Великобритания - тема 80 Юбилейна Пред Коледна; Коледна; След Коледна

  • 33 578
  • 732
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 991
Ами трябва да си спреш здравните в Бг защото си вървят, подава се декларация, аз си спрях моите преди да замина. Ще си търсят парите и иди се обяснявай после..
В коя институция трябва да отида?
Бръм, търсят си ги здравните осигуровки и начисляват лихви. Работила съм преди да тръгна, почти веднага започнах работа в Англия. Не ми пречи да ги плащам и в България, но не може. Начисляват си ги със или без декларация 7, която не я знам за какво е. 10 години назад съм плащала здравни, без да ползвам нищо.

# 46
# 47
  • Мнения: 8 860
И според иформацията в линка
Цитат
Българското законодателство предвижда, българските граждани, които живеят и работят в трети страни (извън рамките на ЕС), да могат да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски у нас за периода на пребиваване в чужбина. Това става както за бъдещи, така и за минали периоди.

# 48
  • Мнения: 2 352
Вярвай ми, не си ги търсят. 5 години назад за да ползваш здравни права. Можеш ако искаш да ги плащаш в бг, подаваш декларация образец 7 че щв се осигуряваш на собствено основание. Никой няма да откаже да ти вземе парите. А за освобождаването ви писах как на практика се случва. Питала съм. Ако някой открие друг начин ще се радвам да го разбера.
Ако искаш да ползваш здравни права отиваш в НАП

# 49
  • Мнения: 9 991
Да обаче Англия е още страна членка, щото брекзитя още не го било. И тука вече става сложно:
или по пощата с обратна разписка.

А за българите, които живеят в страна-членка на ЕС?

За периода след 1 януари 2007 г.

За да се удостовери този факт пред Националната агенция за приходите, се представя формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.). Може да бъде представен и друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. В този случай на основание чл. 55, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс е необходимо същият да бъде придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач. Въз основа на данните, посочени в представените документи, месеците без данни за здравно осигуряване в България ще бъдат покрити и ще бъде актуализиран здравноосигурителния му статус.

За периода преди 1 януари 2007 г.

За освобождаване от здравни вноски важат същите условия, като за останалите ни сънародници зад граница.
Тези документи не знам от къде да изизкам. Че и заклет преводач. То златно ще ми излвзне.

# 50
  • Мнения: 8 860
Именно, че официално в сайта на НАП се говори за българи, живеещи  в страни извън ЕС, а ОК е в ЕС все още.

Аделинда, така и така ще си ходиш, иди и питай в НАП.

# 51
  • Мнения: 1 918
В линка има инфо и за живеещите в страни от ЕС. Описано е, какво и къде се подава и нужните им доказателства за осигуряване в чуждата страна.

# 52
  • Мнения: 8 860
Ако имаш предвид това
Цитат
А за българите, които живеят в страна-членка на ЕС?

За периода след 1 януари 2007 г.

За да се удостовери този факт пред Националната агенция за приходите, се представя формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.). Може да бъде представен и друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. В този случай на основание чл. 55, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс е необходимо същият да бъде придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач. Въз основа на данните, посочени в представените документи, месеците без данни за здравно осигуряване в България ще бъдат покрити и ще бъде актуализиран здравноосигурителния му статус.
, то не ли отнася за българи, които се връщат в България?  Друго не намирам.
Не се заяждам, четейки за ЗО във ФБ групите, редовно се притеснявам. И не е като да не съм питала, не само веднъж, в нашия НАП. Казват, че няма нужда от заявление за освобождаване от ЗО, защото сме в страна-член на ЕС. И тъй като пак във ФБ групите съм срещала постове, че хора получават мейли от НАП за дължими ЗО, съм питала в НАП и точно за това. Отговарят ми, че се търсят ЗО от хора, които са подали Декларация 7, т.е. че са безработни и че ще си ги плащат сами. Но пак имам съмнения.

# 53
  • Мнения: 1 918
Не знам и аз, не искам да подвеждам с инфо, преди да дойда тук (6г вече) минах през НАП и подадох декларация, че напускам страната. Онлайн това ми изписва, че лицето е освободено от плащане, защото е в чужбина. Работех на договор. Иначе знам за хора, които не са подали това инфо и им се трупат задължения. Преди години работих в САЩ, като се върнах в Бг си платих липсващите години назад за да си възстановя правата, нямаше как да докажа, че съм се осигурявала другаде ( бях на кораби). Аделинда, наистина мини през НАП, поне на място ще зададеш въпросите си Simple Smile

# 54
  • Мнения: 9 991
Ще мина. Ако искат доказателства с превод нямам. То ако стане тук нещо, съм чувала че като чужденци ги третират. Требе си плащаме в собствената държава. Иначе фонда все пари няма.

# 55
  • Мнения: 2 352
Блу, и аз мисля така, отнася се за хора, който трайно се връщат в бг. И така ми беше обяснено на мен.
А задължения биха възниквали само ако вече има подадена декларация 7 че лицето ще се осигурява на собствено основание и действието на същата не е прекратено, например с подадена след това декларация от работодател, че го одигурява на трудов договор примерно. Но при подадена ор теб двкларация пе пребиваваш в чужбина надали д се счита че си здравно осигурена. Просто си обезсилила декларираното с двкларация 7 според мен, а не че си здравно осигурвна.

# 56
  • Мнения: 8 860
Скрит текст:
Декларация 7 подадох, когато напуснах работа в България и тръгнах насам. И си внасям ЗО в България. Винаги съм ги внасяла, а почти нищо не съм ползвала и преди, когато живеех в България. Да, давам пари, срещу които не получавам нищо, но са в пъти по-малко от здравната ми застраховка тук, която също не съм ползвала.
ММ не подаде Декларация 7, не плаща ЗО в България и не е получавал писмо, че дължи такива. Но и му отговарят, че няма нужда да подава заявление за освобождаване от ЗО, тъй като е в страна от ЕС и когато/ако реши трайно да се върне в България, със съответни документи ще докаже, че е бил осигуряван в друга страна от ЕС. А на други, които са пак в страна от ЕС, им приемат заявленията. Ето това е за мен загадката - в различните ТД на НАП процедират по различен начин. Още повече и в страницата на НАП заявленията са посочени като начин за освобождаване от ЗО на българи, живеещи в трета страна. Иначе логиката да те търсят за ЗО, щом си подал Декларация 7 е ясна.
И затова казвам всеки да пита в съответната ТД на НАП и според неговите обстоятелства.Simple Smile

# 57
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 469
И аз като проверявах, преди да тръгнем, не беше нужно да правя нищо.
Ако се върнем някой ден в България не знам как да докажа периода в Уелс, при положение, че не съм работила, а и здравеопазването е безплатно. По това време бяха отпаднали и здравните застраховки за неработещи.

# 58
  • Мнения: 10 975
Здравейте,
Мои близки, които са в Англия, имат нужда от съвет относно продажбата на лек автомобил. Собственикът има застраховка на разсрочено плащане за 12 месеца. Данъкът на колата също е на разсрочено плащане за 12 месеца.
Ако собственикът продаде автомобила, какво става с данъка и застраховката? Ще трябва ли да ги изплаща още 11 месеца или вече няма да има задължения?

# 59
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
В деня на продажбата или на следващия ден трябва да се обади на застрахователя
и да каже, че е продал автомобила. Таксата на колата може да спре онлайн  тук.

Общи условия

Активация на акаунт