Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 582
  • 835
  •   1
Отговори
# 240
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Дева, да иде да провери на място с входящия номер. Много често забутват документи и там никой не си дава зор.  На мен като подавах на няколко пъти, все ми излизаше, че сякаш подавам за първи път и до сега никога не съм подавала. А на приятелка преизчислиха и още на следващия месец и дадоха преизчислена  пенсия. Пълна бъркотия е и кой както случи май.

# 241
  • Мнения: 774
Относно втората задължителна пенсия ако си на трудов договор искаш не искаш ти удържат от заплатата.Прегледах си старите фишове и пресметнах ,че ако ги вложа във влог макар че лихвата е мизерна пак ще съм на плюс,а не да чакам после да ми дават по мизерните 40 лева.С една дума втората пенсия си е жива кражба от нас работещите.

# 242
  • Мнения: 54 061
Относно втората задължителна пенсия ако си на трудов договор искаш не искаш ти удържат от заплатата.Прегледах си старите фишове и пресметнах ,че ако ги вложа във влог макар че лихвата е мизерна пак ще съм на плюс,а не да чакам после да ми дават по мизерните 40 лева.С една дума втората пенсия си е жива кражба от нас работещите.

Така е. ММ се прехвърли в НОИ, аз също ще го направя.

# 243
  • Мнения: 2 014
Лейди, не знам кога за твоя случай. По принцип на 62г.и 4 мес. за твоя набор, но ще искат 36г.и 8 месеца стаж. А едва ли ще имаш толкова стаж дотогава. В противен случай, при поне 15 години стаж, но на 67г. чак. За фонда нищо не съм решила, нали знаеш и аз мисля още.
За тези консултанти съм чувала, че просто ти избират най-благоприятните 3 години преди 1997г.
Лейди, новия начин е само за пенсионирани след 1.1.2019г. Но при преосвидетелстване дали не може по новия начин, питай консултанта.
   А за фонда, при ТЕЛК над 89,99% може да изтегли половината сума веднага. Но по-добре здрав, отколкото тези пари. Досега сме живяли без тях, ще оцелеем пак. Здраве да е!

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 13:37 от kristinia

# 244
  • Мнения: 774
Каква е разликата ако останеш във фонда или прехвърлиш втората пенсия към НОИ ?

# 245
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Аз съм с 80%, няма как да ги изтегля. Но ще ги прехвърля към НОИ. Идната година през септември съм на ТЕЛК пак, но мисля, че не може, аз вече съм пенсионирана и всичко вече е изчислено. Накараха ме и да подпиша, че съм съгласна да получавам минималната пенсия, защото липсват документи за стаж, за което нямам никаква вина и не намериха 3 поредни години без ден прекъсване. А прекъсването е е 2-3 дни примерно,между отделните работи, майчинството се брои за трудов стаж, но не и за осигурителен и така, тогава такива бяха времената. От 2003г до сега съм си на една и съща работа. Но ще го попитам консултанта и това, да, дали не може да се преизчисли след новото телк решение. А аз към тази възраст ще имам стажа напълно, най-много някакви месеци да не стигнат, но ще изчакам. Консултантите не само избират времето, но и движат документи и консултират по казуси, както явно е при мен. Услугата им струва 60лв, ще отида.

# 246
  • Мнения: 54 061
То пък големите пари в тези фондове.
Аз имам 10-11 хиляди, ММ - 4-5.
За какво ми е да ги тегля?

Каква е разликата ако останеш във фонда или прехвърлиш втората пенсия към НОИ ?

Защото само от НОИ ще получиш по-голяма пенсия, отколкото НОИ + фонд.
Но това е за по-възрастните.
За младите е мъгла какво ще получават.

Ето статия по темата
https://www.24chasa.bg/mnenia/article/8011552

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 20:48 от DeVa®

# 247
  • София
  • Мнения: 5 463
Защото само от НОИ ще получиш по-голяма пенсия, отколкото НОИ + фонд.
Но това е за по-възрастните.
За младите е мъгла какво ще получават.

Точно. За някои не се знае ще има ли пари в НОИ за пенсии.

# 248
  • Мнения: 14 472
Защото само от НОИ ще получиш по-голяма пенсия, отколкото НОИ + фонд.
Но това е за по-възрастните.
За младите е мъгла какво ще получават.

Точно. За някои не се знае ще има ли пари в НОИ за пенсии.

И това именно е причината човек да не си прехвърля парите от втория стълб на осигурителната система там.

# 249
  • Мнения: 4 808
Защото само от НОИ ще получиш по-голяма пенсия, отколкото НОИ + фонд.
Но това е за по-възрастните.
За младите е мъгла какво ще получават.

Точно. За някои не се знае ще има ли пари в НОИ за пенсии.

И това именно е причината човек да не си прехвърля парите от втория стълб на осигурителната система там.
Аз ги прехвърлих. За нашето поколение пари за пенсии ще има, макар и с дотации от бюджета, но за децата ни – не знам. Трябва да се вземат мерки, да се принудят работодателите да осигуряват на реални заплати. Дано доживеем до пенсия!

# 250
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
То е редно и заплатите да са европейски, щом и цените станаха по-високи от европейските, ама ...

# 251
  • Мнения: 54 061
То е редно и данъците да станат европейски, но на никой не му се иска да е така.
Само приходи се коментират.

# 252
  • Мнения: 14 472
То е редно и данъците да станат европейски, но на никой не му се иска да е така.
Само приходи се коментират.

ДДС-то е по-високо от колкото в повечето европейски държави.

# 253
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Искам да видя как циганин плаща данъци и осигуровки.

# 254
  • Мнения: 54 061
Искам да видя как циганин плаща данъци и осигуровки.

В Германия как плащат?
Ама тук никой не ги задължава да работят.
Ех, как ги стягаше едно време Т.Живков!
На ви сега демокрация.
Само те са на чиста печалба от нея.

Общи условия

Активация на акаунт