Защо е имало виетнамци преди '89 година в България?

  • 7 001
  • 88
  •   1
Отговори
# 45
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 016

От тук се отваря, благодаря!

# 46
  • Мнения: 13 274
Да така са били Северен и Южен Виетнам.
Южен Виетнам преди се е наричал Индокитай. Виетнамците първо се освобождават от французите.
Който му е интересно може да прочете за битката при Диен биен фу /не съм сигурна, че точно така се произнася/, и франсетата си тръгва. Виетнамците не таят лоши чувства към тях, защото са си тръгнали като пичове без ексцесии.
Тогава се разделят на Южен и Северен Виетнам, вследствие на което американците отиват да борят комунизма и да защитават капитализма и започва виетнамската война. Почти целият 20 век са били във войни, така че никак не е изненада колко са били изостанали.
Но пък е огромна изненада какво са постигнали за периода след войните. В момента срещу тях да тичаме не можем да ги стигнем по икономически растеж.

Сайгон е прекръстен на Хо Ши Мин и е изграден от руините след войната. С превземането му завършва виетнамската война и е бил сринат почти изцяло. Има останали няколко исторически сгради от французите и построен наново. В момента това е град с население около 12-13 милиона без приходящите да работят.

Като историческа забележителност е град Хюе, където са дворците на тяхната императорска династия.

Ето картата на Виетнам да си представите за какво говорим, Северен и Южен, по средата са по-слабо населените райони.

Последна редакция: ср, 04 дек 2019, 09:43 от zari65

# 47
  • Мнения: 8 803
Това е много интересно - майката лекар, а живот в колиба. Явно и там интелектуалният труд не е бил добре платен.

Познавахме отблизо един виетнамец по онова време.
Там, където работеше майка ми, бяха изпратили виетнамци. Работеха тук, учеха се да ползват машини, добиваха трудови навици. До българин, слагат виетнамец да го учи. И за националния празник, 9.09. хората решили всеки да покани "своя" виетнамец на гости. Да видят български дом, да опитат традиционна храна и т.н. Laughing
И у нас дойде виетнамец. Бо се казваше, другите му имена не помня.Говореше български, макар е завалено.Обясни, че Виетнам имал дългове към България, но държавата не можела да ги плати с пари и затова ги плащаше с човешка сила. Младите хора пък взимаха тук някакво обучение и затова бяха подбрали млади -да работят и да се учат. Беше шокиран от това колко напреднала е България, според неговите представи. Ние имахме телефон у дома, а той никога през живота си не беше говорил по телефон преди да дойде в България. Не знаеше как се набира номер, когато говорил(само веднъж) един негов приятел му набрал номера. Той бил по-напреднал от него, защото живеел в Сайгон, а там американците сложили телефони Laughing Ние имахме ток и постоянно течаща вода, при това топла. За Бо това беше върха на просперитета.  Joy Във Виетнам той живеел с баба си, братя и сестри в дървена колиба на колове. Била на колове, за да не могат прекалено много змии да се качват вкъщи.
Научихме, че професията на майка му е военен лекар, а на баща му -войник. Моят баща възрази, че войник не е професия, но бащата бил само такъв, откакто сина го помни, и затова така го представя.Знам, че по някое време ги върнаха във Виетнам. Нямам идея какво са правили после там.



Били са от изостаналата част, социалистическата. Да, по социалистически всички са равни. Което ще рече равно платени. Е, някои бяха по-равни от други и получаваха повече, ама ние, масата,бяхме като пионки. Все пак бачкаторите  имаха някой лев повече във фишовете накрая. Работническа власт,диктатура на пролетариата, какво да правиш. Laughing Явно и виетнамците са изкопирали модела. Сега чувам, че са напред. Ама пак бягат към Европа. Нали наскоро цял камион с хора от Виетнам намериха, задушени вътре.

# 48
  • Мнения: 13 274
Simple Smile Изостаналата част са планинските и селските  райони.
А капиталистическата част се подразбира колония, а не че за виетнамците е имало разлика дали живеят на север или на юг.

Изумявам се не само в тази тема как от някакви откъслечни факти от сферата на любопитно или криминална хроника се изпляскват с апломб грандиозни обобщения.

