Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 719
  • 835
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: X
Да кажа и аз. На 55 съм, но вече 12 години в пенсия. По болест и с мизерно подаяние, да не кажа смешно. От следващата година ще взимам гигантската сума от 300 лева. Laughing
Тъй като при мен наистина има реална възможност да не докарам до истинска пенсионна възраст, смятам да работя от вкъщи, както в момента, до края, или поне до към 70, ако имам този шанс.
Дотогава се надявам да съм успяла да закупя малко жилище единствено с инвестиционна цел.В Пловдив съм и смятам, че ще вървят наемите, поне в рамките на моя живот, които не са много широки Laughing Ще разчитам на този скромен малък доход, но се боя, че бедността няма да ме подмине. Ще се постарая поне да не свърша в мизерия, защото това наистина ще е страшно. Ами....това е.

Искам и друго да напиша....До преди 5 години не успявахме да отделим никакви пари, защото като всички инвестирахме в образованието на сина. Доста пари гълта и поддържането на някакво крехко здравословно състояние за мен.
Сега се подготвям да закупя жилище, но ще е за сина ми. Това ще стане благодарение на наследствени имоти, които останаха от родителите ми и ще делим със сестра ми. Само малко ще добавя. Мъжът ми също ще наследи малко от имот от майка си и само по този начин виждам възможно да изпълним намеренията си. Цял живот успяхме 1 мизерен апартамент да купим за нас и да отгледаме 1 дете. Тук е трудно със самостоятелни сили да събереш пари за повече от 1 жилище. Дали само при нас е така? Thinking не сме с широки пръсти, но може би ни липсва нюх, късмет или кой знае какво.... Rolling Eyes

Tropssy направо ми скри шапката.... Crazy Crazy Тук такива неща са напълно изключени.

Едва ли сте със широки пръсти. Аз живея в София , един тристаен апартамент 100-на квадрата по към 1500 на квадрат ( с обзавеждането са 300 000 лв). Как се спестяват половин милион за две жилища ( допускаме , че  второто е по-малко). Ако сложим и издръжката на децата , то излиза, че трябва да си спестил милион от заплати за 30на години стаж , тоест по 30 000 на година. СПЕСТЕНИ , не изкарани.  Това за сметките черно на бяло, другото са празни приказки.

# 166
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Едва ли сте със широки пръсти. Аз живея в София , един тристаен апартамент 100-на квадрата по към 1500 на квадрат ( с обзавеждането са 300 000 лв). Как се спестяват половин милион за две жилища ( допускаме , че  второто е по-малко). Ако сложим и издръжката на децата , то излиза, че трябва да си спестил милион от заплати за 30на години стаж , тоест по 30 000 на година. СПЕСТЕНИ , не изкарани.  Това за сметките черно на бяло, другото са празни приказки.

Ами поживей в някое село до София. Всичко си има цена!  Че и 100 -на квадрата... Това като за начало ли?
Изтегли един ипотечен кредит, купи един апартамент, давай го под наем на гладните "селяни" и те ще ти плащат ипотеката.
Сега, явно ти плащаш ипотеката на някой друг!  Simple Smile

# 167
  • Мнения: 54 391



Едва ли сте със широки пръсти. Аз живея в София , един тристаен апартамент 100-на квадрата по към 1500 на квадрат ( с обзавеждането са 300 000 лв). Как се спестяват половин милион за две жилища ( допускаме , че  второто е по-малко). Ако сложим и издръжката на децата , то излиза, че трябва да си спестил милион от заплати за 30на години стаж , тоест по 30 000 на година. СПЕСТЕНИ , не изкарани.  Това за сметките черно на бяло, другото са празни приказки.

По 30 000 е трудно да спестиш за година, но в собствено жилище е съвсем възможно и реално да спестяваш поне по 10 , ако сте двама работещи, поне 15, дори 20 000.
Стягаш се и действаш. Peace

# 168
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
По 30 000 е трудно да спестиш за година, но в собствено жилище е съвсем възможно и реално да спестяваш поне по 10 , ако сте двама работещи, поне 15, дори 20 000.
Стягаш се и действаш. Peace

Ето, Дева го е написала. Двама по 2000 нетна заплата. Харчите едната и спестявате другата.
И след 30 -на години, когато живота ви е почти минал в спестявания, ще има какво да завещаете на децата! Peace

# 169
  • Мнения: X
когато живота ви е почти минал в спестявания
Това беше саркастично, нали?
Мен ме ужасява мисълта цял живот да карам икономично - преди пенсия поради спестяване, след пенсия - защото не съм спестила достатъчно.
Поправете ме, ако греша, но не помня в тази тема някой да е казал за себе си или за познат, че се е пенсионирал и успешно живее от спестявания/реални осигуровки/фондове/друго от типа 'трупано с години'.
Пенсионер, който няма свеж доход в актуалния финансов стандарт (от сорта на бизнес, аренда, рента или заплата), е глътнал вода.

# 170
  • Мнения: X
Явно трябваше да бъде саркастичен коментара, Предния със селяните не го разбрах, не деля хората на софиянци и несофиянци.

