Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 702
  • 835
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 2 024
Те повечето хора така мислят, но годините летят и сега имам познати, които скоро се пенсионираха. Имат пенсия 1150 лв, защото са работили при свестни работодатели. Ако бяха на минимална заплата, щяха да получават минимума 219 лв. За пенсията си всеки носи лична отговорност според приноса си, докато е млад, затова се нарича осигурителна система.

# 526
  • Мнения: 1 011
Те повечето хора така мислят, но годините летят и сега имам познати, които скоро се пенсионираха. Имат пенсия 1150 лв, защото са работили при свестни работодатели. Ако бяха на минимална заплата, щяха да получават минимума 219 лв. За пенсията си всеки носи лична отговорност според приноса си, докато е млад, затова се нарича осигурителна система.

Осигурителна е, когато човек си трупа в лична партида. Това нашето е финансова пирамида.

# 527
  • Мнения: 54 347
Не е пирамида, а солидарна система.
И твоята пенсия се изчислява на база твоите внесени осигуровки.
Нямаш лична партида, но е видно какъв принос имаш за осигурителната система.

Лошото е, че хората са с много ниска култура, въобще, не само финансова. И дори да попаднат при свестен работодател, пак са недоволни, защото имали много удръжки?!
Те са свикнали на пари в плик, осигуровки на МРЗ и това им се струва грабеж.
На такива хора не можеш да обясниш нищо, те си знаят тяхното.

# 528
  • Мнения: 1 011
Не е пирамида, а солидарна система.
И твоята пенсия се изчислява на база твоите внесени осигуровки.
Нямаш лична партида, но е видно какъв принос имаш за осигурителната система.

Лошото е, че хората са с много ниска култура, въобще, не само финансова. И дори да попаднат при свестен работодател, пак са недоволни, защото имали много удръжки?!
Те са свикнали на пари в плик, осигуровки на МРЗ и това им се струва грабеж.
На такива хора не можеш да обясниш нищо, те си знаят тяхното.

Моите вноски не се трупат, а с тях се плаща на сегашните пенсионери. Аз трябва да се надявам да има достатъчно работещи, когато достигна пенсионна възраст, за да има кой да внася, а вероятно няма да има. И дори самите вноски не покриват сегашните пенсии - 50% идват директно от бюджета.

# 529
  • Мнения: 54 347
Много ясно, че не се трупат.
Това значи солидарна система.

# 530
  • Мнения: 1 011
Много ясно, че не се трупат.
Това значи солидарна система.
Къде точно е солидарността, при положение че тази система ми е наложена и не съм я избрала. Аз съм солидарна и си помагам с хора, които познавам и наистина заедно правим нещо, делим си приходите и разходите и т.н.
Евфемизми като солидарност по отношение на пенсии и обезщетения от държавата се използват, за да не се замисляте къде са отишли вноските на първите, които са внасяли в системата, както и да забравите, че когато на Вас Ви дойде времето да се пенсионирате, вече няма да има солидарност, системата вече официално ще е фалирала - сега е на изкуствено дишане, поддържана от бюджета. реално от брутната ми заплата се взима двойно повече от вноската, за да се изплатят пенсии на сегашните пенсионери. И тези пенсионери ги залъгват през няколко години с увеличение от по 10-20лв., за да гласуват пак за същите тикви, които са докарали нещата до тук.

# 531
  • here and now
  • Мнения: 4 201
Солидарна не означава доброволна.
Никой не знае какво ще се случи в бъдеще.
Прекалено сте категорична, вероятно сте много млада.

# 532
  • Мнения: 1 104
Логично е по-възрастните хора да са по-оптимистични относно бъдещата си пенсия. Особено тези, на които тя им предстои след 2-3-4 години. Чисто и просто нещата са по-предвидими за този диапазон.
Младите, около 30те, са много по-разколебани, защото имат още толкова години минимум. И нещата са много мътни и непредсказуеми.

# 533
  • Мнения: 1 011
Солидарна не означава доброволна.
Никой не знае какво ще се случи в бъдеще.
Прекалено сте категорична, вероятно сте много млада.
"СОЛИДА̀РНОСТ, -тта̀, мн. няма, ж. Общност на мнения, интереси, действия. Един студент стана и с разтреперан глас пи наздравица за славянската солидарност. Вазов. "
Аз съм на друго мнение по този въпрос, но съм принудена да участвам в системата. Замислете се дали по отношение на каквото и да било друго нещо бихте използвали прилагателното солидарен, ако действието не е доброволно. Примерно казваме, че гражданите са солидарни с нечий протест. В тази картинка вписва ли Ви се насилствена солидарност?

Но и извън езиковедските спорове, съветвам Ви да се поинтересувате в какво състояние е пенсионната система, защото явно изобщо не сте наясно - малко като онзи, който скочил от десетия етаж и си казал "дотук добре", прелетявайки покрай четвъртия етаж.

# 534
  • here and now
  • Мнения: 4 201
Като казвам, че солидарна не означава доброволна, казвам точно това, а не "солидарна означава задлължитено насилствена или както там го тълкувате вие."
Давам пример за солидарна материална отговорност. На ревизия, при липси плащат всички, не ми е известно да е доброволно, но пък знам ли, може някои и с желание да го правят.

Вие имате вашето мнение, а аз моето.
Не съм се изтъквала като капацитет в пенсионната система, просто Ви обърнах внимание, че сте твърде категорична, защото и аз бях такава, като по-млада. Няма как да знаете какво знам, защото не съм твърдяла нищо конкретно.

А този, който скочил от 10-ия етаж оцелял ли е да каже какво си е мислил на четвъртия? А вие познавате ли го?

# 535
  • Мнения: 1 011
Давам пример за солидарна материална отговорност. На ревизия, при липси плащат всички, не ми е известно да е доброволно, но пък знам ли, може някои и с желание да го правят.

В този пример имате право да работите на друго място. Човек доброволно постъпва на работа в определена фирма и на определена длъжност, нали така?

А този, който скочил от 10-ия етаж оцелял ли е да каже какво си е мислил на четвъртия? А вие познавате ли го?

Това е един виц.
Ако искате личното Ви мнение да е подплатено с нещо, поинтересувайте се от фактите, вместо да говорите с общи приказки.

# 536
  • here and now
  • Мнения: 4 201
Вие също имате правото да живеете и работите в страна с пенсионна система, която ви допада.
Нали така?

Спирам, че стана досадно.

# 537
  • Мнения: 1 011
Вие също имате правото да живеете и работите в страна с пенсионна система, която ви допада.
Нали така?

Спирам, че стана досадно.

Сериозно ли сравнявате сменянето на работа със сменянето на държава?

# 538
  • Мнения: 4 577
Вие също имате правото да живеете и работите в страна с пенсионна система, която ви допада.
Нали така?

Спирам, че стана досадно.

Сериозно ли сравнявате сменянето на работа със сменянето на държава?
winni, на вас може да не ви харесва модела, но ако 80% предпочитат него, пред това което вие предлагате, какво трябва да последва? А всъщност, различните мнения и искания може да са стотици хиляди с най-различни нюанси. Тогава какво трябва да е решението?

# 539
  • Мнения: 2 024
Здравната ни система е солидарна, всеки уж плаща според % от доходите си, а ползва всеки според нуждите. Не са солидарни здравните системи в Швейцария и САЩ.
Пенсионната ни система е РАЗХОДОПОКРИВНА.  Но не стигат парите, защото я ползват и за разни социални пенсии, много малко работещи хора имаме, демографски проблем, сива икономика. Това налагало да се дотира допълнително и от държавата.

Общи условия

Активация на акаунт