# 49
  • София
  • Мнения: 19 249
Дори по мое време Виетнам вече беше една държава.
На мой колега синът се ожени за полувиетнамка и сватбата е била в някакъв много скъп курорт там.

zari65, не е толкова за чудене - много хора смятат, че всичко в и-нет непременно е вярно, както едно време казваха - как ще е лъжа, във вестника го пише (по соцвреме)

# 50
  • София
  • Мнения: 17 592

Защото във Виетнам се водеше война. Тук идваха 2 вида виетнамци - едните следваха, другите работеха - по строежи, главно - хем те изучаваха занаят, с който после да възстановят родината си - а също и да подпомагат семействата си - хем тук помагаха с допълнителна работна ръка, когато имаше недостиг.

# 51
  • Мнения: X
Скрит текст:
Наистина проблемите с бездомните кучета реално възникнаха след като си тръгнаха виетнамците.
Глупости.
Едно време нямаше проблеми с бездомни кучета, първо, защото домашните в градовете бяха рядкост, а по селата популацията им беше строго ограничавана. Дворните кучета – на синджир в двора. Ловните дружинки отстрелваха всичко, което щъкаше навън.
А по едно време ходеха и по къщите и убиваха излишните кучета. Май на семейство се полагаше по 1 – тук вече не съм сигурна за бройката, но за убийствата на домашни кучета – да.
Съгласих се. Казах го на шега, на забравих да сложа съответния емотикон.

# 52
  • Мнения: 1 306
Дори по мое време Виетнам вече беше една държава.
То и Германия от доста години е една държава, но все още има разлика между хората от бившето ГДР и останалите. Така че може и при виетнамците да личи разликата от кой край са.

# 53
  • Мнения: X
Дори по мое време Виетнам вече беше една държава.
То и Германия от доста години е една държава, но все още има разлика между хората от бившето ГДР и останалите. Така че може и при виетнамците да личи разликата от кой край са.

Мда. На едните даже на челото им пише Empfänger des Solidaritätszuschlag заради по-ненаблюдателните.

# 54
  • Мнения: 2 887
Ън, , няма как да не са изостанали след 20 години война! Война на тяхна територия, при която жителите на  цели села са били методично избити, градовете разрушени, джунглата изгорена с известния "агент Ориндж". Едва когато започнали да се връщат самолети с ковчези на ам. войници, започват демонстрациите против войната. Да си спомним, че и Бил Клинтън е напуснал САЩ, за да не го изпратят във Виетнам.
Потърсете в Гугъл снимките на запаленото  с напалм село и бягащи деца...  Потрес.

# 55
  • Мнения: 8 803
О, разбира се, почти ни проглушиха ушите по соц времената със зверствата на капиталистите във Виетнам. Помня добре снимката на виетнамското момиченце, бягащо от горящия напалм.
Войната е една от най-дългите за американците, не случайно Бо не знаеше какъв е баща му, освен войник.

# 56
  • Мнения: 2 887
О, разбира се, почти ни проглушиха ушите по соц времената със зверствата на капиталистите във Виетнам. Помня добре снимката на виетнамското момиченце, бягащо от горящия напалм.
Войната е една от най-дългите за американците, не случайно Бо не знаеше какъв е баща му, освен войник.

Изглежда и ушите на американските граждани са били проглушени, щом избухват масови протести и студентски вълнения, и рейтингът на Л. Джонсън стремително пада...

# 57
  • София
  • Мнения: 3 838
Говорила съм с американци, които сега са на 69-70 години, мъже, и са изпращани във Виетнам. Единият казваше, че от неговия клас (или випуск, не съм сигурна) само той се е върнал жив. Не знам дали казва истината или се опитва да се изкара някакъв герой, но може и така да е било.

# 58
  • София
  • Мнения: 4 884
А "Виетнамското чудо", с което се цереше всичко- те ли го донесоха или просто някой реши да го кръсти така?

# 59
  • Мнения: 13 274
На който му е интересно може да прочете статиите на Ориана Фалачи за виетнамската война през 1968 г. смятам че са  едно обективно четиво.
А дали и американците са дали много жертви - да, достатъчно източници има за статистиците.
Самите американци наричат виетнамската война - мръсната война.
Смъртността сред журналистите е било толкова висока, че към края на войната, много издания и държави са спрели да пращат журналисти и фоторепортери.

Виетнамското чудо мисля, че ние го кръстихме така - ефективно е, аз го харесвам, миналата години си купих от азиатския фестивал, доколкото знам по китайските магазини продават подобни, обаче китайски.

Общи условия

Активация на акаунт