Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 753
  • 835
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 4 577
Доколкото разбирам, става дума за доброволен пенсионен фонд. Не мисля, че са пирамиди, особено ако са част от утвърдени международни групи - като Алианц и Ен Ен. Ако е примерно ЦКБ Сила - не знам.  ДПФ инвестират в ценни книжа, също като взаимните фондове, но имат повече ограничения за рисковата политика (т.е. не могат да инвестират голяма част от портфейлите в акции и трябва да подбират кредитния рейтинг на ЦК, в които влагат парите).  Дори самото дружество да фалира по някакви причини, парите ще са инвестирани и би трябвало да има отчети към КФН точно в какво. За универсалните също не смятам,  че са пирамиди. Там държавата много усра работата. Честно казано, в дългосрочна перспектива и при високи осигуровки, мисля че е по - добре в УПФ, отколкото в НОИ.

Последна редакция: нд, 19 яну 2020, 19:40 от TafTaf

# 406
  • Мнения: 25 737
Точно ЕН ЕН е, но аз съм с недоверие. Не иска да се консултира с никой, той вярва на неговия човек, че това било сигурно и ще има пенсия...

# 407
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 201
Точно ЕН ЕН е, но аз съм с недоверие. Не иска да се консултира с никой, той вярва на неговия човек, че това било сигурно и ще има пенсия...
абе ще има пенсия - споко. въпросът е колко? и за колко? Smiley

пп. и аз съм в NN ако е като твоето ЕН ЕН

# 408
  • Мнения: 25 737

абе ще има пенсия - споко. въпросът е колко? и за колко? Smiley

пп. и аз съм в NN ако е като твоето ЕН ЕН


Нямам вяра аз на тези фондове. Не може да си изтегли парите ако реши, само искат да им внася. Големи вноски е избрал, моя хубосник.
Като твоето е. Жив ташак, мен ако питаш ама айде.

# 409
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 201
що бе ?  да не би от НОИ да можеш да си изтеглиш парите които са ти по сметка ?

важното е колко време ще внася тези големи вноски.

# 410
  • Мнения: 14 489

абе ще има пенсия - споко. въпросът е колко? и за колко? Smiley

пп. и аз съм в NN ако е като твоето ЕН ЕН


Нямам вяра аз на тези фондове. Не може да си изтегли парите ако реши, само искат да им внася. Големи вноски е избрал, моя хубосник.
Като твоето е. Жив ташак, мен ако питаш ама айде.

Могат да се теглят парите само се начислява такса в размер на ползваните данъчни облекчения. Нали говорим за третия стълб - доброволно пенсионно осигуряване?

# 411
  • Мнения: 25 737
що бе ?  да не би от НОИ да можеш да си изтеглиш парите които са ти по сметка ?

важното е колко време ще внася тези големи вноски.

Нои ти ги взима, щеш не щеш, нали. А на  NN сам им ги превежда доброволно. Imp

# 412
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 201
Скрит текст:

абе ще има пенсия - споко. въпросът е колко? и за колко? Smiley

пп. и аз съм в NN ако е като твоето ЕН ЕН


Нямам вяра аз на тези фондове. Не може да си изтегли парите ако реши, само искат да им внася. Големи вноски е избрал, моя хубосник.
Като твоето е. Жив ташак, мен ако питаш ама айде.
Могат да се теглят парите само се начислява такса в размер на ползваните данъчни облекчения. Нали говорим за третия стълб - доброволно пенсионно осигуряване?
кога?

# 413
  • Мнения: 14 489
Когато решиш.

# 414
  • Мнения: 25 737
Май не могат да се теглят. Не когато решиш, а никога.

# 415
  • Мнения: 14 489
Става дума за третия стълб - не задължителното допълнително пенсионно осигуряване, а доброволното допълнително пенсионно осигуряване. Категорично може да се тегли, а при придобиване на право на пенсия може да се изтегли цялата сумата, а не да се получава месечно.

# 416
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 201
Става дума за третия стълб - не задължителното допълнително пенсионно осигуряване, а доброволното допълнително пенсионно осигуряване. Категорично може да се тегли, а при придобиване на право на пенсия може да се изтегли цялата сумата, а не да се получава месечно.
може да изтеглиш твоята натрупана сума. ако има от работодателя - тегли се след като се пенсионираш.  а в момента май действащо е, че можеш да изтеглиш сумите наведнъж или да определиш за колко месеца да ти я изплащат. не съм напълно сигурен, но нещо такова ми се мотка.  примерно 1000 лв може да ги изтеглиш наведнъж или да ги поискаш за 10 мес. по 100лв или 100 мес. по 10 лв. всичко това при условие, че си придобил правото за пенсиониране.

# 417
  • Мнения: 3 576
Последния отговор за задължителното допълнително осигуряване ли е?

# 418
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Смесват се ДЗПО и ДДПО.

# 419
  • Мнения: 4 577
От доброволното може да ги изтеглиш, когато искаш, но има (дебела) такса и губиш данъчното облекчение.

Общи условия

Активация на акаунт