер и по този повод се замислих над темата. То той след 40 години трудов стаж се пенсионира на 66 години със 270лв пенсия. Цялата система така е направена че ти дават колкото да не умреш от глад. Това отопление, пътуване, театър, опера, кино, вестник, са лукс. Колкото повече живееш толкова повече обедняваш. Защото нарастванате на вече отпуснати пенсии е по ниско от инфлацията.
Какво може да се направи. За съжаление не е много. Аз доста варианти за пенсии съм разгледал, и аз здраво съм започнал да работя по въпросът, но аз имам предимство да не живея в България
. За тези който живеят в България това което може да помогне е да се инвестира в земя, да кажем че за 30 години човек успее да събере 100дк. Това са 5000лв рента в сегашни пари. Това ми се струва най-разумно.

Това на практика означава връщане 150 г. назад - във времето, когато не е имало пенсионни системи и хората са се издържали от земята, която имат.
И показва, че съвременните държавни устройства успяха за 100 години да се провалят.

# 136
  • Мнения: X
До Див-Заек

От къде ги изкара тези 900лв осигуровки. При максимален осигурителен доход, който е 3000лв. Общите осигуровки са 413лв. От тях пенсионните са 250лв. Ако сметнеш инфлация 2%, ръст на заплата 2%. Няма значение от срока в сегашна стойност винаги ще ти се паднат 250лв пенсия. Парите трябва да са инвестирани на 9-10% възвращаемост. Тогава за 35години ще ти се вържат 900лв в сегашни пари пенсия при 250лв осигуровки. Така между другото е в Швеция. Едвали ще ме разберете, трябват си познания по финанси.

Мизнесе.

Такова нещо като индивидуална здравна партида по света няма. Има два основни типа системи. Солидарни и на застрахователен принцип.
При солидарната всички плащат, и ползват всички. При застраховките, ползват само застрахованите. Но при тази система хората родени инвалиди, или над 55г. Никой не иска да ги застрахова. Така че за тях пак е необходима нещо като солидарна система. Така е в САЩ. В Европа системите  са солидарни. Ние пак сме изключение, ние имаме подобие на система, защото всъщност система няма. Здравеопазването в България се финансира от болните. Т.е. Ние сме прехвърлили цялата тежест на болните и семействата им. Така между другото е в цяла Африка.

До Мис ШанедлерБонг

Ти казваш ли че България не е провалена държава?
Иначе си права горе долу това означава.

# 137
  • Мнения: X
До Див-Заек

От къде ги изкара тези 900лв осигуровки. При максимален осигурителен доход, който е 3000лв. Общите осигуровки са 413лв. От тях пенсионните са 250лв. Ако сметнеш инфлация 2%, ръст на заплата 2%. Няма значение от срока в сегашна стойност винаги ще ти се паднат 250лв пенсия. Парите трябва да са инвестирани на 9-10% възвращаемост. Тогава за 35години ще ти се вържат 900лв в сегашни пари пенсия при 250лв осигуровки. Така между другото е в Швеция. Едвали ще ме разберете, трябват си познания по финанси.

Мизнесе.

Такова нещо като индивидуална здравна партида по света няма. Има два основни типа системи. Солидарни и на застрахователен принцип.
При солидарната всички плащат, и ползват всички. При застраховките, ползват само застрахованите. Но при тази система хората родени инвалиди, или над 55г. Никой не иска да ги застрахова. Така че за тях пак е необходима нещо като солидарна система. Така е в САЩ. В Европа системите  са солидарни. Ние пак сме изключение, ние имаме подобие на система, защото всъщност система няма. Здравеопазването в България се финансира от болните. Т.е. Ние сме прехвърлили цялата тежест на болните и семействата им. Така между другото е в цяла Африка.

До Мис ШанедлерБонг

Ти казваш ли че България не е провалена държава?
Иначе си права горе долу това означава.

Падат се много повече от 250 лв пенсия. И как тогава ще обясниш , че има десетки хиляди хора с 1000 лв пенсия ? Да не би да са се осигурявали на 10 000 лв ?

# 138
  • Мнения: X
Обяснението е просто. В закона за държавния бюджет си го пише, от осигуровки се събират около 5милярда и от данъците се прибавят още толкова за да има за пенсии. Това значи че с  ако тази политика я има след 35г. Пенсията ще ти бъде 500лв. Тези с високите пенсии са полицай, военни, малка част има миньори и тези с 1 категория труд. Това е политически така решено, защото утре като му писне народа някой трябва да пази парламента от "народната любов". Това го има навсякъде дори и в Германия, Просто в България много се вижда защото народа е беден.

# 139
  • София
  • Мнения: 30 107
Tropssy, имах предвид гъвката с-ма от държавно и частно здравно осигуряване (напр. както е в Германия). Да, може да не е най-доброто, но поне няма да се получава ситуацията- плащам осигуровки и после пак плащам за лечение. Отделно искам да знам къде отиват осигуровките ми, които не са малко, а не да няма направления, пък това и онова да не се покрива от ЗК ..... постоянните извинения. Осигуряваме се с ММ на реални доходи, осигуровките ни са една доста прилична сума и искам да знам, защо не мога да я използвам, ако ми се наложи? Също искам да знам, защо държавата ме лишава от детски? Имам две деца и за нито едно от двете не съм получавала детски. Силно се надявам един ден да имам прилична пенсия на база вкараното в хазната от мен, а не да чуя извинения, че пАри нЕма.