Иначе с 2000 лв двама човека си карат без проблем в София, но с дете ми се вижда нереално за дълъг период от време.( Като се почнат дрехи,курсове, екскурзии и тн)

# 171
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
когато живота ви е почти минал в спестявания
Това беше саркастично, нали?
Мен ме ужасява мисълта цял живот да карам икономично - преди пенсия поради спестяване, след пенсия - защото не съм спестила достатъчно.

Реалистично, бих казала....
Ключовата дума е инвестиции, а не спестявания! Peace

# 172
  • Мнения: 54 391
Животът не е минал в спестявания, защото никой не апелира за лишения и глад.
Ама ако някой така го разбира, да си харчи всичко. Peace

# 173
  • Мнения: X

Реалистично, бих казала....
Ключовата дума е инвестиции, а не спестявания! Peace
Реалистично си е, но някак звучи хем сериозна препоръка, хем намек, че тъй и ше си заминем...
А и не бихме могли всички да инвестираме.

# 174
  • Мнения: 8 799
Цитат
Пенсионер, който няма свеж доход в актуалния финансов стандарт (от сорта на бизнес, аренда, рента или заплата), е глътнал вода.

Ох, точно това е тревожното.Ако няма свеж доход....а той няма как да дойде от заплата, защото си примерно на 78,83, 89 и т.н. А работа до самия край няма начин да стане, независимо какво правиш.Ако края е над 70-годишна възраст.....Майка ми и баща ми починаха на 85 и 86,5 г. Леля ми и мъжа й са живи още и са  85 и 94 години. Човекът е като малко бебе. Не знае изобщо къде се намира. А беше доктор на техническите науки и директор на научен институт. Сега не може да си спомни дали е ходил до тоалетна, докато бил в болница. Драми.... ooooh! И какво правим тогава?

# 175
  • Мнения: 2 029
А не е ли по-важно прекарване на годишния отпуск на хубави места, пътувания, почивки. Защото поне за мен, тези неща ме поддържат здрава и щастлива.

# 176
  • Мнения: 4 808
Ние с ММ нямахме собствени жилища. Дотук, по на 50+, успяхме да построим една къща и да си изучим децата. От 6–7 години са самостоятелни. Не сме успели да спестим много пари, защото през последните години откакто децата завършиха, още дообзавеждахме къщата, даже не сме приключили напълно, и през последните три години си позволихме почивки и пътувания в чужбина по няколко пъти годишно, защото много години се бяхме лишавали от такива екстри. Едва сега се замислихме за закупуване на още едно жилище и смятаме в следващите години да работим по въпроса, живот и здраве. Синът ни вече си купи жилище с ипотека, дъщерята засега се чувства по–добре под наем, защото често се местят. Децата ни ще наследят имоти и ще имат за техните деца, освен от нас, и от родителите ни. Но човек не знае какво ще му се случи. Свекърът ми имаше спестени пари, залежа се, почти две години и всичко замина. Майка ми като видя това, си купи второ жилище с идеята да го даваме под наем ако се наложи да плащаме за медицински грижи, услуги и лекарства. Но това жилище беше резултат от години живот в чужбина.
Вчера пред кабинета на личната лекарка неволно станах свидетел на една случка. Аптекарка идваше да анулира рецепта на пациентка, защото досега е доплащала по 30 лв за важно, животоподдържащо лекарство, а от този месец трябвало да доплаща по 278 лв. Жената се отказала, защото тези пари били почти колкото пенсията и. А трябвало да взима това лекарство година и половина, тя го е приемала дотук 3 месеца. Просто от Здравната каса изведнъж променят условията тихомълком. И ей така те обричат на умиране, нищо, че цял живот чинно си си плащал здравните осигуровки.

# 177
  • Мнения: X
А не е ли по-важно прекарване на годишния отпуск на хубави места, пътувания, почивки.
Да, разбира се, че е по-важно да ядеш пасти, ако няма хляб.

# 178
  • Мнения: X
А не е ли по-важно прекарване на годишния отпуск на хубави места, пътувания, почивки.
Да, разбира се, че е по-важно да ядеш пасти, ако няма хляб.
Е, де, Уиш, това беше малко изхвърляне. Хората, които нямат хляб, не мислят за почивки и пътувания, каквито и селски бохеми със скъсани гащи да са.
Излишно е да се стига до крайности и изстъпления, оправдани от мисъл за 'бъдещето'. То това бъдеще най-малкото почва от настоящото здраве. А здравето се поддържа с качествена храна, не задължително био, ама не и кренвирш от пилешки нокти и маргарин.

# 179
  • Мнения: 1 306
По 30 000 е трудно да спестиш за година, но в собствено жилище е съвсем възможно и реално да спестяваш поне по 10 , ако сте двама работещи, поне 15, дори 20 000.
Стягаш се и действаш. Peace
20 000 може да спестиш година-две. Ако 10-15г ежегодно пестиш по 20 000, защото било възможно (с нормални доходи, а не чрез служба уредена от дядо-партизанин), то смяташ ли да живееш нормално? Или само ежедневни разходи + пестене. Останалото "като се пенсионираме".

Общи условия

Активация на акаунт