Знам отговорите на въпросите, те са риторични.

# 140
  • Мнения: X
В България просто няма здравно осигуряване. Това е истина. За 3000лв заплата здравните са 100лв. От работодателя още 80лв. 180лв. Това е сега го сметнете за 1200лв. Колкото е средната заплата и цифрите стават средно 100лв. Осигуровка на работещ. Пенсионерите не плаща. Държавните служители, полицай военни не плащат. В Германия например пенсионерите плащат здравни от пенсията си. И навсякъде в нормалния свят пенсионерите плащат здравни осигуровки.

Всичко е един много голям батак, От който измъкване няма. Не и безболезнено.

За здраве се плаща, аз да речем плащам в Германия максималните Здравни за държавната здравна каса и те са 350евро на месец. От работодателя още толкова. Ами смятате.

# 141
  • София
  • Мнения: 30 107
Скрит текст:
В България просто няма здравно осигуряване. Това е истина. За 3000лв заплата здравните са 100лв. От работодателя още 80лв. 180лв. Това е сега го сметнете за 1200лв. Колкото е средната заплата и цифрите стават средно 100лв. Осигуровка на работещ. Пенсионерите не плаща. Държавните служители, полицай военни не плащат. В Германия например пенсионерите плащат здравни от пенсията си. И навсякъде в нормалния свят пенсионерите плащат здравни осигуровки.
Всичко е един много голям батак, От който измъкване няма. Не и безболезнено. - Това е истината.

За здраве се плаща,
Скрит текст:
аз да речем плащам в Германия максималните Здравни за държавната здравна каса и те са 350евро на месец. От работодателя още толкова. Ами смятате.

Да, нямам против да се плаща, но нека се плаща от всички и да се ползва от всички, а не да плащат едни, а да ползват всички. Тук не говоря за хОра в нужда. Омръзна ми от Иванка и Петранка, които през ден пускат теми "ако запиша фиктивно висшУ, ще ми дадат ли 2000лв.?" Други балъци изкарахме висшУто без деца, тръгнахме на работа, сключихме брак (и тук имало вратички) и чак тогава създадохме деца. За такива един ден няма да има и пенсии, това очаквам аз.

# 142
  • Мнения: X
Гледай, Мисенсе,

До колкото, разбирам говориш за случая че някоя е бременна и така и така ще ражда, за студентки има социална помощ при раждане. Това е престъпление и злоупотреба. Трябва да се преследва от закона.

Разбирам болката ти. Съжалявам че не мога да ти кажа нещо по конкретно. И даже ще е лицемерно от моя страна, ако кажа нещо.

# 143
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
До Див-Заек
От къде ги изкара тези 900лв осигуровки. При максимален осигурителен доход, който е 3000лв. Общите осигуровки са 413лв. От тях пенсионните са 250лв.

До Тропси!

От фиша, Тропси....
За да съм по-точна - 1100 лв осигуровки и данък. Само за работодателя за над 500 лв осигуровките. Ако се осигурявам на минималната ще спестя от всичко, нали, не само от ДОО.
Та...такива ми ти работи....

Чак пък финанси.... Laughing

# 144
  • Мнения: X
Сбъркал съм съотношението 60/40 за осигуровките мислех че е в полза на работодателя. Но всъщност той плаща 60%. Ами като не съм в България все очаквам че там е по зле. Но сега бях изненадан приятно.

Диво-Зайче.

Да права си за числата. Не начина ти на мислене се базира на това че системите за здраве и пенсии работят лошо.

# 145
  • Мнения: 54 347
А защо и данъкът си смяташ към осигуровките?
Точно за теб говорех и те се появи веднага. Wink

# 146
  • Мнения: 1 306
"Ако мислите за един ден напред - вземете си храна! Ако мислите за една година напред - посадете дърво! Ако мислите за сто години напред - образовайте децата си!"

Може ли малко разяснения. Какво е това образовайте? Изпращане в скъпо училище в Англия или Швейцария, записване да учат философия или какво? Ако детето е средноинтелигентно, образовай го колкото искаш, няма да стане Стив Джобс.

# 147
  • София
  • Мнения: 30 107
"Ако мислите за един ден напред - вземете си храна! Ако мислите за една година напред - посадете дърво! Ако мислите за сто години напред - образовайте децата си!"

Може ли малко разяснения. Какво е това образовайте? Изпращане в скъпо училище в Англия или Швейцария, записване да учат философия или какво? Ако детето е средноинтелигентно, образовай го колкото искаш, няма да стане Стив Джобс.

Всеки образова и възпитава децата си според собствените си разбирания и възможности. Аз не се наемам да дам общовалидна рецепта. Имам такава за моите деца и това ми е достатъчно.

# 148
  • Мнения: 54 347
Аз разбирам какво иска да каже  BCD.
Много често вложенията в образование не се възвръщат. Младежите или ги мързи, или не могат наистина да работят това, за което са плащали да учат.
А и обратното се случва. Без висше, но с амбициозен характер и много добро ниво на езици да се намери добре платена и на добра позиция работа.
Без езици не може, това е сигурно и там трябва да се влагат пари отрано.

# 149
  • София
  • Мнения: 30 107
Ние с ММ като родители сме длъжни да вложим в образованието да децата. Дали това ще им помогне в живота, вече никой не знае. На мен ми помогна и съм благодарна на родителите си за вложените време, нерви и средства. Дано и с моите деца да е така, да са ми живи и здрави.

Общи условия

Активация на акаунт